Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των iPhone 8 και iPhone 8 Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι καθαρα θεμα συνήθειας, οικοσυστήματος, επένδυσης πάνω στο οικοσύστημα, προσωπικής προτίμησης και πορτοφολιού.

 

δεν υπαρχει η εννοια "δεν μπορει να αιτιολογηθεί" οταν μιλαμε για αγορα προϊόντος.

 

και στο δικο μου το κεφαλι δε μπορει να αιτιολογηθει να ξοδευει καποιος για μια μικρη τσαντα LV 3000 ευρω οπως φανταζομαι για καποιον ανθρωπο σε αναπτυσσόμενες χώρες που το εισόδημά του είναι 100 δολλάρια το μήνα δε μπορεί να αιτολογήσει στο κεφάλι του πως εμένα δε μου φτάνει ο ένας προτζέκτορας στο σπίτι και ήθελα και δεύτερο.

 

ειναι όλα θέμα προοπτικής.

Σωστά, όλα υποκειμενικά είναι. Και εγώ έχω την βλακεια να θέλω τον τελευταίο επεξεργαστή και καλή κάμερα.

 

Μιλάμε όμως για ένα αντικείμενο που μπορεί να συγκριθεί με αντικειμενικά κριτήρια, με άλλα παρόμοια αντικείμενα.

 

Η επένδυση για την οποία μιλάς, ποιον οφελει περισσότερο; Σίγουρα έχει και κάποιο όφελος ο καταναλωτής αλλα η εταιρία έχει πολύ μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε ρε τι έχει να γίνει και σε αυτό το θέμα.. ο μήνας της Apple είναι τελικά από τι φαίνεται :P

 

I dont think so..... Ερχεται ο November και το Χ..... εκει να δεις τι εχει να γινει οταν το youtube θα γεμισει απο hands on και το web απο reviews .....  :-D

 

Eκει θα δουμε epic μαχες.....  :devil:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, όλα υποκειμενικά είναι. Και εγώ έχω την βλακεια να θέλω τον τελευταίο επεξεργαστή και καλή κάμερα. Μιλάμε όμως για ένα αντικείμενο που μπορεί να συγκριθεί με αντικειμενικά κριτήρια, με άλλα παρόμοια αντικείμενα. Η επένδυση για την οποία μιλάς, ποιον οφείλει περισσότερο; Σίγουρα έχει και κάποιο όφελος ο καταναλωτής αλλα η εταιρία έχει πολύ μεγαλύτερο.

 

 

Αυτό που κάνεις στο μυαλό σου είναι ΛΑΘΟΣ, αφού μιλάς και με όρους επένδυσης. Σε μία επένδυση κοιτάς τί κερδίζεις ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ. Χέστηκες τί κερδίζει ο άλλος. Αν με μια συναλλαγή ο ένας κερδίζει 5 και ο άλλος 20 και οι δύο κερδισμένοι είναι γιατί χωρίς αυτήν θα είχαν 0. Η σκέψη ότι έτσι αυξάνεται η ανισότητα μεταξύ σας και άρα δεν συμφέρει, θα είχε αξία μόνο σε προστατευμένα και απομονωμένα οικονομικά περιβάλλοντα, όπου το πολυπαραγοντικό της σημερινής οικονομίας της ελέυθερης αγοράς θα εξαφανιζόταν, και εφ' όσον προϋποθέσουμε ότι είσαι οικονομικός παίκτης και όχι καταναλωτής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του αστείου αυτό είναι αληθινός λόγος. Όπως όλα τα ρούχα και αξεσουάρ έχουν έναν κοινωνικό συμβολισμό, έτσι και το iPhone. Μπορεί να είσαι οικονομικά μικρομεσαίος και έχεις ανάγκη να το παίξεις πλούσιος (κακώς). Μπορεί απλώς να είσαι πλούσιος και να θεωρείς b class το Xiaomi. Μπορεί και να θεωρείς ειλικρινά ότι το iPhone είναι καλύτερο και αξίζει τα λεφτά του (αυτός είμαι εγώ). Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι πρέπει ντε και καλά να φτιάξουν κανόνες για αυτά τα θέματα. Οι λόγοι που μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι είναι άπειροι και δεν εξαντλούνται στο ποιό κινητό τρέχει τα περισσότερα GHz ή έχει τα περισσότερα megapixel.

Αλλά χαρακτηρίζεις αυτούς που αγοράζουν iPhone μικρομεσαίους που θέλουν να το παίξουν πλούσιοι, επειδή διαβάζω και ξαναδιαβάζω από μερικούς τέτοιες προτάσεις σε κάθε θέμα και μετά στο καπάκι το "Xiaomi" έχει αντιληφθεί κανείς σας ότι η Xiaomi είναι η Apple του φτωχού; H Xiaomi πουλάει τα προϊόντα της σε τριτοκοσμικές χώρες κυρίως και μέσα σε αυτές πλέον είναι και επίσημη χώρα στην οποία έχει και πολλούς πελάτες η Ελλάδα. Στην δυτική Ευρώπη καθώς και την βόρεια δεν πρόκειται να δεις κόσμο να κυκλοφορεί με κινητά Xiaomi. Οπότε αφήστε τα πικρά σχόλια και επιστρέψτε στην πραγματικότητα, το ότι στην Ελλάδα δεν μπορεί κάποιος να το αποκτήσει δεν πάει να πει ότι στον υπόλοιπο κόσμο τα iPhone είναι προϊόντα που πωλούνται μόνο και μόνο για την μάρκα. 

 

Εγώ προσωπικά άμα γουστάρω πάω κάνω ένα συμβόλαιο με 49€ τον μήνα και μου δίνουν το iPhone 8 64GB με 10-15GB LTE, κλήσεις, μηνύματα και απεριόριστα δεδομένα για Streaming και το έχω να το χαίρομαι. Προσγειωθείτε λίγο στην πραγματικότητα, ο πλανήτης δεν είναι μόνο η Ελλάδα.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε όμως για ένα αντικείμενο που μπορεί να συγκριθεί με αντικειμενικά κριτήρια, με άλλα παρόμοια αντικείμενα. Η επένδυση για την οποία μιλάς, ποιον οφείλει περισσότερο; Σίγουρα έχει και κάποιο όφελος ο καταναλωτής αλλα η εταιρία έχει πολύ μεγαλύτερο.

 

υπαρχουν και αντικειμενικά κριτήρια οπως υπάρχουν και τα υποκειμενικά. εγω πχ δε θελω ουτε να ακουμπαω το Android το σιχαινομαι μου φαινετα ενα cluttered πραγμα χωρις αρχή και τέλος, που τα περισσοτερα του πραγματα / ui elements εχουν μπει οπου εχουν μπει τυχαια χωρις σχεδιασμο και χωρις συνέπεια/συνέχεια. αν με εβαζες υποχρεωτικά να διαλέξω ανάμεσα στο iPhone 5 ή στο S8 θα έπαιρνα το iPhone παρολο που ειναι αντικειμενικα σε specs πολυ υποδεέστερο.

 

η επενδυση στο οικοσυστημα σημαινει πως απο το 2008 που υπαρχει το app store μπορει να εχω ξοδεψει απο 500-1000 ευρω σε εφαρμογες και υπηρεσιες, εχω "στησει" τη μουσικη μου και τις φωτογραφίες μου σε υπηρεσίες της Apple και ειδικα στο θεμα των φωτογραφιων (το τσεκαρω σε καθε major release) η Google/Android/Google Photos δε μου δινει οσα μου δινει η Apple/macOS/iOS/Photos. αρα μιλαμε για επενδυση και σε χρημα και σε χρονο.

 

το οτι εχει οφελος η εταιρεια που μου προσφερει τις υπηρεσιες που προτιμω το θεωρω ολοσωστο και οχι μειονεκτημα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος μπορεί και θέλει iphone το αγοράζει.....

Οποίος μπορεί και δεν θέλει δεν το αγοράζει.....

Οποίος δεν μπορεί και θέλει το κράζει και φθονεί όσους μπορούν.....

 

Απλά τα πράγματα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνεις στο μυαλό σου είναι ΛΑΘΟΣ, αφού μιλάς και με όρους επένδυσης. Σε μία επένδυση κοιτάς τί κερδίζεις ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ. Χέστηκες τί κερδίζει ο άλλος. 

 

Την λέξη επένδυση την χρησιμοποίησε ο φίλος πιο πάνω, για αυτό και την αναφέρω.

 

Το κινητό δεν είναι επένδυση για μένα.

 

Διαφωνώ με την λογική σου. Ακόμα και να ήταν επένδυση (κάτι που είμαι αντίθετος σαν έννοια) θα με ενδιέφερε αρκετά που επενδύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του αστείου αυτό είναι αληθινός λόγος. Όπως όλα τα ρούχα και αξεσουάρ έχουν έναν κοινωνικό συμβολισμό, έτσι και το iPhone. Μπορεί να είσαι οικονομικά μικρομεσαίος και έχεις ανάγκη να το παίξεις πλούσιος (κακώς). Μπορεί απλώς να είσαι πλούσιος και να θεωρείς b class το Xiaomi. Μπορεί και να θεωρείς ειλικρινά ότι το iPhone είναι καλύτερο και αξίζει τα λεφτά του (αυτός είμαι εγώ). Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι πρέπει ντε και καλά να φτιάξουν κανόνες για αυτά τα θέματα. Οι λόγοι που μπορεί κάποιος να αγοράσει κάτι είναι άπειροι και δεν εξαντλούνται στο ποιό κινητό τρέχει τα περισσότερα GHz ή έχει τα περισσότερα megapixel.

 

Είναι το φαινόμενο της κοινωνικής (ομότιμης) πίεσης.

https://en.wikipedia.org/wiki/Peer_pressure

 

Όπως έγραψα πιο πάνω, υπάρχουν υποκειμενικοί και αντικειμενικοί λόγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το φαινόμενο της κοινωνικής (ομότιμης) πίεσης.

https://en.wikipedia.org/wiki/Peer_pressure

 

Όπως έγραψα πιο πάνω, υπάρχουν υποκειμενικοί και αντικειμενικοί λόγοι.

 

Εγώ αυτό εννοώ. https://en.wikipedia.org/wiki/Symbolic_power

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Mourloz είπε:
Πέρα από την πλάκα, δεν νομίζω πως κάποιος μπορεί να αιτιολογήσει την αγορά καινούργιου iphone 8, όταν μπορείς να πάρεις κινητά όπως το Xiaomi Mi6 και Oneplus 5 με τα μισά λεφτά.
Ναι αλλά δαγκωμένο μήλο δεν θα έχει από πίσω το android!!! Πως θα το παίζεις μαγκιά-κλανιά και πλούσιος χωρίς δαγκωμένο μήλο πίσω από το κινητό;

 

Εγω πάντως εχω θήκη που δεν φαίνεται το μήλο !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι οι τιμες οπως εχουμε δει και απο αλλες εταιρειες  .Οταν η "τσον τσιν" βγαζει το top μοντελο  της στα 1000+  τοτε οι εταιρειες  αυτου του βεληνεκους( Apple-Samsung)  προφανως και θα εχουν αντιστοιχη τιμολογηση.

Δεν είναι μια χαρά οι τιμές. Είναι απαράδεκτες και πάντα ήταν, δε παει να λέει η συσκευή πάνω Apple, Samsung, τσον τσιν κλπ. Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να αποκτάμε κάτι το οποίο του χρόνου θα είναι χειρότερο, και τις εταιρείες να μαζεύουν ευκολότερα 2-3 φορές σε κέρδη το συνολικό ΑΕΠ της Ελλάδας κάθε χρόνο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω με απλή γλώσσα προγραμματισμού να αποτυπώσω αυτό που μου ήρθε στο μυαλό.

while not "ikanopoiitiki_apantisi"

   - Και κάπως έτσι θα δικαιολογηθεί και το κόστος αγοράς κτήσης του Χ

   - Ε και; Δικαιολογείται να έχει τέτοια τιμή το απλό;

   - Ε φυσικά αφού το Χ ζητάει + x παραπάνω euro ....

while end

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...