Προς το περιεχόμενο

Mac Os High Sierra


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ είχα παρόμοιο πρόβλημα , το πήγα μέχρι και σε τεχνικό και μου ξαναπέρασε το OS απο την αρχή. Προβληματίζομαι όμως που λές ότι δεν το βρήκες με το utility, δοκιμάζεις μία και με το Disk Inventory X ?

Εγώ αφού δεν έβγαλα άκρη βρήκα με πολύ ψάξιμο ότι μία επιλογή στο λειτουργικό μου γέμιζε τα logs και μου έτρωγε περίπου 30-40% του σκληρού (128GB)

 

Τα άδειαζα και ξαναγέμιζαν, δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχα αλλάξει ρίξε μια ματιά και εδώ :

https://forums.macrumors.com/threads/84-0-gb-private-var-log-asl-folder.641936/

 

Και εγώ έψαχνα με άλλα software και δεν έβρισκα που λείπουν τα υπόλοιπα Gb αλλά με αυτό που σου λέω τα βρήκα

 

Απενεργοποίησα στο τέλος μία ένδειξη για να κρατάει logs το λειτουργικό και ηρέμησα

Πέρασα ξανά την 10.13 και επιτέλους επανήλθε. Διαθέσιμα 212 gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον, εκανα κι εγω τη μεταβαση σε high sierra.

Ολα πηγαν καλα ευτυχως.

 

Παντα ομως κατι θα γινε που δεν εχεις υπολογισει...

Εχοντας φροντισει εκ των προτερων για τα 'καυτα' θεματα για μενα, που ηταν το ntfs support και το firewall,

νομιζα οτι θα ειναι ολα ενταξει.

Ομως την πατησα απο αλλου, που δεν το περιμενα, γιατι ποτε στο παρελθον δεν ειχε γινει αναλογο συμβαν: superduper!

 

Ασυμβατο, λογω νεου filesystem.

Δεν θα παω σε time machine, οπως δεν πηγα ολα τα χρονια, ελπιζοντας οτι συντομα θα εχουμε νεα εκδοση.

Η beta τους σε μενα δεν επαιξε καλα..

 

Συναφες ομως και το παραπανω ερωτημα, ειναι και το τι κανουμε τωρα με τους εξωτερικους σκληρους δισκους φορμαρισμενους στο μεχρι τωρα mainstream file system των mac, που ηταν το hfs+.

Οκ, διαβαζω, γραφω κλπ

Αλλα ομως το superduper, δεν μπορει-δεν θα μπορει να παρει backups σε hfs+ δισκο.

Γενικοτερα, ξερει κανεις αν μπορουμε, χωρις φορματ, να μετατρεψουμε σκληρους δισκους εξωτερικους, στο νεο filesystem? Πως μπορει να γινει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω το update σε Macbook pro late 2011 με SSD , παιδια πλεον το boot μου κανει σχεδον ενα λεπτο . Εχει καποιος αναλογη εμπειρια ? Να κανω clean install η παλι τα ιδια θα εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mindreader

 

Απο το diskutil μπορεί να γίνει μετατροπή ενός δίσκου σε APFS χωρίς format (δεν το έχω τεστάρει, όπως γινόταν και στον κόσμο των windows μετατροπή on the fly απο fat32 σε ntfs υποθέτω).

 

-- https://developer.apple.com/library/content/documentation/FileManagement/Conceptual/APFS_Guide/ToolsandAPIs/ToolsandAPIs.html#//apple_ref/doc/uid/TP40016999-CH7-DontLinkElementID_13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum. Έκανα πριν από μερικές ημέρες αναβάθμιση στο high Sierra έχω ένα Macbook Pro Mid 2010 και ενώ όλα πηγαίνουν ρολόι παρατήρησα ότι κατά την εναλλαγή από αγγλικά σε ελληνικά ιδίως όταν έχω ενεργοποιημένο το caps lock γραφω μια λέξη στα ελληνικά και μετά μόνο του συνεχίζει στα αγγλικά! Για παράδειγμα το Excel όταν αλλάζω κελί και έχω ενεργοποιήσει το caps lock μόνο πηγαίνει πάλι στα αγγλικά αυτό δεν συμβαίνει όταν γράφω με μικρά. Επιπλέον προσπάθησα να εγκαταστήσω το προγραμματάκι (greek keyboard) με το οποίο βγαίνει πάλι επάνω η ελληνική σημαία πλην όμως ο υπολογιστής δεν αλλάζει καθόλου γλώσσα δεν μπορώ καν να γράψω ελληνικά! Έχει κανεις ιδέα τι συμβαίνει?

  •  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!!

Από ότι έχω καταλάβει όσοι έκαναν αναβάθμιση από sierra σε high sierra έχουν προβληματάκια....

Όσοι έκαναν clean install όλα πάνε καλά....

Προσωπικά με clean install το μηχανάκι μου πάει σφαίρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!!

Από ότι έχω καταλάβει όσοι έκαναν αναβάθμιση από sierra σε high sierra έχουν προβληματάκια....

Όσοι έκαναν clean install όλα πάνε καλά....

Προσωπικά με clean install το μηχανάκι μου πάει σφαίρα....

 

Πως μπορει καποιος να κανει clean install?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αντιμετωπισα μερικα προβληματα με το x-code, random restarts + shutdowns, δε ξερω αν ευθυνεται το os αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα με το x-code, περα απο αυτο δε βλεπω τρομερες αλλαγες στο συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Macbook 2015 με το High Sierra η SD σταμάτησε να κάνει eject και να εξαφανίζεται κάθε φορά που έκλεινα το καπάκι και να πρέπει να την βγάλω-βάλω για να την δει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πρόβλημα φτιάξανε με τα play pause

 

μπαινει youtube πατάω pause iTunes και δεν λειτουργουν τα κουμπιά παρά μόνο στο player.

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το xcode πλεον εχω θεμα και με το Preview, αργει να ανοιξει και μου πεταει μια blank screen και μενει εκει για λιγη ωρα. Καποιος με παρομοιο θεμα ? Επρεπε να περιμενω λιγο καιρο, πολυ buggy μου προεκυψε  :-(  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...