Προς το περιεχόμενο

Mac Os High Sierra


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, επειδή δεν ήθελα να πλακώσουμε τις ανούσιες λεπτομέρειες με το κοινό που διαβάζει για να βοηθηθεί εδώ, θα σου αναλύσω τώρα λοιπόν. Μου τα έφτιαχναν οι τύποι εκεί που τ'αγόρασα και τις αναβαθμίσεις και τα πάντα. Έκλεισαν αυτοί λοιπόν και έμεινα πλέον ξεκρέμαστος. Όλο αυτό το διάστημα εδώ και 2 χρόνια, τα τελευταία, δεν έχει ζητηθεί απο τον mac μου update του προγράμματος. Δεν ξέρω γιατί (και ευτυχώς βέβαια). Τέλος πάντων, έχω σήμερα ραντεβού σε ένα κατάστημα και εαν χρειαστεί θα κάνω και αγορά εκ νέου. διότι εργάζομαι με το πρόγραμμα και έχουν μείνει εδώ και μέρες οι εργασίες μου πίσω. Ευχαριστώ για την βοήθεια και καλημέρα σας.

Αν κάνεις αγορά εκ νέου, καν' την με το ΔΙΚΟ ΣΟΥ Apple ID. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Επικοινώνησα με την Apple και μου είπαν να ξαναεγκαταστήσω το λογισμικό μέσω ενός usb. Όταν όμως προσπαθώ να προχωρήσω στην εγκατάσταση που έμφανίζει μύνημα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗ ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ. Η υπαλλληλος μου είπε πως ειπναι θέμα τπυ internet αλλά συνδέεται κανονικά στο wifi του σπιτιού και προσπαθώ όλη μέρα. Έχει κάποιος καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντρέα νομίζω ότι έχεις 2 προβλήματα ... 1ο το γεγονός ότι ουσιαστικά δεν μπορείς να κάνεις από ότι λες start up από το usb και το δεύτερο είναι ότι θέλεις τα αρχεία σου μέσα από τον ΜΑΚΙ .... Με λίγα λόγια , άντε και τον φορμάρεις και κάνεις ένα clean install σε οποίο λειτουργικό θέλεις , αλλά τι κάνεις με τα αρχεία ? Τι να πω .... Υπάρχουν λύσεις αλλά θέλει προσπάθεια , το θέμα είναι τα αρχεία . Εγώ θα έκανα προσπάθεια για start up από κάποια linux διανομή έτσι ώστε να κάνω ανάκτηση των αρχείων και μετά τα υπόλοιπα είναι εύκολα . Μια άλλη λύση θα ήταν να βγει από μέσα ο δίσκος και να βγουν τα αρχεία με την βοήθεια ενός άλλου υπολογιστή , βέβαια αυτό προϋποθέτει την ύπαρξη του αντάπτορα που χρειάζεται για να κουμπώσει πάνω  του ο δίσκος . Από την άλλη μπορεί να υπάρχουν ποιο απλές μέθοδοι που να μην τις γνωρίζω ...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Επικοινώνησα με την Apple και μου είπαν να ξαναεγκαταστήσω το λογισμικό μέσω ενός usb. Όταν όμως προσπαθώ να προχωρήσω στην εγκατάσταση που έμφανίζει μύνημα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗ ΑΝΑΚΤΗΣΗΣ. Η υπαλλληλος μου είπε πως ειπναι θέμα τπυ internet αλλά συνδέεται κανονικά στο wifi του σπιτιού και προσπαθώ όλη μέρα. Έχει κάποιος καμία ιδέα;

 

Σύνδεσε το Mac με καλώδιο ethernet και προσπάθησε ξανά!

Βγάζει το ίδιο μήνυμα;

 

Στον δίσκο έχεις χώρο ή ήταν γεμάτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 12´´ άμα είναι να αγοράσω και αντάπτορα για Ethernet δεν με συμφέρει. Αλλά σίγουρα είναι το internet που φταίει;

Έχεις ένα δίκιο. Για μια δοκιμή τώρα να μπεις έξοδα δεν γίνεται. Από την άλλη εάν δεν κάνεις κάποιες δοκιμές ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το εάν ευθύνεται ή το ένα ή το άλλο. Τέλος πάντων.

 

Εάν είναι εύκολο, δες μήπως μπορείς να συνδεθείς στο δίκτυο κάποιου φίλου σου ή στη δουλειά π.χ. και κάνε άλλη μια προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 12´´ άμα είναι να αγοράσω και αντάπτορα για Ethernet δεν με συμφέρει. Αλλά σίγουρα είναι το internet που φταίει;

απο που εισαι φιλε ?

ολο και καποιος apple χρηστης θα ναι διπλα σου να σε εξηπηρετησει να σου φτιαξει ενα στικακι με το ΛΣ για να το περασεις 

Καλημέρα παιδιά. Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση σε High Sierra και μετά την εγκατάσταση η οθόνη έμεινε στην αρχική με το logo. Προσπάθησα για επανεκκίνηση και τίποτα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Έχω απαραίτητα αρχεία μέσα

το ιδιο επαθα χθες με ενα air 11 ρι και εφτιαξα το στικακι που λεγαμε (ετυχε να εχω 2 μακ στο σπιτι εκεινη τη στιγμη)

αρχεια δεν εχασα βοηθησε και ενα reset vram pram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε αυτό και αποφασίζεις αν θα το περάσεις τώρα ή θα περιμένεις.

Ναι αυτο το γνωριζα ελεγα μηπως αλλαξε κατι ,θα περιμενω τοτε  να βγαλουν update  για τους fusions .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

επειδή χρειάζομαι sql server της ms, εγκατέστησα μέσω bootcamp windows 10. Αφού έγινε επιτυχώς η εγκατάσταση (60gb έδωσα, τα υπόλοιπα στο macos) γύρισα στο κύριο OS. Όταν έκανα login δεν έβρισκα τα αρχεία μου μιας και έλεγε πως δεν έβρισκε το home folder και τον user. Έκανα επανεκκίνηση και όλα καλά.

Μετά πήγα να σβήσω αρχεία από το thrash και έβγαζε ένα error -43 αν και έσβηνε τα αρχεία.

Δοκίμασα με διάφορα αρχεία και τελικά σταμάτησε να το βγάζει μετά από 4-5 αδειάσματα.

 

Μπήκα recovery, έτρεξα first aid στο partition και όλα οκ. Λέτε να έμεινε κανα κουσούρι; Όλα καλά φαίνονται τώρα, αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλο διαγνωστικό.

 

Μετά από αυτό κατάλαβα πως χρειάζομαι backup, οπότε λέω να πάρω ένα cloud storage plan. Ξέρετε κάποιο να αξίζει;

Τέλος, το time machine το χρησιμοποείτε; Αξίζει γενικά; Γιατί στα windows έκανα disable το restore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

επειδή χρειάζομαι sql server της ms, εγκατέστησα μέσω bootcamp windows 10. Αφού έγινε επιτυχώς η εγκατάσταση (60gb έδωσα, τα υπόλοιπα στο macos) γύρισα στο κύριο OS. Όταν έκανα login δεν έβρισκα τα αρχεία μου μιας και έλεγε πως δεν έβρισκε το home folder και τον user. Έκανα επανεκκίνηση και όλα καλά.

Μετά πήγα να σβήσω αρχεία από το thrash και έβγαζε ένα error -43 αν και έσβηνε τα αρχεία.

Δοκίμασα με διάφορα αρχεία και τελικά σταμάτησε να το βγάζει μετά από 4-5 αδειάσματα.

 

Μπήκα recovery, έτρεξα first aid στο partition και όλα οκ. Λέτε να έμεινε κανα κουσούρι; Όλα καλά φαίνονται τώρα, αλλά δεν ξέρω εάν υπάρχει άλλο διαγνωστικό.

 

Μετά από αυτό κατάλαβα πως χρειάζομαι backup, οπότε λέω να πάρω ένα cloud storage plan. Ξέρετε κάποιο να αξίζει;

Τέλος, το time machine το χρησιμοποείτε; Αξίζει γενικά; Γιατί στα windows έκανα disable το restore.

Το timemachine αξίζει και είναι πολύ πιο φτηνό από το κόστος ενός cloud storage. Έναν εξωτερικό σκληρό χρειάζεσαι με μέγεθος ίσο ή μεγαλύτερο του σκληρού που έχει ο υπολογιστής σου και είσαι κομπλέ.

Για το Windows partition μπορείς να χρησιμοποιήσεις το image backup των windows 7 που θα το βρεις στα backup settings των Windows 10.

ΥΓ. Όσοι δεν έχουν χρησιμοποιήσει το timemachine το έχουν μετανιώσει πίκρα. Σε συνδυασμό με το ενσωματωμένο migration assistant του Mac OS , απλά δεν υπάρχει. Τα αντίστοιχα προγράμματα σε Windows τα πληρώνεις και δεν είναι τόσο εύχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο το γνωριζα ελεγα μηπως αλλαξε κατι ,θα περιμενω τοτε να βγαλουν update για τους fusions .

 

https://www.google.gr/amp/s/www.macrumors.com/2017/10/05/apple-releases-macos-high-sierra-10-13-supplemental-update/amp/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο sleep Εχει παρατηρησει καποιος να γινεται τραγικα αργο το os ? μετα απο τοσα bugs εχω και αυτο τωρα  :-( restart μετα απο καθε sleep και μονο ετσι επανερχεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...