Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των iPhone 8 και iPhone 8 Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερωτικά πάντα, το iPhone 7 όταν βγήκε κόστιζε 759€ τώρα κοστίζει 600€ άμα θες να το πουλήσεις μπορείς να το πουλήσεις άνετα 450-500€ πόσα έχασες; 259-300€ αν το αγόρασες όταν κυκλοφόρησε. Το Galaxy s8 που βγήκε και πρόσφατα, κόστιζε 900€ τώρα κοστίζει 500€ άμα θες να το πουλήσεις το πολύ πολύ να στο πάρουν με 350€ , πόσα λεφτά έχασες αν το αγόρασες όταν κυκλοφόρησε; 550€ σχεδόν τα διπλάσια από αυτά που θα χάσεις με ένα iPhone. Αυτό φυσικά δεν το κάνει αυτομάτως καλύτερη συσκευή αλλά μιας και μιλάμε για μεταπωλητική αξία. 

 

Κατσε φιλε, το s8 κανει τωρα 570, και μπορεις ανετα να το πουλησεις 480-500, η τιμες του iphone 7 με s8 ειναι ιδιες. και ενω οντως το iphone εχει περισσοτερο καιρο που κυκλοφορησε, σε πληροφορω οτι εχουν σταθερες τιμες εδω και 3-4 μηνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατσε φιλε, το s8 κανει τωρα 570, και μπορεις ανετα να το πουλησεις 480-500, η τιμες του iphone 7 με s8 ειναι ιδιες. και ενω οντως το iphone εχει περισσοτερο καιρο που κυκλοφορησε, σε πληροφορω οτι εχουν σταθερες τιμες εδω και 3-4 μηνες. 

Έδωσα Links. να στα ξαναδώσω:

 

iPhone σημερινή τιμή δεν ξέρω αν πέσει αύριο πάλι 600€ περίπου

 

Galaxy 548

 

και τώρα να τα πάρεις, το Samsung μεταχειρισμένο πιο φτηνό θα στο πάρουν από το iPhone. Ναι είναι αυτό το ρημάδι το μήλο πίσω, αλλά αυτή είναι δυστυχώς η πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα Links. να στα ξαναδώσω:

 

iPhone σημερινή τιμή δεν ξέρω αν πέσει αύριο πάλι 600€ περίπου

 

Galaxy 548

 

και τώρα να τα πάρεις, το Samsung μεταχειρισμένο πιο φτηνό θα στο πάρουν από το iPhone. Ναι είναι αυτό το ρημάδι το μήλο πίσω, αλλά αυτή είναι δυστυχώς η πραγματικότητα.

 

Δεν αντιλεγω το γνωριζω μηλαρακι ειναι αυτο πως να το κανουμε...  Αλλα εδω στο φορουμ μπορεις να βρεις στα 500€  περιπου και τα δυο σε αψογη κατασταση, και ελληνικα + θηκες. Στην Ελλαδα η διαφορα τους ειναι 30€ απο σκρουτζ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλεγω το γνωριζω μυλαρακι ειναι αυτο πως να το κανουμε...  Αλλα εδω στο φορουμ μπορεις να βρεις στα 500€  περιπου και τα δυο σε αψογη κατασταση, και ελληνικα + θηκες. Στην Ελλαδα η διαφορα τους ειναι 30€ απο σκρουτζ. 

Δεν ξέρω τι παίζει στο φόρουμ η γενικά στην Ελλάδα με τα μεταχειρισμένα και τα καινούργια όσον αφορά τις τιμές τους, εγώ απλά του απάντησα πάνω βασισμένος στα δεδομένα της Γερμανίας. Γιατί στην τελική αν ο άλλος μου ζητήσει για το Galaxy 500€ μεταχειρισμένο θα του πω με 30€ παραπάνω το παίρνω καινούργιο οπότε πρέπει να κατέβει τουλάχιστον ένα κατοστάρικο πιο κάτω και αν έχει και σημάδια ακόμα πιο κάτω. Έτσι ήταν όταν αγόρασα το P8 και μετά από 5 μήνες ήθελα να το πουλήσω, μόνο 200-250€ το πουλούσαν ενώ το είχα πληρώσει 400€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα Links. να στα ξαναδώσω:

 

iPhone σημερινή τιμή δεν ξέρω αν πέσει αύριο πάλι 600€ περίπου

 

Galaxy 548

 

και τώρα να τα πάρεις, το Samsung μεταχειρισμένο πιο φτηνό θα στο πάρουν από το iPhone. Ναι είναι αυτό το ρημάδι το μήλο πίσω, αλλά αυτή είναι δυστυχώς η πραγματικότητα.

Κάτσε δηλαδή αν πάρεις το s8 550 σήμερα και το 7αρη με τις 4.7" στα 600+ που έχει σε 2 χρόνια πιο νομίζεις ότι θα πουλήσεις περισσότερο? Το S8 θα πηγαίνει 250 σε 2 χρόνια μεταχειρισμένο και το 7 το ίδιο. Αν έπερνες το 8 829 πριν 4 μήνες ναι η μεταπωλητικη αξία του θα έπεφτε στα τάρταρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν βρισκεις ακρη με τα μεταχειρισμενα, οι τιμες ειναι random και δεν ξερεις ποτε τι παιρνεις. Τωρα οπως ειναι τα πραγματα συμφερει απλα να το αγορασεις καινουριο και να τελειωνεις, 50-100 ευρω παραπανω δεν ειναι τιποτα για τετοια κινητα. 

 

Ελλαδα αυτη την στιγμη οι τιμες ειναι οι εξης. 

 

https://www.bestprice.gr/item/2154901776/apple-iphone-7-32gb.html?qid=3cuypd5nCAh_5f024&seq=1  

 

iphone 7 580€

 

https://www.bestprice.gr/item/2155034325/samsung-galaxy-s8.html?qid=3cuyqkNqwxN_b569f&seq=1  

 

Samsung galaxy s8 560€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έλεγαν για 10000 score τελικά βγάζει λιγότερο από τα αντίστοιχα Android. Τα λεγα. Σε single είναι λίγο πάνω από το iPhone 7 που ήταν πιο αργο απο το galaxy s8. Να το χαίρεστε.

 

Billdanos τα λεγα θυμάσαι?? Πειραγμένα benchmark. Σιγά το socket εφόσον ισχύει το παραπάνω.

 

 

BTW όχι και Lagaxy. Τα τελευταία Galaxy σπερνουν! Αν και η φάση ειναι μόνο Xiaomi πλέον.

 

Για να δούμε:

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9B

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS84

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS83

 

Περαστικά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δούμε:

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9B

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS84

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS83

 

Περαστικά...

Το πρώτο τεστ πως γίνεται να το τρέξω λίγο να δω πόσο πάει? Στο 3d mark βρες μου ρε bill ένα παιχνίδι που δεν το τρέχει άψογα η 540 του 835 και θα πω ναι μπράβο για την καλύτερη gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο είναι και το σωστό, αφού μιλάμε για την ίδια συσκευή.

 

Για παράδειγμα, η aapl αποφάσισε να εξοπλίσει τις συσκευές της (πχ, iPhone 7) με modem διαφορετικών εταιριών με διαφορετικές επιδόσεις (intel, qcom) και περιορίζει τεχνητά αυτά της qcom στη μέγιστη (χαμηλότερη) ταχύτητα των αντίστοιχων intel.

 

 

Αλλά είπαμε, οι μηχανικοί του insomnia ξέρουν καλύτερα. :P

Αν θεωρείς ότι το να πιάνει το modem 450Mbit αντί 600Mbit -σε ιδανικές συνθήκες πάντα, δηλαδή ποτέ- το ίδιο σημαντικό με το να κόβεις τα 60fps στο video την ώρα που ο μεγάλος σου αντίπαλος το παρέχει, I rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το πρώτο τεστ πως γίνεται να το τρέξω λίγο να δω πόσο πάει? Στο 3d mark βρες μου ρε bill ένα παιχνίδι που δεν το τρέχει άψογα η 540 του 835 και θα πω ναι μπράβο για την καλύτερη gpu.

 

Τα "ξαναγυρνάς" για μια ακόμη φορά. Δεν πειράζει, υγεία πάνω απ'όλα! :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς ότι το να πιάνει το modem 450Mbit αντί 600Mbit -σε ιδανικές συνθήκες πάντα, δηλαδή ποτέ- το ίδιο σημαντικό με το να κόβεις τα 60fps στο video την ώρα που ο μεγάλος σου αντίπαλος το παρέχει, I rest my case.

Μεγάλο λάθος της samsung. Και όχι γιατί δεν το υποστηρίζει ο 835 αλλά γιατί το υποστηρίζει ο exynos και μάλιστα 120fps και το έχει cap στα 30 εξαιτίας του 835. Το ίδιο και με το QC3.0 που έχει μείνει στο 2 εξαιτίας του exynos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτες δυνατότητες για mobile CPU. Και απορώ πως οι υπόλοιποι δεν μπορούν να σχεδιάσουν κάτι ανάλογο.

 

2 ενδεχόμενα υπάρχουν:

1. Εφόσον γίνεται συντονισμένα από 3 διαφορετικούς κατασκευαστές (Qualcomm, Samsung, Huawei - τα high end μοντέλα τους πάνω κάτω αποδίδουν το ίδιο) το παίζουν Intel και αναβαθμίζουν με το σταγονόμετρο σκόπιμα.

2. Σε περίπτωση που δε γίνεται σκόπιμα απλά μέχρι εκεί φτάνουν και δεν αγγίζουν τα τζιμάνια της Apple.

 

Εγώ πάντως περιμένω με πολύ ενδιαφέρον από του χρόνου τι 11άδα θα κατεβάσει η AMD στο παιχνίδι των ARM. Μακάρι να μπει σφήνα και να ξεπεράσει όλες τις παραπάνω ένας 4ος. (την mediatek την έχω ξεγραμμένη. Τα LIDL των επεξεργαστών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "ξαναγυρνάς" για μια ακόμη φορά. Δεν πειράζει, υγεία πάνω απ'όλα! :P

Κανένα γύρισμα. Να δω πως έκαναν το πρώτο τεστ θέλω να το δοκιμάσω και εγώ. Για το Geekbench αν πιάνει όντως τα 10k μπράβο αν και ακόμα είμαι λίγο δύσπιστος έχουν δει πολλά τα μάτια μου σε benchmark.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με αυτά που βλέπω στα τεστ θα πάρω μηλοφωνο τελικά.

 

Καλά δεν είναι λόγος η CPU μόνο για να αλλάξεις τηλέφωνο. Απλά περιγράφουμε την εντυπωσιακή δουλειά που έκανε στη CPU η apple στα νέα μοντέλα. 

Κανένα γύρισμα. Να δω πως έκαναν το πρώτο τεστ θέλω να το δοκιμάσω και εγώ. Για το Geekbench αν πιάνει όντως τα 10k μπράβο αν και ακόμα είμαι λίγο δύσπιστος έχουν δει πολλά τα μάτια μου σε benchmark.

 

Πρώτα τα έβγαλες fake, μετά άρχισες να ψάχνεις τα multicore tests γιατί νόμιζες πως είναι κοντά με τον ανταγωνισμό και χάρηκες, μετά τα έβγαλες και πάλι προβληματικά, κλπ κλπ κλπ. Εντάξει και γω είμαι fan boy του κερατά, αλλά εσύ κοντεύεις να με ξεπεράσεις! :P 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...