Προς το περιεχόμενο

Κάρτα sim για συναγερμό


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω έναν συναγερμό στο σπίτι που παίρνει sim. Μέχρι στιγμής είχα βάλει μία sim της cosmote, σύνδεση με μηδενικό πάγιο. Μου έκανε κλήση όταν χτυπούσε, την απέρριπτα, και έτσι ήξερα πότε χτυπάει χωρίς να χρεώνομαι τίποτα. 

Πλέον όμως αυτό το πρόγραμμα άλλαξε και έχει χρέωση 2,5€ κάθε μήνα.

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν υπάρχει κάτι άλλο πλέον που μπορώ να κάνω και να είναι οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προς το παρόν όσο ισχύει ακόμα η ανανέωση των 5€ (με κάρτα μέσω internet) μπορεί να σε συμφέρει να το κάνεις καρτοκινητό καθώς σου βγαίνει 5€ το τρίμηνο. Φαντάζομαι ότι σε λίγο θα το καταργήσουν και αυτό και θα μείνει μόνο η ανανέωση των 10€. Τότε μάλλον θα είναι το ίδιο με αυτό που έχεις τώρα (τα 2.5€ το μήνα).

2.5€ θα είναι το πάγιο με ή χωρίς ΦΠΑ και τέλος κινητής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον από cosmote με είχαν ενημερώσει πως μέσα στον Οκτώβρη θα καταργηθεί η 5ευρη ανανέωση και θα ξεκινάει από 10ευρη.

 

2.5€ έχουν πει πως θα είναι η τελική τιμή. Άρα λογικά θα τα περιλαμβάνει. Θα φανεί σίγουρα, τέλη του μήνα που θα έρθουν και οι πρώτοι λογαριασμοί.

 

Αυτό που έχω σκεφτεί εγώ να κάνω, επειδή έχω παραπάνω από 1 συναγερμό με sim, είναι μήπως σε ένα καρτοκινητό cosmote βάζω κάρτα και από εκεί να μεταφέρω το ποσό των 2€ στον κάθε συναγερμό και να κρατάει 3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω σκεφτεί εγώ να κάνω, επειδή έχω παραπάνω από 1 συναγερμό με sim, είναι μήπως σε ένα καρτοκινητό cosmote βάζω κάρτα και από εκεί να μεταφέρω το ποσό των 2€ στον κάθε συναγερμό και να κρατάει 3 μήνες.

  • O συνδρομητής καρτοκινητής δεν θα μπορεί να μεταφέρει οποιοδήποτε ποσό σε άλλο συνδρομητή καρτοκινητής, αν δεν έχει πραγματοποιήσει ανανεώσεις συνολικής αξίας 20€ και άνω τους τελευταίους 4 μήνες (120 ημέρες)
https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTEEASYTRANSFERde2dc6b9-c6d8-4a8a-9c4e-f7b4528b073d

 

Επίσης επέκταση ημερομηνίας λήξης υπάρχει μόνο αν η μεταφορά είναι τουλάχιστον 5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • O συνδρομητής καρτοκινητής δεν θα μπορεί να μεταφέρει οποιοδήποτε ποσό σε άλλο συνδρομητή καρτοκινητής, αν δεν έχει πραγματοποιήσει ανανεώσεις συνολικής αξίας 20€ και άνω τους τελευταίους 4 μήνες (120 ημέρες)
https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=COSMOTEEASYTRANSFERde2dc6b9-c6d8-4a8a-9c4e-f7b4528b073d

 

Επίσης επέκταση ημερομηνίας λήξης υπάρχει μόνο αν η μεταφορά είναι τουλάχιστον 5€

 

 

Το είχα δει αυτό Joshua21. Καλά έκανες όμως και το ανέφερες. Το καρτοκινητό χρησιμοποιείται κανονικά. Οπότε δεν έχω τέτοιο θέμα.

Για επέκταση ημερομηνίας λήξης, δεν με ενδιαφέρει. Ας χάνονται τα 2€ μετά το 3μηνο. Η κάρτα όμως για να σταματήσει να λειτουργεί, θέλει 1 χρόνο, σωστά; Ή πρέπει να κάνεις κάποια ανανέωση γιατί αλλιώς μπαίνει φραγή εισερχόμενων εξερχόμενων και ας έχεις κάνει μεταφορά υπολοίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια sim από εξωτερικό (αγγλία ή γερμανία) που να λειτουργεί εδώ και να είναι όπως ήταν η cosmote με μηδενικό πάγιο;

 

παρε απο το ιντερνετ καμια giffgaff φορτωσε την 10 λιρες και απολαυσε ολο τον χρονο+ χωρις ληξεις και λοιπες π@π@ριες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια sim από εξωτερικό (αγγλία ή γερμανία) που να λειτουργεί εδώ και να είναι όπως ήταν η cosmote με μηδενικό πάγιο;

Όταν είχαν καταργηθεί τα τέλη roaming νομίζω είχαν βάλει μια δικλείδα που είχε να κάνει με τον χρόνο. Νομίζω δεν έπρεπε μια κάρτα να δουλεύει με roaming περισσότερο χρόνο από τι στο οικείο δίκτυο. Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς. Αν κάποιος φίλος ξέρει ακριβώς τι ισχύει ας μας πει. Σε κάθε περίπτωση θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα για κάρτες εξωτερικού και χρεώσεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε απο το ιντερνετ καμια giffgaff φορτωσε την 10 λιρες και απολαυσε ολο τον χρονο+ χωρις ληξεις και λοιπες π@π@ριες.

 

Την κοίταξα λίγο τώρα αυτήν την εταιρεία. Δεν την ήξερα. 

Αν μπορείς βοήθα με λίγο παραπάνω. Δηλαδή παίρνω αυτή τη sim, της βάζω 10£ και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο;

Δεν θα λήξει πάνω στον χρόνο και ούτε θα μπει φραγή εισερχόμενων/εξερχόμενων, σε περίπτωση που δεν γίνει ανανέωση;

Επιπλέον είναι απλή κάρτα; Έχω κάποια δέσμευση - ρήτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κοίταξα λίγο τώρα αυτήν την εταιρεία. Δεν την ήξερα. 

Αν μπορείς βοήθα με λίγο παραπάνω. Δηλαδή παίρνω αυτή τη sim, της βάζω 10£ και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο;

Δεν θα λήξει πάνω στον χρόνο και ούτε θα μπει φραγή εισερχόμενων/εξερχόμενων, σε περίπτωση που δεν γίνει ανανέωση;

Επιπλέον είναι απλή κάρτα; Έχω κάποια δέσμευση - ρήτρα;

 

Σαν να αγοραζεις ενα CU ειναι. Καρτονουμερο. Μια χαρα δουλευει 9μηνες τώρα που την έχω. Χρεωνεσαι οτι κλησεις κανεις... σε πολυ λογικες ταριφες. Δεν εχει φραγες δεν εχει τιποτα... οσο στελνεις εστω ενα SMS η κανεις μια κληση το 6μηνο, η κάρτα παραμενει ενεργη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε απο το ιντερνετ καμια giffgaff φορτωσε την 10 λιρες και απολαυσε ολο τον χρονο+ χωρις ληξεις και λοιπες π@π@ριες.

Alpha μολις μου εδωσες λύση για κατι αντίστοιχο αλλά με ειδοποιήσεις sms. Σε συστημα ειδοποιησης μπορει να λαβω 1-2 sms το μήνα και τα 3 ευρω κερατιάτικα ανα μήνα μου επεφταν ανουσια πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να αγοραζεις ενα CU ειναι. Καρτονουμερο. Μια χαρα δουλευει 9μηνες τώρα που την έχω. Χρεωνεσαι οτι κλησεις κανεις... σε πολυ λογικες ταριφες. Δεν εχει φραγες δεν εχει τιποτα... οσο στελνεις εστω ενα SMS η κανεις μια κληση το 6μηνο, η κάρτα παραμενει ενεργη.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Θα της κάνω μια δοκιμή και ελπίζω να λυθεί με αυτόν τον τρόπο το θέμα μου, γιατί αρκετά μας τα σκότισαν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...