Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των iPhone 8 και iPhone 8 Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τα μεσάνυχτα, οι προπαραγγελίες για τα iPhone 8 και iPhone 8 Plus θα ενεργοποιηθούν και στη χώρα μας, εν όψει της κυκλοφορίας των δύο συσκευών την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου.

Οι τιμές των τεσσάρων διαφορετικών εκδόσεων είναι αναμενόμενα υψηλές, παρουσιάζοντας αυξομειώσεις με πέρσι ανάλογα με το μοντέλο. Έτσι σύμφωνα με πληροφορίες του Insomnia, οι τιμές των iPhone 8 και iPhone 8 Plus στην Ελλάδα διαμορφώνονται ως εξής:

 

iPhone 8 64GB: €859
iPhone 8 256GB:€1049

 

iPhone 8 Plus 64GB: €979
iPhone 8 Plus 256GB: €1159

 

Με βάση τις παραπάνω τιμές, τη μεγαλύτερη αύξηση συναντάμε στο αρχικό μοντέλο, με το iPhone 8 των 64GB να τιμολογείται κατά €40 ακριβότερα από το iPhone 7, αν και μια σημαντική παράμετρος είναι ότι πλέον διαθέτει διπλάσια χωρητικότητα. Σταθερή μένει η τιμή της έκδοσης των 256GB για το iPhone 8 ενώ δεν υπάρχει ενδιάμεσο μοντέλο όπως πέρσι.

 

Σε ότι αφορά το iPhone 8 Plus, η τιμή του αρχικού μοντέλου είναι κατά €10 ακριβότερη από το iPhone 7 Plus αν και διαθέτει 64GB χωρητικότητα έναντι 32GB. Έκπληξη θεωρείται η μείωση στην τιμή του μεγάλου μοντέλου των 256GB, από τα €1189 στα €1159.

 

Μια σύγκριση με τις τιμές των δύο μοντέλων σε Αpple store της Ευρώπης, φανερώνει ότι η Ελλάδα είναι για ακόμη μια φορά ανάμεσα στις ακριβότερες χώρες (αν όχι η ακριβότερη), με την Ιταλία να ακολουθεί με τιμή €839 για το αρχικό iPhone 8 μοντέλο και €949 για το iPhone 8 Plus των 64GB.

 

Υπενθυμίζουμε ότι η τρίτη και σημαντικότερη κυκλοφορία της Apple, το iPhone X, θα κυκλοφορήσει και στη χώρα μας στις 3 Νοεμβρίου, με την τιμή που θα ισχύσει για τη χώρα μας να μην έχει οριστεί ακόμα. Με βάση όμως την τιμή που ισχύει στο Apple Store Ιταλίας, αυτή αναμένεται να κυμανθεί υψηλότερα από τα €1189.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα.

 

Πέρα από την πλάκα, δεν νομίζω πως μπορεί να αιτιολογηθεί η αγορά καινούργιου iphone 8, όταν μπορείς να πάρεις κινητά όπως το Xiaomi Mi6 και Oneplus 5 με τα μισά λεφτά.

 

Ακόμα και αν κάποιος/α θεωρεί ότι το λειτουργικό είναι τόσο καλύτερο ή αρέσει περισσότερο από το android.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέφυγαν οι τιμές της apple πλέον καθε χρόνο και ακριβότερα για ελλάδα ειναι απλησίαστες για αρκετούς και δεν νομίζω οτι αξίζει τοσα χρήματα για κινητό ( αυτο ομως ειναι προσωπική άποψη )

 

Απο εκει και πέρα για την αμερική και τα προγράμματα που έχουν με τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας που μπορείς να πάρεις καποιο iphone με δόσεις και γενικά αρκετές ευκολίες δεν βλέπω τον λόγ να μην πουλήσει οπως τα προηγούμενα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αληθεια τωρα δεν εχετε βαρεθει; πανε 10 χρονια. ξεπεράστε το. η ζωή έχει κι άλλες χαρές.

 

ασε που οι περισσοτεροι τα εχουμε και σε θηκες και δε φαινεται το δαγκωμένο μηλο.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πλουτίσουν οι τράπεζες που θα βγάλουν iPhonoδάνειο.

 

Σοβαρά τώρα, έχω δει άτομα που δίνουν χιλιάρικο για κινητό και δεν δίνουν το ανάλογο ποσό για υπολογιστή ή τουλάχιστον να το συνοδέψουν με το ανάλογο πρόγραμμα ομιλίας/δεδομένων, αλλά είναι με κάρτα...

 

Σαν να αγοράζεις ένα supercar και να το κυκλοφορείς χωρίς ασφάλεια, ΚΤΕΟ και πάντα στη ρεζέρβα...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Πέρα από την πλάκα, δεν νομίζω πως μπορεί να αιτιολογηθεί η αγορά καινούργιου iphone 8, όταν μπορείς να πάρεις κινητά όπως το Xiaomi Mi6 και Oneplus 5 με τα μισά λεφτά.

 

Ακόμα και αν κάποιος/α θεωρεί ότι το λειτουργικό είναι τόσο καλύτερο ή αρέσει περισσότερο από το android.

 

ειναι καθαρα θεμα συνήθειας, οικοσυστήματος, επένδυσης πάνω στο οικοσύστημα, προσωπικής προτίμησης και πορτοφολιού.

 

δεν υπαρχει η εννοια "δεν μπορει να αιτιολογηθεί" οταν μιλαμε για αγορα προϊόντος.

 

και στο δικο μου το κεφαλι δε μπορει να αιτιολογηθει να ξοδευει καποιος για μια μικρη τσαντα LV 3000 ευρω οπως φανταζομαι για καποιον ανθρωπο σε αναπτυσσόμενες χώρες που το εισόδημά του είναι 100 δολλάρια το μήνα δε μπορεί να αιτολογήσει στο κεφάλι του πως εμένα δε μου φτάνει ο ένας προτζέκτορας στο σπίτι και ήθελα και δεύτερο.

 

ειναι όλα θέμα προοπτικής.

  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Πέραν του αστείου αυτό είναι αληθινός λόγος. Όπως όλα τα ρούχα και αξεσουάρ έχουν έναν κοινωνικό συμβολισμό, έτσι και το iPhone. Μπορεί να είσαι οικονομικά μικρομεσαίος και έχεις ανάγκη να το παίξεις πλούσιος (κακώς). Μπορεί απλώς να είσαι πλούσιος και να θεωρείς b class το Xiaomi. Μπορεί και να θεωρείς ειλικρινά ότι το iPhone είναι καλύτερο και αξίζει τα λεφτά του (αυτός είμαι εγώ). Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι πρέπει ντε και καλά να φτιάξουν κανόνες για αυτά τα θέματα. Οι λόγοι που μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι είναι άπειροι και δεν εξαντλούνται στο ποιό κινητό τρέχει τα περισσότερα GHz ή έχει τα περισσότερα megapixel.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...