Προς το περιεχόμενο

Γλώσσα προγραμματισμού για κβαντικούς υπολογιστές από τη Microsoft


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΠΛΟΠΟΙΗΜΈΝΗ ΛΟΓΙΚΗ: Η διαφορά των bit απο τα qbit είναι τα bit έχουν 2 καταστάσεις: 0-1 ενώ τα qbit 0-1-2. Έτσι αντι να μετράμε με δυνάμεις του 2 την ταχύτητα πράξεων θα μετράμε με δυνάμεις του 3.

 

Οπότε αλλάζει ΕΝΤΕΛΩΣ η λογική και δεν μπορεί γλώσσα προγραμματισμού να σταθεί εκεί πάνω όπως την ξέραμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To R&D τοο κόσμου γίνεται κυρίως από το δημόσιο, που μετά ξεπουλάει τις νέες τεχνολογίες στις εταιρέις σε εξευτελιστικές τιμές

Τι ειπε ρε παιδια το ατομο..

Φιλε μην ακους τι σου λενε στην ΚΝΕ , δεν εχουμε κουμουνισμο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστόσο πλάκα έχει αυτός ο υπολογιστής σαν γαμήλια τούρτα μοιάζει :P πλάκα πλάκα πολλά καλώδια φύσες μαρκούτσια ταψιά.. χαμός γίνεται mobility portability 0

φίλε άμα δεις πως ήταν ο πρώτος υπολογιστής και πως είναι σήμερα θα καταλάβεις πως οι μελλοντικοί δεν θα έχουν καμία σχέση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΛΟΠΟΙΗΜΈΝΗ ΛΟΓΙΚΗ: Η διαφορά των bit απο τα qbit είναι τα bit έχουν 2 καταστάσεις: 0-1 ενώ τα qbit 0-1-2. Έτσι αντι να μετράμε με δυνάμεις του 2 την ταχύτητα πράξεων θα μετράμε με δυνάμεις του 3.

 

Οπότε αλλάζει ΕΝΤΕΛΩΣ η λογική και δεν μπορεί γλώσσα προγραμματισμού να σταθεί εκεί πάνω όπως την ξέραμε.

Δε νομίζω  ότι ευσταθεί μια τέτοια αναλογία. Την έχεις διαβάσει κάπου? Και γενικά τα περισσότερα comments που προσπαθούν να περιγράψουν το μελλον της τεχνολογίας αυτής είναι είναι εκτός θέματος γιατί δεν έχουν καταλάβει ότι ο όρος κβαντικός υπολογιστής απευθύνεται σε ένα chip με έναν x αριθμό qubits το οποίο μπορεί να εκτελέσει κβαντικούς αλγόριθμους και τίποτα άλλο. Χωρίς κβ. αλγόριθμους δεν έχει καν νόημα η ύπαρξή του. Άρα το να λέμε ότι θα έχω q. chip στο κινητό μου κλπ στερείται νοήματος προς το παρόν τουλάχιστον. Όλος ο ντόρος γίνεται βασικά για 2 πράγματα που μπορεί να κάνει ένα αρκούντως μεγάλο q. chip: 1) Να κάνει ακριβή simulations μορίων και κβ. συστημάτων και 2) Να εφαρμόζει τον αλγόριθμο του Shor για να βρίσκει πρώτους αριθμούς(έτσι σπάει η παραδοσιακή κρυπτογραφία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που κανεις δεν μιλαει για τα memristors. Θα μου πει κανεις, ειναι πιο πιασαρικο ονομα το quantum... :)

Για πολλούς λόγους

 

Εδώ δεν μιλάμε για τα memristors γιατι πολύ απλα memristors είναι μια άλλη μηχανική προσέγγιση της δυαδικής λογικής (boolean logic)

 

Ενω εδώ έχουμε να κάνουμε με κβαντική λογική

 

καμία σχέση το ένα με το άλλο είναι σαν αν μιλάμε για τον κινητήρα μιας τουρμπίνας αεροπλάνου και να αναρωτιέσαι γιατι κανένας δεν αναφέρεται στο νέο καζάνι ατμού που δεν χρειάζεται προθέρμανση...

 

περισσότερα για τις διάφορές των δύο εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!! λοιπον αυτό που είπες μολις μου ξεκλείδωσε στο μυαλό την λογική της λειτουργίας των κβαντικών υπολογιστών ! Είναι ίδιος με το γυναικείο μυαλό ! το αντρικό μυαλο σκέφτεται η αυτό θα είναι ή το άλλο, το γυναικείο μυαλό σκέφτεται ότι μπορεί να ειναι και τα 2 ταυτόχρονα !!

 

Ενα μικρο βημα για το computing, ενα μεγαλο στο να καταλαβουμε καποια στιγμη τι θελουν οι γυναικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!! λοιπον αυτό που είπες μολις μου ξεκλείδωσε στο μυαλό την λογική της λειτουργίας των κβαντικών υπολογιστών ! Είναι ίδιος με το γυναικείο μυαλό ! το αντρικό μυαλο σκέφτεται η αυτό θα είναι ή το άλλο, το γυναικείο μυαλό σκέφτεται ότι μπορεί να ειναι και τα 2 ταυτόχρονα !!

και εμένα φίλε κάτι μου ξεκλειδώθηκε στους κβαντικούς υπολογιστές μπορεί να υπάρχουν πολλές διαφορετικές καταστάσεις σε μια τιμή, έτσι και οι γυναίκες όταν πάνε να παρκάρουν θα πρέπει να κόψουν το τιμόνι απο την μια και μετά απο την άλλη, ε αυτές το κόβουν απο την μία και μετά το τιμόνι παίρνει δεκάδες άλλες στροφές εκτός απο το άλλο άκρο και καταλήγει το αμάξι το μισό στο πεζοδρόμιο και το άλλο μισό στο δέντρο.

αστείο λέω μην παρεξηγηθεί καμια γυναίκα αν και εδω μέσα δεν έχουμε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι να ναι μινιμαλιστική παρουσίαση ενός πάρα πολύ σοβαρού θέματος. Παρόλ αυτά καλή προσπάθεια από τη Microsoft!

δεν καταλαβαινω γιατι εισαι τοξικος, ειναι λογικο να ειναι μινιμαλιστικο για να το κατανοησουν ατομα σαν εσενα που δεν εχουν ιδεα απο τη τεχνολογια αυτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...