Προς το περιεχόμενο

Το iPhone X έχει λίγο μεγαλύτερη μπαταρία από του iPhone 8 Plus και 3GB RAM


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου προσφέρουν νέα χαρακτηριστικά, διορθώνουν bugs, περισσότερη ασφάλεια (patches κλπ) και γενικότερα την ευχαρίστηση πως δεν σε έχουν ξεχάσει και λαμβάνεις στην παλιά συσκευή σου ένα νέο λειτουργικό. Και όλα αυτά χωρίς να αναγκάζεσαι να κάνεις root και να εμπιστευτείς ομάδες και developers που δεν τους ξέρει κανείς... :)

Να ρωτήσω εγώ κάτι, γιατί τουλάχιστον δεν δίνουν την επιλογή στους χρήστες για το αν θέλουν να κάνουν αναβάθμιση η όχι; Γιατί εμένα αν παράδειγμα το iPad Mini 2 που πούλησα είχε θέμα και χρειαζόταν Restore, η Apple θα μου έβαζε με το έτσι θέλω το iOS 11 στο iPad ενώ το είχα με την 10.3.3 γιατί η 11 το έκανε να σέρνεται. Bug fixes μπορούσε να δώσει και χωρίς να δώσει νέα Feature. Επίσης κάτι που παρατήρησα, στο Galaxy Tab που αγόρασα υπάρχουν εφαρμογές ή παιχνίδια που είναι συμβατά ακόμα και με την 4.4 έκδοση  του Android. Στο iPad Mini που έχει η μάνα μου και σέρνεται κυριολεκτικά με το iOS 9, θέλει να εγκαταστήσει τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές/παιχνίδια και της πετάει μήνυμα ότι χρειάζεται συσκευή με iOS 10 minimum. Ουσιαστικά planned obsolescence από την μεριά της Apple. Όπως μου έκανε άχρηστο το iPad 3rd Generation που είχα, μετά το iPad Mini 2, το Mini 1, το iPhone 4S. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 383
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω εγώ κάτι, γιατί τουλάχιστον δεν δίνουν την επιλογή στους χρήστες για το αν θέλουν να κάνουν αναβάθμιση η όχι; Γιατί εμένα αν παράδειγμα το iPad Mini 2 που πούλησα είχε θέμα και χρειαζόταν Restore, η Apple θα μου έβαζε με το έτσι θέλω το iOS 11 στο iPad ενώ το είχα με την 10.3.3 γιατί η 11 το έκανε να σέρνεται. Bug fixes μπορούσε να δώσει και χωρίς να δώσει νέα Feature. Επίσης κάτι που παρατήρησα, στο Galaxy Tab που αγόρασα υπάρχουν εφαρμογές ή παιχνίδια που είναι συμβατά ακόμα και με την 4.4 έκδοση  του Android. Στο iPad Mini που έχει η μάνα μου και σέρνεται κυριολεκτικά με το iOS 9, θέλει να εγκαταστήσει τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές/παιχνίδια και της πετάει μήνυμα ότι χρειάζεται συσκευή με iOS 10 minimum. Ουσιαστικά planned obsolescence από την μεριά της Apple. Όπως μου έκανε άχρηστο το iPad 3rd Generation που είχα, μετά το iPad Mini 2, το Mini 1, το iPhone 4S. 

Πολυ σημαντικο ειναι οι native εφαρμογες του λειτουργικου να αναβαθμιζονται ανεξαρτητα απο το λειτουργικο.

 

Ετσι ακομα και καποιος που τρεχει android 4.4 ή android 5.0, εχει την τελευταια εκδοση chrome browser, maps, keyboard, email client, photo app.

 

Αντιθετα, καποιος που τρεχει ακομα και το πολυ προσφατο iOs 10.3.3 δεν τρεχει την τελευταια εκδοση browser, maps, keyboard, email client, photo app.

 

Αυτο, σε συνδυασμο με τα security updates που διορθωνουν τρυπες χωρις να αναβαθμιζεται στην τελευταια εκδοση το λειτουργικο, καθιστουν την αναγκη για την τελευταια αναβαθμιση του λειτουργικου λιγοτερο σημαντικη.

 

 

Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο οτι πχ σε καθε νεα εκδοση του iOS μεγαλο μερος των νεων features(και αντιστοιχα μεγαλο μερος των reviews) επικεντρωνεται στις νεες λειτουργιες/εμφανιση των native εφαρμογων(απο browser και maps μεχρι keyboard).

Αντιθετα, αυτα σε νεα εκδοση android ειναι irrelevant γιατι τα παιρνουν και οι προηγουμενες εκδοσεις, οπτοε οι αλλαγες επικεντρωνονται under the hood ή πχ στο notifications system.

 

Επιθυμητες οι αλλαγες αυτες, αλλα οπως ειπαμε καθιστουν λιγοτερο σημαντικη την αναγκη για την τελευταια εκδοση απο την στιγμη που εχεις τουλαχιστον την τελευταια εκδοση των native εφαρμογων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σημαντικο ειναι οι εφαρμογες του λειτουργικου να αναβαθμιζονται ανεξαρτητα απο το λειτουργικο.

 

Ετσι ακομα και καποιος που τρεχει android 4.4 ή android 5.0, εχει την τελευταια εκδοση chrome browser, maps, keyboard, email client, photo app.

 

Αντιθετα, καποιος που τρεχει ακομα και το πολυ προσφατο iOs 10.3.3 δεν τρεχει την τελευταια εκδοση browser, maps, keyboard, email client, photo app.

Ένα από τα καλά του Android. Σε ένα tablet τρέχω 4.4.2 και δουλεύουν άψογα όλες οι εφαρμογές που δουλεύω και στο κινητό που έχω Marshalllow 6.0.1. Στο ios είναι αρκετά πιο αυστηρά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για αυτό το λόγο θα δώσεις 1200 ευρώ για το νέο iPhone και όχι 600 για το S8+? 

 

Όχι. Θα τα δώσω γατί σιχαίνομαι το android που με κάνει να νιώθω πως χρησιμοποιώ λειτουργικό 5ετίας +

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ κάτι, γιατί τουλάχιστον δεν δίνουν την επιλογή στους χρήστες για το αν θέλουν να κάνουν αναβάθμιση η όχι; Γιατί εμένα αν παράδειγμα το iPad Mini 2 που πούλησα είχε θέμα και χρειαζόταν Restore, η Apple θα μου έβαζε με το έτσι θέλω το iOS 11 στο iPad ενώ το είχα με την 10.3.3 γιατί η 11 το έκανε να σέρνεται. Bug fixes μπορούσε να δώσει και χωρίς να δώσει νέα Feature. Επίσης κάτι που παρατήρησα, στο Galaxy Tab που αγόρασα υπάρχουν εφαρμογές ή παιχνίδια που είναι συμβατά ακόμα και με την 4.4 έκδοση  του Android. Στο iPad Mini που έχει η μάνα μου και σέρνεται κυριολεκτικά με το iOS 9, θέλει να εγκαταστήσει τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές/παιχνίδια και της πετάει μήνυμα ότι χρειάζεται συσκευή με iOS 10 minimum. Ουσιαστικά planned obsolescence από την μεριά της Apple. Όπως μου έκανε άχρηστο το iPad 3rd Generation που είχα, μετά το iPad Mini 2, το Mini 1, το iPhone 4S. 

 

πολύ σωστά, θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια, πήγα σε επιστημονικό συνέδριο στο εξωτερικό,

 

το iphone που είχα τότε, δεν μπορούσε να τρέξει την εφαρμογή του συνεδρίου (πρόγραμμα, ψηφοφορίες, καταχωρήσεις παρακολουθήσεων) γιατί ήθελε το τελευταίο ios, που δεν ήθελα να περάσω, είχα μείνει μία έκδοση πίσω για λόγους ταχύτητας απόκρισης

 

αναγκάστηκα να ξεθάψω ένα αρχαίο samsung των 50 ευρώ (που μου είχε δώσει δώρο η Qcard), το οποίο έτρεχε το πρόγραμμα μια χαρά, αν εξαιρέσεις την οθόνη των 2.8 ιντσών, αλλά δουλειά έκανα.

 

 

Επίσης και εμένα μου τη σπάει που δεν μπορείς να διαλέξεις ποιο λειρουργικό θα περάσεις μετά από restore, μπορεί για χψ λόγους να μη θες να πας στο τελευταίο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Θα τα δώσω γατί σιχαίνομαι το android που με κάνει να νιώθω πως χρησιμοποιώ λειτουργικό 5ετίας +

Καλά άσε τις υπερβολές, μια χαρά είναι η Nougat 7.0. Το ότι δεν το προτιμάς δεν πάει να πει ότι δίνει την εντύπωση λειτουργικού πενταετίας, μην ξεχνάς ότι σε vfm τάμπλετ η Nougat δίνει Full Multitasking και Multiuser υποστήριξη, την στιγμή που για να έχεις καθαρό Multitasking χρειάζεσαι να πληρώσεις αρκετά για ένα iPad και δεν υποστηρίζει και Multiuser. Καλό χρυσό το iOS αλλά σε κάποια πράγματα έχει μείνει πίσω και το διαπίστωσα ξανά χθες που έκανα Setup το Galaxy Tab. Σύγκρινε τον File Manager του Galaxy με αυτόν του iOS 11, η μέρα με την νύχτα. Οι εποχές που το iOS ήταν εύκολο στην χρήση πέρασαν μαζί με τον Jobs δυστυχώς, ακόμα και στον File Manager αντί να σου βγάλει ως Default τα αρχεία που έχεις στην συσκευή σου ακόμα και με ένα μήνυμα ότι δεν έχεις προσθέσει κάτι, έχει απλά τα Cloud Services και πρέπει να πας σε μία εφαρμογή να πατήσεις το Share και μετά Files για να σου εμφανίσει την κατηγορία με το καινούργιο αρχείο. User experience my ass. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά άσε τις υπερβολές, μια χαρά είναι η Nougat 7.0. Το ότι δεν το προτιμάς δεν πάει να πει ότι δίνει την εντύπωση λειτουργικού πενταετίας, μην ξεχνάς ότι σε vfm τάμπλετ η Nougat δίνει Full Multitasking και Multiuser υποστήριξη, την στιγμή που για να έχεις καθαρό Multitasking χρειάζεσαι να πληρώσεις αρκετά για ένα iPad και δεν υποστηρίζει και Multiuser. Καλό χρυσό το iOS αλλά σε κάποια πράγματα έχει μείνει πίσω και το διαπίστωσα ξανά χθες που έκανα Setup το Galaxy Tab. Σύγκρινε τον File Manager του Galaxy με αυτόν του iOS 11, η μέρα με την νύχτα. Οι εποχές που το iOS ήταν εύκολο στην χρήση πέρασαν μαζί με τον Jobs δυστυχώς, ακόμα και στον File Manager αντί να σου βγάλει ως Default τα αρχεία που έχεις στην συσκευή σου ακόμα και με ένα μήνυμα ότι δεν έχεις προσθέσει κάτι, έχει απλά τα Cloud Services και πρέπει να πας σε μία εφαρμογή να πατήσεις το Share και μετά Files για να σου εμφανίσει την κατηγορία με το καινούργιο αρχείο. User experience my ass. 

 

Καθόλου υπερβολες. Είναι η γνώμη μου και δεν την αλλάζω. Δεν επιθυμώ λειτουργικό/emulator μέσα στο οποίο επικρατεί το χάος. 

 

Ο filemanager στο ios κάνει μια χαρά τη δουλειά του και έχω πρόσβαση σε όλα μου τα αρχεία που χρησιμοποιώ. Δεν επιθυμώ να εμφανίζονται φάκελοι και αρχεία συστήματος που δεν με ενδιαφέρουν. Θυμήθηκα το minix player τώρα που έψαχνες μισή ώρα να βρεις που είναι το usb drive μέσα στον file manager... :P

 

Το nougat ας μην το αναλύσω και πολύ γιατί το tab S2 8" LTE από τότε που αναβαθμίστηκε, δεν λειτουργεί και τόσο τέλεια όσο παλιότερα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Θα τα δώσω γατί σιχαίνομαι το android που με κάνει να νιώθω πως χρησιμοποιώ λειτουργικό 5ετίας +

Γουστα ειναι, εσυ μπορει να προτιμας λειτουργικο που σε κανει να νιωθεις οτι ειναι 10ετιας.  :devil:

Χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτο:

Ο filemanager στο ios κάνει μια χαρά τη δουλειά του και έχω πρόσβαση σε όλα μου τα αρχεία που χρησιμοποιώ. Δεν επιθυμώ να εμφανίζονται φάκελοι και αρχεία συστήματος που δεν με ενδιαφέρουν. 

 

Μεχρι περυσι, ακουγαμε οτι δεν ειναι χρησιμος ο file manager σε mobile συσκευες. Τουλαχιστον τωρα δεχεσαι οτι ειναι χρησιμος, κατι που το iOS εβαλε με καθυστερηση πολλων ετων.

 

Ειναι αυτο που ειπες: σε κανει να νιωθεις οτι χρησιμοποιεις παλιο λειτουργικο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Θα τα δώσω γατί σιχαίνομαι το android που με κάνει να νιώθω πως χρησιμοποιώ λειτουργικό 5ετίας +

Μπας και τα μπερδεύεις? Το ios είναι αυτό το Android είναι αρκετά μπροστά μετά την έκδοση 5.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστα ειναι, εσυ μπορει να προτιμας λειτουργικο που σε κανει να νιωθεις οτι ειναι 10ετιας.  :devil:

Χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτο:

Στην τελική όταν πληρώνεις για μια Pro συσκευή 700+ € και δεν σου παρέχει λειτουργίες που εδώ και χρόνια είναι ουσιαστικά Standard όπως Full Featured file manager τότε είναι για κλάματα. Όταν ειδικά  ένα τάμπλετ θεωρείτε αντικατάστατο του υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γουστα ειναι, εσυ μπορει να προτιμας λειτουργικο που σε κανει να νιωθεις οτι ειναι 10ετιας.  :devil:

Χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτο:

 

Μεχρι περυσι, ακουγαμε οτι δεν ειναι χρησιμος ο file manager σε mobile συσκευες. Τουλαχιστον τωρα δεχεσαι οτι ειναι χρησιμος, κατι που το iOS εβαλε με καθυστερηση πολλων ετων.

 

Ειναι αυτο που ειπες: σε κανει να νιωθεις οτι χρησιμοποιεις παλιο λειτουργικο.

 

Δούλευα ήδη με τα αρχεία μου εδώ και χρόνια μιας και χρησιμοποιώ icloud storage, Dropbox storage και google drive storage. Το "filemanager" στο νέο ios στην ουσία τα έβαλε όλα αυτά σε ένα σημείο τακτοποιημένα. Δεν έχει καμία σχέση με το χάος του  android file manager. 

 

10 ετίας είναι το android και το core του το οποίο το έχουν χιλιομπαλώσει τα τελευταία χρόνια ώστε να ακολουθεί την απλότητα και την εμφάνιση του ios. Και ευτυχώς που εμφανίστηκε το ios και μέσα σε ένα βράδυ άλλαξαν γραμμή στο σχεδιασμό του android, γιατί διαφορετικά θα είχαμε ακόμη το έκτρωμα του HTC dream...  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευα ήδη με τα αρχεία μου εδώ και χρόνια μιας και χρησιμοποιώ icloud storage, Dropbox storage και google drive storage. Το "filemanager" στο νέο ios στην ουσία τα έβαλε όλα αυτά σε ένα σημείο τακτοποιημένα. Δεν έχει καμία σχέση με το χάος του  android file manager. 

 

10 ετίας είναι το android και το core του το οποίο το έχουν χιλιομπαλώσει τα τελευταία χρόνια ώστε να ακολουθεί την απλότητα και την εμφάνιση του ios. Και ευτυχώς που εμφανίστηκε το ios και μέσα σε ένα βράδυ άλλαξαν γραμμή στο σχεδιασμό του android, γιατί διαφορετικά θα είχαμε ακόμη το έκτρωμα του HTC dream...  :devil:

Ειπαμε: ειναι θετικο οτι το iOS εβαλε μετα απο καιρο file manager οπως το android σε αντιθεση με το τι ελεγαν διαφοροι οτι δεν χρειαζεται file manager σε mobile συσκευη.

 

Αυτο ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα παραδειγματα που σε εκαναν να νιωθεις οτι χρησιμοποιεις λειτουργικο 10ετιας με το iOS.

Αλλο παραδειγμα ειναι το control center που ηρθε αρκετα καθυστερημενα, αλλα και παλι ειναι cluttered.

 

Επομενο βημα ειναι πχ να φτιαξουν τα notifications και να μην επικρατει αυτος ο αχταρμας λες και ειναι λειτουργικο περασμενων ετων.

https://www.theverge.com/2017/9/19/16328404/apple-ios-11-review-iphone-update-control-center-how-to

I like to manage my notifications, and once they're properly curated I get a ton of utility out of a notification pane. I can see what emails matter, I can respond to texts directly, I can dismiss stuff I don't care about. I basically don't even need the home screen. Except doing all of that on iOS 11 feels like wading through chest-high mud.

 

But Apple still adamantly refuses to borrow a bunch of the notification innovations Android brought, such as grouping notifications from a single app together and putting higher-priority notifications at the top. I also find that managing notification settings requires way too much bouncing around within the Settings app.

 

https://www.theverge.com/2017/9/11/16286012/android-8-review-o-oreo-update-treble-notifications

Notifications are awful, but Android does a much better job than iOS of helping you deal with them quickly. In fact, it's stunning to me that Apple doesn't borrow more of Android's behavior. That lead is extended in Oreo

 

Ειναι πραγματικα αποριας αξιο το ποσο πισω ειναι στο θεμα των notifications το iOS, ειδικα απο την στιγμη που μπορει να ερχονται 50+ notifications κατα μεσο ορο την ημερα για εναν χρηστη smartphone.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευα ήδη με τα αρχεία μου εδώ και χρόνια μιας και χρησιμοποιώ icloud storage, Dropbox storage και google drive storage. Το "filemanager" στο νέο ios στην ουσία τα έβαλε όλα αυτά σε ένα σημείο τακτοποιημένα. Δεν έχει καμία σχέση με το χάος του  android file manager. 

 

10 ετίας είναι το android και το core του το οποίο το έχουν χιλιομπαλώσει τα τελευταία χρόνια ώστε να ακολουθεί την απλότητα και την εμφάνιση του ios. Και ευτυχώς που εμφανίστηκε το ios και μέσα σε ένα βράδυ άλλαξαν γραμμή στο σχεδιασμό του android, γιατί διαφορετικά θα είχαμε ακόμη το έκτρωμα του HTC dream...  :devil:

Οπότε η λογική λέει, ενώ θα πληρώνω τόσα λεφτά για μία συσκευή, θα πληρώνω επιπλέον Cloud Storage και θα πρέπει να είμαι συνεχώς online για να ανοίξω ή να επεξεργαστώ κάποιο από τα αρχεία μου μέσω DropBox. Επίσης αν θέλω να συνδέσω ένα USB στην συσκευή μου για μεταφορά αρχείων, πρέπει να κάνω ολόκληρο Workaround για να βάλω τα αρχεία μου στη σωστή θέση αντί για να ανοίξει η συσκευή το USB και κατευθείαν να πατήσω copy paste.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστα ειναι, εσυ μπορει να προτιμας λειτουργικο που σε κανει να νιωθεις οτι ειναι 10ετιας.  :devil:

Χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτο:

 

Μεχρι περυσι, ακουγαμε οτι δεν ειναι χρησιμος ο file manager σε mobile συσκευες. Τουλαχιστον τωρα δεχεσαι οτι ειναι χρησιμος, κατι που το iOS εβαλε με καθυστερηση πολλων ετων.

 

Ειναι αυτο που ειπες: σε κανει να νιωθεις οτι χρησιμοποιεις παλιο λειτουργικο.

Και οι Amoled δεν πιαναν μια μπροστα στις LCD, και η ασυρματη φορτιση ηταν για τα μπαζα και και...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειπαμε: ειναι θετικο οτι το iOS εβαλε μετα απο καιρο file manager οπως το android σε αντιθεση με το τι ελεγαν διαφοροι οτι δεν χρειαζεται file manager σε mobile συσκευη.

 

Αυτο ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα παραδειγματα που σε εκαναν να νιωθεις οτι χρησιμοποιεις λειτουργικο 10ετιας με το iOS.

Αλλο παραδειγμα ειναι το control center που ηρθε αρκετα καθυστερημενα, αλλα και παλι ειναι cluttered.

 

Επομενο βημα ειναι πχ να φτιαξουν τα notifications και να μην επικρατει αυτος ο αχταρμας λες και ειναι λειτουργικο περασμενων ετων.

https://www.theverge.com/2017/9/19/16328404/apple-ios-11-review-iphone-update-control-center-how-to

 

https://www.theverge.com/2017/9/11/16286012/android-8-review-o-oreo-update-treble-notifications

 

Ειναι πραγματικα αποριας αξιο το ποσο πισω ειναι στο θεμα των notifications το iOS, ειδικα απο την στιγμη που μπορει να ερχονται 50+ notifications κατα μεσο ορο την ημερα για εναν χρηστη smartphone.

 

Όταν συμφωνήσουμε πως έβαλε "file manager" και όχι file manager, ίσως βρούμε κάποια κοινή άκρη. Αν θέλουμε να παίξουμε πάλι με τις παραθέσεις και τις λέξεις, όχι ευχαριστώ, βαριέμαι. :)

 

Τα notifications και η συνεργασία τους με το apple watch είναι έτη φωτός πιο μπροστά από το android. Και φυσικά τα είχα φάει στη μάπα για χρόνια με συσκευές android, android watches και tizen watches... 

 

Οπότε η λογική λέει, ενώ θα πληρώνω τόσα λεφτά για μία συσκευή, θα πληρώνω επιπλέον Cloud Storage και θα πρέπει να είμαι συνεχώς online για να ανοίξω ή να επεξεργαστώ κάποιο από τα αρχεία μου μέσω DropBox. Επίσης αν θέλω να συνδέσω ένα USB στην συσκευή μου για μεταφορά αρχείων, πρέπει να κάνω ολόκληρο Workaround για να βάλω τα αρχεία μου στη σωστή θέση αντί για να ανοίξει η συσκευή το USB και κατευθείαν να πατήσω copy paste.

 

Ελα, πιασαμε και τα usb τώρα. Αντε και τα ringtones και το bt  :devil:  Τα αρχεία μου τα εμπιστεύομαι στο cloud, όχι τοπικά στις συσκευές μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...