Προς το περιεχόμενο

H beta έκδοση του Firefox Quantum browser εντυπωσιάζει με την ταχύτητα της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα την Nightly 58.0a1 σε Ubuntu, και μπορώ να πω ότι βλέπω αρκετά μεγάλη διαφορά σε σχέση με την 55 που δούλευα μέχρι πρότινος.
Δουλεύουν και τα 2-3 βασικά extensions που χρησιμοποιώ(Ublock, dict, wappalyzer) οπότε είμαι φουλ ευχαριστημένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πω ρε παιδιά, εγώ έχω Opera εδώ και αρκετά χρόνια.
Τώρα μόλις δοκίμασα την beta του firefox, και δεν βλέπω να είναι πιο γρήγορος.
Από το παλιό firefox, δεν το συζητάμε, ΠΟΛΥ καλύτερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτές είναι αναβαθμίσεις που αξίζουν, να δώσουν δηλ. κάτι παραπάνω στον χρήστη κι όχι στις διαφημιστικές εταιρείες που αλωνίζουν την CPU μας. Αν μάλιστα διορθώσουν και τα memory leaks, όπου το πρωί ξεκίναγες με 8GB ελεύθερα και το βράδυ έψαχνες τα τελευταία kb, τότε μάλιστα!

Αρκεί βέβαια όλα αυτά να μην είναι πρόσχημα για να μας σπρώξουν σε αγορά νέων 8-πύρηνων, ώστε να λειτουργήσουν τα νέα features.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν δεν αναβαθμισουν οι devs τα extensions να υποστηριζουν το νεο πρωτοκολλο ο firefox θα πεσει στο 3-4%

 

Ο firefox ειναι τα extensions του και με την αλλαγη θα γινουν σαν τα extensions του chrome που ειναι για τα μπαζα γεματα περιορισμους.

 

Χαλαρα απο το 12% της αγορας των browsers που εχει ο ff τωρα,το 5-7% των χρησιμοποιει αποκλειστικα για τα extensions του που δεν τα εχει κανενας browser.Και γω μεσα σ αυτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν δεν αναβαθμισουν οι devs τα extensions να υποστηριζουν το νεο πρωτοκολλο ο firefox θα πεσει στο 3-4%

τα addons με webextensions ειναι λιγότερο διεισδυτικά στην λειτουργία του browser με αποτέλεσμα να τον κάνουν ποιο γρήγορο και ασφαλή αλλα πολλά addons του firefox θα φάνε πόρτα δυστυχώς.

 

τουλάχιστων ετσι εχω καταλάβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσάει, είπα να περίμενα την τελική και την έβαλα απλά για δοκιμή λίγο. Τελικά έγινε το μόνιμο και η παλιά σταθερή σβήστηκε από την taskbar. τώρα μόνο αυτό και edge. μόνο το lastpass δεν μου δουλεύει. το σκρολάρισμα μια χαρά σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κι εγώ μια γύρα στα sites διαφόρων addons να δω τί λένε οι devs, δυστυχώς σκούρα τα πράγματα, τα πιο γαμάτα που γνωρίζω μάλλον θα μείνουν off ή θα βγουν στον 57 αλλά ως φαντάσματα των παλιών, περιορισμένα. Καλά που μου μένει και το tampermonkey δηλαδή μεταξύ αυτών, από το ολότελα...

 

Προσωπικά από τα 57 που έχω ενεργά (το νούμερο 57 είναι σύμπτωση) μόνο τα 9 είναι για έκδοση 57+ και ένα ακόμα αχνό φάντασμα του παλιού (Print Edit) και χλωμό βλέπω για ξε-legacy 5 ακόμα μέσα σε 1,5 μήνα. Μπορώ βεβαίως να αποχωριστώ με τη μία 20-30 από αυτά, αλλά είναι κάποια γαμάτα που πραγματικά με κράταγαν στον Firefox από τότε που χάσαμε τον Opera 12 κι είχα σπαταλήσει ώρες ψάχνοντας χιλιάδες addons για να βρω αυτά που ήθελα και να τον σετάρω αντίστοιχα.

:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εδω και 2 μερες που τον χρησιμοποιω παντως τον εχω αγαπησει. Σιχαινομουν τον firefox για τα κολληματα του, αλλα βλεπω να με κερδιζει σιγα σιγα.

 

Ακυρο. Παλι κανει τα δικα του οπως οι παλαιοτερες εκδοσεις. Απλα ειναι καπως πιο γρηγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειπα να τον βαλω αλλα ρε παιδια δεν εχει το adblock; και ενα ακομα add on που δουλευω ειναι για την ορθογραφια δεν τα εχει αυτα θα τα βαλουνε; αν ειναι να παω παλι στον παλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα βαρυ.. Μαλλον θα θελει κανεναν 10core για να scrollαρεις.

 

Αρκετά βαρύ ; Τον έχω βάλει στο παλιό μου pc που το έχω δώσει στην αδερφή μου.

Q9400, 4GB RAM και πετάει. PC του 2009.

Σε καρβουνιάρη τον έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο 1 βδομαδα ουτε ενα crach εχω 4 addond (idm integration module (ηθελε τελευταιο) ublock origin kai vk music downloader (ηθελε beta και αυτο)

 

παρα παρα πολυ καλα παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...