Προς το περιεχόμενο

Mac Os High Sierra


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που λεει για την 3.7x αν ειναι συμβατη με high sierra?

Αλλα και να μην λεει, αν καποιος εχει high sierra με την 3.7x εκδοση ας πει, απο εμπειρικη χρηση, αν δουλευει.

Στην ανακοινωση δεν διευκρινιζει αν μιλα για την 3.7 ή την 4 beta. Κανω λαθος;

 

Μόλις το έβαλα και θέλει να κάνεις update σε 3.8 και όλα είναι κομπλέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το νέο file system, αξίζει!

 

 

Το λένε αρκετοί αυτό αλλά δεν πρόσεξα κάτι εγώ. Tι ακριβώς προσφέρει το νέο file system;

 

Θεωρώ πως το μεγαλύτερο update έγινε στο Safari. Έχουμε και μερικά άλλα καλούδια (πολύ μικρά βέβαια). Τώρα για το file system, όσο και να διαβάζω διάφορα άρθρα, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται τόσο σημαντική αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση ωρα χρειαστηκε για κατεβασμα και εγκατασταση;

Σε dsl γραμμη;

Πειτε αληθεια, οχι τιποτε πετσοκομενοι χρονοι και πεσουμε απο τα συννεφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση ωρα χρειαστηκε για κατεβασμα και εγκατασταση;

Σε dsl γραμμη;

Πειτε αληθεια, οχι τιποτε πετσοκομενοι χρονοι και πεσουμε απο τα συννεφα!

2ωρες και 20 λεπτα εκανε εμενα μαζι με την εγκατασταση σε macbook pro 13 2016 NoTB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν όσοι διαθέτετε fusion drive η κλασσικό δίσκο να μην βιαστείτε να αναβαθμίσετε. Στις beta υπήρχε θέμα με το νέο file system. Αφήστε πρώτα να δούμε αποτελέσματα σε αυτά τα setup από εξωτερικό

Επίσης η αλλαγή σε APFS γίνεται αυτόματα με το update, μόνο στους SSD. Οι Fusion και οι HDD θέλουν format για να γίνουν APFS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η αλλαγή σε APFS γίνεται αυτόματα με το update, μόνο στους SSD. Οι Fusion και οι HDD θέλουν format για να γίνουν APFS.

Δεν ξέρω εάν γίνεται (?) όντως αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν γίνεται (?) όντως αυτό που λες.

Το πρωί το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι πού. Μπορεί να ήταν παλιό, γιατί στις πρώτες beta γινόταν και μετά (απ' ό,τι διαβάζω) το πήραν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί το διάβασα αλλά δεν θυμάμαι πού. Μπορεί να ήταν παλιό, γιατί στις πρώτες beta γινόταν και μετά (απ' ό,τι διαβάζω) το πήραν πίσω.

Ισχύει αυτό που λες με τις beta.

Δεν έχω μηχανικό ή fusion για να έχω 100% τεκμηριωμένη άποψη, αλλά με βάση τα όσα μέχρι στιγμής από δω κι από κει έχω διαβάσει κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, τουλάχιστον ακόμα.

Για όσους ενδιαφέρονται υπάρχει εδώ ένα σχετικό άρθρο που γίνεται αναφορά για το συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου λίγο γιατί έχω χαθεί. Κατέβασα και εγκατέστησα το High Sierra ως upgrade.

Τώρα όμως το κατέβασα ξανά για να κάνω clean install. Δεν έχω κάποιο θέμα, απλώς το θεωρώ καλύτερο. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω που κατέβηκε το αρχείο για να το γράψω σε usb stick.

Στα. applications έχει μονάχα μια συνόμευση που λέει Install MacOS High Sierra.appdownload η οποία τελικά με πετάει πάλι στο app store. Φαίνεται σαν να μην κατέβηκε τελικά..

 

Θα χρησιμοποιούσα αυτή την εντολή:

sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εφικτό ακόμα επίσημα, διότι η apple ανακοίνωσε ότι σε μελλοντική αναβάθμιση θα "προσαρτήσει" το νέο apfs σε fusion τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...