Προς το περιεχόμενο

Η Intel υποστηρίζει ότι ο 8ης γενιάς Core i7-8700K είναι ο καλύτερος desktop επεξεργαστής για gaming που έχει κατασκευάσει


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως μια εταιρια οπως η intel εχει να παρουσιασει κατι καινοτομο εδω και πολυ καιρο. Στασιμο ipc και αρχιτεκτονικη. Ειναι τυχερη που εχει απεναντι της την amd γιατι αν ειχε καμια εταιρια οπως η apple ή nvidia θα τα ειχε βρει σκουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ht δεν μπορείς να το υπολογίζεις με 60% αλλα με ένα 20% και ίσως λέω και πολυ.

το HT σημαίνει αριθμός των threads = σαν να ήταν cores x 0.8........ κάτσε μάθε 5 πραγματάκια για τα threads , δεν γίνεται όλη μανούρα και η διαφορά στην τιμή για ένα 20%

και ειδικά σε επεξεργασίες του τύπου rendering όπου στο raytracing (έστω και λίγο) στα παιχνίδια θα παίζει μεγάλο ρόλο ο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι τώρα δεν είχα πατήσει το κουμπί turbo στο 486 μου να παει απο τα 20 στα 50 mhz. τωρα ισως χρειαστει

 

Εδώ δεν το εχω πατήσει εγω σε έναν αλτεκ 8086 4,77mhz να πάει στα 8. Γιατί να καίω τσάμπα ρεύμα; Τώρα βέβαια μπορεί να αναγκαστώ και εγώ να κάνω την κίνηση παρα τις τιμές του ρεύματος που έχει παει στα ύψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το HT σημαίνει αριθμός των threads = σαν να ήταν cores x 0.8........ κάτσε μάθε 5 πραγματάκια για τα threads , δεν γίνεται όλη μανούρα και η διαφορά στην τιμή για ένα 20%

και ειδικά σε επεξεργασίες του τύπου rendering όπου στο raytracing (έστω και λίγο) στα παιχνίδια θα παίζει μεγάλο ρόλο ο επεξεργαστής.

 

Αυτό που και λέτε κάτι λάθος άλλα κάνετε και εξυπναδιστικες υποδείξεις, με ξεπερνάει.

Στην καλύτερη θα δεις ένα 30% σε ειδικές εφαρμογές που ευνοούνται. Σε μερικές περιπτώσεις έχεις και μείωση του performance. Γενικά η μέση αύξηση είναι στο 10-20%,

http://blog.beamr.com/2016/02/11/do-you-really-get-double-performance-from-hyper-threads/

https://en.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading

 

Καλά για gaming δεν το συζητάμε. Εκεί δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 4 cores σε χρήση, θα ξεπεράσουν τα 6 ώστε να έχει κάποια ελάχιστα ωφέλη από HT;

 

Και ναι όλη αυτή η μανούρα γίνεται για 20%. Νομίζεις ότι είναι λίγο;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν το εχω πατήσει εγω σε έναν αλτεκ 8086 4,77mhz να πάει στα 8. Γιατί να καίω τσάμπα ρεύμα; Τώρα βέβαια μπορεί να αναγκαστώ και εγώ να κάνω την κίνηση παρα τις τιμές του ρεύματος που έχει παει στα ύψη.

φοβερο μηχανακι πρεπει να σου τρεχει netscape navigator σφαιρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει να πλασάρει i7 CPU και το κάνει με αυτόν τον τρόπο?

Ο καλύτερος για παιχνίδια?

Δεκαπεντάχρονος έχει αναλάβει το μάρκετινγκ?

Όχι , 15χρονος αγοραζει με τα λεφτα του μπαμπά για να δειχτεί στα παιδιά της πλατείας...

 

Και πάλι , i7 7800X = i7 8700K , πάντα με πετσοκομμένη MB compatibility - λιγότερα  PCI lanes και όχι quad channel.

 

Η intel έχει χάσει την 4ετία αυτή . Δεν νομίζω πέρα απο power users καποιος να αντέξει να υποστηρίξει τη cpu με κάποια FlareX dims γιατί πλέον μπορεί να φας bottleneck από το Feed της ram σε τόσα Thread. Άρα i9 ή i5. 

 

Ο 8600Κ από την άλλη θα είναι τέρας , και ίσως σώσει την κατάσταση του mainstream user / gamer . Mιλάμε για το 75% της απόδοσης στο multithread (θεωρητικά πάντα με βάσει την 7η γενιά) , αλλά θα χτυπήσει 110% στο single core του αντίστιχου i7. 

Δεν κοιτάμε single core Turbo για τους αμαθείς , κοιτάμε το 4-6 core OC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mmx και μια voodoo 3dfx και δεν μου λείπει τίποτα

 

Ο 7700k έχει μεγάλη διαφορά με τον 2500k πάντως.

Για την διαφορα στα χρονια τους , νομιζω δεν εχει... σε σχεση παντα με τις προηγούμενες γενεές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο το γνωστό της Intel. Marketing, marketing, marketing...

Το ερώτημα δεν είναι ποιος θα μου το επιτρέψει, αλλά ποιος θα με σταματήσει.

Ayn Rand, 1905-1982, 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι τώρα δεν είχα πατήσει το κουμπί turbo στο 486 μου να παει απο τα 20 στα 50 mhz. τωρα ισως χρειαστει

 

Καλησπέρα φίλε μου,

θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις ποια έκδοση 80486 ακριβώς έχεις; Οι περισσότεροι 486 τις αγοράς εκείνη την χρονική περίοδο "διπλασίαζαν" τις ταχύτητές τους αν θυμάμαι καλά.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...