Προς το περιεχόμενο

Καταργήθηκε η ανανέωση χρόνου ομιλίας των 5 € απο τα καταστήματα..;;


Dennis077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

randomcat

Το δοκίμασες καμια φορα το να μην βάλεις κάρτα ενα μηνα για να δείς αν σου σβήνουν τα gb ή όχι; δεν λεω οτι επειδή μου τα σβήνουν εμένα, τα σβήνουν και σε εσένα αναγκαστικά (μπορει να εχεις παλιότερο φοιτητικό το οποίο εχει άλλους όρους).

 

Βρε ναι, μια φορα το μηνα θελει καρτα για να μην καταργηθεί ο αριθμός και χαθούν τα μαζεμένα σου gb αλλα αν στο 3μηνο δεν βάλεις καρτα τοτε δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μαζεμένα gb σου.

Το wi fi ειναι λύση αλλα καταλαβαίνεις οτι τοτε δεν εχεις κινητό αλλα κάπως περίεργο σταθερό στο οποίο δεν θα μπορούν να σε καλέσουν.

 

Με τα βουλγαρικά νούμερα ΙΣΩΣ να μπορεί να γίνει κάτι αλλα πρέπει να περιμένουμε και να δούμε τι γίνεται, κυρίως με το τι θα χρεώνονται όσοι σε παίρνουν τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 613
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αυτο δεν λεει κατι ρε

το θεμα ειναι ποσα μεινανε

και με τον φορο 12%, 10 ζητουσες, 10 σου βαζανε αλλα τσουπ, μετα πετουσε το πουλακι

Καλά ΕΤΕΡΩΝΥΜΕ μη βαράς.Είπα στο πόστ μου ποιό κάτω αν το διάβασες πήρα αυτόματα 400 λεπτά προς όλους με χρέωση 3,02 ευρώ.Μείον το φόρο υπόλοιπο 5,43 ευρώ στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

randomcat

Το δοκίμασες καμια φορα το να μην βάλεις κάρτα ενα μηνα για να δείς αν σου σβήνουν τα gb ή όχι; δεν λεω οτι επειδή μου τα σβήνουν εμένα, τα σβήνουν και σε εσένα αναγκαστικά (μπορει να εχεις παλιότερο φοιτητικό το οποίο εχει άλλους όρους).

 

Βρε ναι, μια φορα το μηνα θελει καρτα για να μην καταργηθεί ο αριθμός και χαθούν τα μαζεμένα σου gb αλλα αν στο 3μηνο δεν βάλεις καρτα τοτε δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μαζεμένα gb σου.

Το wi fi ειναι λύση αλλα καταλαβαίνεις οτι τοτε δεν εχεις κινητό αλλα κάπως περίεργο σταθερό στο οποίο δεν θα μπορούν να σε καλέσουν.

 

Με τα βουλγαρικά νούμερα ΙΣΩΣ να μπορεί να γίνει κάτι αλλα πρέπει να περιμένουμε και να δούμε τι γίνεται, κυρίως με το τι θα χρεώνονται όσοι σε παίρνουν τηλέφωνο.

 

(Για να μην καταργηθεί ο αριθμός, θέλει ανανέωση μία φορά το χρόνο και όχι μία φορά το μήνα.)

 

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να μην ανανεώσω μία φορά το μήνα ώστε να διαπιστώσω το αν θα παραμείνουν τα gb όπως μου είπαν στα καταστήματα της Vodafone. Δεν μπορώ να το δοκιμάσω επειδή δεν θέλω να χάσω τα 20K+ λεπτά ομιλίας τα οποία είναι σίγουρο ότι θα χαθούν εάν δεν ανανεώσω. Μέχρι στιγμής βολεύομαι με 6 ευρώ το μήνα φοιτητικό (ήταν 4 ευρώ μέχρι πριν κανά 2μηνο) και νιώθω ότι μιλάω και σερφάρω απεριόριστα (i.e. δεν νιώθω ποτέ την ανάγκη να ελέγξω το υπόλοιπό μου).

 

Αν το τραπέζι γυρίσει και η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο, τότε το Wi-Fi πιστεύω ότι θα είναι μια καλή λύση με ανανέωση μία φορά το χρόνο μόνο και μόνο για να κρατάω τον αριθμό μου (π.χ. για αν χρειαστεί να ενεργοποιήσω κανά Viber). Αυτό θα γίνει αν ποτέ χρειαστεί να πληρώνω παραπάνω από 10 ευρώ το μήνα που είναι το όριο που έχω θέσει στον εαυτό μου.

 

Το σκεπτικό μου είναι το εξής.

Αν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί μου έχεις επιλογές όπως Skype, Viber και e-mail. Ήδη οι περισσότεροι αν όχι σχεδόν όλοι που ξέρω - ακόμα και οι πελάτες μου - δεν χρησιμοποιούν σταθερή τηλεφωνία ούτε και SMS για να επικοινωνήσουν μαζί μου. Οπότε μένει μόνο η κινητή τηλεφωνία και το Ίντερνετ για επικοινωνία μαζί τους.

Λοιπόν, σε όλα τα σπίτια βρίσκω Wi-Fi (δικά μου, κοπέλας, οικογένειας, γνωστών και φίλων). Στη δουλειά μου έχω Wi-Fi. Οπουδήποτε κάτσω για φαγητό/ποτό θα υπάρχει Wi-Fi. Ε, τι μένει;;; Οι ώρες που περνάω έξω μακριά από κτίρια στα οποία έχω κάποια πρόσβαση και οι ώρες που οδηγώ.

Στην οδήγηση ούτως ή άλλως είναι καλή πρακτική το να μην μιλάω στο τηλέφωνο, και όσο για τις ώρες που βρίσκομαι έξω συχνά-πυκνά υπάρχει κάποιο public Wi-Fi και στην τελική το να μην είμαι διαθέσιμος εκείνες τις ώρες δεν δυσκολεύει τη δική μου ζωή έτσι όπως την έχω ρυθμισμένη.

 

Όταν θα έχουμε όλο και μεγαλύτερη πρόσβαση σε δημόσιο Wi-Fi, τότε οι εταιρείες κινητής και σταθερής τηλεφωνίας θα τον πιουν ανεπανόρθωτα και σιγά σιγά θα πάψουν να υπάρχουν και όσες από αυτές επιβιώσουν θα μετατραπούν σε ISPs με την τηλεφωνία να αποτελεί δευτερεύουσα υπηρεσία τους. Οι τωρινές τους πρακτικές είναι από τις τελευταίες αρπαχτές τους στον τομέα της τηλεφωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το σκεπτικό μου είναι το εξής.

Αν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί μου έχεις επιλογές όπως Skype, Viber και e-mail. Ήδη οι περισσότεροι αν όχι σχεδόν όλοι που ξέρω - ακόμα και οι πελάτες μου - δεν χρησιμοποιούν σταθερή τηλεφωνία ούτε και SMS για να επικοινωνήσουν μαζί μου.

Λοιπόν, σε όλα τα σπίτια βρίσκω Wi-Fi (δικά μου, κοπέλας, οικογένειας, γνωστών και φίλων). Στη δουλειά μου έχω Wi-Fi. Οπουδήποτε κάτσω για φαγητό/ποτό θα υπάρχει Wi-Fi. Ε, τι μένει;;; Οι ώρες που περνάω έξω μακριά από κτίρια στα οποία έχω κάποια πρόσβαση και οι ώρες που οδηγώ.

Στην οδήγηση ούτως ή άλλως είναι καλή πρακτική το να μην μιλάω στο τηλέφωνο, και όσο για τις ώρες που βρίσκομαι έξω συχνά-πυκνά υπάρχει κάποιο public Wi-Fi και στην τελική το να μην είμαι διαθέσιμος εκείνες τις ώρες δεν δυσκολεύει τη δική μου ζωή έτσι όπως την έχω ρυθμισμένη.

 

Όταν θα έχουμε όλο και μεγαλύτερη πρόσβαση σε δημόσιο Wi-Fi, τότε οι εταιρείες κινητής και σταθερής τηλεφωνίας θα τον πιουν ανεπανόρθωτα και σιγά σιγά θα πάψουν να υπάρχουν και όσες από αυτές επιβιώσουν θα μετατραπούν σε ISPs με την τηλεφωνία να αποτελεί δευτερεύουσα υπηρεσία τους.

Κάπως έτσι λειτουργούμε όλοι και ιδιαίτερα οι νέοι,και φαίνεται άρχισαν να στριμώχνονται.Εγώ παραδοσιακό sms δεν θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να στείλω.Αν σκεφτείς ότι λόγω ανταγωνισμού μεταξύ τους έδιναν 1000 1500 λεπτά με 2 και 3 ευρώ,γνωρίζοντας ότι μπαίνουν μέσα?δεν τους συμφέρει? ε ήρθε η ώρα να τα κόψουν όλα.Είναι άδικο για μερικούς που δεν μιλάνε πολύ και κάνουν μία ανανέωση κάθε 2-3 μήνες.Π.χ. ο πατέρας μου που είναι μόνος του στην Εύβοια,δεν μιλάει παρά μόνο όταν τον παίρνουμε εμείς και το έχει  για κάθε ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ανανεώσεις για 4 μήνες νομίζω πέφτει φραγή...

 

Ωστόσο, διατηρείς την κατοχή του αριθμού σου μέχρι ένα χρόνο.

 

Και μετά το χάνεις η μπορείς να το πάρεις πίσω; ξέρεις;

Αν δεν ανανεώσεις για ένα χρόνο, μετά το χάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περάσει το τρίμηνο σου σβήνει τα όποια δωρεάν πακέτα έχεις. Η κάρτα λειτουργεί κανονικά για να λαμβάνεις κλήσεις, δεν γίνεται ακύρωση της κάρτας. 

 

Προφανώς και δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο αφού δεν έχει μέσα ούτε σεντ.

 

Προς το παρόν δεν βλέπω κάτι το  μεμπτο. Αν στην πορεία μάς κάνουν πλήρη φραγή αν δεν βάζουμε μηνιαίο πάγιο τότε ξαναμιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε έχουμε ακόμα :)

Εχω εναν αριθμό καμία 15 χρόνια αλλά δεν βάζω κάρτα συχνά δεν έχει νόημα απλά τον κρατάω για την δουλειά να με καλούν μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Ωστόσο, διατηρείς την κατοχή του αριθμού σου μέχρι ένα χρόνο.

 

 

Ναι αλλά δεν μπορείς καν να δεχτείς κλήσεις.

Αν περάσει το τρίμηνο σου σβήνει τα όποια δωρεάν πακέτα έχεις. Η κάρτα λειτουργεί κανονικά για να λαμβάνεις κλήσεις, δεν γίνεται ακύρωση της κάρτας. 

 

Αν πιάσεις 4μηνο ούτε να λαμβάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παραδοσιακό sms δεν θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να στείλω.Αν σκεφτείς ότι λόγω ανταγωνισμού μεταξύ τους έδιναν 1000 1500 λεπτά με 2 και 3 ευρώ,γνωρίζοντας ότι μπαίνουν μέσα?δεν τους συμφέρει? ε ήρθε η ώρα να τα κόψουν όλα.

Δεν μπαίνουν μέσα. Π.χ.:

 

Text Messages Cost Carriers Nothing

 

Πρέπει να βγάλουν φυσικά τα έξοδα του δικτύου, οπότε ας βγάλουν χρήματα και από τα SMS, αλλά τουλάχιστον θα έπρεπε να τα δίνουν απεριόριστα με τα πακέτα που αγοράζουμε...

 

No, It Does Not Cost 1/1000th Of A Penny To Send A Text Message

 

Ναι αλλά δεν μπορείς καν να δεχτείς κλήσεις.

 

 

Αν πιάσεις 4μηνο ούτε να λαμβάνεις...

 

Wi-Fi και Viber, Skype, Gmail είναι η λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν περάσει το τρίμηνο σου σβήνει τα όποια δωρεάν πακέτα έχεις. Η κάρτα λειτουργεί κανονικά για να λαμβάνεις κλήσεις, δεν γίνεται ακύρωση της κάρτας.

 

Προφανώς και δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο αφού δεν έχει μέσα ούτε σεντ.

 

Προς το παρόν δεν βλέπω κάτι το μεμπτο. Αν στην πορεία μάς κάνουν πλήρη φραγή αν δεν βάζουμε μηνιαίο πάγιο τότε ξαναμιλάμε.

Και φραγή εισερχομένων αν δεν βάλεις καρτα στο 3-4μηνο, οποτε δεν μπορούν να σε καλούν.

 

@randomcat

Μια φορά τον χρόνο για να κρατήσεις τον αριθμό ηθελα να γράψω, λαθος μου.

 

Κοίτα όσα λες ισχύουν αλλά πρώτον δεν έχουν ολοι κύκλο στον οποίο σχεδον ολοι επικοινωνούν με άλλους τρόπους και δεύτερον αυτα που λες ισχύουν οσο παραμένεις στον αστικό ιστό, οσο απομακρύνεσαι τα πράγματα αλλάζουν. Ειδικά αν κάποιος ταξιδεύει ψιλό συχνά και κινείται επαρχία τοτε θα ειναι πανω κατω δίχως κινητό τηλέφωνο, το οποίο δεν είναι καταστροφικό (ζούσαμε και πριν τα κινητά) αλλα σίγουρα σε βγάζει απο την βολή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανανέωση από τους 6 μήνες έγινε 3 και πάει για 1.

Η κάρτα των 5 ευρώ έγινε 10.

Οι 30 ημέρες διάρκειας του χρόνου ομιλίας πάνε 25.

Ελάχιστη χρέωση 3 λεπτών.

Friends and family από 1 σε 2 λεπτά το λεπτό.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα ανάλογα το πακέτο που έχει διαλέξει ο καθένας.

Εντάξει καλά τα δημόσια και του σπιτιού wifi αλλά αν βγεις παραέξω που λέει και ο φίλος ποιο πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Για να μην καταργηθεί ο αριθμός, θέλει ανανέωση μία φορά το χρόνο και όχι μία φορά το μήνα.)

 

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να μην ανανεώσω μία φορά το μήνα ώστε να διαπιστώσω το αν θα παραμείνουν τα gb όπως μου είπαν στα καταστήματα της Vodafone. Δεν μπορώ να το δοκιμάσω επειδή δεν θέλω να χάσω τα 20K+ λεπτά ομιλίας τα οποία είναι σίγουρο ότι θα χαθούν εάν δεν ανανεώσω. Μέχρι στιγμής βολεύομαι με 6 ευρώ το μήνα φοιτητικό (ήταν 4 ευρώ μέχρι πριν κανά 2μηνο) και νιώθω ότι μιλάω και σερφάρω απεριόριστα (i.e. δεν νιώθω ποτέ την ανάγκη να ελέγξω το υπόλοιπό μου).

 

Αν το τραπέζι γυρίσει και η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο, τότε το Wi-Fi πιστεύω ότι θα είναι μια καλή λύση με ανανέωση μία φορά το χρόνο μόνο και μόνο για να κρατάω τον αριθμό μου (π.χ. για αν χρειαστεί να ενεργοποιήσω κανά Viber). Αυτό θα γίνει αν ποτέ χρειαστεί να πληρώνω παραπάνω από 10 ευρώ το μήνα που είναι το όριο που έχω θέσει στον εαυτό μου.

 

Το σκεπτικό μου είναι το εξής.

Αν θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί μου έχεις επιλογές όπως Skype, Viber και e-mail. Ήδη οι περισσότεροι αν όχι σχεδόν όλοι που ξέρω - ακόμα και οι πελάτες μου - δεν χρησιμοποιούν σταθερή τηλεφωνία ούτε και SMS για να επικοινωνήσουν μαζί μου. Οπότε μένει μόνο η κινητή τηλεφωνία και το Ίντερνετ για επικοινωνία μαζί τους.

Λοιπόν, σε όλα τα σπίτια βρίσκω Wi-Fi (δικά μου, κοπέλας, οικογένειας, γνωστών και φίλων). Στη δουλειά μου έχω Wi-Fi. Οπουδήποτε κάτσω για φαγητό/ποτό θα υπάρχει Wi-Fi. Ε, τι μένει;;; Οι ώρες που περνάω έξω μακριά από κτίρια στα οποία έχω κάποια πρόσβαση και οι ώρες που οδηγώ.

Στην οδήγηση ούτως ή άλλως είναι καλή πρακτική το να μην μιλάω στο τηλέφωνο, και όσο για τις ώρες που βρίσκομαι έξω συχνά-πυκνά υπάρχει κάποιο public Wi-Fi και στην τελική το να μην είμαι διαθέσιμος εκείνες τις ώρες δεν δυσκολεύει τη δική μου ζωή έτσι όπως την έχω ρυθμισμένη.

 

Όταν θα έχουμε όλο και μεγαλύτερη πρόσβαση σε δημόσιο Wi-Fi, τότε οι εταιρείες κινητής και σταθερής τηλεφωνίας θα τον πιουν ανεπανόρθωτα και σιγά σιγά θα πάψουν να υπάρχουν και όσες από αυτές επιβιώσουν θα μετατραπούν σε ISPs με την τηλεφωνία να αποτελεί δευτερεύουσα υπηρεσία τους. Οι τωρινές τους πρακτικές είναι από τις τελευταίες αρπαχτές τους στον τομέα της τηλεφωνίας.

 

 

Μαζι σου!

 

Εδω ερχετε και δενει πολυ καλα το GWPA finder.

 

Προ 4ετιας ειχα wifi σχεδον σε καθε γειτονια της περιοχης μου,μια ατελείωτη λιστα με δικτυα.

 

Πλεον ομως νομιζω δεν ειναι τοσο αποδοτικο για διαφορους λογους.

 

 

Οσο για το οτι ο τζαμπας φταει που εγιναν τα πραγματα ετσι απλα γελαω.

Φυσικα και θα διαλεξω οτι πιο φθηνο υπαρχει που να καλυπτει τις αναγκες μου,αν ειναι δυνατον να σκορπαω τα λεφτα μου γιατι ετσι..

 

Εντάξει καλά τα δημόσια και του σπιτιού wifi αλλά αν βγεις παραέξω που λέει και ο φίλος ποιο πάνω?

 

gwpa finder και ο θεος βοηθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σενάριο που θα χάσω και αυτά μου τα προνόμια, ε εκεί αγαπητέ θα ανανεώνω μία φορά το χρόνο για να έχω αριθμό και θα κάνω όλες μου τις κλήσεις με Wi-Fi. Και θα εκπαιδεύσω και τους γύρω μου να κάνουν το ίδιο. Αρνούμαι κατηγορηματικά να πληρώσω παραπάνω από ένα ποσό το χρόνο - εγώ θέτω αυτό το όριο.

 

Αν το παραπάνω σου ακούγεται τσιγγουνιά από μέρους μου, θα σου πω ειλικρινά ότι η οικονομική μου κατάσταση είναι πάρα πολύ καλή - τόσο καλή που αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο είμαι διατεθειμένος να αγοράσω μέχρι και δορυφορικό τηλέφωνο προκειμένου να μην δίνω χρήματα στις εταιρείες εδώ. Άλλωστε, ο λόγος που έχω φτάσει να έχω πολύ καλή οικονομική κατάσταση είναι επειδή εγώ θέτω τα όρια που νομίζω (όχι κάποια εταιρεία για εμένα) και κάνω τις σωστές επενδύσεις με τα χρήματα που σώζω ώστε να έχω εισοδήματα. Με λίγα λόγια όσο μπορώ να αποφεύγω εμπόδια και καπέλα που βάζουν στις τιμές το κάνω.

Πρώτον δεν πρόκειται να κάνεις όλες τις κλήσεις σου με wifi, δεύτερον αν όντως το κάνεις τότε αυτό που θα έχεις δεν είναι "τηλεφωνική υπηρεσία" με την έννοια που το καταλαβαίνει ο υπόλοιπος κόσμος, και τρίτον αν το κάνεις αυτό παρόλο που δε σε απασχολεί το οικονομικό κόστος ίσως είναι καλύτερα να μιλήσεις σε κάποιον ψυχολόγο γιατί το πολύ stick it to the man έχει και παρενέργειες.

 

Μη το πάρεις στραβά, σχολιάζω μόνο αυτά που διάβασα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...