Προς το περιεχόμενο

Κάρτα sim για συναγερμό


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

blazar πες μου λιγο δυο πρακτικές εμπειρίες. 

 

  • Το νουμερο που εχει η sim τι μορφής ειναι; Είναι στυλ 697*** (0030697***) ή εχει αλλη αριθμοδοσία; Στο site αναφέρει για αριθμό Αγγλίας, αλλά για τη χρήση που το θελω, χρειάζεται να ξέρω τη μορφή του, πχ 004475****
  • Οταν σε καλεί το νουμερο, δηλαδη σε καλει ο συναγερμος, φαίνεται το νουμερο κλήσης; Δηλαδη φαίνεται οτι σε καλεί το 697*** ;
  • Το κόστος λήψης sms ειναι δωρεαν αλλα ποιο ειναι το κόστος αποστολής απο αλλο ελληνικό κινητο; Δηλαδη αν απο το κινητο μου σου στειλω μηνυμα, το χρεώνει σαν ελληνικο sms ή σαν sms προς αριθμό εξωτερικου;  Στη χρήση που θα του κανω εγω, πρεπει να του στελνω και μηνυματα ανα τακτα διαστήματα

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.intertelecom.gr/mobile/rates Στη σελίδα τους δεν το διευκρινίζει όμως:

 

Πήρα τηλέφωνο και μου το είπαν. Αν θέλεις μπορείς να το κάνεις και εσύ για να το επιβεβαιώσεις.

 

blazar πες μου λιγο δυο πρακτικές εμπειρίες.

  • Το νουμερο που εχει η sim τι μορφής ειναι; Είναι στυλ 697*** (0030697***) ή εχει αλλη αριθμοδοσία; Στο site αναφέρει για αριθμό Αγγλίας, αλλά για τη χρήση που το θελω, χρειάζεται να ξέρω τη μορφή του, πχ 004475****
  • Οταν σε καλεί το νουμερο, δηλαδη σε καλει ο συναγερμος, φαίνεται το νουμερο κλήσης; Δηλαδη φαίνεται οτι σε καλεί το 697*** ;
  • Το κόστος λήψης sms ειναι δωρεαν αλλα ποιο ειναι το κόστος αποστολής απο αλλο ελληνικό κινητο; Δηλαδη αν απο το κινητο μου σου στειλω μηνυμα, το χρεώνει σαν ελληνικο sms ή σαν sms προς αριθμό εξωτερικου;  Στη χρήση που θα του κανω εγω, πρεπει να του στελνω και μηνυματα ανα τακτα διαστήματα
Ευχαριστω

 

 

1) Έχει 2 αριθμούς η κάθε sim. Έναν Ελληνικό και έναν αγγλικό. Ο Ελληνικός είναι σαν σταθερού τηλεφώνου. Π.χ. 2170***. Ο αγγλικός αριθμός είναι 004478***. Κάλεσα από Ελλάδα και τον Ελληνικό και τον Αγγλικό και χτύπησε και στα 2 κανονικά.

2) Όταν με καλεί ο συναγερμός, φαίνεται το 217***

Φαντάζομαι πως αν είχα τον συναγερμό σε σπίτι στο εξωτερικό, θα φαινόταν ο αγγλικός αριθμός.

3) Επειδή θα το λαμβάνει αυτόματα ο Ελληνικός αριθμός (217), εφόσον το έχεις τοποθετήσει στην Ελλάδα, άρα λογικά η χρέωση είναι από Ελλάδα σε Ελλάδα. Δηλαδή 0.19€ το SMS όπως αναφέρει στο site τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω για συναγερμούς / gps tracker είχα κάποιες συνδέσεις και καλά που το γράψατε εδώ και ενημερωθήκαμε. Ξέρουμε πότε ξεκινάει η χρέωση?

 

 

Θα ψάξω και εγώ τη φάση giffgaff. Αν υπάρχει και άλλο εναλλακτικό θα με ενδιέφερε.

 

 

Με το giffgaff έχουμε τίποτα περίεργες χρεώσεις ? Αν στέλνουμε εμείς μήνυμα πόσο χρεωνόμαστε (σαν να στέλνουμε στο εξωτερικό?)

 

Προβλημα παντως.

Θελω κι εγω για χρηση σε gps tracker, αλλα δεν βλεπω λυση.

Δεν θα με ενοιαζε να εχανα τα λιγα ευρω της καρτας μετα πχ απο 3μηνο, αλλα αμα χρειαστει μετα να στειλει sms, πως θα το στειλει;

Εδω βλεπω συζηταμε, συζηταμε, αλλα λυση με 0€  και χρεωση οταν μονο στειλει sms, δεν βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Η Cosmote ανακοινώνει ότι από 01/04/2018

Το μηνιαίο πάγιο του αορίστου χρόνου σύμβασης προγράμματος συμβολαίου για ιδιώτες COSMOTE Mobile Basic, αυξάνεται από 2,8€ σε 4,9€ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ και τέλους συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας 12%) και παράλληλα αποδίδονται στους υφιστάμενους συνδρομητές του προγράμματος 200ΜΒ κάθε μήνα με αυτόματη ενεργοποίηση της δωρεάν υπηρεσίας COSMOTE MyInternet, με την οποία κάθε φορά που καταναλώνεται το 100% των διαθέσιμων ΜΒ του συνδρομητή, η πρόσβαση στο διαδίκτυο διακόπτεται.

https://www.digitallife.gr/cosmote-tropopoiiseis-chreoseon-apo-01042018

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τακτική όλων των εταιριών. Ελάχιστη χρέωσης κατοχής κινητού / μήνα 5€.

Επίσης η αποστολή sms αυξάνεται όπως φαίνεται στο άρθρο στα 0,25€/sms

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι και 5ευρω το μηνα, στο καρτοκινητο ειναι 5 το 3μηνο (για την ωρα τουλαχιστον..)

σουταρισμα θελουν και επιστροφη στα σταθερα, μια χαρα ειμασταν και πριν χωρις αυτα,
αν το σκεφτεις και καλυτερα σε αρκετους τομεις
(δεν εχεις αυτη τη μλκια που βγαινουν και ασχολουνται ολη την ωρα με την μλκια,
δεν σε βρισκουν - αν δεν θες να σε βρουν κλπ κλπ)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράζεις; Θαυμάζεις!

Πέρα απο την πλάκα το περιμενα, οπως και τους επομενους μήνες θα περιμενω αναλογες κινήσεις και στα καρτοκινητά. Ελάχιστο ποσό 5ε/μήνα ηλεκτρονικά και 10 στο ταμείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεθάβω το -όχι και τόσο παλιό- θέμα για να ρωτήσω:

Παρέλαβα μια giffgaff που θα την έβαζα σε συναγερμό και βλέπω εδώ σχόλια οτι μετά απο 1,5 μήνα απενεργοποιείται. Ισχύει, το επιβεβαιώνει και κανένας άλλος;
Όσοι πήραν την intertelecom έχουν να πούν κανένα σχόλιο;
Καμία άλλη πρόταση που να προέκυψε στο ενδιάμεσο;

Επεξ/σία από e-tic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ακόμη τις 2 sim από την intertelecom, όλα μια χαρά τουλάχιστον για την ώρα, ισχύουν όσα είχα προαναφέρει σχετικά με χρεώσεις, διάρκεια, κτλ.

Υπενθυμίζω πως εγώ κάνω χρήση τους σε συναγερμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινώνησα με την intertelecom και μου επιβεβαίωσαν όσα γράφει και ο @blazar παραπάνω, και συγκεκριμένα:

"Η διάρκεια ισχύος είναι 1 έτος από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία. Όσο χρησιμοποιείτε την κάρτα, ανανεώνεται και η διάρκεια ισχύος.

Παράδειγμα
Ανανεώσατε το υπόλοιπό σας στις 10/10/2017. Η κάρτα θα λήξει στις 10/10/2018.
Στείλατε ένα SMS στις 17/10/2017. Η κάρτα θα λήξει στις 17/10/2018."

Παρήγγειλα δύο κάρτες και μου ήρθαν την επόμενη μέρα!

Επεξ/σία από e-tic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2018 στις 6:55 ΜΜ, e-tic είπε

Επικοινώνησα με την intertelecom και μου επιβεβαίωσαν όσα γράφει και ο @blazar παραπάνω, και συγκεκριμένα:

"Η διάρκεια ισχύος είναι 1 έτος από την τελευταία χρεώσιμη υπηρεσία. Όσο χρησιμοποιείτε την κάρτα, ανανεώνεται και η διάρκεια ισχύος.

Παράδειγμα
Ανανεώσατε το υπόλοιπό σας στις 10/10/2017. Η κάρτα θα λήξει στις 10/10/2018.
Στείλατε ένα SMS στις 17/10/2017. Η κάρτα θα λήξει στις 17/10/2018."

Παρήγγειλα δύο κάρτες και μου ήρθαν την επόμενη μέρα!

Καλησπέρα,

Το υπόλοιπο λήγει ή ανανεώνεται μαζί με την διάρκεια ισχύος της κάρτας;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 10/4/2018 στις 2:21 ΜΜ, jmirko15 είπε

Καλησπέρα,

Το υπόλοιπο λήγει ή ανανεώνεται μαζί με την διάρκεια ισχύος της κάρτας;

Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα,  Την ίδια απορία έχω και γω. Αν μπορεί κάποιος να μας πει. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...