Προς το περιεχόμενο

H beta έκδοση του Firefox Quantum browser εντυπωσιάζει με την ταχύτητα της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανεις exrtact to αρχειο σε εναν δικο σου φακελο οπου σε βολευει πχ /home/user/firefox και μετα ειτε τρεχεις απο τον φακελο το firefox-bin ειτε φτιαχνεις ενα desktop config αναλογα το ditro ποτ εχεις...το οποιο θα δειχνει στο firefox-bin

ναι ξερω. το πετυχα. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που ήμουν έτοιμος να κάνω τη μετάβαση σε Chrome γιατι πλέον δεν μπορούσα να ανοίξω βαριές σελίδες, ήρθαν τα χαρμόσυνα.

 

Η beta περνάει όμορφα και απαλά πάνω στην παλιά έκδοση. Τα περισσότερα addon παραμένουν ενεργά. Η ταχύτητα εφάμιλλη με τους σύγχρονους browser και οι μνήμη σε λογικά πλαίσια.

 

Κατι πολύ αρνητικό στον Chrome να απενεργοποιεί τα tab αν εχεις πολλά ανοικτά, ευτυχώς δεν ισχύει ακόμα και στην νέα έκδοση για τον Firefox.

 

Συγχρονισμοί και λοιπά καλούδια παίζουν κανονικά μεταξύ υπολογιστών/λογαριασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνοντάς τον με την τελευταία έκδοση του FF 64bit, (σε Win 10 Pro 64bit), δεν διαπίστωσα καμία τρομερή διαφορά. Όλα σχεδόν αντίστοιχα. Κάπως λιγότερο μνημοβόρος από τον FF 55.0.3 64bit. Τίποτε τρομερό. Με μετρήσεις. Υπάρχει περιηγητής πολύ πιο ικανοποιητικός κι από τους δύο αυτούς για τις προτιμήσεις μου. Οι τελευταίοι Maxthon & Opera, που είναι σαφώς λιγότερο μνημοβόροι. Ο δε Opera είναι με μετρήσεις ο ταχύτερος. Ο FF είναι στις σχετικές συγκριτικές μετρήσεις, (με κατάλληλα προγράμματα), καλός, εφόσον υπάρχει μνήμη 16GB, (μετρήσεις με Win 10 Pro 64bit, i7, 64GB RAM, 4.00GHz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι η συμβατότητα των add-ons/extensions.

 

Συγκεκριμένα για το No-Script και Adblock-Plus.

Αγαπημένα, και θα έχω πρόβλημα μεταβίβασης χωρίς αυτά.

Ελπίζω να τα ενσωματώσουν γρήγορα.

 

Κατά τ' άλλα, με το καλό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εβαλα και εντυπωσιαστηκα. τον ειχα παρατησει 4-5 χρονια.. χτυπαει στα ισα τον chrome. μαλλον με βλεπω να γυρναω πισω στον firefox..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι η συμβατότητα των add-ons/extensions.

 

Συγκεκριμένα για το No-Script και Adblock-Plus.

Αγαπημένα, και θα έχω πρόβλημα μεταβίβασης χωρίς αυτά.

Ελπίζω να τα ενσωματώσουν γρήγορα.

 

Κατά τ' άλλα, με το καλό!

εμενα 2 στα 3 extensions δεν παιζουν τωρα που τον εβαλα.

 

θελει μαλλον απενεργοποιηση του multi process στο about: οπως και πριν δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενεργοποιημένο είναι. Για opera δεν ξέρω αλλά το scrolling του Chrome ποτέ δεν ήταν τοσο smooth όσο στα Windows. Δεν είναι ότι κολλάει, απλά η κίνηση είναι πιο ομαλή δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο καλά. Είχα βάλει και addon βελτίωνε κάπως τη κατάσταση αλλά έριχνε το performance όλου του browser.

 

Δοκίμασε να αλλάξεις στο about:config αυτή τη παράμετρο:

mousewheel.min_line_scroll_amount

βάλτη στο 40

 

Βελτίωσε αρκετά το scrolling

 

 

 

Ωραιος. Αυτο ειναι το μονο θεμα που βρηκα και γω. δεν κατεβαινει αρκετα η σελιδα με το σκρολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι στιγμης με κερδισε πισω απο τον chrome. τα περισοτερα extensions ειναι οκ περαν του last pass. δυστηχως ακομα δεν εχει επιλογη cast στην smart tv απο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...