Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των iPhone 8 και iPhone 8 Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο χρήστης kaklas13 είπε:

Η εταιρεία λέγεται Apple.



 Η μετοχη ομως στον Nasdaq λεγεται aapl.





 

Αααααα. Να με συγχωρατε.... Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσο ψαγμενοι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας το έχω ξαναπεί και το προσπεράσατε:

 

Το iphone X κοστίζει όσο τα ετήσια τσιγάρα για έναν μέσο καπνιστή. Γιατί εκεί δεν κράζετε? Είναι πιο σημαντικό και ωφέλιμο το τσιγάρο σε σχέση με ένα smartphone? Βαφτίσατε μήπως το κάπνισμα σαν κάτι πιο απαραίτητο και αν ναι γιατί??? Ε? Ε? Ε?

 

:devil:

Το καπνισμα ομως ειναι ψυχοσωματικη εξη και δεν ξεπερνιεται ευκολα,μερικες φορες θελουν και ψυχολογο μερικοι, δεν ειναι το ιδιο. :) Το ακριβο κινητο αντιθετα ειναι θεμα μορφωσης,κοινωνικης ευαισθησιας,κουλτουρας και ιεραρχησης αξιων.Δεν κρινω κανενα,μια αποψη λεω, μην παρεξηγηθω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το καπνισμα ομως ειναι ψυχοσωματικη εξη και δεν ξεπερνιεται ευκολα,μερικες φορες θελουν και ψυχολογο μερικοι, δεν ειναι το ιδιο. :) Το ακριβο κινητο αντιθετα ειναι θεμα μορφωσης,κοινωνικης ευαισθησιας,κουλτουρας και ιεραρχησης αξιων.Δεν κρινω κανενα,μια αποψη λεω, μην παρεξηγηθω.

 

 

Α μπα? 2 μέτρα και 2 σταθμά? Ναι δεν είναι το ίδιο μιας και το κάπνισμα είναι χειρότερο αλλά εκατομμύρια κόσμος δίνει 4+ ευρώ σε καθημερινή βάση και δεν τους κράζει κανείς... 

 

Τώρα συνεννοηθήκαμε νομίζω... :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα τεχνολογικό φορουμ οφειλουμε να σχολιασουμε το νεο ιphone. Αν υπολογισω ποσες ωρες χρησιμοποιω το κινητο την ημερα τρομαζω. καλώς η κακωσ (το δευτερο αλλα συμβαινει) απο το πρωι που με ξυπναει μεχρι το βραδυ το κινητο ειναι προεκταση του χεριου μου. Αυστηρα τεχνολογικα και vfm το καλυτερο κινητο ειναι το S8 (βλ. και EISA awards) η αν δεν σε ενδιαφερει η καμρα το one+5. Για μενα ομως που ειμαι στο οικοσυστημα της apple to iphone ειναι μονοδρομος. πουλησα το iphone 7plus και θα παρω τωρα το Χ (αν το βρω με τοσα λιγα κομματια που θα ερθουν). Για μενα δεν υπαρχει λόγος αγορας του 8 plus σε συγκριση με το 7plus. To X εχει το ιδανικό μεγεθος και επιτελους τη σωστη οθονη. Για καποιον λοιπον που χρησιμοποιει ολη μερα το κινητο και εχει την οικονομική δυνατοτητα τα 200 ευρώ διαφορας του 8plus με το Χ αξιζουν. Σε χαρακτηριστηκα υπερτερει το 8plus σε μπαταρια και αναλογια οθονης αλλα χανει σε ολα τα αλλα μεγεθος-ευκολια μεταφοράς-κρατημα-ταχυτητα cpu-camera-οθονη-καινοτομια-δυνατοτητες -arm-ios 11 και ο καταλογοσ δεν τελειωνει. Συμπερασμα δεν βλεπω το λόγο να παρει καποιος το 8plus αντι του Χ η να μην προτιμησει (αν δεν περιοριζεται απο ipad+macbook +iwatch ) το S8 η oneplus5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

η επενδυση στο οικοσυστημα σημαινει πως απο το 2008 που υπαρχει το app store μπορει να εχω ξοδεψει απο 500-1000 ευρω σε εφαρμογες και υπηρεσιες, εχω "στησει" τη μουσικη μου και τις φωτογραφίες μου σε υπηρεσίες της Apple και ειδικα στο θεμα των φωτογραφιων (το τσεκαρω σε καθε major release) η Google/Android/Google Photos δε μου δινει οσα μου δινει η Apple/macOS/iOS/Photos. αρα μιλαμε για επενδυση και σε χρημα και σε χρονο.

 

το οτι εχει οφελος η εταιρεια που μου προσφερει τις υπηρεσιες που προτιμω το θεωρω ολοσωστο και οχι μειονεκτημα.

 

Νομίζεις οτι πραγματικά είσαι κάτοχος του περιεχομένου που έχεις "αγοράσει" απο την Apple; Αν διαβάσεις το ΕUA θα δείς ότι μέσα στις 250+ σελίδες(14,000 λέξεις) θα δείς οτι στην πραγματικότητα απλά νοικίαζεις το περιεχόμενο και δεν τον κατέχεις. Επίσης μέσα στουν κανόνες η Apple αναφέρει οτι έχει το δικαίωμα να αλλάξει τους κανόνες όπως αυτή νομίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νομίζεις οτι πραγματικά είσαι κάτοχος του περιεχομένου που έχεις "αγοράσει" απο την Apple; Αν διαβάσεις το ΕUA θα δείς ότι μέσα στις 250+ σελίδες(14,000 λέξεις) θα δείς οτι στην πραγματικότητα απλά νοικίαζεις το περιεχόμενο και δεν τον κατέχεις. Επίσης μέσα στουν κανόνες η Apple αναφέρει οτι έχει το δικαίωμα να αλλάξει τους κανόνες όπως αυτή νομίζει.

 

 

Οι εφαρμογές και οι υπηρεσίες συντηρούν και αξιοποιούν περιεχόμενο που του ΑΝΗΚΕΙ. Το ίδιο ισχύει για το software γενικότερα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ρωτησες που κολλαει το iphone σε ολο αυτο να σου απαντησω. Πολλα χρονια τωρα βλεπω να βγαζεται τα ματια σας για το ποσο κοστιζει και αν ειναι πολυ ακριβο η οχι.

 

Εγω απλα εδωσα μια αλλη αποψη. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ. Απλα με εβαλες στο τρυπακι να σου αποδειξω οτι σκεφτεσαι λαθος. Το λαθος μου ειναι οτι το συνεχισα. Κανονικα επρεπε να μην απαντησω καν.

 

Τουλαχιστον δεξου την αποψη μου και δες και αυτη την πλευρα του νομισματος. Δεν ζουν ολοι με 500 ευρω και δεν ειναι το 0.0001% του Ελληνικου πληθυσμου. Ειναι το 1% και αυτο ειναι αρκετο για την Αpple.

 

Η Apple παντα σε τετοια πορτοφολια στοχευε γιατι αυτοι μπορουν να υποστηριξουν και να πληρωσουν για ολο της το οικοσυστημα (IMac, λαπτοπ 3000 ευρω mac με 70 ευρω τον ανταπτορα, συνεχεις αναβαθμισεις στο επομενο mac, iphone, ipad, αγορασμενα ολα τα app στο store και παει λεγοντας). Δεν στοχευε ποτε στον μεροκαματιαρη Ελληνα με τα 500 ευρω τον μηνα που μαζευει 40 μηνες μισθο για να παρει ενα iphone η το κολλαει σαν εξτρα εξοδο μαζι με τον ενφια.

 

Ενοειτε οτι δεχομαι την  αποψη σου γιαυτο και σχολιασα, αλιως δεν θα εμπαινα στον κοπο καν.  Ωραια λοιπον ας δεχτω οτι το 1 % της Ελλαδας εχει τα εκατομμυρια που περιγραφεις. (πραγμα πολυ δυσκολο ειχα διαβασει πριν 2 χρονια οτι μονο το 0,08% των ελληνων εχει πανω απο ενα εκατομμυριο στην τραπεζα), αλλα τεσπα δεν ειναι αυτο το θεμα μας. 

 

Αλλα σε καμια περιπτωση η APPLE δεν στοχευει σε αυτους, για την ακριβεια δεν τους νοιαζουν καν αυτοι οι πελατες, ισα ισα αυτους τους πελατες θα τους παρουν λογο επιδοτησεων οποτε why bother. (Δεν τους ενοχλει και να τους εχει βεβαια).

 

Τους ενδιαφερουν οι επιχειρησεις και ο μεσος ισοδιματικα πολιτης οπου αποτελουν πολυ μεγαλο % της αγορας, αυτοι θα πανε και θα αγορασουν τις ναυαρχιδες με διαφορα προγραμματα στην cosmote germano κτλπ. Σε αλλες χωρες αυτο το φαινομενο ειναι ακομα ποιο τρανταχτο. Θελω να σου θυμησω πως παλια η apple στα keynote της δεν εγραφε καν την τελικη τιμη του προιοντως παρα μονο με σημβολαια πχ $199 με 2 χρονια συμβολαιο με την ταδε εταιρεια. Εκει φαινοταν ποιο ηταν πραγματικα το target group τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπα? 2 μέτρα και 2 σταθμά? Ναι δεν είναι το ίδιο μιας και το κάπνισμα είναι χειρότερο αλλά εκατομμύρια κόσμος δίνει 4+ ευρώ σε καθημερινή βάση και δεν τους κράζει κανείς... 

 

Τώρα συνεννοηθήκαμε νομίζω... :)

 

Εντάξει να κόψει και ο αλκοολικός το ποτό για να πάρει iphone. Το τσιγάρο όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω είναι μια ψυχοσωματική εξάρτηση που δύσκολα κόβεται και αν καταφέρει να την κόψει μπορεί να αξιοποιήσει με πολύ καλύτερο τρόπο τα χρήματά του. Ή μήπως αυτοί που έχουν iphone δεν καπνίζουν ? Νομίζω οτι το σχόλιό σου ήταν λίγο άστοχο αγαπητέ mod (άποψη μου βέβαια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας το έχω ξαναπεί και το προσπεράσατε:

 

Το iphone X κοστίζει όσο τα ετήσια τσιγάρα για έναν μέσο καπνιστή. Γιατί εκεί δεν κράζετε? Είναι πιο σημαντικό και ωφέλιμο το τσιγάρο σε σχέση με ένα smartphone? Βαφτίσατε μήπως το κάπνισμα σαν κάτι πιο απαραίτητο και αν ναι γιατί??? Ε? Ε? Ε?

 

:devil:

 

Πες τα, 2 χρονια δεν καπνιζω και ειμαι κατα 5.840€ ποιο πλουσιος. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εντάξει να κόψει και ο αλκοολικός το ποτό για να πάρει iphone. Το τσιγάρο όπως είπε και ο φίλος πιο είναι μια ψυχοσωματική εξάρτηση που δύσκολα κόβεται και αν καταφέρει να την κόψει μπορεί να αξιοποιήσει με πολύ καλύτερο τρόπο τα χρήματά του. Ή μήπως αυτοί που έχουν iphone δεν καπνίζουν ? Νομίζω οτι το σχόλιό σου ήταν λίγο άστοχο αγαπητέ mod 

 

 

Καθόλου άσκοπο αγαπητέ. Ήταν για να καταλάβετε πως το κράξιμο για κάποιον που θα αγοράσει το iphone, είναι "εκλεκτικό" και "επιλεκτικό", γιατί έτσι σας βολεύει στη συγκεκριμένη περίπτωση ενώ ταυτόχρονα δικαιολογείτε απείρως μεγαλύτερα ποσά για άχρηστα εως και επικίνδυνα πράγματα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει να κόψει και ο αλκοολικός το ποτό για να πάρει iphone. Το τσιγάρο όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω είναι μια ψυχοσωματική εξάρτηση που δύσκολα κόβεται και αν καταφέρει να την κόψει μπορεί να αξιοποιήσει με πολύ καλύτερο τρόπο τα χρήματά του. Ή μήπως αυτοί που έχουν iphone δεν καπνίζουν ? Νομίζω οτι το σχόλιό σου ήταν λίγο άστοχο αγαπητέ mod (άποψη μου βέβαια)

He was trying to prove a point..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ! και να ήξερες πόσο συμφωνώ μαζί σου. Κάθε που πάει να βγει κάτι νέο ανάμεσα στις 2 μεγάλες εταιρίες γίνεται χαμός στα σχόλια, αυτό τα λέει όλα.

 

"Ο έξυπνος τρόπος για να κρατάς τους ανθρώπους παθητικούς και υπάκουους είναι να περιορίσεις αυστηρά το φάσμα των αποδεκτών απόψεων, αλλά να τους αφήσεις να συζητούν/διαφωνούν ανοικτά και με ζωντάνια εντός του (περιορισμένου) φάσματος..." - Νοαμ Τσόμσκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μαλλον δεν φταει η apple που πρασπαθει να βγαλει χρηματα απο τους θαυμαστες των προιοντων της.

Φταιμε ολοι μας λιγο πολυ για την τοσο μεγαλη καταναλωτικη μανια που μας εχει κατακλυσει....

 

Μανια που σε συνδυασμο με την προοδο της τενχολογιας.. (καλυτερη ενσωματωμενη φωτογραφικη, βιντεοκλησεις κτλ.) μας κανει να τα ακουμπαμε καθε φορα που καποιος vendor βγαζει κατι νεο ...

 

Η να τον .... μισουμε απειδη ειτε δεν μπορουμε να παρουμε την ῾τελεια συσκευη῾ή ακριβως επειδη ειμαστε ικανιποιημενοι με κατι αλλο..

 

Και σας τα γραφω σαν κατοχος iphone 7 και xiaomi mi max 2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...