Προς το περιεχόμενο

Καταργήθηκε η ανανέωση χρόνου ομιλίας των 5 € απο τα καταστήματα..;;


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Σε χθεσινή ανανέωση σε κατάστημα Vodafone και συζήτηση με πωλητή.

1)Το 0,30€ ανά ανανέωση δεν εφαρμόστηκε από Νοέμβριο που είχαν πει.Το είδα άλλωστε γιατί 10€ ζήτησα 10€ πλήρωσα.

2)Από Μάρτιο θα μειωθούν από 30 ημέρες σε 25 η διάρκεια των δωρεάν λεπτών ομιλίας.

3)Συζητούνται άλλα δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση η πρώην 6μηνη που έγινε 3μηνη διάρκεια για να μην χαθεί το νούμερο να γίνει μηνιαία.Άρα υποχρεωτικά κάρτα ανανέωσης των 10€ κάθε μήνα ουσιαστικά σαν μικρό συμβόλαιο.

Επίσης εμείς που είμαστε από τους παλιούς που σε κάθε ανανέωση των 10€ είχαμε 400 λεπτά προς όλους για 1 μήνα με αφαίρεση 3€ και κάτι,σκέφτονται να μειώσουν τα λεπτά ομιλίας.Αυτό δεν υπάρχει σήμερα σε νέα κάρτα ήταν για παλιά νούμερα.Νομίζω με 3€ και κάτι παίρνεις 200 η 300 λεπτά στα νέα νούμερα.Αυτά ήταν λόγια του πωλητή και μένει να τα δούμε αν θα γίνουν.

Επίσης ξέχασα στην επιλογή friends and family προς 2 αριθμούς vodafone το 1 λεπτό το λεπτό έγινε 2 λεπτά το λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή είδα κάπου να αναφέρεται οτι οι εταιρείες πουλάνε σε τιμές κάτω του κόστους κλπ...
Ήθελα να αναφέρω το εξης και παράλληλα να ρωτήσω "πως είναι δυνατό??" :
Στο γραφείο που εργάζομαι έχουμε 5-6 νούμερα σε εταιρικό πακέτο της vodafone, το οποίο τιμολογιακά επωφελούταν κάποιας προσφοράς. Όταν έλλειξε χρονικά το συμβόλαιο αυτό, η vodafone ανανέωσε αυτόματα αλλά όχι με την τιμή της προσφοράς που μας είχε γίνει στο προηγούμενο.
Κοιτάξαμε λοιπόν για άλλο πάροχο καθότι η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη.
Πριν αλλάξουμε τελικά πάροχο, μιλήσαμε με την vodafone, και μας πρότειναν συμβόλαιο με έκπτωση.... 50% απο την αρχική τους τιμή.

Το θέμα μου λοιπόν είναι... τι περιθώρια κέρδους μπορεί να είχε ωστε να μπορεί να προσφέρει συμβόλαιο στο 50% της αρχικής τους τιμής??!?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε wind καρτοκινητο αν βάλω 5 παίρνω τα 1500 προς wind;

Με 5αρι παίρνεις 1500 προς 3 νούμερα wind όχι όλη τη wind

 

Εγώ πάντως από την αρχή του χρόνου έχω βάλει 95€ σε ανανεώσεις και στην τελευταία που θα κάνω μέσα στον Δεκέμβριο θα βάλω κάτι ανάμεσα σε 5 και 10 ώστε να τελειώσω το υπόλοιπο μου αγοράζοντας το πακέτο των 8.5 και να μου έχει κοστίσει όλη η χρονιά γύρω στο 100αρικο. Και πολλά είναι για τη wind..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύσουν αυτά που αναφέρει ο notist τότε φαίνεται πως οι εταιρείες κοιτάνε να κάνουν ασύμφορο το καρτοκινητό για να υπάρξει στροφή σε συμβόλαια που φαίνεται να έχουν εγκαταλειφθεί (με εξαίρεση εταιρικά)

 

Εδώ που τα λέμε το περίμενα εν μέρει καθώς τα τελευταία χρόνια στα καρτοκινητά μπορούσες να βρεις πολύ καλές προσφορές και πακέτα με ειδικούς αριθμούς και φοιτητικά που πραγματικά δεν είχε νόημα να δεθείς με συμβόλαιο όταν μπορούσες να βάζεις μια 10άρα ανά δίμηνο πχ. Με έπαιρναν τηλέφωνο για προσφορά σε συμβόλαιο και αυτά που μου πρότειναν ήταν πάντα τέρμα ασύμφορα σε σχέση με το καρτοκινητό που είχα.

 

Δεν μας συμφέρει σαν καταναλωτές αλλά μοιάζει λογική κίνηση. Στις περισσότερες χώρες τα συμβόλαια είναι το στάνταρ και όχι τα καρτοκινητά γιατί με το συμβόλαιο εξασφαλίζουν σταθερή ροή χρημάτων στα έσοδά τους ενώ με τα καρτοκινητά είναι φλου , άλλοι βάζουν πολύ άλλοι λίγο άλλοι καθόλου , άλλοτε βάζεις ανά μήνα - άλλοτε ανά τρίμηνο κ.ο.κ. Κρίμα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύσουν αυτά που αναφέρει ο notist τότε φαίνεται πως οι εταιρείες κοιτάνε να κάνουν ασύμφορο το καρτοκινητό για να υπάρξει στροφή σε συμβόλαια που φαίνεται να έχουν εγκαταλειφθεί (με εξαίρεση εταιρικά)

 

Εδώ που τα λέμε το περίμενα εν μέρει καθώς τα τελευταία χρόνια στα καρτοκινητά μπορούσες να βρεις πολύ καλές προσφορές και πακέτα με ειδικούς αριθμούς και φοιτητικά που πραγματικά δεν είχε νόημα να δεθείς με συμβόλαιο όταν μπορούσες να βάζεις μια 10άρα ανά δίμηνο πχ. Με έπαιρναν τηλέφωνο για προσφορά σε συμβόλαιο και αυτά που μου πρότειναν ήταν πάντα τέρμα ασύμφορα σε σχέση με το καρτοκινητό που είχα.

 

Δεν μας συμφέρει σαν καταναλωτές αλλά μοιάζει λογική κίνηση. Στις περισσότερες χώρες τα συμβόλαια είναι το στάνταρ και όχι τα καρτοκινητά γιατί με το συμβόλαιο εξασφαλίζουν σταθερή ροή χρημάτων στα έσοδά τους ενώ με τα καρτοκινητά είναι φλου , άλλοι βάζουν πολύ άλλοι λίγο άλλοι καθόλου , άλλοτε βάζεις ανά μήνα - άλλοτε ανά τρίμηνο κ.ο.κ. Κρίμα πάντως.

 

με εχουν πρηξει τον τελευταιο καιρο να κανω καρτοσυμβολαιο  μαλλον οπως λες εκει το πανε εγω ειμαι 15 χρονια με το cu και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος μακαρι να μην καταργηθουν τα καρτοκινητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω θεμα να δινω ενα στανταρ ποσο καθε μηνα. Αυτο που δε μου αρεσει με τα συμβολαια ειναι οτι σε δενουν για 1-2 χρονια, οταν δεν εξασφαλιζουν αξιοπιστο σημα σε ολη τη χωρα και οτι δεν ειναι ευκολα customisable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα κάπου να αναφέρεται οτι οι εταιρείες πουλάνε σε τιμές κάτω του κόστους κλπ...

 

Το θέμα μου λοιπόν είναι... τι περιθώρια κέρδους μπορεί να είχε ωστε να μπορεί να προσφέρει συμβόλαιο στο 50% της αρχικής τους τιμής??!?

 

 

Το κέρδος και τα περιθώρια στη κινητή τηλεφωνία υπολογίζονται διαφορετικά από τι το κλασικό εμπόριο.

Στο κλασικό εμπόριο το υπολογίζεις σχετικά εύκολα. Αγοράζεις ένα προϊόν 1€, έχεις και 1€ έξοδα. Αν το πουλήσεις από 2€ - 3€ θα έχεις κέρδος από 0€ - 1€. Αν το πουλήσεις κάτω από 2€ έχεις ζημιά. Τα περιθώρια και το κέρδος είναι ξεκάθαρα.

Στη κινητή τηλεφωνία τα έξοδα το να στήσεις και να διατηρήσεις το δίκτυο είναι σχετικά δεδομένα. Είτε έχεις 2εκ. πελάτες, είτε έχεις 5εκ. πελάτες το ίδιο δίκτυο πρέπει να στήσεις και να συντηρήσεις για να καλύψεις τη χώρα (με εξαίρεση το τμήμα της εξυπηρέτηση πελατών). Τα έξοδα, τα έσοδα και το κέρδος υπολογίζονται στο σύνολο.

Άρα η απόφαση να σου δώσουν 50% έκπτωση δεν βασίστηκε στο ότι "έχουμε 70% κέρδος και άρα ξανά κέρδος θα έχουμε (20%)" αλλά στο ότι "τα ίδια έξοδα έχουμε είτε μείνει, είτε φύγει οπότε καλύτερα να μείνει και να έχουμε και κάποιο έσοδα (έστω και 50% κάτω), παρά να φύγει εντελώς"  

 

Αν ισχύσουν αυτά που αναφέρει ο notist τότε φαίνεται πως οι εταιρείες κοιτάνε να κάνουν ασύμφορο το καρτοκινητό για να υπάρξει στροφή σε συμβόλαια που φαίνεται να έχουν εγκαταλειφθεί (με εξαίρεση εταιρικά)

 

Εδώ που τα λέμε το περίμενα εν μέρει καθώς τα τελευταία χρόνια στα καρτοκινητά μπορούσες να βρεις πολύ καλές προσφορές και πακέτα με ειδικούς αριθμούς και φοιτητικά που πραγματικά δεν είχε νόημα να δεθείς με συμβόλαιο

 

- Έχεις δίκαιο πως τα τελευταία 4-5 χρόνια η χρεώσεις στα καρτοκινητά ήταν πολύ καλύτερες από τα συμβόλαια πράγμα που είναι παράλογο καθώς έχεις και την ελευθερία του καρτοκινητού και φθηνότερες χρεώσεις. Για τις ίδιες υπηρεσίες καρτοκινητό πλήρωνε 1/2 ή ακόμα και 1/3 από τι ένα συμβόλαιο. Αυτό από τι φαίνεται θα αλλάξει και οι χρεώσεις των καρτοκινητών έχουν πάρει για τα καλά την ανηφόρα.

 

- Αυτό που κυρίως επιδιώκουν οι εταιρίες είναι να ανεβάσουν τις εισπράξεις από κάθε αριθμό που χρησιμοποιεί το δίκτυο τους. Αν ήθελαν απλώς να σε "σπρώχνουν" προς το συμβόλαιο θα μπορούσαν ταυτόχρονα με το να ακριβαίνουν τα καρτοκινητά να φθηναίνουν τα συμβόλαια. Αυτό όμως δεν συμβαίνει. Τα συμβόλαια ακριβαίνουν σταθερά εδώ και χρόνια. Για παρόμοιες υπηρεσίες με συμβόλαιο τώρα πληρώνεις περίπου 50% παραπάνω από τι πλήρωνες πριν 4-5 χρόνια. Όλοι όσοι έχουν συμβόλαια από παλιά δεν τα αλλάζουν με καινούρια καθώς δεν τους συμφέρει. Εκτός από περιπτώσεις που τους γίνει πολύ γενναιόδωρη έκπτωση  (πχ 50% όπως του φίλου που έγραψε πιο πάνω).

 

- Οι χρεώσεις στα καρτοκινητά είχαν γίνει φθηνότερες λόγο του ανταγωνισμού μεταξύ των εταιριών. Αυτή η περίοδο τελείωσε πια καθώς οι εταιρίες τα "βρήκαν" μεταξύ τους και πηγαίνουν "χέρι-χέρι" στις αυξήσεις με ομήρους τους καταναλωτές που δεν έχουν κάποια διέξοδο. Μπορούν απλά να γκρινιάξουν για τις αυξήσεις χωρίς να μπορούν ουσιαστικά να κάνουν κάτι άλλο.

Ο μόνος που μπορεί να κάνει κάτι είναι η πολιτεία είτε μέσω ανεξάρτητης αρχής ή επιτροπής ανταγωνισμού, είτε βάζοντας και άλλο παίχτη στο παιχνίδι. Προς το παρόν πάντως (για διάφορους λόγους) η πολιτεία δεν φαίνεται να είναι με την πλευρά των καταναλωτών και κλείνει τα μάτια στα φαινόμενα κατάργησης ανταγωνισμού που εφαρμόζουν οι εταιρίες. Ούτε καν μια τυπική παρατήρηση έτσι για "τα μάτια του κόσμου". Δεν φαίνεται φως στο τούνελ στο άμεσο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Σε χθεσινή ανανέωση σε κατάστημα Vodafone και συζήτηση με πωλητή.

1)Το 0,30€ ανά ανανέωση δεν εφαρμόστηκε από Νοέμβριο που είχαν πει.Το είδα άλλωστε γιατί 10€ ζήτησα 10€ πλήρωσα.

 

 

 

αυτο δεν λεει κατι ρε

το θεμα ειναι ποσα μεινανε

και με τον φορο 12%, 10 ζητουσες, 10 σου βαζανε αλλα τσουπ, μετα πετουσε το πουλακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ουσια μιλαμε για καρτελ.νομιζω οτι δεν επιτρεπεται,αλλα ποιος να ασχοληθει;εχουν σημαντικοτερα να κανουν,για την καρεκλα.........υπαρχει τροπος αντιδρασης,για οσους εχουν περιθωρια.απο 9 αριθμους στην γουιντ,πηγα σε ενα στην βοντα και δυο στην γουιντ.και αν το τραβηξουν και αλλο,θα προτιμησω αριθμο ακομη και απο εξωτερικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει ασύμφορο το καρτοκινητό, τότε θα πληρώνω κάποιο Skype ή Viber. Δεν τους δίνω χρήματα για καρτοσυμβόλαιο.

 

Όταν είμαι δυσαρεστημένος πελάτης φεύγω και πάω αλλού, κατά προτίμηση σε λύσεις εκτός χώρας. Κακό ψόφο στην εδώ αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει ασύμφορο το καρτοκινητό, τότε θα πληρώνω κάποιο Skype ή Viber. Δεν τους δίνω χρήματα για καρτοσυμβόλαιο.

 

Όταν είμαι δυσαρεστημένος πελάτης φεύγω και πάω αλλού, κατά προτίμηση σε λύσεις εκτός χώρας. Κακό ψόφο στην εδώ αγορά.

Κριμα που για mobile data + σταθερη θα πληρωνεις παλι αυτους στους οποιους ευχεσαι κακο ψοφο. Κοινως πελατακι τους εισαι και θα παραμεινεις οση επανασταση κι αν κανεις απο τα πληκτρολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα που για data θα πληρωνεις παλι αυτους στους οποιους ευχεσαι κακο ψοφο. Κοινως πελατακι τους εισαι και θα παραμεινεις οση επανασταση κι αν κανεις απο τα πληκτρολογια.

 

Κρίμα που έχω μαζέψει 30gb από φοιτητικό καρτοκινητό τα οποία δεν λήγουν. Θα ανανεώνω μία φορά το χρόνο για να μην χάσω τον αριθμό.

 

Joke's on you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Still, συνδρομητης τους θα εισαι. Το αν εχεις μαζεψει απο δω απο κει και απο παραπερα δεν εχει σχεση με αυτο που ειπα.

 

Συνδρομητής με 3 ευρώ το χρόνο; Να με χαίρονται. :D

 

Joke's on you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδρομητής με 6 ευρώ το χρόνο; Να με χαίρονται. :D

 

Joke's on you.

Θα σε χαιρονται, γιαυτο μην ανησυχεις καθολου.

Και στη σταθερη το ιδιο θα κανουν.

 

Κι εσυ παραλληλα θα "επαναστατεις" απο τα πληκτρολογια εναντιον τους :lol:

 

Ολοι ευχαριστημενοι λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...