Προς το περιεχόμενο

H beta έκδοση του Firefox Quantum browser εντυπωσιάζει με την ταχύτητα της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλος ειναι!

Αλλου λιγο πιο γρηγορος, αλλου λιγο πιο αργος απο chromium.

Παντως σιγουρα αρκετα γρηγοροτερος απο πριν.

Το ανανεωμενο look ειναι καλυτερο επισης.

Προσθετα που δουλευουν χωρις προβληματα σε εμενα:

ublock origin

referer control

disable webrtc

gnome shell integration

smart https

Χρηση Ram περιπου 305-315 Mb, μια καρτελα ανοικτη,με φορτωμενα τα παραπανω extensions.

Πολυ ενδιαφερων εξελιξη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύς λόγος για ταχύτητα και κανένα σχόλιο καν στο άρθρο περί ολικής αλλαγής της πλατφόρμας των extensions που αποτελεί την καρδιά του FF.

 

Το αποτέλεσμα είναι πολλοί devs να δηλώνουν οτι δεν γίνεται να προσαρμόσουν τα extensions τους, άρα και δεν παίζει να μεταφερθούν στον FF57+.

 

Τα ατού του FF είναι ήταν η δυνατότητα παραμετροποίησης του και οκ το open source μοντέλο. Το πρώτο φαίνεται οτι θα αλλάξει δραματικά σε μερικούς μήνες.

 

Αυτό το λέω επειδή έκατσα σε έστησα καθαρό FF πρόσφατα και έβαλα καμιά 20ρια extensions και με την ευκαιρία κατεβάζοντας το καθένα έβλεπα και πρόσφατα reviews και σχόλια των devs.

 

Προσωπικά χέστηκα για την ταχύτητα αν είναι να καταντήσει άλλος ένας browser της σειράς με καμιά 100ριά δημοφιλείς extensions μόνο διαθέσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του δεν είναι τόσο η ταχύτητα. ΟΚ δεν πιάνεται. Αλλά το scrolling είναι ακόμα buggy.

Προτιμώ όπερα που έχει και search/copy με το που μαρκάρεις κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α καλά... το tab-mix-plus δεν δουλευει με αποτέλεσμα τα πολλά tabs να τα βάζει στην σειρα και να πρεπει να σκρολλαρω να τα βρω αντι να τα μικραινει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εγκατεστησα κι εγω και οντως ειναι τρομερα ποιο γρηγορο απο οποιαδηποτε εκδοση firefox εχω δει εως τωρα αλλα οποιοδηποτε plugin/addon ειχα στην ουσια τωρα καταργειτε και αυτο εμενα δεν μου εχει δεσει απλα τα χερια αλλα με εχει γα...... κανονικα.

 

Δεν υπαρχει τροπος στη νεα εκδοση 57 beta να βαλουμε παλια plugins/addon?

 

 

Π.χ. adblock plus, classic theme restorer, copy links, convert2mp3.net, Password Exporter, Tab Mix Plus,  κ.τ.λ. δεν υποστηριζωνται απο την νεα 57 beta εκδοση του firefox.

 

Οποτε τι να το κανω αν στην ουσια μου αχρηστευει ολα τα plugins/addons που εχω στο προγραμμα και με εχουν βολεψει απιστευτα για χρονια τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Είναι beta, είναι φυσιολογικό σε ένα τόσο huge update να μην δουλεύουν τα περισσότερα addons.

Υπομονή 2 εβδομάδες να βγει final έκδοση και να βγουν νέες εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του δεν είναι τόσο η ταχύτητα. ΟΚ δεν πιάνεται. Αλλά το scrolling είναι ακόμα buggy.

Προτιμώ όπερα που έχει και search/copy με το που μαρκάρεις κείμενο.

σε μενα ειναι αψογο με win10.Αν απενεργοποιησω το smooth scrolling παντως γινεται χαλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...