Προς το περιεχόμενο

Mac Os High Sierra


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, το προβλημα τελικα ηταν απο το time machine.

Το οποιο ΠΟΤΕ δεν ενεργοποιησα και ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιησα!

Ακομη και τωρα που πηγα και ειδα, δεν εχω ρυθμισμενο τιποτε εκει στα settings του!

Πρωτη φορα στα χρονικα, με καποια δικη της ρουτινα, η Apple δημιουργησε snapshots, οντως κατα την εγκατασταση της νεας υπο-εκδοσης του os 10.13.2!

 

Εκανα οτι λεει το αρθρο στο macrumors που ποσταρα πιο πανω,

οντως βρηκα snapshots, τα εσβησα οπως λεει,

και πηρα πισω στον δισκο μου 30gb!!!!!

 

Απαραδεκτη η apple, ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι @#$%^ ειχαν στο κεφαλι τους οταν αποφασιζαν αυτα.

Οταν ο χρηστης δεν γουσταρει tm, δεν το θελει ρε παιδι μου! Εκει με το ζορι?

Και στα κρυφα;

Και μετα να ψαχνεται δεξια και αριστερα που εφυγαν τα giga σαν στραγαλια;

Ειλικρινα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

Ευχομαι οι παπαροπειραματισμοι να σταματησουν εδω....

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μία απο τα ίδια, το upgrade έφαγε γύρω στα 22GB, απο local snapshoot  που φτιάχτηκε απο το time machine. 

 

Για έλεγχο:

 

tmutil listlocalsnapshots /

 

και για διαγραφή (όπως περιγράφεται και στο link του macrumors) :

 

tmutil thinlocalsnapshots <mount_point> [purgeamount] [urgency]  (πχ tmutil thinlocalsnapshots / 10000000000 4)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρελα bugs παιδες, και παρα πολλα, απο το xcode πηγα σε random restarts, το laptop κανει κατι περιεργα slow downs στο ασχετο και στρωνει μονο restarts, βλεπω μνημη στο ασχετο 15/16gb γεματη χωρις λογο και αιτια, ελεος απλα, θα με κανει να το παρατησω εντελως το λειτουργικο και να μεινω μονιμα στο arch

 

ασχετο, μου σκασε και security update σημερα νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε γιατί το πρόγραμμα που προτείνεις είναι ακόμα σε beta phase.

 

Τι ακριβώς είναι αυτό που πρέπει να προσέξω;

Τι εννοείς είναι σε beta phase;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο φίλος skiabox εννοεί μάλλον την v1.10 test (r300887 ή την r300751), μπορείτε να τρέξετε την v1.9 του OmniDiskSweeper. Παρόλο που λέει ότι κάνει μέχρι για την 10.12 (Sierra), και στην 10.13 (High Sierra) δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

μια ερώτηση σχετική. Εντάξει προφανώς και δε χρειάζονται διάφορα cleaners, αλλά υπάρχει κάτι που το χρειάζομαι προσωπικά.

Ψάχνω μια εφαρμογή που να μπορώ να απεγκαθηστώ το εγκατεστημένο λογισμικό, αφαιρώντας παράλληλα και ό,τι σχετικό κατάλοιπο έχει δημιουργήσει. Αυτό γιατί έχω 256gb ssd και είναι περιορισμένο το storage. Έχω το dr. Cleaner αλλά δε τα διαγράφει όλα. Κατα καιρούς βρίσκω κατάλοιπα σε φακέλους του συστήματος. Θα προτιμούσα να είναι free ή low cost.

 

Επίσης υπάρχει τρόπος, όταν κάνω clean install, να έχω πάρει backup στο icloud μονάχα τα system settings, ώστε να μην κάθομαι να πειράζω τα preferences από την αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μια ερώτηση σχετική. Εντάξει προφανώς και δε χρειάζονται διάφορα cleaners, αλλά υπάρχει κάτι που το χρειάζομαι προσωπικά.

Ψάχνω μια εφαρμογή που να μπορώ να απεγκαθηστώ το εγκατεστημένο λογισμικό, αφαιρώντας παράλληλα και ό,τι σχετικό κατάλοιπο έχει δημιουργήσει. Αυτό γιατί έχω 256gb ssd και είναι περιορισμένο το storage. Έχω το dr. Cleaner αλλά δε τα διαγράφει όλα. Κατα καιρούς βρίσκω κατάλοιπα σε φακέλους του συστήματος. Θα προτιμούσα να είναι free ή low cost.

 

Επίσης υπάρχει τρόπος, όταν κάνω clean install, να έχω πάρει backup στο icloud μονάχα τα system settings, ώστε να μην κάθομαι να πειράζω τα preferences από την αρχή;

 

 

Όλοι ανεξαιρέτως οι "Cleaners for Mac" είναι περιττοί, ενώ πληθώρα από αυτούς είναι  επικίνδυνοι  αφού μπορεί να αποσταθεροποιήσουν το σύστημα. Όσο αφορά τον Dr. Cleaner υποθέτω ότι τον κατέβασες από το App Store, οπότε σου συνιστώ να τον διώξεις όπως περιγράφεται πιο κάτω.

 
Το macOS τρέχει εγγενώς στο background ρουτίνες καθαρισμού και συντήρησης που το διατηρούν σε άριστη κατάσταση. Πάντως, όταν έχεις την αίσθηση ότι το μηχάνημα  είναι αργό ή έχει ασυνήθη συμπεριφορά τρέχεις επικουρικά τις ρουτίνες που επισκευάζουν, καθαρίζουν και φρεσκάρουν το σύστημα.
 
1. Startup με πατημένο το πλήκτρο shift (⇧) για boot σε safe mode ώστε να τρέξουν επισκευαστικές ρουτίνες και να καθαριστούν system cache. Όταν προκύψει η οθόνη με το Safe Boot σε κόκκινα γράμματα στη κορυφή, χωρίς να πατάς κάποιο πλήκτρο click το μπουτόν Restart για επάνοδο στο σύστημα.
 
2. Startup με πατημένα τα πλήκτρα command-R για boot στο Recovery Partition, απ' όπου τρέχεις την ρουτίνα Reinstall macOS για να περάσει μια φρέσκια κόπια του λειτουργικού πάνω από την υφιστάμενη εγκατάσταση. Οι προσωπικές ρυθμίσεις και τα αρχεία δεν θίγονται. Προηγούμενα -στο πλαίσιο του πρωτόκολλου ασφάλειας- μεριμνάς για ένα Time Machine backup.
 
 Για απεγκατάσταση εφαρμογών, κατά περίπτωση·
 
• Όταν κατέβηκαν από το App Store· control-click ή δεξί click το εικονίδιο τους στο Launchpad και click το x.
• Preference Panes· control-click ή δεξί click το εικονίδιο τους και click "Remove xyx Preference Pane".
• Όταν εγκαταστάθηκαν με drag & drop στο Application folder· σύρεις το εικονίδιο τους στον κάδο.
• Όταν εγκαταστάθηκαν με installer· σύμφωνα με τις οδηγίες του developer.
 
Όσο αφορά στο clean install, οι προδιαγραφές του είναι·
 
1. Από το Recovery Partition του δίσκου Time Machine φορμάρεις (erase) τον δίσκο με το Disk Utility σε Mac OS Extended (Journaled) ή σε APFS format.
 
2. Στη συνέχεια τρέχεις την ρουτίνα Install OS X (macOS) και στήνεις το σύστημα σου εξ υπαρχής. Δεν το μεταφέρεις με το Migration Assistant.
 
3. Ανοίγεις τον δίσκο του Time Machine και μεταφέρεις μόνο τα αρχεία σου.
 
4. Από το App Store και από τα sites των developers κατεβάζεις εκ νέου τις εφαρμογές.  
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μια ερώτηση σχετική. Εντάξει προφανώς και δε χρειάζονται διάφορα cleaners, αλλά υπάρχει κάτι που το χρειάζομαι προσωπικά.

Ψάχνω μια εφαρμογή που να μπορώ να απεγκαθηστώ το εγκατεστημένο λογισμικό, αφαιρώντας παράλληλα και ό,τι σχετικό κατάλοιπο έχει δημιουργήσει. Αυτό γιατί έχω 256gb ssd και είναι περιορισμένο το storage. Έχω το dr. Cleaner αλλά δε τα διαγράφει όλα. Κατα καιρούς βρίσκω κατάλοιπα σε φακέλους του συστήματος. Θα προτιμούσα να είναι free ή low cost.

 

Επίσης υπάρχει τρόπος, όταν κάνω clean install, να έχω πάρει backup στο icloud μονάχα τα system settings, ώστε να μην κάθομαι να πειράζω τα preferences από την αρχή;

Αυτο εχω και ειν πολυ καλο!!

https://freemacsoft.net/appcleaner/

 

Δες και YouTube για οδηγίες

https://m.youtube.com/watch?v=DStnvQZ7aL8

 

Μια εναλλακτική λύση χωρίς κάποιο App

https://m.youtube.com/watch?v=8h3YjTvxALM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μια ερώτηση σχετική. Εντάξει προφανώς και δε χρειάζονται διάφορα cleaners, αλλά υπάρχει κάτι που το χρειάζομαι προσωπικά.

Ψάχνω μια εφαρμογή που να μπορώ να απεγκαθηστώ το εγκατεστημένο λογισμικό, αφαιρώντας παράλληλα και ό,τι σχετικό κατάλοιπο έχει δημιουργήσει. Αυτό γιατί έχω 256gb ssd και είναι περιορισμένο το storage. Έχω το dr. Cleaner αλλά δε τα διαγράφει όλα. Κατα καιρούς βρίσκω κατάλοιπα σε φακέλους του συστήματος. Θα προτιμούσα να είναι free ή low cost.

 

Επίσης υπάρχει τρόπος, όταν κάνω clean install, να έχω πάρει backup στο icloud μονάχα τα system settings, ώστε να μην κάθομαι να πειράζω τα preferences από την αρχή;

 

Μπορεις να κανεις απο το timemachine backup restore μονο τα system settings, αν μετά το clean install πας στο migration  assistant και επιλεξεις manual τι θελεις να επαναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που ανοίγω τον imac είτε απο shutdown είτε απο sleep mode παρατηρώ πως τα gestures του trackpad για το launchpad και του γραφειου εργασίας με τα τρία δάκτυλα και τον αντίχειρα ειναι απενεργοποιημένα και τα ενεργοποιώ σχεδόν κάθε φορά.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; Σε τι οφείλεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

νέος χρήστης Mac OS εδώ!!

 

ερώτηση: έχω σετάρει τον λογαριασμό μου στο macbook, και έχει και το option Guest Account. Το δοκίμασα να δω τι παίζει και με έβσλε σε safe mode για χρήση Safari μόνο. Άρα αν κατάλαβα καλά, αν πχ κάποιος "δανειστεί" το macbook μου, προφανώς δεν θα μπορεί να μπει στο λογαριασμό μου, χρησιμοποιώντας το Guest Account, μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω από χρήση Safari?

 

ερώτηση 2 :  Γνωρίζω ότι υπάρχουν ελάχιστοι ιοί για MacOS και αυτοί θα "τρυπώσουν" αν ανοίξεις κάποιο πολύ ύποπτο αρχείο/email... παρόλα αυτά, χρειάζεται πιστεύετε να εγκαταστήσω κάποιο Anti Virus?

 

 

ερώτηση 3: χρησιμοποιώ κατά 99% το Macbook στο σπίτι, ποιά πιστεύετε είναι η καλύτερη τακτική σχετικά με την μπαταρία? όταν έχει φορτίσει στο 100%, το κρατάω plugged in (δεν με πειράζει το καλώδιο γιατί το έχω πάνω σε γραφείο). Όταν πέφτει κάτω από 30% το συνδέω για να κάνει φόρτιση. Πόσο τακτικά πρέπει να χρησιμοποιώ την μπαταρία? πως μετριέται ένα battery cycle?

 

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που ανοίγω τον imac είτε απο shutdown είτε απο sleep mode παρατηρώ πως τα gestures του trackpad για το launchpad και του γραφειου εργασίας με τα τρία δάκτυλα και τον αντίχειρα ειναι απενεργοποιημένα και τα ενεργοποιώ σχεδόν κάθε φορά.

Συμβαίνει και σε άλλους αυτό; Σε τι οφείλεται;

 

 

Μπες σε διαφορετικό λογαριασμό και δοκίμασε.

 

Επιμένει ;.

Καλησπέρα σε όλους

 

νέος χρήστης Mac OS εδώ!!

 

ερώτηση: έχω σετάρει τον λογαριασμό μου στο macbook, και έχει και το option Guest Account. Το δοκίμασα να δω τι παίζει και με έβσλε σε safe mode για χρήση Safari μόνο. Άρα αν κατάλαβα καλά, αν πχ κάποιος "δανειστεί" το macbook μου, προφανώς δεν θα μπορεί να μπει στο λογαριασμό μου, χρησιμοποιώντας το Guest Account, μπορεί να κάνει τίποτα παραπάνω από χρήση Safari?

 

ερώτηση 2 :  Γνωρίζω ότι υπάρχουν ελάχιστοι ιοί για MacOS και αυτοί θα "τρυπώσουν" αν ανοίξεις κάποιο πολύ ύποπτο αρχείο/email... παρόλα αυτά, χρειάζεται πιστεύετε να εγκαταστήσω κάποιο Anti Virus?

 

 

ερώτηση 3: χρησιμοποιώ κατά 99% το Macbook στο σπίτι, ποιά πιστεύετε είναι η καλύτερη τακτική σχετικά με την μπαταρία? όταν έχει φορτίσει στο 100%, το κρατάω plugged in (δεν με πειράζει το καλώδιο γιατί το έχω πάνω σε γραφείο). Όταν πέφτει κάτω από 30% το συνδέω για να κάνει φόρτιση. Πόσο τακτικά πρέπει να χρησιμοποιώ την μπαταρία? πως μετριέται ένα battery cycle?

 

 

ευχαριστώ!

 

 

 

 
 
2. Μακριά από τέτοια σκουπίδια, μεταξύ αυτών cleaners for Mac.
 
 
3. Απόλαυσε το Mac σου και μην πολύ-ασχολείσαι. Όπως και να έχει η μπαταρία θα αντέξει γύρω στους 1.000 κύκλους φόρτισης, ή για αρκετά χρόνια αν θέλεις. 
 
Πάντως σε γενικές γραμμές·
 
• Δεν έχεις κανένα λόγο να έχεις το μηχάνημα συνεχώς συνδεδεμένο στο ρεύμα και ιδιαίτερα  για μεγάλο χρονικό διάστημα με το καπάκι κλειστό.
 
• Όταν φορτίσει πλήρως η μπαταρία, αποσύνδεσε το μηχάνημα από το ρεύμα και όταν η στάθμη της πέσει γύρω στο 30% σύνδεσε το ξανά. Έτσι κυκλοφορούν οι "χυμοί" της. 
 
• Κάπου μια φορά τον μήνα άφησε την μπαταρία να αδειάσει μέχρις ότου κλείσει το μηχάνημα.
 
• Αν θέλεις πλήρη απόδοση της οθόνης πήγαινε System Preferences > Energy Saver > Battery και ξετίκαρε το box "Slightly dim the display while on battery power" (βέβαια αυτό σημαίνει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε ενέργεια).
 
• Ένας πλήρης κύκλος φόρτισης αντιπροσωπεύει χρήση όλης της ισχύος της μπαταρίας ανεξάρτητα με το  αν αδειάσει σε μια μοναδική συνεδρία ή σε μια διαδρομή ημερών. Δηλαδή αν σήμερα αναλωθεί το 40% της ισχύος και την επόμενη ή οποιαδήποτε μετέπειτα ημέρα το υπόλοιπο 60% ολόκληρο ή τμηματικά, τότε κλείνει ένας πλήρης κύκλος φόρτισης,  ανεξάρτητα αν στο μεσοδιάστημα έχει φορτιστεί η μπαταρία.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...