Προς το περιεχόμενο

H beta έκδοση του Firefox Quantum browser εντυπωσιάζει με την ταχύτητα της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

που στο καλο τον βρηκες για linux?

 

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/beta/all/

 

Τώρα που τον δούλεψα λίγο παραπάνω, οι εντυπώσεις είναι θετικές αλλά θέλει νομίζω λίγο δουλειά περισσότερο στο performance. Δεν είναι τόσο smooth όσο ο chrome. Δεν ξέρω άμα φταίει η έκδοση για Linux ή είναι γενικό το φαινόμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.mozilla.org/en-US/firefox/beta/all/

 

Τώρα που τον δούλεψα λίγο παραπάνω, οι εντυπώσεις είναι θετικές αλλά θέλει νομίζω λίγο δουλειά περισσότερο στο performance. Δεν είναι τόσο smooth όσο ο chrome. Δεν ξέρω άμα φταίει η έκδοση για Linux ή είναι γενικό το φαινόμενο.

σε win παντως smooth φαινεται. ενταξει beta ειναι μη περιμενουμε να ειναι ολα οκ. πως τον ετρεξες? απλα αποσυμπιεσες το .bz2 αρχείο? (ειμαι με mx 16.1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε win παντως smooth φαινεται. ενταξει beta ειναι μη περιμενουμε να ειναι ολα οκ. πως τον ετρεξες? απλα αποσυμπιεσες το .bz2 αρχείο? (ειμαι με mx 16.1)

 

Ναι αποσυμπίεση και μετά τρέξε το εκτελέσιμο αρχείο firefox.

 

 

σε win παντως smooth φαινεται

 

Τελικά το smooth scrolling (τέρμα ειρωνία) φταιεί που lagαρει ώρες ώρες. Μόλις το απενεργοποίησα πηγαίνει καλύτερα, απλά είναι άγαρμπο το scrolling τώρα. Γενικά στο linux υπάρχει ένα θεματάκι με το scrolling στους browsers. Στο chrome πέρασαν χρόνια για να γίνει της προκοπής και πάλι δεν φτάνει των Windows είναι η αλήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτος Browser... Επιτελους back to Firefox λοιπον ! μετα απο ποσα χρονια χρηστης ειπα πριν 2 μηνες να κανω αλλαγη σε Chrome και οντως καλυτερος.. Τωρα ομως με αυτην την αναβαθμιση εχει γινει απιστευτα smooth και γρηγορος ο Firefox. Τον προτεινω με τα χιλια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο linux υπάρχει ένα θεματάκι με το scrolling στους browsers. Στο chrome πέρασαν χρόνια για να γίνει της προκοπής και πάλι δεν φτάνει των Windows είναι η αλήθεια.

 

Έχεις δει μήπως δεν έχει το v-sync ενεργοποιημένο το linux σου. Στο Lubuntu 17.04 που τρέχω τον Opera είναι smooth όσο στα Windows μετά που ενεργοποίησα το v-sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To smooth scrolling είναι το πρώτο πράγμα που απενεργοποιώ πάντα όταν βάζω ff. ;p

 

Θέλει αυτό και στο about:config να πειράξεις κάποιες παραμέτρους ακόμα για να γίνει σαν του Chrome που το θεωρώ ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, μόνο που θα μου κόψει το 95% των πρόσθετων που έχω, αναμένω να είναι πιο γρήγορος :P

 

Πλάκα πλάκα, ελπίζω πολλά από τα αγαπημένα μου πρόσθετα να επαναπρογραμματιστούν για τη νέα έκδοση, γιατί θα φάω φρίκη και με βλέπω να κρατάω τον παλιό και να παίζω σε δύο ταμπλώ μέχρι να μου περάσουν τα ψυχολογικά :-D

(μου θυμίζει τη φάση με το νέο Opera 15, κάποτε που ήμουν οπεράκιας...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που στο καλο τον βρηκες για linux?

Αν εχεις Ubuntu, μπορεις να χρησιμοποιησεις το επισημο PPA καναλι για τον Firefox Beta. 

Περισσοτερες πληροφοριες εδω.

Με αυτο τον τροπο μπορεις να εχεις παντα την τελευταια Beta εκδοση του Firefox αντί για την τελευταια Release εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...