Προς το περιεχόμενο

Η Intel υποστηρίζει ότι ο 8ης γενιάς Core i7-8700K είναι ο καλύτερος desktop επεξεργαστής για gaming που έχει κατασκευάσει


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι εσείς που γράφετε τι cpu έχετε και ότι δε θα τον αλλάξετε ούτε σε 18 χρόνια . Γενικά το λέω δεν πολύ ενδιαφέρει τους περισσότερους.

 

Ποια 18? 42 χρόνια and still going strewng.

https://el.wikipedia.org/wiki/Zilog_Z80

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως μια εταιρια οπως η intel εχει να παρουσιασει κατι καινοτομο εδω και πολυ καιρο. Στασιμο ipc και αρχιτεκτονικη. Ειναι τυχερη που εχει απεναντι της την amd γιατι αν ειχε καμια εταιρια οπως η apple ή nvidia θα τα ειχε βρει σκουρα.

Καλά η nvidia δεν έκανε ποτέ και τίποτα σπουδαία στους arm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την φολα του Χ299 παμε για το Ζ390.. ισως value for money chipset. Τα πραγματα δειχνουν οτι η καθε εταιρια τραβαει τον δρομο της, απεθυνομενη στο δικο της target group. Η πιτα αλλωστε ειναι χρονια μοιρασμενη. Ενα κομματι πανω, ενα κομματι κατω.. δε χαλασε ο κοσμος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για ένα τίμιο επεξεργαστή με πολλαπλές δυνατότητες αλλά απαιτεί ανάλογη κάρτα γραφικών σε όλες τις περιπτώσεις. Αν θέλει να ξεχωρίσει πρέπει να δούμε την σύγκριση τιμών ισχύος με ανάλογες κάρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".....Θα μπορούσαν τα σημερινά μοντέλα επεξεργαστών σύμφωνα με εκτιμήσεις να είναι συμβατά με τα προηγούμενης γενιάς chipsets και motherboards, αλλά από ότι φαίνεται η Intel επέλεξε να μην είναι....."

 

Πρώτη φορά που..ξανασυμβαίνει

Δεν είναι επιλογή της Intel μόνο. Είναι και των εταιρειών που φτιάχνουν τις μητρικές για να πουλάνε νέα προϊόντα και να κινείται η αγορά. Την Ιντελ δεν την ενδιαφέρει. Αυτή επεξεργαστές πουλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι επιλογή της Intel μόνο. Είναι και των εταιρειών που φτιάχνουν τις μητρικές για να πουλάνε νέα προϊόντα και να κινείται η αγορά. Την Ιντελ δεν την ενδιαφέρει. Αυτή επεξεργαστές πουλάει.

Αφού η ιντελ αλλάζει σοκετ, δεν αλλάζει ο κατασκευαστής μητρικής!

 

Στην AMD γιατί δεν συνέβαινε στο παρελθόν αυτό? Το πήραν μυρωδιά και αυτοί και στο περίπου άρχισαν το ίδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η ιντελ αλλάζει σοκετ, δεν αλλάζει ο κατασκευαστής μητρικής!

 

Στην AMD γιατί δεν συνέβαινε στο παρελθόν αυτό? Το πήραν μυρωδιά και αυτοί και στο περίπου άρχισαν το ίδιο.

Άλλο τα οικονομικά δεδομένα της amd και άλλο της Ιντελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η ιντελ αλλάζει σοκετ, δεν αλλάζει ο κατασκευαστής μητρικής!

 

Στην AMD γιατί δεν συνέβαινε στο παρελθόν αυτό? Το πήραν μυρωδιά και αυτοί και στο περίπου άρχισαν το ίδιο.

Γιατί ήταν δεύτερη με διαφορα. Τώρα έβγαλε ένα πολύ καλό προϊόν και την παίρνει να το κάνει. Δεν είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Intel. Είναι εταιρεία με σκοπό το κέρδος όπως ακριβώς και η Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που γράφετε τι cpu έχετε και ότι δε θα τον αλλάξετε ούτε σε 18 χρόνια . Γενικά το λέω δεν πολύ ενδιαφέρει τους περισσότερους.

Εχω 6600k στα 4.4hz με Μ2 500mb και DDR4 32mb στα 3000hz & GTX1060.

Πες μου τι δεν παίζω...στα 60fps και θα δω διαφορά έστω και μελοντικά με τον 9700k ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχω 6600k στα 4.4hz με Μ2 500mb και DDR4 32mb στα 3000hz.

Πες μου τι δεν παίζω...στα 60fps και θα δω διαφορά έστω και μελοντικά με τον 9800k ....

Ούτε να μπεις στα windows με αυτά τα hz και mb... :D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 είπα εγώ πουθενά 80% boost? εγώ μίλησα για 1.6x δηλαδή threads*0.8 = core power φαντάσματα βλέπεις ? 

οι διαφορές στην cache και στα memory controller είναι φυσικό να υπάρχουν όταν οι HT αποδίδουν πολύ καλύτερα και έχουν άλλες ανάγκες απο αυτά, τώρα στο θέμα μας γιατί μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με προγράμματα δουλειάς που να απαιτούνε cpu κάνε ένα κόπο και ψάξε για adobe premier διαφορές σε i5/i7 , σε κανένα render και μετά έλα πές μου για διαφορές....... στα παιχνίδια τι περιμένεις να δεις ? 

ναι μάθε απο threads πρώτα και γιατί το κάνουν και μετά πες μου για επιδόσεις σε επαγγελματικά λογισμικά.

 

Ναι 60% ήθελα να πω, σορρυ. Βρες μου link που λέει ότι το ht δίνει 60%. Περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...