Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Ενημέρωση για τα τέλη εκτελωνισμού παραγγελιών εκτός Ε.Ε.


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εκτελωνιστής δεν είναι υπάλληλος της όποιας εταιρείας courier αλλά ελεύθερος επαγγελματίας.

Συνεργάζεται με εταιρείες μεταφορικές, εισαγωγικές κλπ και δουλεύει με το κομμάτι.

 

Αντίθετα, οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ κάνουν και τη δουλειά του εκτελωνιστή στα δέματα που εισάγονται από τρίτες χώρες και ο παραλήπτης χρεώνεται με 15€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ισχυει για αγορές που έγιναν πχ μεσω ebay από Κινα πριν 2-3 εβδομάδες, πριν δηλαδη την εφαρμογή του συγκεκριμένου πλάνου με χρόνο άφιξης τέλος Οκτώβρη ή μέσα Νοέμβρη?

Δεν έχει σημασία πότε έγινε η αγορά, ήδη εκτελωνίζονται τα δεματάκια μας εδώ και 1,5 μήνα και χρεώνονται τα σχετικά χαράτσια ανάλογα τη περίπτωση (δες σχετικό topic)... :unsure:

 

 

Ηδη ο κινέζος στο ebay γράφει "does not ship to Greece"....

Αυτό είναι μια καλή παρατήρηση και το πρόσεξα κι εγώ σε κάποιους πωλητές στο αλι, δυστυχώς αρχίζουμε και μπαίνουμε σε μαύρη λίστα στα shipment options, υποθέτω πως κάποιοι κινέζοι που έστειλαν πραγματάκια <30$ χρεώθηκαν εδώ με κανά 25άρι και οι παραλήπτες απλά δεν τα παράλαβαν ή προέβησαν σε αρνητικό feedback, πράγμα που οι κινέζοι αποφεύγουν ωσάν ο διάολος το λιβάνι. Να σου πω την αλήθεια κι εγώ κάποτε που πούλησα κάτι παιχνίδια στο ebay έβγαλα off την Ιταλία για τον ίδιο λόγο, επειδή υπήρχαν κρούσματα με το τελωνείο και δεν ήθελα παρατράγουδα ως πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Είχα παραγγέλει τον Αύγουστο ένα smartwatch απο Aliexpress. Πρίν την εφαρμόγη της νομοθεσίας οτι παραγγελία έκανα ερχόταν με ταχυδρομίο Κίνας η  Χόνγκ Κόνγκ. Η παραγγέλια που έκανα τον Αυγούστο μέτα την εφαρμογή της νομοθεσίας ήρθε με ταχυδρομίο ΕΕ (Ολλανδίας) και δεν πληρωσα δασμό η τέλη εκτελωνισμόύ.

Είναι νέα τακτίκη αυτή η έτυχε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο. Στις περισσότερες χώρες της ΕΕ γίνεται πλέον το ίδιο. Τους ενδιαφλερει κυρίως η μη απόδοση του ΦΠΑ που είναι σημαντικός φόρος για τη λειτουργία των κρατών . δες και    http://tvxs.gr/news/eyropi-eop/erxetai-neo-kathestos-fpa-stin-ee-xathikan-151-dis-eyro-se-ena-xrono

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τρολ δυστυχώς. Πριν δυο μήνες αγόρασα από banggood αντικείμενο 50ευρώ και ήρθε καπέλο 15ευρώ εκτελωνισμός και 12ευρώ ΦαΠΑ. Δεν ξέρω πως βρήκαν ακριβώς το κόστος της συσκευής γιατί το πήρα σε προσφορά.

Με free shipping ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προ τριμήνου (με το νέο αυστηρότερο καθεστώς ελέγχων δλδ - κι ας μην έχει αλλάξει επισήμως ο νόμος) αγόρασα ένα Xiaomi MiBox 3 συνολικής αξίας 69€ από Κίνα με registered ταχυδρομείο.

Έκανε 2 εβδομάδες να πιάσει Αθήνα, στην Αθήνα μου έβγαλε αμέσως ένδειξη "Αντικείμενο υψηλού κόστους - θα εκτελωνιστεί", έκατσε ΕΝΑ ΜΗΝΑ ακριβώς στο ίδιο σημείο, και μετά μου ήρθε με μπλε σφραγίδα ότι ελέγχθηκε και δεν πλήρωσα ούτε το 3ευρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Στόχος της Επιτροπής είναι να βοηθήσει τους καταναλωτές ώστε να κάνουν τις καλύτερες δυνατές επιλογές υπηρεσιών παράδοσης ταχυδρομικών αντικειμένων, σύμφωνα με τις ανάγκες τους."

 

Δεν χρειάζεται. Την έχει κάνει ο Κινέζος την επιλογή για μένα με το free shipping, το EU Express κλπ. Οι ανάγκες οι δικές μας είναι πολύ συγκεκριμένες. Να πάρουμε κάτι αρκετά έως πολύ φτηνότερα από εδώ, και καλύπτονται μια χαρά

 

Αλλονων ανάγκες ψάχνουν να καλύψουν μάλλον...

Τι εννοείς; Δεν το κάνει για το καλό σου η ΕΕ; Αποκλείεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ναι καλα οποιοι μ@λ@κ@ς εβαλαν αυτον τον νομο η οτι ειναι, εχει ερθει στην Ελλαδα το δεμα μου απο Ολλανδια στις 22/09 και εχει μεινει εκει απο τοτε χωρις καμια ενημερωση ενω θα χε παραδοθει την προηγουμενη δευτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, εγώ είχα ένα δέμα 150 ευρώ:

http://www.asendia.com/tracking?trackingid=RL952267817CH

 

Τα τζιμάνια της Ελλάδας, επί τούτου ή εν αγνοία τους, 

http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx

το εκτελώνισαν επειδή λέει πέρασε από την Ελβετία.

 

Αυτό δεν είναι παράνομο; Τα έκαναν μπάχαλο ή μού φαίνεται;

 

Και τί κάνουμε τώρα και τις επόμενες φορές που θα συμβεί κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους

Είχα παραγγείλει την προηγούμενη εβδομάδα με promo code, θήκες κινητού apple  της caudabe, από Αμερική  

Κόστος Παραγγελίας περίπου 30€

 

Σήμερα λοιπόν (προς επιβεβαίωση του topic) , παρέλαβα  το ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ με την

ένδειξη "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ"

Τέλη Εκτελωνισμού 15,00€ και ΦΠΑ 24% 6,38€ , σύνολο 21,38€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν είναι μόνο το πρόβλημα αυτό. Είναι και η τεράστια καθυστέρηση που προκύπτει από το τελωνείο καθώς αφού φτάσει Αθήνα το δέμα θέλουν 25 μέρες για να το καταγράψουν στο σύστημά τους και άλλο ένα μήνα για να στο στείλουν. Εγώ έχω δέμα που είναι Αθήνα (AMU) εδώ και μια βδομάδα και πήρα σήμερα τηλέφωνο στο τελωνείο και μου είπαν να μας καλείτε μετά από 25 μέρες για να σας ενημερώσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μέτα από 2 μήνες ακόμη περιμένω ταχυμεταφορες Ελτα.... ας το πάρει κάποιος άλλος το μαγαζί γιατί δουλειά δεν γίνετε

 

2017-11-30 02:11 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED
2017-11-29 20:29 ITEM IN CONTA
2017-11-29 18:29 ITEM ARR
2017-11-29 15:22 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE
2017-09-30 16:38 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD
2017-11-29 17:22 The item has been processed in the country of destination
2017-10-13 16:24 The item has arrived in the country of destination
2017-09-30 16:38 The item is processed at the PostNL sorting center
2017-09-30 16:38 The item is at the PostNL sorting center
2017-09-26 04:06 The item is pre-advised

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...