Προς το περιεχόμενο

Λαμπτήρας LED Samsung 4000K 9.8W - οι δυο 2.3€+3€μεταφ=5.30€ τελικη τιμη [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


God

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό εννοώ μπλε, προφανώς κανείς δεν έχει μπλε φως στο δωμάτιο του. Για να είναι πιο άσπρη (ψυχρή) η led βγάζει περισσότερο μπλε. Συμπερασματικά όσο πιο θερμό, τόσο καλύτερα για υπνοδωμάτιο και ξεκούραση/ύπνο/χαλάρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Της προσφοράς δεν ειναι λευκό ψυχρό φως σε καμία περίπτωση εκτός αν δεν βλέπω καλά  :-D  Θερμό ,  ουσιαστικά χαλαρό κίτρινο ειναι και μάλιστα αρκετά δυνατό όπως ειπα πιο πάνω. Σε καμία περίπτωση δε το λες ψυχρό φως. Την θεωρώ μια χαρά για υπνοδωμάτιο. γούστα ειναι αυτά.

 

Για να δώσω ένα παράδειγμα κάπως έτσι φαίνεται σε μένα σε λευκό τοίχο.

 

post-64281-0-38863200-1508479725_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα στο μπανιο του γραφειου ενα συγκριτικο στα γρηγορα μεταξυ των 2700k 12.2W και 4000k 9.8W της Samsung και των 4500k 12W μιας αλλης εταιρειας.....Προσωπικα στο 4000k δεν βλεπω να μπλεδιζει αλλα οκ ισως τα ματια μου να μην ειναι και 100% τελεια.

 

AiyeMhL.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα στο μπανιο του γραφειου ενα συγκριτικο στα γρηγορα μεταξυ των 2700k 12.2W και 4000k 9.8W της Samsung και των 4500k 12W μιας αλλης εταιρειας.....Προσωπικα στο 4000k δεν βλεπω να μπλεδιζει αλλα οκ ισως τα ματια μου να μην ειναι και 100% τελεια.

 

AiyeMhL.jpg

Ναι απ οτι πηρα και εγω κατι λαμπες F&U προσφατα για μπανιο  ελπιζω να βγουν καλες, ειναι στα 4200Κ το οποιο αυτο το  χρωμα ειναι ασπρο ουδετερο δηλαδη, ουτε κιτρινο ουτε μπλε το ψυχρο που λενε, ειναι στην μεση,  το 2700Κ προσωπικα το εχω στο δωματιο μου το καθιστικο, και στην λαμπα γραφειου, ειναι το ποιο ξεκουραστο για μενα το 2700Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η 9.8 δεν μπλεδίζει. Έχει καθαρό άσπρο φώς. Ίσως λίγο να κιτρινίζει, αλλά αυτό μπορεί να μου φαίνεται εμένα λόγω μπεζ τοίχων. 

Για βασικό παιδικό φως δεν κάνει, γιατί είναι πολύ δυνατή. Αν υπάρχει γλόμπος ή αν μπει σε φωτιστικό που δείχνει το ταβάνι, αλλάζει. Αν μπει καθαρό στο ταβάνι, χρειάζεται δεύτερο φωτιστικό, για τις ώρες που χρειάζεται πιο απαλό φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Oσοι δεν καταλαβαινουν προφανως (δε νομιζω να τρολαρουν) και λενε συνεχως τα ιδια μπορουν να διαβασουν κατι πολυ απλο οπως το οτι δεν υπαρχει "λευκο φως", αλλα αυτο αποτελειται απο διαφορες άλλες ακτινοβολιες που προσθετικα δινουν το οποιο λευκο. Οριστε ενα και με γραφικα για να ειναι κατανοητο, ειναι φυσικη για παιδια, το πρωτο αποτελεσμα του google ειναι υπαρχουν και αναλυτικοτερα

 

http://physiclessons.blogspot.gr/2012/05/blog-post_9613.html

 

Να γραψω και εγω αν και εχει ηδη αναφερθει, οτι ειναι θεμα θερμοκρασιας και πως την αντιλαμβανεται αυτη ο ανθρωπος και τι του προκαλει οχι μονο αμεσα στο ματι το "μπλε φως" αλλα και στην συμπεριφορα του και πως μεταφραζει ο ανθρωπος την καθε θερμοκρασια χρωματος (εγρηγορση, χαλαρωση κλπ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό τραβήχτηκε από super market "γεγος" Κερατέα αλλά φαντάζομαι ότι θα τα βρείτε στο Μαρκόπουλο μεσόγειας και πόρτο ράφι (αλυσίδας super market "Γεγος")

το θέμα είναι ποιος πάει μέχρι εκεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...