Προς το περιεχόμενο

Mac Os High Sierra


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πείτε μου λίγο γιατί έχω χαθεί. Κατέβασα και εγκατέστησα το High Sierra ως upgrade.

Τώρα όμως το κατέβασα ξανά για να κάνω clean install. Δεν έχω κάποιο θέμα, απλώς το θεωρώ καλύτερο. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω που κατέβηκε το αρχείο για να το γράψω σε usb stick.

Στα. applications έχει μονάχα μια συνόμευση που λέει Install MacOS High Sierra.appdownload η οποία τελικά με πετάει πάλι στο app store. Φαίνεται σαν να μην κατέβηκε τελικά..

 

Θα χρησιμοποιούσα αυτή την εντολή:

sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume /Volumes/Untitled –applicationpath /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app

Μην μπλέκεις με το Terminal. Κατέβασε το Disk Creator να τελειώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα . αναβαθμισα σε 10.13 και σε μηχναμημα mbp 2016 με touch id . Στις πληροφοριες γιατι απο τα 250gb μου βγαζει διαθεσιμα 160b χρησιμοποιημενα 190 gb. ? 

στο συστημα δείχνει να έχω 106 gb . 

το περασα τυπικα απο πανω χωρις clean και ο mαc ειχε ελαχιστα μεσα περασμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως σε macbook pro 17 mid 2010 με ssd crucial m4 (last firmware 070H) δεν προχωράει η εγκατάσταση. Κολλάει και λέει δεν είναι εφικτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα . αναβαθμισα σε 10.13 και σε μηχναμημα mbp 2016 με touch id . Στις πληροφοριες γιατι απο τα 250gb μου βγαζει διαθεσιμα 160b χρησιμοποιημενα 190 gb. ? 

στο συστημα δείχνει να έχω 106 gb . 

το περασα τυπικα απο πανω χωρις clean και ο mαc ειχε ελαχιστα μεσα περασμενα

Κατέβασε το OmniDiskSweeper και δες τι είναι αυτό που καταλαμβάνει μεγάλο όγκο στον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως σε macbook pro 17 mid 2010 με ssd crucial m4 (last firmware 070H) δεν προχωράει η εγκατάσταση. Κολλάει και λέει δεν είναι εφικτή...

 

Τουλαχιστον γινεται αυτοματο roll back στην προηγουμενη εκδοση λειτουργικου;

Ή σε αφηνει με κρεμασμενο μηχανημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον γινεται αυτοματο roll back στην προηγουμενη εκδοση λειτουργικου;

Ή σε αφηνει με κρεμασμενο μηχανημα;

 

Ναι γίνεται roll back και δεν χάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται roll back και δεν χάνεις τίποτα.

 

Παλι καλα...

παλιοτερα στα windows υπηρχαν περιπτωσεις που σε κρεμαγε τελειως, και εμενες χωρις μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το OmniDiskSweeper και δες τι είναι αυτό που καταλαμβάνει μεγάλο όγκο στον δίσκο.

Θα το κατεβάσω κι ελπίζω να το βρω. Πολύ περίεργο αυτό αλλιώς με βλέπω να περνάω clean install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κατέβασα έκανα ανάλυση στον HD αλλά αν τα άθροισω δεν βγαίνει ότι ο δίσκος είναι γεμάτος. Βέβαια και η εφαρμογή γραφή 57.2 gb free από 250 χρησιμοποιώ 191.1gb

 

Παραθέτω τα σύνολα

 

User 67.7

Application 14.6

System 6.2

Library 3.1

Private 2.5

 

Και μετά κάτι λίγα mb.

 

Τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κατέβασα έκανα ανάλυση στον HD αλλά αν τα άθροισω δεν βγαίνει ότι ο δίσκος είναι γεμάτος. Βέβαια και η εφαρμογή γραφή 57.2 gb free από 250 χρησιμοποιώ 191.1gb

 

Παραθέτω τα σύνολα

 

User 67.7

Application 14.6

System 6.2

Library 3.1

Private 2.5

 

Και μετά κάτι λίγα mb.

 

Τι συμβαίνει;

 

Χμμμ είχα παρόμοιο πρόβλημα , το πήγα μέχρι και σε τεχνικό και μου ξαναπέρασε το OS απο την αρχή. Προβληματίζομαι όμως που λές ότι δεν το βρήκες με το utility, δοκιμάζεις μία και με το Disk Inventory X ?

Εγώ αφού δεν έβγαλα άκρη βρήκα με πολύ ψάξιμο ότι μία επιλογή στο λειτουργικό μου γέμιζε τα logs και μου έτρωγε περίπου 30-40% του σκληρού (128GB)

 

Τα άδειαζα και ξαναγέμιζαν, δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχα αλλάξει ρίξε μια ματιά και εδώ :

https://forums.macrumors.com/threads/84-0-gb-private-var-log-asl-folder.641936/

 

Και εγώ έψαχνα με άλλα software και δεν έβρισκα που λείπουν τα υπόλοιπα Gb αλλά με αυτό που σου λέω τα βρήκα

 

Απενεργοποίησα στο τέλος μία ένδειξη για να κρατάει logs το λειτουργικό και ηρέμησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...