Προς το περιεχόμενο

Mac Os High Sierra


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν έχεις Caps Lock και αλλάξεις γλώσσα, απενεργοποιείται το Caps Lock. Νομίζω αυτό εννοεί.

 

Αχα όντως, μόλις το δοκίμασα! Βέβαια σπανίως να χρησιμοποιήσω caps lock οπότε δεν νομίζω να το παρατηρούσα ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την μνήμη τι γίνεται σε εσάς ?

Εμένα με τα ίδια προγράμματα χρησιμοποιούσε σκάρτα 2 και τώρα 6+

Σταθερα 8+, γενικα εμενα μου ξεσκισε το συστημα, το x-code εχει φαει τρελες φρικες και μου κανει συνεχεια random-restarts, οποτε loggaro στο macos ειναι εφιαλτης, μου φαινεται δε θα ξαναμπω η θα κανω clean install

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όλα καλά και με τα resources. 3GB cached και 5 ελεύθερα, αλλά έκατσα και έκανα καθαρή εγκατάσταση στο upgrade.

Δεν διακινδυνεύω σε τέτοιες αλλαγές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα.....βασικα ήθελα να πω πως έκανα reset το mac διέγραψα τα πάντα κ στην συνεχεία προχώρησα στα παρακάτω βήματα κ έκανα την ενημέρωση 10.13 !! αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος γατί απ ότι βλέπεω κάποια πράγματα έχουν αλλάξει! αρχικά η εναλλαγή από αγγλικά σε ελληνικά ενώ ήταν cmb + space τώρα πατάω το βελάκι , όπως επίσης κ διαφορά άλλα!! μήπως κάτι έχω κάνει λάθος στον δίσκο εκκίνησης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχουμε αλλάξει πολλές συντομεύσεις στο πληκτρολόγιο κι Επίσης δεν υπάρχει πουθενά το γραφείο εργασίας όπως πριν...... Από την άλλη Ο δίσκος εκκίνησης μου γράφει χωρίς τίτλο αλλά είναι στην έκδοση 10.13! Πήγα στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου αλλά δε γραφεί πουθενά αλλαγή γλώσσας

post-226945-0-62987700-1508418793_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα.....βασικα ήθελα να πω πως έκανα reset το mac διέγραψα τα πάντα κ στην συνεχεία προχώρησα στα παρακάτω βήματα κ έκανα την ενημέρωση 10.13 !! αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος γατί απ ότι βλέπεω κάποια πράγματα έχουν αλλάξει! αρχικά η εναλλαγή από αγγλικά σε ελληνικά ενώ ήταν cmb + space τώρα πατάω το βελάκι , όπως επίσης κ διαφορά άλλα!! μήπως κάτι έχω κάνει λάθος στον δίσκο εκκίνησης? 

Αυτή είναι η default ρύθμιση στο High Sierra. Αν το αλλάξεις σε cmnd+space, φρόντισε να ξε-τσεκάρεις το shortcut του Spotlight (θα σου βγάλει κίτρινο τριγωνάκι) που είναι by default κι αυτό cmnd+space.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το αλλάζω φίλε μου δεν μπορώ να το βρω πουθενά..... Το spotlight το βρήκα κ το ξε τσεκάρισα..... 

Και πώς ξε-τσέκαρες το Spotlight απ' το να ανοίγει με cmnd+space, αφού δεν το βρήκες; Μήπως ξε-τσέκαρες τίποτα άλλο; Στο input sources είναι. Μόλις ανοίξω τον Mac, θα σου πω ακριβώς πώς να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς ξε-τσέκαρες το Spotlight απ' το να ανοίγει με cmnd+space, αφού δεν το βρήκες; Μήπως ξε-τσέκαρες τίποτα άλλο; Στο input sources είναι. Μόλις ανοίξω τον Mac, θα σου πω ακριβώς πώς να το κάνεις.

post-226945-0-09107300-1508420854_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και πώς ξε-τσέκαρες το Spotlight απ' το να ανοίγει με cmnd+space, αφού δεν το βρήκες; Μήπως ξε-τσέκαρες τίποτα άλλο; Στο input sources είναι. Μόλις ανοίξω τον Mac, θα σου πω ακριβώς πώς να το κάνεις.

 

Πηγές εισόδου. Πάτα στη δεξιά μεριά, πάνω στο ^space να το επιλέξεις και χτύπα στο πληκτρολόγιο cmnd+space

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τελικα εκανα το update ολα καλα, μεχρι που κατεβασα καποια doc,pdf και ppt για την σχολη, και τα αποθηκευσα σε εναν φακελο. Μετα πηγα να βαλω καποια καινουρια και τοτε κρασαρε ο finder οποτε ανοιγα αυτον τον συγκεκριμενο φακελο.

Τον ανεβασα στο dropbox κ τον διεγραψα, εκανα sync, παλι τα ιδια.... Και επειδη δεν ειχα κ τπτ μεσα στο λαπτοπ καθως ειναι καινουριο εκανα ενα φορματ τον σκληρο στο καινουριο file system και κατεβασε το high sierra κ εκανε στην ουσια clean install. Κατεβασα παλι τα αρχεια, τωρα ολα δουλευουν ρολοι.. Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε.. λγκ κατι με το συστημα αρχειων γιατι δν ειχα κανει clean install αλλα upgrade

 

Και μένα μου το έκανε αυτό μια φορά στο Dropbox πριν κανά 20ημερο, παρότι είχα κάνει clean install.

Σήμερα πρόσθεσα έναν φάκελο και ένα αρχείο στο Dropbox, και μου το ξαναέκανε: ο finder έκανε κάτι περίεργα κάθε φορά που πήγαινα να ανοίξω το Dropbox.

Άλλαξα τον τρόπο προβολής σε λίστα, και έφτιαξε. Όταν ξαναέβαλα τον τρόπο προβολής σε εικονίδια, ξανά τα ίδια, οπότε υποθέτω θα πρέπει να το αφήσω σε λίστα προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...