Προς το περιεχόμενο

DELL XPS 13 2in1 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν βελτιωθεί σημαντικά τα reviews σε σχέση με παλαιότερα. Μπράβο!

Aπο καλλιτεχνικη/σκηνοθετικη αποψη, ΝΑΙ ειναι εντυπωσιακο.

Απο ουσια... θα μπορουσε να γινει λιγο καλυτερο (λεω "λιγο", μη τρελαθουμε κι ολας).

π.χ.

- Να μας εδειχνε τη συσκευη με καλυτερο φωτισμο, σε ασπρο φοντο.

- Να μας εδειχνε τις λειτουργιες media του πληκτρολογιου και να ανεφερε την εμπειρια του στην πληκτρολογιση κειμενου.

- Περιφερειακα τις θυρες/κουμπακια

(τα εδειξε, αλλα δεν εμειναν χαραγμενα στο νου μου. Αν δω απο κοντα τη συσκευη, δε θα καταλαβω οτι εχω δει review της στο ινσομνια) Τωρα που το ξαναβλεπω, ημουν λιγο υπερβολικος. Μου απεσπασε την προσοχη το backgroung.

- Το κατω μερος απο κοντα. Και το πανω, ομως.

- ...

Δε ξερω κι εγω τι αλλο.

 

Η αληθεια ειναι ομως η αναλυση της διαρκειας ζωης της μπαταριας με καλυψε.

 

Συνεπως το Οσκαρ δε το παιρνει. :-D

Επεξ/σία από Le Perv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν όπως το Surface, με αποσπώμενο πληκτρολόγιο, το καταλαβαίνω. Τώρα, το form factor είναι στην ουσία ενός laptop, και έτσι θα χρησιμοποιείται κατά πρώτο λόγο, άσχετα από το "+" που φέρνει το 2-in-1.

Το κανονικό XPS 13 έχει στην ίδια θέση την κάμερα, και δεν είναι "2-σε-1", δηλαδή δεν μετατρέπεται σε tablet, οπότε το "σωστός", καλύτερα "εν μέρει", δηλαδή "μέτριος ο καφές". 

 

Ναι, αλλά όταν είναι σε laptop mode έχεις το finger print που είναι πιο βολικό και γρήγορα σαν τεχνολογία γενικότερα. Οπότε καλύτερα έτσι. Δηλαδή fingerprint σαν laptop και face σαν tablet...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά όταν είναι σε laptop mode έχεις το finger print που είναι πιο βολικό και γρήγορα σαν τεχνολογία γενικότερα. Οπότε καλύτερα έτσι. Δηλαδή fingerprint σαν laptop και face σαν tablet...

 

Δεν διαφωνώ, ούτε με τον Manjaro που λέει να το "κρατήσεις ανάποδα" (αν λάβουμε υπόψη το λογότυπο της Dell) για την κάμερα/ infrared/ Windows Hello σε tablet mode από τη στιγμή που δεν στο απαγορεύει κανένας, έστω και αν το απεχθές χοντρό bezel είναι φάτσα-κάρτα και μες στα μάτια σου.

Η θέση της κάμερας απλώς δεν μου άρεσε (στο laptop mode επειδή σε "παίρνει" ελαφρώς από κάτω), και είπα ότι ενδεχομένως η θέση, να παίζει ρόλο και στη λειτουργία του Windows Hello (σε laptop mode). Φυσικά και υπάρχει ο fingerprint reader για ταχύτητα και ευκολία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα συμφωνήσω μαζί σου. Άσχετα από το Windows hello, η μόδα μς τη κάμερα στο κάτω μέρος είτε στα κινητά, είτε στα λαπτοπ, μου φαίνεται και άσχημη και αντιεργονομικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο λάπτοπ όντος. όμως εμένα το αλουμίνιο κάτω δεξιά μου ξεβαψε όσο περίεργο και να ακούγεται. Η οθόνη ακόμα και 90.μοιρες βλέπεις φοβερά χρώματα δεν μπορώ να δω άλλο λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω    "Το πλαίσιο είναι κατασκευασμένο από επεξεργασμένο αλουμίνιο ενώ στη κατασκευή του υπολογιστή έχουν χρησιμοποιηθεί ανθρακονήματα, ενισχυμένο Gorilla Glass που είναι δέκα φορές ανθεκτικότερο στις γρατσουνιές από το απλό γυαλί καθώς και ατσάλινες αρθρώσεις για εξαιρετική αντοχή στην καθημερινή χρήση."

 

Κι αναρωτιέμαι, Τι την θέλεις την εξωτερική προστασία όταν μέσα στεγάζονται WINDOWS;  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα! Ακριβό υποτίθεται φορητό σύστημα χωρίς ενσωματωμένο 4G-LTE Modem και με μία υποδοχή USB -C!

Καληνύχτα Dell. Όταν ξυπνήσεις φώνα.

Γιατί δεν έχεις στο κινητό λειτουργία tethering;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το review δεν το είδα. Γενικως μην κατηγορείτε την dell για έλλειψη θυρών κτλ κτλ. Τα xps ειναι κατηγορία consumer και απευθύνονται σε επαγγελματιες που ειναι συνεχεια στο δρομο η σε φοιτητες (σε αλλες χωρες). Εχουν μικρη εγγύηση και μπορεις να κανεις upgrade μονο τον ssd. Portability και καλη οθονη ειναι τα ατού του. Στα ιδια χρηματα η dell σου δινει τα latitude κατηγορια business. Με ram και ssd upgradeable, 3 χρόνια εγγύηση, ότι θύρα θέλεις και καλύτερα specs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια παρουσίαση .

 

Δεν μπορω να βλέπω "λαπτοπ" χωρίς θήρες , dvd drive, ethernet, vga , και αν δεν κάνω λάθος δεν ειδα ουτε HDMi κτλ

 

Πολύ όμορφο και πρακτικά μικρό αλλά δεν βλεπω να διαφέρει απο ενα μεγάλο ταμπλετ με πληκτρολόγιο !

 

Αυτη την στιγμή γράφω απο ενα Dell λαπτοπ με αρετές gaming θα έλεγα και με εναν i7 επεξεργαστή που πραγματικά δεν θυμάμαι πόσα χρόνια το έχω και δεν εχει βγάλει κιχ !

Με αρκετές θύρες θα έλεγα που πάρα πολλές φορές μου εχουν φανεί χρήσιμες .

Πολύ αξιόπιστα μηχανάκια τα Dell.

 

*Μεγάλο φάουλ η απουσία κανονικής θύρας SD .

Σε φωτογραφικές μηχανές δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε με αντάπτορα απο SD σε micro SD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια παρουσίαση .

 

Δεν μπορω να βλέπω "λαπτοπ" χωρίς θήρες , dvd drive, ethernet, vga , και αν δεν κάνω λάθος δεν ειδα ουτε HDMi κτλ

 

Πολύ όμορφο και πρακτικά μικρό αλλά δεν βλεπω να διαφέρει απο ενα μεγάλο ταμπλετ με πληκτρολόγιο !

 

Αυτη την στιγμή γράφω απο ενα Dell λαπτοπ με αρετές gaming θα έλεγα και με εναν i7 επεξεργαστή που πραγματικά δεν θυμάμαι πόσα χρόνια το έχω και δεν εχει βγάλει κιχ !

Πολύ αξιόπιστα μηχανάκια τα Dell.

 

DVD άχρηστο για την πλεοψηφία (φαντάσου οι καινούργοι ακριβοί πύργοι βγάινουν χωρίς καν trays), ethernet συμφωνώ, vga????, έχει USB-C που μπαίνε σε tv με ένα μικρό adaptora...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω    "Το πλαίσιο είναι κατασκευασμένο από επεξεργασμένο αλουμίνιο ενώ στη κατασκευή του υπολογιστή έχουν χρησιμοποιηθεί ανθρακονήματα, ενισχυμένο Gorilla Glass που είναι δέκα φορές ανθεκτικότερο στις γρατσουνιές από το απλό γυαλί καθώς και ατσάλινες αρθρώσεις για εξαιρετική αντοχή στην καθημερινή χρήση."

 

Κι αναρωτιέμαι, Τι την θέλεις την εξωτερική προστασία όταν μέσα στεγάζονται WINDOWS;  

 

Να ξερεις ειναι απο τα ευκολα λαπτοπ για το " αλλο " το λειτουργικο. Πωλειται και με προεγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν έχεις στο κινητό λειτουργία tethering;

 

 

Δεν είμαι δεκαπεντάχρονο φίλε ούτε ερασιτέχνης. Είμαι επαγγελματίας και χρησιμοποιώ άλλες συνδέσεις για το κινητό και άλλες για το laptop που κάνω την δουλειά. Αν είχες δουλέψει ποτέ επαγγελματικά δεν θα έκανες ποτέ αυτό το σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...