Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των iPhone 8 και iPhone 8 Plus στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. To καινούρο chip, 2. Χώρητικότητα, 3. Ασυρματη φόρτιση, 4. Design

 

Είμαι more than happy με τα παραπάνω.

Design? το iPhone 6 είναι σχεδιαστικά με μία φέτα γυαλί στο πίσω μέρος για να υποστηρίζει Qi φόρτιση.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Design? το iPhone 6 είναι σχεδιαστικά με μία φέτα γυαλί στο πίσω μέρος για να υποστηρίζει Qi φόρτιση.. 

Reality distortion field στα καλυτερα του. Το ειπε αλλωστε και η apple στην παρουσιαση: Totally new design!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι φέτος η APPLE θα χάσει πελάτες.

 

Ένας από αυτούς είμαι και εγώ και θα σας αναλυσω τον λόγο που έφυγα. Όσοι έχετε κλειδώθει στο οικοσύστημα της APPLE αυτο δεν ειναι υπέρ σας, εγώ δεν έχω ανάγκη για τάμπλετ ουτε και για λαπτοπ οπότε θα μιλήσω μόνο για PC ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΌ. Ήμουν πελάτης της Apple από το iPhone 3gs μέχρι το iPhone 6 και όλα πήγαιναν τέλεια, μέχρι που απο το 6 και για τρία συνεχομενα χρόνια η εταιρεία μου πλάσαρε το ίδιο κινητό με μικροαλλαγές στα SPECS. Αρνούμε λοιπόν να πληρωσω έξτρα χρήματα για το τίποτα. Ερχόμαστε στο σήμερα όπου αφού έχουν περάσει 3 ολόκληρα χρόνια και οι άλλες εταιρείες έχουν βγάλει πράγματα και θαματα (χωρίς να λέμε μαλακιες) η APPLE σου βγάζει για μια ακομη φορά το ίδιο κινητό (wireless charging που οι αλλοι ειχαν προ τριατιας δεν το μετραω καν), στα ίδια χρήματα με πέρσι. Και άμα θέλεις να έχεις πραγματική αναβάθμιση (τουλάχιστον στο design) θα πρέπει να σκάσεις 1500€ όπου και πάλι θα υστερεί κάποια πράγματα από τα υπόλοιπα κινητα (touch id, fast charge (ξερω οτι εχει απλα το οτι δεν εχει καλωδιο + φορτιστη που να το υποστιριζει στο κουτι μου την δινει και ετσι δεν το μετραω καν.) κτλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα εμφάνισης, όπως έχεις πει και εσύ, είναι υποκειμενικό. Οι πωλήσεις τους θα δείξουν αν ο κόσμος τα θεωρεί ξεπερασμένα ή όχι, αντιαισθητικά ή όχι.

Το θέμα εργονομίας το συζητάμε. Πχ, για μένα το fingerprint reader στο home button είναι αυτή τη στιγμή ό,τι πιο εργονομικό σε σχέση με όλες τις υπάρχουσες υλοποιήσεις και μέχρι να δούμε αισθητήρα κάτω από την οθόνη. +1 πόντος για τα iPhone 8 σε σχέση με τους βασικούς ανταγωνιστές του (πχ S8). Η μικρότερη οθόνη σε δεδομένες διαστάσεις συσκευής είναι αρνητικό, -1 πόντος για τα iPhone 8. Το κράτημά του είναι σίγουρα καλύτερο σε σχέση με τα edge μοντέλα της Samsung, +1. Και στη συνέχεια αρχίζεις και τα βάζεις όλα στη ζυγαριά. Πχ, η τεχνολογία της οθόνη, είναι ελαφρώς πίσω, -1. Η απόδοσή του, όμως, κορυφαία, +1... Βλέπουμε, λοιπόν, ότι δεν είναι όλα άσπρα-μαύρα.

 

Ολα καλα, αλλα το σ8 ειναι καλυτερο στο χερι απο το iphone 8. οπως και η τεχνολογια της οθονης ειναι μακραν πισω απο την samsung, lcd με super amoled δεν υπαρχει καν συγκριση .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Design? το iPhone 6 είναι σχεδιαστικά με μία φέτα γυαλί στο πίσω μέρος για να υποστηρίζει Qi φόρτιση.. 

Ναι ακριβώς, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ αισθητικά, ένα πολύ όμορφο design έγινε ακόμα ομορφότερο! Αυτό προσωπικά με καλύπτει, δεν ήθελα καποιο διαφορετικό design παρά μικρά enhancement touches, hence satisfied!

 

Οσο για τα HW χαρακτηριστικά του σε συνδυασμό με το iOS δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι παραπάνω που θα ήθελα στην παρούσα φάση, hence satisfied again!

 

Εν κατακλείδι για να μη το κουράζουμε, για μένα διαθέτει, great HW + SW + Design, all in lower price, hence super happy, couldn't ask for more!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα είναι.

 

Σκεφτείτε ότι στην τιμή του iPhone 8 64GB (€859) 

αγοράζεις 1.718 απλά κουλούρια ή 429 παγωτά με μια μπάλα.

 

Όποιος θεωρεί το iPhone υποδεέστερο των κουλουριών ή του παγωτού... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος τρώγεται να αγοράσει κινητό, θα βρει μια παπάτζα δικαιολογία και θα το αγοράσει. Είναι εθισμός για κάποιους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχασες το point ή μαλλον δεν το εθεσα σωστα.

Ηθελα να μιλησω αποκλειστικα για την εργονομια λογω των τεραστιων bezel που ειναι μεγαλυτερα απο φθηνα κινητα 5ετιας οπως το Nexus 4 των 350-400€.

Ας δεχτούμε, λοιπόν, ότι λόγω των bezels, παίρνεις μικρότερη οθόνη στις διαστάσεις που άλλοι κατασκευαστές σου προσφέρουν μεγαλύτερη οθόνη και ας δεχτούμε ότι αυτό είναι αρνητικό σε ό,τι αφορά στην εργονομία (πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό). Από μόνο του αυτό δεν μπορεί να χαρακτηρίσει μια συσκευή, ούτε να επηρεάσει καταλυτικά τις πωλήσεις της. Επίσης, θα πρέπει να ορίσουμε τον ανταγωνισμό. Το να μου πεις ότι υπάρχουν μοντέλα των 200 ευρώ με μεγαλύτερη επιφάνεια οθόνης, είναι το ίδιο άκυρο με το να σου πω ότι υπάρχουν άλλα μοντέλα με 5 και 6.000 mAh. Ανταγωνισμός, λοιπόν, είναι τα S8. Τα S8 υπερτερούν στην οθόνη, αλλά ειδικά το +, χάνει σε εργονομία για διαφορετικούς λόγους (οθόνη edge και απόσταση δείκτη από fingerprint reader).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο γύρισα από τον Χόντο, όπου πήρα κάτι κρέμες προσώπου: έδωσα 300 ευρώ και θα με βγάλουν 6-8 μήνες.

Το iPhone κάνει τα τριπλά λεφτά, αλλά θα με βγάλει χαλαρά για 3 χρόνια, και αν το πουλήσω νωρίτερα, θα έχω και κέρδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πλάκα το όλο ζήτημα. Μια ζωή στην Ελλάδα μαλώνανε χωριζομασταν στα δυο. Αριστερά ή δεξιά, ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ, ΠΑΟ ή Ολυμπιακός, ΑΡΗΣ ή ΠΑΟΚ, και παλιότερα στην τεχνολογια AMSTRAD ή Spectrum, ATARI ST ή Amiga, μια ζωή στο δίλημμα, και δώστου καβγάδες και το δικό μου είναι καλύτερο και το δικού μπακατέλα.

Ας σοβαρευτούμε και λίγο. Οκ τηλέφωνα είναι προϊόντα δεν είναι θεότητες σήμερα είναι το Samsung 8 και το iphone x σε δυο χρόνια θα είναι ξέρω γω το s10 και το iphone XIV στο κάτω κάτω γιατί τόσος φανατισμός ; Τα τηλέφωνα και κάθε συσκευή φτιάχθηκε για να διευκολύνει την ζωή μας και όχι να γίνει το νόημα της ζωής μας. Σου αρέσει το Android ok πάρε αυτό σ αρέσει το iOS πάρε το iphone. Δηλαδή τι θα καταφέρω αν πείσω έναν android user ότι το iOS είναι καλύτερο ή και το αντίστροφο;

Αχ! και να ήξερες πόσο συμφωνώ μαζί σου.

Κάθε που πάει να βγει κάτι νέο ανάμεσα στις 2 μεγάλες εταιρίες γίνεται χαμός στα σχόλια, αυτό τα λέει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δεχτούμε, λοιπόν, ότι λόγω των bezels, παίρνεις μικρότερη οθόνη στις διαστάσεις που άλλοι κατασκευαστές σου προσφέρουν μεγαλύτερη οθόνη και ας δεχτούμε ότι αυτό είναι αρνητικό σε ό,τι αφορά στην εργονομία (πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό).

Ακριβως αυτο.

Ειναι κινητο στα ~900€ με χειροτερα bezel/εργονομια απο φθηνοτερα κινητα του 2012, οπως το nexus 4.

 

Επιπλεον, ο σχεδιασμος του iphone 8 ειναι σχεδον πανομοιοτυπος με αυτον του iPhone 6 του 2014.

Εντουτοις, η τιμη εχει αυξηθει απο τοτε, χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο.(οι αλλαγες σε επεξεργαστες κλπ ειναι αναμενομενη εξελιξη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι οι τιμες οπως εχουμε δει και απο αλλες εταιρειες  .Οταν η "τσον τσιν" βγαζει το top μοντελο  της στα 1000+  τοτε οι εταιρειες  αυτου του βεληνεκους( Apple-Samsung)  προφανως και θα εχουν αντιστοιχη τιμολογηση.

Πρεπει να συνηθισετε στην ιδεα πως οι premium συσκευες θα κοστιζουν λιγο πανω η' κατω απο το χιλιαρικο (απο 800 που ηταν  τις προηγουμενες χρονιες ).

Τωρα οποιος πρεπει να δωσει νεφρο  ,παθαινει εγκεφαλικα ,θελει 3 μισθους η' δεν ξερω εγω τι αλλο  , τσαμπα ασχολειται καθως υπαρχουν πολλες αλλες επιλογες με σημαντικο μικροτερο κοστος ας επικεντρωθει εκει απο το να τα κανει τσουρεκια στους υπολοιπους  με τις γραφικοτητες .

 

Δημοκτρατία έχουμε και θα κάνουμε κριτική και στον "τσον τσιν" και στην apple και οπου αλλού θέλουμε οταν βλέπουμε τέτοιες τιμές. Με την δική σου λογική αφού υπάρχουν και κινητά με 200 ευρώ για τους "φτωχούς" ας το πάνε και στα 5 χιλιάρικα , για κάποιον που βγάζει 1000 ευρώ την ημέρα τσάμπα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone SE τόσα λεφτά για 4" οθόνη απαρχαιωμένη, το iPad επίσης ακριβό ήταν όταν το πήρες, με 150-200€ έχει ποιοτικά Chuwi ή xiaomi που βάζουν κάτω οποιοδήποτε κλειδωμένο iPad αφού τρέχουν Android και Windows.

 

καταλαθος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια. Οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΡΑΓΚΑΤΟΙ απλα:

 

- Δεν θα διαβασουν comments αν αξιζει η οχι

- Θα το παρουν γιατι ετσι

- Δεν τους νοιαζει η τεχνολογια σε geek βαθμο

 

Αν εισαι αρκετα πλουσιος για να εχεις μια βιλλα με θεα θαλασσα στην Βουλιαγμενη, καμια 15-20-500αρια εκατομμυρια να σου φερνουν απειρους τοκους ακομα και με το 1% που δινουν σημερα οι τραπεζες και εχεις 1 LaFerrari στο γκαραζ και ενα 50μετρο γιοτ να πας μια Σαντορινι βρε αδερφε το ΣΚ, πραγματικα ΣΤ @ΡΧ!Δ!@ ΣΟY για το iphone και ποσο κοστιζει! Για σενα ολα ειναι τηλεφωνα ετσι απλα και εχεις πολυ καλυτερα και σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθεις!

 

Το flame που γινεται εδω ειναι για ολους οσους απλα δεν εχουν. Αυτοι που εχουν, δεν ειναι στο insomnia και ουτε θα καθοντουσαν να διαβασουν τοσσες σελιδες comments. Κανουν μπανιο στην πισινα της βιλλας τους με 2 αιθεριες υπαρξεις και πινουν το ποτακι τους, πεταγονται για ψωνια στην Ιταλια με το ιδιωτικο τους αεροπλανο και κανουν την Ferrari καμια βολτα στην παραλιακη πριν φανε σε καποιο ακριβο εστιατοριο. Αν τους πεις για τα android και τα ios απλα θα γελανε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα να συγκρινεις το τοτε με το τωρα δεν εχει καποια ιδιαιτερη αξια.

Τοτε η apple προσπαθουσε ακομα να πεισει τον κοσμο και ηταν λογικο να εχει προσιτη τιμη(πουλησε το πολυ 15εκ 3GS), τωρα απλα βγαινει και λεει "new iphone" και ο κοσμος αγοραζει(200εκ iphone) περσι.

Επισης ενα 15/20% της αυξησης απο μονο του ειναι ο πληθωρισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...