Προς το περιεχόμενο

Κάρτα sim για συναγερμό


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει χρησιμοποιησει κανεις την sim της intertelecom με netgear m1 mr1100? Για καποιο λογο μονο με vodafone εχω data. Oι αλλοι παροχοι ενω η συσκευη συνδεεεται σε αυτους δεν μου δινουν προσβαση. Εντωμεταξυ το περιεργο ειναι οτι δεν εμφανιζει και το ονομα τους στην οθονη ουτε στο web ui οταν συνδεεται σε αυτους. Θελω να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο router για να στελνει ο συναγερμος πακετα σε ΚΛΣ. Το περιεργο ειναι οτι οταν του βαλεις sim cosmote παιζει χωρις προβλημα, το ιδιο και wind. Εκανα και καποιες δοκιμες με smartphone και εκει μπορω να χρησιμοποιησω οτι δικτυο θελω. Αν ξερει καποιος κατι για να βοηθησει γιατι συμβαινει αυτο θα ημουν ευγνωμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ενημερωση για την intertelecom. Πλεον οι νεες sim εχουν νουμερο +307070 που ειναι ιδιωτικα νουμερα και εφοσον θες να τα καλεσεις για καποιο λογο (πχ trackers που εχουν και μικροφωνο χωρου), χρεωνεσαι κανονικοτα καθως δεν εμπιμπτει στα εθνικα κινητα/σταθερα. Επισης SMS προς την sim μονο απο το site της intertelecom. Εξερχομενα sms κανονικα (ακομα). Ειχα 3 συνδεσεις, θα τις κοψω και αυτες και θα δοκιμασω planetsim.

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 6:30 ΜΜ, MerNion είπε

θα δοκιμασω planetsim.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Θα με ενδιέφεραν πολύ οι εντυπώσεις σου από planetsim. Σιχάθηκα να δίνω τα 12άρια στη vodafone τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 6:30 ΜΜ, MerNion είπε

Μια ενημερωση για την intertelecom. Πλεον οι νεες sim εχουν νουμερο +307070 που ειναι ιδιωτικα νουμερα και εφοσον θες να τα καλεσεις για καποιο λογο (πχ trackers που εχουν και μικροφωνο χωρου), χρεωνεσαι κανονικοτα καθως δεν εμπιμπτει στα εθνικα κινητα/σταθερα. Επισης SMS προς την sim μονο απο το site της intertelecom. Εξερχομενα sms κανονικα (ακομα). Ειχα 3 συνδεσεις, θα τις κοψω και αυτες και θα δοκιμασω planetsim.

έχει αλλάξει τελείως η λογική της intertelecom. Πολλοί θα φύγουν. Η χρήση πλέον της κάρτας είναι για πολύ εξειδικευμένες περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bitbit είπε

έχει αλλάξει τελείως η λογική της intertelecom. Πολλοί θα φύγουν. Η χρήση πλέον της κάρτας είναι για πολύ εξειδικευμένες περιπτώσεις. 

Για ποιες εξειδικευμένες περιπτώσεις αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια ενημέρωση σχετικά με intertelecom, ποιες είναι οι εξειδικευμένες περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν;

Planetsim έχει κάποιος άποψη, συμφέρει για συναγερμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2022 στις 2:42 ΜΜ, nikos121 είπε

Σε gprs module της paradox pcs265 που έχω η επικοινωνία είναι ακαριαία. Δεν κάνει κλήσεις επικοινωνεί με LTE/4G/3G/2G

Πιστεύεις ότι κλήσεις δεν γίνονται μέσω των δικτύων που προανέφερες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Planetsim με ετήσιο datapack βγήκε κανά 30€ αγορά και πακέτο. Ότι πιο συμφέρον, τη χρησιμοποιώ από 02/2022 σε 4 αυτοκίνητα χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 8:44 ΜΜ, Bitbit είπε

έχει αλλάξει τελείως η λογική της intertelecom. Πολλοί θα φύγουν. Η χρήση πλέον της κάρτας είναι για πολύ εξειδικευμένες περιπτώσεις. 

Για συναγερμό συμφέρει ακόμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostastnt είπε

Planetsim με ετήσιο datapack βγήκε κανά 30€ αγορά και πακέτο. Ότι πιο συμφέρον, τη χρησιμοποιώ από 02/2022 σε 4 αυτοκίνητα χωρίς πρόβλημα.

Αρκεί ο τρόπος επικοινωνίας/μετάδοσης να γίνεται μέσω δεδομένων και όχι τηλεφωνικών κλήσεων γιατί υπάρχουν συστήματα ασφαλείας που απαιτούν το τελευταίο τρόπο λειτουργίας.

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2022 στις 10:55 ΜΜ, gousias είπε

Για ποιες εξειδικευμένες περιπτώσεις αναφέρεσαι;

δεν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο.

Εγώ είχα πάρει την κάρτα για χρήση στο εξωτερικό σε χώρες εκτός ΕΕ και πράγματι με βόλεψε για να μη κάθομαι να αγοράζω sim της κάθε χώρας. αγόραζα ένα πακέτο με ΜΒ κι έκανα τη δουλεια μου έστω με λίγο τσιμπημένες τιμές.

είχα έναν αριθμό όπου μπορούσαν να μου στέλνουν sms και να στέλνω και επίσης να γραφτώ στο viber/whatsapp και να επικοινωνώ. θα μπορούσα να το κάνω και με το ελληνικό νούμερο αλλά μερικές φορές χρειαζεσαι άλλον αριθμό και δε θες να δώσεις τον βασικό σου.

άλλος χρησιμοποιούσε τον αριθμό (αγγλικό) για την τράπεζα.

Πλέον όλα αυτά έχουν κοπεί. Ε τι διάολο να την κάνω τώρα την κάρτα; γι αυτό λέω ότι έχει μειωθεί το κοινό στο οποίο απευθύνεται

 

5 ώρες πριν, Nikcv είπε

Για συναγερμό συμφέρει ακόμη;

δεν έχω συναγερμό και δεν έχω ιδέα τι απαιτήσεις έχει ο συναγερμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kostastnt είπε

Planetsim με ετήσιο datapack βγήκε κανά 30€ αγορά και πακέτο. Ότι πιο συμφέρον, τη χρησιμοποιώ από 02/2022 σε 4 αυτοκίνητα χωρίς πρόβλημα.

Ισχύει. Έχω το πακέτο στον συναγερμό σπιτιού από 10ο/2021. Στο αυτοκίνητο δεν έχω ενεργοποιήσει κάτι, καθώς δεν με ενδιαφέρει το ζήτημα του εντοπισμού (Planetsim και εκεί, απλώς δουλεύω το sms). 

Να σημειώσουμε ότι το πακέτο που αναφέρεται και από τον κύριο παραπάνω, αφορά σε 2GB δεδομένων και όχι απεριόριστη χρήση.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ξερει κανεις τι εχει γινει με intertelecom? Ειχα μια καρτα sim στο gps του αμαξιου και μετα απο καιρο δοκιμασα να το εντοπισω μεσω μυνηματος και τιποτα, δοκιμασα την καρτα σε κινητο και δεν κανει attach στο δικτυο. Επεισης τηλεφωνο δεν σηκωνουν ουτε στον λογαρισμο μπορω να συνδεθω, παιζει να εκλεισε?

 

Edit: τωρα ειδα οτι καταργησανε τα βρετανικα νουμερα, απορω που δεν στειλαν εστω ενα μαιλ. Αντε μπλεξαμε παλι, καταφερε κανεις να επικοινωνησει μαζι τους για αντικατασταση καρτας? Το τηλ δεν το σηκωνουν

Επεξ/σία από mats_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mats_ είπε

Παιδια ξερει κανεις τι εχει γινει με intertelecom? Ειχα μια καρτα sim στο gps του αμαξιου και μετα απο καιρο δοκιμασα να το εντοπισω μεσω μυνηματος και τιποτα, δοκιμασα την καρτα σε κινητο και δεν κανει attach στο δικτυο. Επεισης τηλεφωνο δεν σηκωνουν ουτε στον λογαρισμο μπορω να συνδεθω, παιζει να εκλεισε?

 

Edit: τωρα ειδα οτι καταργησανε τα βρετανικα νουμερα, απορω που δεν στειλαν εστω ενα μαιλ. Αντε μπλεξαμε παλι, καταφερε κανεις να επικοινωνησει μαζι τους για αντικατασταση καρτας? Το τηλ δεν το σηκωνουν

εγω συμπληρωσα την φορμα επικοινωνιας και με πηραν αυτοι την επομενη ημερα, εκανα αντικατασταση και πλεον μπορω να στελνω μυνημα απο την σελιδα και να σου απανταει το gps στο κινητο, μονο ετσι τα μηνυματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς ενημερωση αγορασα μια καρτα με sms διαρκειας 1 ετους απο a-store.gr (16 ευρω τα 50 sms) για τον συναγερμο μου digoo dg-sxg30  και λειτουργει μια χαρα (το στελνει αμεσα) , το εβαλα στο κινητο και ο παροχος ειναι μια NL-KPN απο Ολλανδια.Το νουμερο βγαινει +319...

Επεξ/σία από chriskan22
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...