Προς το περιεχόμενο

Λαμπτήρας LED Samsung 4000K 9.8W - οι δυο 2.3€+3€μεταφ=5.30€ τελικη τιμη [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


God

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

πηρα απο την πρωτη φουρνια 35+35 κομματια 70 λαμπες πολυ καλη τιμη και σε φωτεινοτητα μια χαρα μου φαινονται

 

Μαγαζι εχεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την πήρε κανείς; Επειδή δεν γράφει θερμοκρασία χρώματος, ξέρει κανείς πόσο είναι; Αν και αφού λέει για πολυελαίους, φαντάζομαι ότι θα είναι αρκετά θερμό, αλλά αν δεν σιγουρευτώ δεν παραγγέλνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την πήρε κανείς; Επειδή δεν γράφει θερμοκρασία χρώματος, ξέρει κανείς πόσο είναι; Αν και αφού λέει για πολυελαίους, φαντάζομαι ότι θα είναι αρκετά θερμό, αλλά αν δεν σιγουρευτώ δεν παραγγέλνω.

 

2700Κ λογικά θα ειναι αρκετά θερμό. Πάρτους ένα τηλέφωνο αύριο. Καλή τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ξεστοκάρατε!


Αυτή την πήρε κανείς; Επειδή δεν γράφει θερμοκρασία χρώματος, ξέρει κανείς πόσο είναι; Αν και αφού λέει για πολυελαίους, φαντάζομαι ότι θα είναι αρκετά θερμό, αλλά αν δεν σιγουρευτώ δεν παραγγέλνω.

2700Κ, τo αναφέρει στο Data sheet, http://www.samsung.com/my/support/model/SI-A8W031180EU

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν υπάρχει τίποτα σε περισσότερα lumen?Έχω κόλλημα να υπάρχει φως..δηλαδή κάτω από 1200 μου φαίνεται σκοτεινά. .Άρα μήπως έπεσε το μάτι σας σε καμία μεγαλύτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν υπάρχει τίποτα σε περισσότερα lumen?Έχω κόλλημα να υπάρχει φως..δηλαδή κάτω από 1200 μου φαίνεται σκοτεινά. .Άρα μήπως έπεσε το μάτι σας σε καμία μεγαλύτερη?

https://eleniselectric.gr/-led-e27/17--led-samsung-122w-e27-2700k.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι βλέπω;

Το όργανο μετράει LUX και από αριστερά προς τα δεξιά είναι πρώτα οι samsung 12.2w, μετά οι λάμπες του θέματος 9.8w και στο τέλος μια 77W αλογόνου.

 

Η μέτρηση έγινε στο ίδιο σημείο και από την ίδια απόσταση.

 

Η samsung 12.2w 1100lm 2.7k warm white έδωσε 69Lux

Η samsung 9.8W 850lm 4k natural white  έδωσε 86 lux

και η αλογόνου 77W έδωσε 129 lux

post-206817-0-86639900-1507875636_thumb.jpg

 

Από το background (πάτωμα) είναι φανερή και η διαφορά στην απόχρωση της κάθε μίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει και άλλες αξιόλογες τιμές.

επειδή παρέλαβα και εγώ, απο τη δεύτερη φουρνιά αυτές του τίτλου.

παράλληλα πήρα και μερικά κεράκια. και για όποιον ενδιαφέρεται οι παρατηρήσεις μου ανάμεσα σε

α.https://eleniselectric.gr/-led-14/24--led-aeg-e14-25w-3000k.html

β.https://eleniselectric.gr/-led-14/245--led-e14-32w-clear-si-a8w031180eu-e-samsung.html

 

οτι ο α είναι πιο ψυχρός απο τον β, όπως άλλωστε δηλώνει και το 3000κ έναντι 2700κ. απλά επιβεβαιώνω οτι ισχύει και στη πράξη αυτή η διαφορά.επίσης για χώρο οικίας είναι και οι δύο οκ, όχι ασυνήθιστα θερμοί. τα αντίστοιχα 2700κ του ΙΚΕΑ είναι οριακά τα θερμότερα των 3 (για να έχει κάποιος μια αναφορά).

 

ο β είναι αισθητά μεγαλύτερος, και το ποσοστό του γυαλιού/βάση είναι μικρότερο απο οτι ο α

 

ο β κάνει καλύτερη διάχυση ενώ ο α αφήνει εμφανές σκοτεινό spot

 

και οι δύο φτάνουν στο μαξ της έντασης άμεσα.

 

συμπερασματικά είμαι ικανοποιημένος και απο τους δύο, θα ξαναέπαιρνα και τους δύο, λόγω τιμής και μεγέθους θα προτιμούσα τον AEG αν ήταν να πάρω μόνο έναν.

 

 

 

 

Τέλος να κλείσω με ένα μικρό review της συνολικής αγοράς.

Το κατάστημα αποδείχτηκε αξιόπιστο στις περιγραφές και την διαθεσιμότητα και γρήγορο και οικονομικό στην αποστολή.

Σίγουρα ξεπέρασε τις χαμηλές προσδοκίες που έχουμε συνηθίσει απο τα συνοικιακά καταστήματα.

Θα το έχω στις προτιμήσεις μου, αντί για τον μονοπωλιακό ΚΑΥΚΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...