Προς το περιεχόμενο

Ο Bill Gates είναι χρήστης του Android πια


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα μπορούσες να είσαι πιο άστοχος.

Για ποια μπορείς να πατήσεις "όχι" και να μη σε παρακολουθεί κανένας; Στις υπηρεσίες της Google; Γιατί γι αυτήν μιλάω. Όχι για εφαρμογές. Θα ήθελα να σε δω να το κάνεις και μετά να μου πεις πόσο καλά δουλεύει το κινητό σου.

Ξέρω πολύ καλά τί γράφω φίλε μου. Μη βιάζεσαι να μου απαντήσεις. Η Google πουλέι δεδομένα που διαμορφώνουν καταναλωτικά προφίλ και χρησιμεύουν στις εταιρείες στο να σε κάνουν πιο (υπέρ)καταναλωτικό.

Από πού πληρώνει τους servers και βγάζει δις; Από την αγάπη του κόσμου ή από την απλή διαφήμιση; Η απλή διαφήμιση έχει πολύ μικρά έσοδα. Η στοχευμένη, που βασίζεται σε προσωπικά δεδομένα έχει απέιρως καλύτερη απόδοση.

 

Εδω μιλαμε για τα Android αλλα αμα θελεις να μιλησουμε γενικα για τις υπηρεσιες της google οκ. Φυσικα και παρακολουθει σε τι ιστοτοπους μπαινεις, τι θελεις να αγορασεις, κτλπ. αυτο βοηθαει την εμπειρια χρησης που εχεις απο αυτες τις υπηρεσιες αλλωστε, ονομασε μου λιγο εταιρειες που δεν το κανουν αυτο? Μηπως θεωρεις οτι η Apple δεν σου κανει στοχευμενο marketing?  Τo Facebook? Παλι να σου θυμισω οτι αμα δεν θελεις να σου παιρνουν τα προσωπικα σου δεδομενα μπορεις απλα να χρεισιμοποιησεις υπηρεσιες οπως ad block, ανωνιμη περιηγιση κτλπ. Δεν μπορει μια εταιρεια να εχει ως πελατη ολο τον πλανητη με google search και YouTube και να μην εχει εσοδα. Στο android που ηταν το θεμα μας αρχικα οπως και στο post απλα υπαρχει κουμπακι οπως προανερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μας παρακολουθούν όλους εμάς που έχουμε android να δουν τι τρώμε, πότε πάμε τουαλέτα... και μας κάνουν υπερκαταναλωτικα όντα και μετά καταλήγουμε κάθε Σεπτέμβρη στις ουρές να σταξουμε τα χιλιάρικα για το νέο iPhone. Γιαυτό ανεβαίνουν και οι εισπράξεις. Όλα είναι βάση σχεδίου.

Όσο για το αν έχω δει πρόβατα να πληρώνουν είναι η αλήθεια ότι όχι έχω δει όμως να χρυσοπληρωνουν

Στην πρώτη φράση σου συμφωνώ. Στο ότι είσαι πιο υπερκαταναλωτής όταν αγοράζεις iphone δεν έχεις δίκιο. Στις προσωπικές επιλογές δεν υπάρχει πραγματικά σωστό και λάθος. Ο καθένας αγοράζει σύμφωνα με τις ανάγκες του, που δε μπορείς να τις ξέρεις, πόσο μάλλον να τσουβαλιάζεις εκατομμύρια ανθρώπων... Το πρόβλημα δημιουργείται όταν αρχίζει κάποιος να κάνει αναγωγή τις δικές του ανάγκες στις ανάγκες των άλλων, τότε ξεκινάει η έννοια των "λάθος επιλογών". Μια χαρά android υπάρχουν σε υψηλές τιμές, δε θα πω ότι αυτοί που τα αγοράζουν είναι "κορόιδα". Μπορεί να έχουν τη δυνατότητα (οικονομικά) να τα αγοράσουν ή να παραμερίσουν ανάγκες που θεωρούν λιγότερο σημαντικές για να το κάνουν. Δε μπορώ να το ξέρω και ούτε και συ.

Η Google δε έχω δει να έχει κάποιο πρόβλημα με τους χρήστες της Apple, μια χαρά προσπαθεί να βάλει τις υπηρεσίες της στο Apple store...Το μόνο που βλέπω είναι κάποιους (πελάτες Apple ή χρήστες Android) να τσακώνονται για το "ποιος έκανε την καλύτερη αγορά" λες και η απάντηση είναι μονοσήμαντη και μοναδική. Λες και όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι με τις ίδιες ανάγκες και τον ίδιο τρόπο σκέψης...

Δε προσπαθούσα να προσβάλω κανένα με το προηγούμενο ποστ μου, αλλά να θέσω τα πράγματα πιο ισορροπημένα. Όταν λες ότι ο άλλος είναι "υπερκαταναλωτής" και "κορόιδο" που πληρώνει, τότε θα πρέπει να δεις ότι όλοι πληρώνουν στο τέλος, αλλά με άλλο τρόπο. Θεωρώ την πληρωμή με προσωπικά δεδομένα απαξιωτική. Σε άλλον μπορεί να μοιάζει μια καλή συμφωνία...

Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που ο γράφω βρίσκω τουλάχιστον έναν που δεν γνωρίζει κάν ότι υπάρχει η συναλλαγή με τα προσωπικα δεδομένα...

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Gates παρόλο που έλεγε τόσα χρόνια ότι και καλά χρησιμοποιούσε αυτός και η οικογένεια του Nokia Lumia, δεν το έκαναν, στάνταρτ χρησιμοποιούσαν iPhones απλά τώρα θα βαρέθηκε μιας και η Apple τα τελευταία χρόνια τον παίζει.. με το συμπάθιο και αποφάσισε να πάρει ένα ανάλογο Android. Μην ξεχνάτε ότι ο Gates με τον Jobs παρόλο τις διαμάχες τους, ήταν στενοί φίλοι. Σε γενικές γραμμές δεν μου κάνει εντύπωση ότι χρησιμοποιεί οτιδήποτε άλλο από τα Lumia.

Μπορεί προσωπικά να ήταν φίλοι. Δεν το ξέρω και δεν έχω λόγο να διαφωνίσω, όμως εδώ είναι θέμα marketing. Δε μπορείς να κυκλοφορείς με κινητό Apple όταν έχεις δικά σου προϊόντα (MS) και φυσικά δε μπορείς να κυκλοφορείς με το προϊόν του πιο άμεσου ανταγωνιστή σου (σε πολλές κατηγορίες προϊόντων...)...

Πιστεύω πως ανάμεσα σε Apple και "κάτι άλλο", πάντα θα υποστηρίζει το "κάτι άλλο"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μιλαμε για τα Android αλλα αμα θελεις να μιλησουμε γενικα για τις υπηρεσιες της google οκ. Φυσικα και παρακολουθει σε τι ιστοτοπους μπαινεις, τι θελεις να αγορασεις, κτλπ. αυτο βοηθαει την εμπειρια χρησης που εχεις απο αυτες τις υπηρεσιες αλλωστε, ονομασε μου λιγο εταιρειες που δεν το κανουν αυτο? Μηπως θεωρεις οτι η Apple δεν σου κανει στοχευμενο marketing?  Τo Facebook? Παλι να σου θυμισω οτι αμα δεν θελεις να σου παιρνουν τα προσωπικα σου δεδομενα μπορεις απλα να χρεισιμοποιησεις υπηρεσιες οπως ad block, ανωνιμη περιηγιση κτλπ. Δεν μπορει μια εταιρεια να εχει ως πελατη ολο τον πλανητη με google search και YouTube και να μην εχει εσοδα. Στο android που ηταν το θεμα μας αρχικα οπως και στο post απλα υπαρχει κουμπακι οπως προανερα. 

Τί είναι το Android; Χονδρικά: Linux με τις εφαρμογές της Google που υποκεινται στους κανόνες της Google και ανήκουν σε αυτή.

Πολλές το κάνουν "για να βελτιώσουν την εμπειρία χρήσης" (πχ Apple), αλλά λίγες τα πωλούν με τρίτους (πχ Google, Facebook κ.α)

Η Apple κάνει στοχευμένο markeing για τον εαυτό της. Δεν πουλάει σε τρίτους. Για το facebook απάντησα παραπάνω. Στο Android κανένας δε μποκάρει τις υπηρεσίες της Google αν θέλει να δουλεύει το κινητό του σωστά.

Μπορεί να έχει έσοδα και από άλλους τρόπους. Προσωπικά θα προτιμούσα να μου ζητάει χρήματα ή να μου προβάλει μη στοχοποιημένη διαφήμιση (δηλαδή να μη συγκεντρώνει προσωπικά δεδομένα) από αυτό που κάνει.

Στο Android δεν υπάρχει κανένα κουμπάκι που να μπλοκάρει τη Google και ταυτόχρονα το κινητό σου να λειτουργεί όπως προβλέπεται απ' όσο γνωρίζω. Να δω πόσα κινητά Android δεν έχουν τουλάχιστον ένα από τα ακόλουθα: Gmail, Google Calendar, Google Maps, playstore, Google Now και η λίστα είναι μακροσκελής....

Άλλο Google Android, άλλο AOSP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είναι το Android; Χονδρικά: Linux με τις εφαρμογές της Google που υποκεινται στους κανόνες της Google και ανήκουν σε αυτή.

Πολλές το κάνουν "για να βελτιώσουν την εμπειρία χρήσης" (πχ Apple), αλλά λίγες τα πωλούν με τρίτους (πχ Google, Facebook κ.α)

Η Apple κάνει στοχευμένο markeing για τον εαυτό της. Δεν πουλάει σε τρίτους. Για το facebook απάντησα παραπάνω. Στο Android κανένας δε μποκάρει τις υπηρεσίες της Google αν θέλει να δουλεύει το κινητό του σωστά.

Μπορεί να έχει έσοδα και από άλλους τρόπους. Προσωπικά θα προτιμούσα να μου ζητάει χρήματα ή να μου προβάλει μη στοχοποιημένη διαφήμιση (δηλαδή να μη συγκεντρώνει προσωπικά δεδομένα) από αυτό που κάνει.

Στο Android δεν υπάρχει κανένα κουμπάκι που να μπλοκάρει τη Google και ταυτόχρονα το κινητό σου να λειτουργεί όπως προβλέπεται απ' όσο γνωρίζω.

Είστε και οι δύο εκτός θέματος. Θα σας αφήσω στην ίδια τάξη. Ελάτε του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεζόν καλοκαιράκι στην Κεφαλονιά 3 μήνες έκατσα είδα:

85% iPhone

10% Samsung

2% LG, Huawei

3% Ναι λοιπόν windows phone, κάτι ξεχασμένα ΝΟΚΙΑ

Το 90% του κόσμου ήταν Άγγλοι, Ιταλοί και μετά Ρώσοι, Πολωνοί, Σέρβοι, Ουγγαρεζοι κτλπ.

ΥΓ Με ρωτούσαν κωδικό WiFi, που είναι το WC και πάντα να τους βγάζω φωτογραφία.

Έπιασα τόσα iPhone το καλοκαίρι...

 

Στα του θέματος Bill αγορινα μου και εγώ δυο Windows phone είχα αλλά τα φαλιρησες. Τώρα iphonaki και Άγιος ο θεός.

δλδ οποιος παει διακοπες εχει αιφον; αυτο λες;

και εσυ επειδη επιασες πολλα και σου αρεσε το πηρες τελικα;

αρα κεφαλονια = πελατες και γκαρσονια αιφον;

καλα το γραφει ο αλλος πιο πανω..οχι οι πλουσιοι αλλα αυτοι που θελουν να φαινονται πλουσιοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε και οι δύο εκτός θέματος. Θα σας αφήσω στην ίδια τάξη. Ελάτε του χρόνου.

Φωτισέ μας δάσκαλε. :-D

Για την AOSP γνωρίζω, αλλά εδώ μιλάμε για το Google Android που βρίσκεται στα περισσότερα κινητά του πλανήτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μπορούσες να είσαι πιο άστοχος εσύ φίλε μου.

Για ποια μπορείς να πατήσεις "όχι" και να μη σε παρακολουθεί κανένας; Στις υπηρεσίες της Google; Γιατί γι αυτήν μιλάω. Όχι για εφαρμογές. Θα ήθελα να σε δω να το κάνεις και μετά να μου πεις πόσο καλά δουλεύει το κινητό σου... Ακόμα κι ανα μπορούσες να το κάνεις εσύ θα μπορούσες να περιγράψεις τη διαδικασία στο συνήθη χρήστη Android για να την κάνει κι αυτός;..

Ξέρω πολύ καλά τί γράφω φίλε μου. Μη βιάζεσαι να μου απαντήσεις. Η Google πουλάει δεδομένα που διαμορφώνουν καταναλωτικά προφίλ και χρησιμεύουν στις εταιρείες στο να σε κάνουν πιο (υπέρ)καταναλωτικό.

Από πού πληρώνει τους servers και βγάζει δις; Από την αγάπη του κόσμου ή από την απλή διαφήμιση; Η απλή διαφήμιση έχει πολύ μικρά έσοδα. Η στοχευμένη, που βασίζεται σε προσωπικά δεδομένα έχει απέιρως καλύτερη απόδοση.

When you create an Apple ID, apply for commercial credit, purchase a product, download a software update, register for a class at an Apple Retail Store, contact us or participate in an online survey, we may collect a variety of information, including your name, mailing address, phone number, email address, contact preferences, and credit card information.

When you share your content with family and friends using Apple products, send gift certificates and products, or invite others to participate in Apple services or forums, Apple may collect the information you provide about those people such as name, mailing address, email address, and phone number. Apple will use such information to fulfill your requests, provide the relevant product or service, or for anti-fraud purposes.

In certain jurisdictions, we may ask for a government issued ID in limited circumstances including when setting up a wireless account and activating your device, for the purpose of extending commercial credit, managing reservations, or as required by law.

 

 

The personal information we collect allows us to keep you posted on Apple’s latest product announcements, software updates, and upcoming events. If you don’t want to be on our mailing list, you can opt out anytime by updating your preferences.

We also use personal information to help us create, develop, operate, deliver, and improve our products, services, content and advertising, and for loss prevention and anti-fraud purposes.

We may use your personal information, including date of birth, to verify identity, assist with identification of users, and to determine appropriate services. For example, we may use date of birth to determine the age of Apple ID account holders.

From time to time, we may use your personal information to send important notices, such as communications about purchases and changes to our terms, conditions, and policies. Because this information is important to your interaction with Apple, you may not opt out of receiving these communications.

We may also use personal information for internal purposes such as auditing, data analysis, and research to improve Apple’s products, services, and customer communications.

If you enter into a sweepstake, contest, or similar promotion we may use the information you provide to administer those programs.

 

 

Δωσε και κανενα δαχτυλικο αποτυπωμα να δουμε τα προσωπικα δεδομενα σου που πανε.

 

Ξερεις ελευθερος δεν ειναι αυτος που πιστευει πως ειναι ελευθερος. Και αν θελεις πραγματικο privacy μονο με android aosp παιζεις μπαλα σημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης aris1986 είπε:
Σεζόν καλοκαιράκι στην Κεφαλονιά 3 μήνες έκατσα είδα:

85% iPhone

10% Samsung

2% LG, Huawei

3% Ναι λοιπόν windows phone, κάτι ξεχασμένα ΝΟΚΙΑ

Το 90% του κόσμου ήταν Άγγλοι, Ιταλοί και μετά Ρώσοι, Πολωνοί, Σέρβοι, Ουγγαρεζοι κτλπ.

ΥΓ Με ρωτούσαν κωδικό WiFi, που είναι το WC και πάντα να τους βγάζω φωτογραφία.

Έπιασα τόσα iPhone το καλοκαίρι...



Στα του θέματος Bill αγορινα μου και εγώ δυο Windows phone είχα αλλά τα φαλιρησες. Τώρα iphonaki και Άγιος ο θεός.
δλδ οποιος παει διακοπες εχει αιφον; αυτο λες;
και εσυ επειδη επιασες πολλα και σου αρεσε το πηρες τελικα;
αρα κεφαλονια = πελατες και γκαρσονια αιφον;
καλα το γραφει ο αλλος πιο πανω..οχι οι πλουσιοι αλλα αυτοι που θελουν να φαινονται πλουσιοι...

 

Δεν είπα αυτό. Ήθελα να ήξερα που είναι η κυριαρχία του Android με 90% ποσοστό. Πέρασαν 5 χιλιάδες άτομα από κει και εγώ αυτά τα κινητά είδα. Απειροελάχιστο ποσοστό να μου πεις αλλά σύμφωνα με αυτά που βλέπω κινούμαι.
Να το παίξω πλούσιος από τι; 305€ κινητό από Σκρουτζ;
iPhone SE 32gb.
Απλά θέλω κάτι που να έχει υποστήριξη,updates και να αντέχει στο χρόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Nicktech είπε:
 
 
 
Ποσο στερημένοι ειστε κάποιοι ; Φίλε μου αν είχαμε τα λεφτά θα ειχες και εσυ και εγω αιφον πίστεψε με... εκτός και αν εισαι απο τους «ταπεινούς» τύπους σαν αυτόν απο το Μπουρνάζι !!!
 
Εισαι ο ορισμος του "Παιρνω iphone για να το παιξω λεφτας" 

 

Εισαι ο ορισμός του στερημένου :) ούτε καν διάβασες το παρακάτω μου σχόλιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χάρηκα για τη συμφωνία Microsoft-Samsung για το Tizen. Το plugin και ο emulator για το Visual Studio είναι έτοιμα και διαθέσιμα.

Όλα τα άλλα είναι ο προαναγγελθής θάνατος του Android...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

When you create an Apple ID, apply for commercial credit, ........... provide to administer those programs.

 

 

Δωσε και κανενα δαχτυλικο αποτυπωμα να δουμε τα προσωπικα δεδομενα σου που πανε.

 

Ξερεις ελευθερος δεν ειναι αυτος που πιστευει πως ειναι ελευθερος. Και αν θελεις πραγματικο privacy μονο με android aosp παιζεις μπαλα σημερα.

Αυτό πού κολλάει; Πού γράφει φίλε μου ότι τα πουλάει σε τρίτους;

Εγώ δεν είπα ότι δεν τα μαζεύει, ότι δεν τα πουλάει σε τρίτους είπα.

Την πολιτική της Apple την εξέφρασε ο Cook και παλιότερα:

https://www.ired.gr/blog/item/2020-tim-cook-privacy-google.html?showall=1

Το αποτύπωμα είναι αποθηκευμένο στη συσκευή:

https://www.theguardian.com/technology/2013/sep/27/no-nsa-iphone-5s-fingerprint-apple

 

Apple says that the data is stored in a "secure enclave" within the A7 chip on the phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...