Προς το περιεχόμενο

Καταργήθηκε η ανανέωση χρόνου ομιλίας των 5 € απο τα καταστήματα..;;


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν το καταλάβατε υπηρεσία παρέχουν οι εταιρείες όχι προιόν λιανικής. Τι παει να πει δεν κοστίζουν τίποτα τα sms;

 

Με την ίδια λογική γιατί να χρεώνει και ο υδραυλικός για παράδειγμα 30 ευρώ;

Ας χρεώνει μόνο την βρύση που σου πέρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντάξει καλά τα δημόσια και του σπιτιού wifi αλλά αν βγεις παραέξω που λέει και ο φίλος ποιο πάνω?

 

Ε προφανώς δεν είναι για όλους - ακόμα - μια τέτοια κίνηση. Πρέπει να έχεις την πολυτέλεια να μπορείς να απουσιάζεις από τις επικοινωνίες κάποιες ώρες την ημέρα και να υπάρχουν υποδομές Wi-Fi στην καθημερινότητά σου. Αλλά αν σκεφτείς πόσες ώρες είσαι στη δουλειά (αν είναι εντός κάποιου κτιρίου), σπίτι κ.λπ. μέρη που έχουν Wi-Fi τότε αυτές οι ώρες απουσίας συνήθως δεν αποτελούν την πλειοψηφία της ημέρας σου.

 

Πρώτον δεν πρόκειται να κάνεις όλες τις κλήσεις σου με wifi, δεύτερον αν όντως το κάνεις τότε αυτό που θα έχεις δεν είναι "τηλεφωνική υπηρεσία" με την έννοια που το καταλαβαίνει ο υπόλοιπος κόσμος, και τρίτον αν το κάνεις αυτό παρόλο που δε σε απασχολεί το οικονομικό κόστος ίσως είναι καλύτερα να μιλήσεις σε κάποιον ψυχολόγο γιατί το πολύ stick it to the man έχει και παρενέργειες.

 

Μη το πάρεις στραβά, σχολιάζω μόνο αυτά που διάβασα.

 

Προσωπικά, έτσι όπως έχω ρυθμίσει τη ζωή μου, μπορώ να τις κάνω όλες μου τις επικοινωνίες και κλήσεις με Wi-Fi, ακόμα και τις επαγγελματικές. (Και ναι, είμαι αρκετά κοινωνικό άτομο με πολλές επαφές.)

 

Δεν το παίρνω στραβά αυτό που λες, καταλαβαίνω την οπτική σου γωνία. Μου αναγνωρίζω μια δόση madness από την άποψη ότι θα προτιμούσα να δώσω πολύ περισσότερα χρήματα κάπου αλλού από το να τα δώσω σε εκείνον που με πιέζει για να μου τα πάρει, απλά και μόνο για να τον νικήσω στο παιχνίδι του. Μέχρι στιγμής δεν έχει χρειαστεί κάτι τέτοιο πάντως, και είμαι μια χαρά βολεμένος μαυρίζοντας όποια εταιρεία στην Ελλάδα δεν μου αρέσει. Π.χ. έχω δηλώσει με αρκετή δόση κακίας σε άλλο θέμα ότι εύχομαι κακό ψόφο στην ελληνική αγορά και ότι αγοράζω όλα μου τα ηλεκτρονικά είδη και ό,τι άλλο μπορώ από το εξωτερικό φθηνότερα. So far so good.

 

 

Αν δεν το καταλάβατε υπηρεσία παρέχουν οι εταιρείες όχι προιόν λιανικής. Τι παει να πει δεν κοστίζουν τίποτα τα sms;

 

Με την ίδια λογική γιατί να χρεώνει και ο υδραυλικός για παράδειγμα 30 ευρώ;

Ας χρεώνει μόνο την βρύση που σου πέρασε.

 

Στο άρθρο του Forbes που παρέθεσα λέει το ίδιο που λες και εσύ, και έχεις κάποιο δίκιο ναι.

 

Ωστόσο, από τη στιγμή που δεν τους είναι φόρτο για το δίκτυό τους και δεν τους κοστίζει τίποτα, θα έπρεπε τουλάχιστον να τα δίνουν φτηνά και απεριόριστα μαζί με κάποιο πακέτο ομιλίας.

 

Αλλά απ' ό,τι φαίνεται είναι όλοι τους γύφτοι και μάλλον προτιμούν να σταματήσουμε να τα αγοράζουμε τελείως από το να βγάλουν ένα καλό κέρδος και ταυτόχρονα να είμαστε και εμείς οι καταναλωτές ευχαριστημένοι. Ε λοιπόν, μαύρο στους γύφτους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Είπα στο πόστ μου ποιό κάτω αν το διάβασες πήρα αυτόματα 400 λεπτά προς όλους με χρέωση 3,02 ευρώ.Μείον το φόρο υπόλοιπο 5,43 ευρώ στην κάρτα.

Έγραψες οτι το τελος 0,30 ανα ενεργοποίηση κάρτας, δεν ισχύει ακομα γιστι 1.στο είπαν σε κατάστημα και 2. 10 ευρω ζήτησες 10 σου βάλανε

 

Και απάντησα, χωρίς να αμφισβητώ την συμπέρασμα σου αλλα το σκεπτικό σου, ναι το θεμα είναι ποσα μείνανε μεσα οχι ποσα σου βάλανε, γιατι και ο φόρος 12% όταν εφαρμόστηκε, δεν ζητούσες 10 και βάζανε παραπάνω απο 10 για να μείνουν 10 καθαρά,

 

Αλλα βάζανε 10 και τσουπ αφαιρουνταν ο φόρος

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητος όπως ελπίζω και να πάρουν πισω το μίνιμουμ 10 ευρω ανανέωση οι αλήτες

Αλλιώς να τα φάνε σε φάρμακα

Γέρασα, ποτε δεν θα ελεγα νέος αυτην την έκφραση

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα το μίνιμουμ 10€ για ανανέωση δεν αλλάζει τελείωσε.Το θέμα είναι μην πάει από τους 3 μήνες στο μήνα η υποχρεωτική ανανέωση των 10€ για τον αριθμό,γιατί εκεί μιλάμε για μίνι συμβόλαιο.Βλέπω από τη μια να θέλουν να μειώσουν τις ημέρες τα λεπτά και αντίστοιχα αυξάνουν τις χρεώσεις στους παλιούς χρήστες καρτοκινητής,όταν ταυτόχρονα από την άλλη δίνουν σε σταθμούς μετρό νέα νούμερα με πολλά λεπτά χρόνου ομιλίας και gb,αφαιρώντας νομίζω όλο το δεκάρικο?ενώ σε μας έμενε λίγα μέσα.Νομίζω ότι αυτά θέλουν να κόψουν.10€ να βάζεις 10€ να αφαιρούνται και να έχεις τα ανάλογα κάθε μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα το μίνιμουμ 10€ για ανανέωση δεν αλλάζει τελείωσε.Το θέμα είναι μην πάει από τους 3 μήνες στο μήνα η υποχρεωτική ανανέωση των 10€ για τον αριθμό,γιατί εκεί μιλάμε για μίνι συμβόλαιο.Βλέπω από τη μια να θέλουν να μειώσουν τις ημέρες τα λεπτά και αντίστοιχα αυξάνουν τις χρεώσεις στους παλιούς χρήστες καρτοκινητής,όταν ταυτόχρονα από την άλλη δίνουν σε σταθμούς μετρό νέα νούμερα με πολλά λεπτά χρόνου ομιλίας και gb,αφαιρώντας νομίζω όλο το δεκάρικο?ενώ σε μας έμενε λίγα μέσα.Νομίζω ότι αυτά θέλουν να κόψουν.10€ να βάζεις 10€ να αφαιρούνται και να έχεις τα ανάλογα κάθε μήνα.

Οτι και να γίνει ξέρουν ότι είμαστε άρρωστοι και θέλουμε την δόση μας..

Οπότε θα πλερώσεις :)

 

Αν σήμερα χαθεί το ίντερνετ το 99.99999999%

Θα παθαίνει ανά 10 δευτερόλεπτα κρίσεις πανικού,το ξέρουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ανανέωση με 5 ευρω γίνεται ακόμα online στα site των παροχων, επειδή βλέπω δεν έχει αναφερθεί.

 

Σωστά. Εγω ακόμα ανανεώνω απο το site της cosmote ή απο την εφαρμογή της my cosmote με 5€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο το ξέρετε ότι με ανανέωση 10€ αυτόματα σου δίνει 400 λεπτά ομιλίας για 1 μήνα με χρέωση 3,2€ χωρίς να σε ρωτάει αν το θές..;;;; Μέχρι που μπορούν να φθάσουν για το κέρδος..;;; Και κανείς δεν αντιδράει όλο κάτι βρίσκουν για να μας τα παίρνουν με πλάγιους τρόπους...!!!

Δε γινεται ετσι,προφανως εχεις ενεργοποιηση αυτοματη ενεργοποιηση πακετου.

 

Εχει προσεξει κανεις ποσο εχει παει η απλη χρεωση sms στη voda?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ανανέωση με 5 ευρω γίνεται ακόμα online στα site των παροχων, επειδή βλέπω δεν έχει αναφερθεί.

Πολυ σωστο,πιο πανω σε αυτα που εγραψα λεω οτι καποιοι το εχουν κανει ηδη δεκαρικο,και αλλοι θα το κανουν προσεχως.Βεβαια σε πιεζουν κιολας με τις προσφορες και αυτα,δηλαδη με 5 ευρω γουατς απ παιρνεις τα π@@ σου,ενω με 10 ευρω παιρνεις 1200 mb για εναν μηνα χωρις να ξοδεψεις λεπτο.Αλλα ναι,5ευρω στην γουατς απ ισχυει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γινεται ετσι,προφανως εχεις ενεργοποιηση αυτοματη ενεργοποιηση πακετου.

 

Εχει προσεξει κανεις ποσο εχει παει η απλη χρεωση sms στη voda?

Πάνω από 20 λεπτά πρέπει να έχει, παλιότερα ήταν 8-9 λεπτά αν θυμάμαι καλά!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από 20 λεπτά πρέπει να έχει, παλιότερα ήταν 8-9 λεπτά αν θυμάμαι καλά!

25 λεπτα.. 1/4 του ευρω για ενα sms δλδ.

Και ολα αυτα επειδη τους ανεχομαστε εμεις.

Και επειδη συνεχιζουμε να τους ανεχομαστε για να μην "ξεβολευτουμε" συνεχιζουν να τα κανουν.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ανανέωση με 5 ευρω γίνεται ακόμα online στα site των παροχων, επειδή βλέπω δεν έχει αναφερθεί.

Λίγο άσχετο αλλά μετράει και στο αφορολόγητο για τις αποδείξεις αν πληρώσεις με κάρτα τραπέζης, οπότε έχεις όφελος και εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άρθρο του Forbes που παρέθεσα λέει το ίδιο που λες και εσύ, και έχεις κάποιο δίκιο ναι.

 

Ωστόσο, από τη στιγμή που δεν τους είναι φόρτο για το δίκτυό τους και δεν τους κοστίζει τίποτα, θα έπρεπε τουλάχιστον να τα δίνουν φτηνά και απεριόριστα μαζί με κάποιο πακέτο ομιλίας.

 

Αλλά απ' ό,τι φαίνεται είναι όλοι τους γύφτοι και μάλλον προτιμούν να σταματήσουμε να τα αγοράζουμε τελείως από το να βγάλουν ένα καλό κέρδος και ταυτόχρονα να είμαστε και εμείς οι καταναλωτές ευχαριστημένοι. Ε λοιπόν, μαύρο στους γύφτους.

 

Όταν πήγαινα σχολείο είχαμε κάτι μαθήματα του στυλ πολιτική αγωγή και επαγγελματικό προσανατολισμό που αν και θα μπορούσαν να βελτιώσουν απίστευτα πολύ την "ποιότητα" των μελλοντικών πολιτών, εν τούτοις είχαν και από τους καθηγητές και από τους μαθητές μια (δικαιολογημένη ίσως εν μέρει γιατί πανελλήνιες) αντιμετώπιση που τα καταδίκαζε ήδη από την κούνια.

 

Νομίζω ότι σ' αυτή τη φάση το καλύτερο πράγμα που δεν κάνουμε για τα παιδιά είναι ένα μάθημα του στυλ "Βασικές αρχές του καπιταλισμού", και μετά έχουμε τέτοια θέματα: κάποιοι πιστεύουν πως η αγορά κινείται, ή θα έπρεπε να κινείται, με βάση κάποια εκδοχή του "δίκαιου".

 

Είσαι μεγαλομέτοχος σε κάποια εταιρία τηλεπικοινωνιών; Αν όχι, δε θα έπρεπε τουλάχιστον απολύτως τίποτα εκτός αν είναι υποχρεωτικό νομικά.

 

ΥΓ δε θέλω να πω ότι αυτή η κατάσταση είναι καλή/επιθυμητή, αλλά ότι την επιλέξαμε και θα έπρεπε να ξέρουμε τι έχουμε επιλέξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...