Προς το περιεχόμενο

Η Intel υποστηρίζει ότι ο 8ης γενιάς Core i7-8700K είναι ο καλύτερος desktop επεξεργαστής για gaming που έχει κατασκευάσει


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την διαφορα στα χρονια τους , νομιζω δεν εχει... σε σχεση παντα με τις προηγούμενες γενεές.

Δεν έχεις άδικο παραμένει πολύ καλός ο 2500 απλά ο 7700 παίζει σε άλλη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που και λέτε κάτι λάθος άλλα κάνετε και εξυπναδιστικες υποδείξεις, με ξεπερνάει.

Στην καλύτερη θα δεις ένα 30% σε ειδικές εφαρμογές που ευνοούνται. Σε μερικές περιπτώσεις έχεις και μείωση του performance. Γενικά η μέση αύξηση είναι στο 10-20%,

http://blog.beamr.com/2016/02/11/do-you-really-get-double-performance-from-hyper-threads/

https://en.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading

 

Καλά για gaming δεν το συζητάμε. Εκεί δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 4 cores σε χρήση, θα ξεπεράσουν τα 6 ώστε να έχει κάποια ελάχιστα ωφέλη από HT;

 

Και ναι όλη αυτή η μανούρα γίνεται για 20%. Νομίζεις ότι είναι λίγο;

κάτσε και δες passmarks επεξεργαστών petium και i3 να δεις διαφορές στα ίδια ρολόγια να είναι 1.5 φορά πιο γρήγορος ο i3,πχ ο i3 2310m και ο pentium B960 που είχα τον i3 σε λάπτοπ και χάλασε και πήρα τον b960 μετά...... έκανα δοκιμές σε rendering σε cinema 4D και άλλα διάφορα έτσι για να δω δεν στα λέω τυχαία σε κάποιες δουλειές που είναι βασισμένες στο multicore/thread βλέπεις τέτοιες διαφορές όπως rendering, video editing κλπ ..

και όσο για το 20% ναι λίγο είναι όταν ο ένας έχει 182 και ο άλλος 303 , για την ακρίβεια ΕΛΑΧΙΣΤΟ είναι......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε και δες passmarks επεξεργαστών petium και i3 να δεις διαφορές στα ίδια ρολόγια να είναι 1.5 φορά πιο γρήγορος ο i3,πχ ο i3 2310m και ο pentium B960 που είχα τον i3 σε λάπτοπ και χάλασε και πήρα τον b960 μετά...... έκανα δοκιμές σε rendering σε cinema 4D και άλλα διάφορα έτσι για να δω δεν στα λέω τυχαία σε κάποιες δουλειές που είναι βασισμένες στο multicore/thread βλέπεις τέτοιες διαφορές όπως rendering, video editing κλπ ..

και όσο για το 20% ναι λίγο είναι όταν ο ένας έχει 182 και ο άλλος 303 , για την ακρίβεια ΕΛΑΧΙΣΤΟ είναι......

Υπάρχουν και αλλα πράγματα που διαφέρουν και δεν λαμβάνεις υπόψιν. Έχουν διαφορά σε cache, διαφορά στην ταχύτητα του memory controller, διαφορά στα ghz, διαφορά στο tdp. Αλλα πραγματικά μην πιστεύεις εμένα. Κάνε ένα search στο Google, και όταν βρεις το link που λέει ότι το ht δίνει γενικα 80% boost, σε παρακαλώ βάλε το εδώ. Αν δεν το βρεις εδώ, περιμένω να πεις ότι πρέπει να μάθεις από threads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, θα βγει και 8ης γενιάς pentium με 4 cores αντίστοιχα; Αν βγει στα 65 ευρώ που είναι της 7ης ο άλλος, μιλάμε για cpu που σκοτώνει για all around home PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν το εχω πατήσει εγω σε έναν αλτεκ 8086 4,77mhz να πάει στα 8. Γιατί να καίω τσάμπα ρεύμα; Τώρα βέβαια μπορεί να αναγκαστώ και εγώ να κάνω την κίνηση παρα τις τιμές του ρεύματος που έχει παει στα ύψη.

 

Πότε πήρες τον 8086 ρε θηρίο? Ίσως είναι ώρα για αναβάθμιση και για μένα γιατί αργεί κάπως να διαβάζει μεγάλα αρχεία assembly από την 5.25 μου ο Z80.

 

Από την άλλη μπορεί να φταίνε και τα 8 KB EDO DRAM. Άντε βρες οικονομικό dimmάκι τώρα με τις τιμές στα ύψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε πήρες τον 8086 ρε θηρίο? Ίσως είναι ώρα για αναβάθμιση και για μένα γιατί αργεί κάπως να διαβάζει μεγάλα αρχεία assembly από την 5.25 μου ο Z80.

 

Έχω και HDD 12 MB DOS 3.1 και πετάει φωτιές. Κοίτα με τον z80 δεν κάνεις προκοπή. Πρέπει να σκεφθείς σοβαρά την αναβάθμιση σε 8086. Αν μάλιστα το λέει η καρδιά σου, πήγαινε σε 80286 απευθείας. Μπορεί να βάλεις βαθειά το χέρι στην τσέπη, αλλά τα 16 bit στα 16mhz θα σε απογειώσουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και HDD 12 MB DOS 3.1 και πετάει φωτιές. Κοίτα με τον z80 δεν κάνεις προκοπή. Πρέπει να σκεφθείς σοβαρά την αναβάθμιση σε 8086. Αν μάλιστα το λέει η καρδιά σου, πήγαινε σε 80286 απευθείας. Μπορεί να βάλεις βαθειά το χέρι στην τσέπη, αλλά τα 16 bit στα 16mhz θα σε απογειώσουν...

 

Ερε καπιτάλες. Μνημόνια μέχρι να σκουριάσει ο ironman. :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεω ανταγωνισμου πηγαμε στο +30% επιδοσεις απο το συνηθες +20%.χαχαχα.βλακεια μου που εδωσα τον 2600Κ και πηγα 3700Κ και 6600Κ.keep milking intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αλλα πράγματα που διαφέρουν και δεν λαμβάνεις υπόψιν. Έχουν διαφορά σε cache, διαφορά στην ταχύτητα του memory controller, διαφορά στα ghz, διαφορά στο tdp. Αλλα πραγματικά μην πιστεύεις εμένα. Κάνε ένα search στο Google, και όταν βρεις το link που λέει ότι το ht δίνει γενικα 80% boost, σε παρακαλώ βάλε το εδώ. Αν δεν το βρεις εδώ, περιμένω να πεις ότι πρέπει να μάθεις από threads.

 είπα εγώ πουθενά 80% boost? εγώ μίλησα για 1.6x δηλαδή threads*0.8 = core power φαντάσματα βλέπεις ? 

οι διαφορές στην cache και στα memory controller είναι φυσικό να υπάρχουν όταν οι HT αποδίδουν πολύ καλύτερα και έχουν άλλες ανάγκες απο αυτά, τώρα στο θέμα μας γιατί μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με προγράμματα δουλειάς που να απαιτούνε cpu κάνε ένα κόπο και ψάξε για adobe premier διαφορές σε i5/i7 , σε κανένα render και μετά έλα πές μου για διαφορές....... στα παιχνίδια τι περιμένεις να δεις ? 

ναι μάθε απο threads πρώτα και γιατί το κάνουν και μετά πες μου για επιδόσεις σε επαγγελματικά λογισμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που γράφετε τι cpu έχετε και ότι δε θα τον αλλάξετε ούτε σε 18 χρόνια . Γενικά το λέω δεν πολύ ενδιαφέρει τους περισσότερους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...