Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Ενημέρωση για τα τέλη εκτελωνισμού παραγγελιών εκτός Ε.Ε.


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα είδη των προϊόντων εκτός Ε.Ε. που επιβαρύνονται με τέλη εκτελωνισμού, τις προβλεπόμενες κατηγορίες τελών και τις αντίστοιχες χρεώσεις, ενημερώνει με ανακοίνωσή της η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ).

Στόχος της Επιτροπής είναι να βοηθήσει τους καταναλωτές ώστε να κάνουν τις καλύτερες δυνατές επιλογές υπηρεσιών παράδοσης ταχυδρομικών αντικειμένων, σύμφωνα με τις ανάγκες τους.

 

1. Αντικείμενα μη εμπορικού και εμπορικού χαρακτήρα

 

Η διαδικασία που εφαρμόζεται, κατά τον εκτελωνισµό, βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα µε αξία υψηλότερη των 22 ευρώ ή µη εμπορικού χαρακτήρα µε αξία μεγαλύτερη των 45 ευρώ.

 

Ως αντικείμενα µη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της μικρής ποσότητάς τους προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

 

Για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, ενώ τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 22 € απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α και τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 € απαλλάσσονται από το δασμό.

 

2. Κατηγορίες τελών

 

Τα τέλη διακρίνονται στις εξής κατηγορίες:

 

(α) Τέλη προς το δηµόσιο (δασµοί, ΦΠΑ, ∆ΕΤΕ)

 

Τα τέλη αυτά καταβάλλονται ανεξαρτήτως του παρόχου που έχει αναλάβει τη διακίνηση της αποστολής. Για αντικείμενα µη εµπορικού χαρακτήρα:

  • για είδη μέχρι 45 € δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι.
  • για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 €, υπόκεινται σε κατ’ αποκοπή δασμό 2,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εκτελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους.
  • για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700€, καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.
(β) Τέλη εκτελωνισµού από ΕΛΤΑ.

 

Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:

  • «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»: 3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασµοφορολογικές επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως «τελωνειακά ελεύθερα».
  • «Τέλος εκτελωνισμού»: σύμφωνα με:
CIF (*) έως 150 €
15 €
CIF άνω των 150 € έως και 500 €
20 €
CIF άνω των 500 € έως και 1000 €
25 €
CIF άνω των 1000 €
50 €

 

Όπου CIF είναι η στατιστική αξία του αντικειμένου όπως αναγράφεται και στη σχετική αυτοκόλλητη ετικέτα που επικολλάται στα εκτελωνισμένα ταχυδρομικά αντικείμενα και υπολογίζεται από την αξία του αντικειμένου, τα έξοδα μεταφοράς, τυχόν ασφάλιστρα, κ.λπ. Αφορά αντικείμενα επιστολικού ταχυδρομείου και δεμάτων, από χώρες εκτός ΕΕ, που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε για αυτά τελωνειακή διασάφηση από τις τελωνειακές αρχές.

  • «Τέλος παράδοσης στον εκτελωνιστή του παραλήπτη»: 15 ευρώ.
  • «Τέλος διασάφησης εξαγωγής»: 5 ευρώ για μεμονωμένο αντικείμενο με προσαύξηση 1 ευρώ ανά αντικείμενο για κατάθεση πλέον του ενός αντικειμένου.
(γ) Τέλη εκτελωνισμού από εταιρία ταχυμεταφορών
  • Εργατικά και έξοδα αποθήκευσης
  • Αμοιβή εκτελωνιστή που συνήθως ξεκινά από 50-60 ευρώ και αυξάνει ανάλογα µε την αξία του τιμολογίου. Εναλλακτικά, ο παραλήπτης μπορεί να χρησιμοποιήσει δικό του εκτελωνιστή ή να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος. Σε αυτή την περίπτωση, δεν πληρώνει αμοιβή εκτελωνιστή στην εταιρία ταχυμεταφορών, αλλά απαιτείται η «έκδοση διατακτικής» µε κόστος από 0 έως 35 ευρώ, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει).
3. Τα ταχυδρομικά αντικείμενα εξωτερικού, είτε διακινούνται από τα ΕΛΤΑ είτε από εταιρίες ταχυμεταφορών, οφείλουν να επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη, με την επιφύλαξη προηγούμενης αποπληρωμής των οφειλών προς το δημόσιο (ΦΠΑ/Δασμών) και αποδέσμευσης των αποστολών από τις τελωνειακές αρχές.

 

4. Οι καταναλωτές οφείλουν να ενημερώνονται για τα ισχύοντα τέλη από τους τιμοκαταλόγους των εταιριών και από την ιστοσελίδα των Ελληνικών Τελωνείων https://portal.gsis....ortal/ICISnet/στην ενότητα Συχνές Ερωτήσεις/Εισαγωγές-Εξαγωγές- Οφειλές / Εισαγωγές – Εξαγωγές/Ποια είναι η δασµοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

Συμβουλές της ΕΕΤΤ
Επίσης, η ΕΕΤΤ συνιστά στους καταναλωτές να δείχνουν ιδιαίτερη προσοχή κατά τη διενέργεια παραγγελίας αντικειμένου, ηλεκτρονικής ή μη, από χώρα εκτός ΕΕ, όσον αφορά την επιλογή της ταχυδρομικής υπηρεσίας αποστολής του αντικειμένου και τις πρόσθετες χρεώσεις εκτελωνισμού.

 

Παράλληλα, θα πρέπει να ενημερώνονται εκ των προτέρων για τα ισχύοντα τέλη εκτελωνισμού από τους τιμοκαταλόγους των ταχυδρομικών εταιρειών και την ιστοσελίδα των Ελληνικών Τελωνείων (https://portal.gsis....portal/ICISnet/).

 

Τέλος, σημαντικό είναι να λαμβάνουν υπόψη ότι τα ταχυδρομικά αντικείμενα εξωτερικού, είτε διακινούνται από τα ΕΛΤΑ είτε από εταιρίες ταχυμεταφορών, οφείλουν να επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη, με την επιφύλαξη προηγούμενης αποπληρωμής των οφειλών προς το δημόσιο (ΦΠΑ/Δασμών) και αποδέσμευσης των αποστολών από τις τελωνειακές αρχές.

 

Link.png Site: EETT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ δεν ξέρουν στα ΕΛΤΑ πόσο κάνει το απλό πακέτο που πήγα σήμερα για Χιλή και ρώταγε η μία υπάλληλος την άλλη..... θα ξέρουν τα παραπάνω;

 

Είπαμε... στην Ελλάδα υπάρχουν νόμοι.... απλά δεν μπορούν να εφαρμοστούν.

 

P.S.: Περιστατικό δικό μου.... 

....ίδιο πακέτο, απλό, με ίδιο βάρος (αναπτήρας Zippo) για Αμερική, μου πείραν 6€ στα ΕΛΤΑ στα Σπάτα και στην Παλλήνη θέλαν 16€.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλουμε ένα κατοσταρικο αν έχουμε σκοπό να πάρουμε κάτι πχ στα 120-140€ που κυμαίνονται οι τιμές πολλών κινητών από Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί Κύπρο... είμαι review editor σε μία άλλη ιστοσελίδα και είχα πακέτο από τον ιδιοκτήτη της σελίδας. Το πακέτο πάνω έγραφε το όνομά μου και δίπλα το όνομα της σελίδας. Και μου λέει ο τύπος στο ταχυδρομείο: "Είστε ο κύριος ***.com?" Ναι, μου είπε αν είμαι ο κύριος τάδε ιστοσελίδα.com. Και του είπα "όχι είναι ιστοσελίδα. το όνομά μου είναι δίπλα, και το παραλαμβάνω εκ μέρους της."

"Α τότε δεν γίνετε να το παραλάβεις γιατί δεν είσαι ο ***.com"

"Ρέ φίλε! Είναι ιστοσελίδα! Να έρθει ο server να το παραλάβει?! Το όνομά μου είναι δίπλα!"

 

Στα πολλά κατάλαβε τι μου έλεγε αλλά ναι...

Το διαβασαμε και αυτο,οτι να ναι ειναι μερικοι,δεν ξερουν τι τους γινετε φιλε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Στόχος της Επιτροπής είναι να βοηθήσει τους καταναλωτές ώστε να κάνουν τις καλύτερες δυνατές επιλογές υπηρεσιών παράδοσης ταχυδρομικών αντικειμένων, σύμφωνα με τις ανάγκες τους."

Δεν χρειάζεται. Την έχει κάνει ο Κινέζος την επιλογή για μένα με το free shipping, το EU Express κλπ. Οι ανάγκες οι δικές μας είναι πολύ συγκεκριμένες. Να πάρουμε κάτι αρκετά έως πολύ φτηνότερα από εδώ, και καλύπτονται μια χαρά

Αλλονων ανάγκες ψάχνουν να καλύψουν μάλλον...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί Κύπρο... είμαι review editor σε μία άλλη ιστοσελίδα και είχα πακέτο από τον ιδιοκτήτη της σελίδας. Το πακέτο πάνω έγραφε το όνομά μου και δίπλα το όνομα της σελίδας. Και μου λέει ο τύπος στο ταχυδρομείο: "Είστε ο κύριος ***.com?" Ναι, μου είπε αν είμαι ο κύριος τάδε ιστοσελίδα.com. Και του είπα "όχι είναι ιστοσελίδα. το όνομά μου είναι δίπλα, και το παραλαμβάνω εκ μέρους της."

"Α τότε δεν γίνετε να το παραλάβεις γιατί δεν είσαι ο ***.com"

"Ρέ φίλε! Είναι ιστοσελίδα! Να έρθει ο server να το παραλάβει?! Το όνομά μου είναι δίπλα!"

 

Στα πολλά κατάλαβε τι μου έλεγε αλλά ναι...

 

Aν του έλεγες "ναι ειμαι ο .com" θα σου ζήταγε ταυτότητα που να το γραφει άραγε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ δεν ξέρουν στα ΕΛΤΑ πόσο κάνει το απλό πακέτο που πήγα σήμερα για Χιλή και ρώταγε η μία υπάλληλος την άλλη..... θα ξέρουν τα παραπάνω;
 
Είπαμε... στην Ελλάδα υπάρχουν νόμοι.... απλά δεν μπορούν να εφαρμοστούν.
 
P.S.: Περιστατικό δικό μου.... 
....ίδιο πακέτο, απλό, με ίδιο βάρος (αναπτήρας Zippo) για Αμερική, μου πείραν 6€ στα ΕΛΤΑ στα Σπάτα και στην Παλλήνη θέλαν 16€.

 

Λες να ειναι ξαδερφια και να δαγκωνουν ο ενας τον αλλον? xD  αστειακι... φυσικα και δεν ξερουν οι πιο πολλοι. Περιστατικο δικο μ σε Πειραιως στο Περιστερι δεν εβρισκαν τον λογαριασμο που ειχα απο την Millenium παλια και τον βρηκαν στην Πειραιως Πετρουπολης.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Στόχος της Επιτροπής είναι να βοηθήσει τους καταναλωτές ώστε να κάνουν τις καλύτερες δυνατές επιλογές υπηρεσιών παράδοσης ταχυδρομικών αντικειμένων, σύμφωνα με τις ανάγκες τους."

 

 

Αν ήθελαν να κάνουν κάτι τέτοιο οι ηλίθιοι γραφειοκράτες του δημοσίου, θα έκαναν έναν υπολογιστή συνολικών εξόδων και για ιδιώτες και για επαγγελματίες όπου θα συμπληρώνεις τα απαραίτητα στοιχεία όπως χώρα προέλευσης, αξία προϊόντος, μεταφορικά, τύπος ταχυδρομείου ή ταχυμεταφορέα και θα σου έβγαζε τα τελικά κόστη μέχρι να έρθει στην πόρτα σου. Όλα τ αλλά είναι παπαριές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φαση μου θυμιζει τον βεγγο φαρμακοποιο:

 

- Πόσο κάνει;

- Εσύ πόσο δίνεις;

- Τι πόσο δίνω; Πόσο κάνει;

- Εσύ πόσο δίνεις; Πες μια τιμή έκει χάμω, φίξ, να ξεμπερδεύουμε...

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλουμε ένα κατοσταρικο αν έχουμε σκοπό να πάρουμε κάτι πχ στα 120-140€ που κυμαίνονται οι τιμές πολλών κινητών από Κίνα.

να αγορασεις απο Ελλαδα για να εχεις και την εγγυηση και το αναταλλακτικο, καθε μερα τα ιδια βλεπω αγοραζουν απ'εξω και απο σκρουτζομαγαζα χωρις ανταλλακτικα χωρις τπτ χωρις καμια εγγυηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50-60 ευρώ αμοιβή εκτελωνιστή! Δηλαδή για “δουλειά” 1-2 λεπτων και συμπλήρωση μιας φόρμας ο κύριος εκτελωνιστής θα βγάλει περισσότερα από 5000 τη μέρα (με μόνο 100 δέματα δηλαδή 200 λεπτά από την μέρα του).

Ακόμα και χωρίς εκτελωνιστή έως 35 ευρώ νταβατζιλίκι και όλα αυτά για κάτι που έχεις προπληρώσει (courier).

Πρέπει να τους επιτρέπετε να βουτάνε και ότι τους γουστάρει για να γυρίσουμε τελείως στο παλιό καλό Ανατολικό μπλοκ εποχής Σοβιέτ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αγορασεις απο Ελλαδα για να εχεις και την εγγυηση και το αναταλλακτικο, καθε μερα τα ιδια βλεπω αγοραζουν απ'εξω και απο σκρουτζομαγαζα χωρις ανταλλακτικα χωρις τπτ χωρις καμια εγγυηση.

 

Ότι αγοράζεις από Ελληνικό μαγαζί έχει 2 χρόνια εγγύηση υποχρεωτικά (συμπεριλαμβανομένων και σκρουτζομάγαζων που λες). Σε ότι αγοράζεις την εγγύηση δεν την δίνει ο κατασκευαστής ή ο εισαγωγέας αλλά ο πωλητής σύμφωνα με τον νόμο. Μπορεί ένα προϊόν να έχει και εξτρά δεύτερη εγγυήση από τον κατασκευαστή ή τον εισαγωγέα αλλά ΔΕΝ είναι υποχρεωτική και μπορεί να έχει ότι όρους ορίζει είτε δυσμενέστερους (πχ μόνο ένα χρόνο) είτε ευνοϊκότερους (πχ on site, DOA κλπ) και αποφασίζεις ποιά εγγύηση θέλεις να χρησιμοποιήσεις. Αυτά τα παπατζιλίκια "1 χρόνο εγγύηση" ή  "πηγαινε το στην αντιπροσωπεία" ΔΕΝ ισχύουν.

 

Όποιος αμφιβάλει διαβάστε τι λέει η you που ανήκει στην Info Quest την μεγαλυτερη εταιρία εμπορίας ηλεκτρονικών και υπολογιστών στην Ελλάδα. http://www.you.gr/special-pages/Help/ypiresies_kai_ypostiriksi/eggyiseis

 

είναι βέβαια στα "ψιλά" γράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...