Προς το περιεχόμενο

Λαμπτήρας LED Samsung 4000K 9.8W - οι δυο 2.3€+3€μεταφ=5.30€ τελικη τιμη [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


God

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθές παρέλαβα και εγώ 4 λάμπες των 12,2W. Πριν είχα παραλάβει και 4 λάμπες των 9,8W. Οπότε τώρα έχω και από τα δύο και χθες τις δοκίμασα ταυτόχρονα για να δω τις διαφορές. Τις έβαλα λοιπόν στο σαλόνι όπου έχω 2 φωτιστικά.

 

Να το θέσω αλλιώς το ερώτημα.  Άλλος που έχει πάρει και τις 2 λάμπες του θέματος (9,8W και 12,2W) έχει την ίδια αίσθηση με εμένα ότι η 9.8W φωτίζει περισσότερο από την 12,2W;

 

Έχω και εγώ την ίδια αίσθηση. Η 9,8W φωτίζει περισσότερο από την 12,2W. Στην πλευρά του σαλονιού που είχα την 9,8W είχε καλύτερο φωτισμό. Πιο πολύ φως. Μπορούσες να διαβάσεις καλύτερα. Γενικός μου άρεσε πολύ περισσότερο το 4000Κ από το 2700Κ. Το υποψιαζόμουν να πω την αλήθεια και αν δεν ήταν η δελεαστική τιμή (10,20€ οι 4 μαζί με μεταφορικά) δεν θα τις είχα πάρει. Προς το παρόν θα μπουν σε κανένα συρτάρι ή το πολύ να μπουν σε κανένα υπνοδωμάτιο όπου δεν χρειάζεται σοβαρός φωτισμός. Προσωπικά δεν θα αγοράσω ξανά λάμπα 2700Κ (ούτε μέχρι τώρα αγόραζα) αλλά αυτά είναι γούστα.

Κατά τα άλλα και οι δύο είναι κατάλληλες για μικρά δωμάτια. Ένα μεγάλο χώρο δεν το φωτίζουν επαρκώς. Πχ το σαλόνι μου είναι 30τμ και 2 τέτοιες λάμπες δεν θα έλεγα ότι επαρκούν. Εμένα που μου αρέσει και ο "πλούσιος" φωτισμός θα ήθελα 4. Το παιδικό δωμάτιο που είναι 10τμ το φωτίζουν μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Επειδη διαβαζω για παιδικο δωματιο, κανε την χαρη μονο στο παιδι σου μιας και αυτο δεν μπορει να γνωριζει τι και πως,  και βαλε την 2700 στο δωματιο του και οχι την 4000.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βάλε του τη 2700Κ, ώστε όταν θέλει να διαβάζει να το παίρνει ο ύπνος.

 

Πάλι τα ίδια Matrix;

 

Οι καλές 4000Κ είναι μια χαρά κατάλληλες για παιδικά δωμάτια. Κανείς δε συνηθίζει να κοιτάει επίμονα στο κέντρο της λάμπας από τα 30 εκατοστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, βάλε του τη 2700Κ, ώστε όταν θέλει να διαβάζει να το παίρνει ο ύπνος.

 

Πάλι τα ίδια Matrix;

 

Οι καλές 4000Κ είναι μια χαρά κατάλληλες για παιδικά δωμάτια. Κανείς δε συνηθίζει να κοιτάει επίμονα στο κέντρο της λάμπας από τα 30 εκατοστά.

φιλε,ως κατοχος 2 λαμπων samsung 2700k αλλα και 2 4000k πιστευω πως ο matrixxx εχει δικιο καθως οι 2700κ βγαζουν ενα πιο "ξεκουραστο" φως.σιγουρα δεν σε υπνωτιζει καθως ειναι αρκετα δυνατες(νομιζω πανω απο 1000lm).οι λευκες δεν ειναι για υπνοδωματιο καθως ειναι λιγο "αγριο".φυσικα,γουστα ειναι αυτα,οτι βολεψει τον καθενα,απλα λεμε την γνωμη μας προσπαθωντας να βοηθησουμε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα, είναι πιο χαλαρωτικό το 2700Κ. Είναι πιο ξεκούραστο το θερμό φως από αρχαιοτάτων χρόνων.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το 4000Κ σίγουρα δεν είναι επικίνδυνο στα πλαίσια φυσιολογικής χρήσης.

Και επειδή το παιδάκι εκτός από τον ύπνο θα πρέπει και να διαβάζει στο συγκεκρμένο δωμάτιο, γνώμη μου είναι ότι το ουδέτερο 4000Κ είναι καλός συμβιβασμός (ανάμεσα στα 2700Κ - 6400Κ).

 

edit: Για να έχουμε και κάποιες αναφορές, οι επιστημονικές επιτροπές της Κομισιόν

κατέληξαν ότι οι λάμπες που ανήκουν στα Risk Group 0 και 1 (RG0 & RG1) είναι ασφαλείς.

Σχεδόν όλες οι LED ανήκουν στην κατηγορία RG0, εκτός από μερικές που ανήκουν στην RG1.

 

There is no evidence that artificial light from lamps belonging to RG0 or RG1 would cause any acute damage to the human eye. It is unlikely that chronic exposures to artificial light during normal lighting conditions could induce damage to the cornea, conjunctiva or lens. Studies dedicated to investigating whether retinal lesions can be induced by artificial light during normal lighting conditions are not available.

 

http://ec.europa.eu/health/scientific_committees/opinions_layman/artificial-light/en/l-3/4-effects-health.htm#2p0

 

 

https://moodle.polymtl.ca/pluginfile.php/354010/mod_resource/content/2/CELMA-ELC_LED_WG%28SM%29011_ELC_CELMA_position_paper_optical_safety_LED_lighting_Final_1st_Edition_July2011.pdf

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Πάλι τα ίδια Matrix;

 

Οι καλές 4000Κ είναι μια χαρά κατάλληλες για παιδικά δωμάτια. Κανείς δε συνηθίζει να κοιτάει επίμονα στο κέντρο της λάμπας από τα 30 εκατοστά.

 

Αυτα που γραφεις τα εχεις διαβασει πρωτα; Που κολλανε οσα γραφεις και σε ποιον απαντουν;

 

Εσυ βαλε 4000 στο παιδι σου, δεν εδωσα τα φωτα μου αλλωστε σε σενα, ουτε θα το εκανα (δεν ξερω αν εχεις, λεμε τωρα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι έχω βάλει 4000Κ (Philips) στο παιδικό δωμάτιο. Μια χαρά θερμό είναι το χρώμα. Εξάλλου σε φωτιστικό μέσα είναι η λάμπα, άμεση οπτική επαφή δεν υπάρχει. Η απάντηση ήταν σε εσένα, εσύ δεν υπεραμύνεσαι της επικινδυνότητας των μη-warm LEDs; Σε παραπέμπω ξανά στο διορθωμένο μου παραπάνω post.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συγκεκριμένες της προσφοράς 4000Κ ειναι σχετικά δυνατό θερμό φως . Φωτίζει πάρα πολύ καλά αλλά έτσι και αλλιώς υπάρχει φωτιστικό που περιορίζει τη φωτεινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το στείλω τελείως οφφ το θέμα,

για μένα,

όποιος έχει μικρό παιδί και το βάζει να διαβάζει στο δωμάτιο του και δεν του έχει πορτατίφ στο γραφείο,

είναι λάθος.

 

Το μεγάλο φως, στο ταβάνι, δεν είναι για διάβασμα, σε καμία περίπτωση.

Ακόμα και σε καθιστικό ή αλλού, δεν μπορεί να διαβάσει κάποιος, μικρός ή μεγάλος με το μεγάλο φως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακριβως ετσι γινεται. Βαζεις ενα πορτατιφ ή ενα αλλο φωτιστικο κρυφου φωτισμου με μια 4000 για διαβασμα στο γραφειο και το βασικο φως για να φωτιζεις το δωματιο ειναι θερμο 2500-2700, max 3000Κ. 

 

Και αυτα που λετε παραπανω για να χαμηλωσεις φωτεινοτητα ή να κοιτας την λαμπα απο τα 30cm ή να βαλεις την λαμπα μεσα σε κατι για να κοβεις την μιση της φωτεινοτητα κλπ ειναι εκτος της κουβεντας, ο κινδυνος δεν ειναι απο το δυνατο φως οπως φαινεται να νομιζετε, αλλα απο το μηκος κυματος (αποχρωση) του. Το χαμηλο φως οταν δεν ειναι επαρκες ειναι αλλος ενας λογος να κουραζεται το ματι, οποτε δειτε το διαφορετικα γιατι ειστε σε λαθος σκεψη-δρομο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες τι τσακωνεστε? Ολα τα ματια δεν ειναι ιδια γιατι δεν εχουμε συνηθησει σε ιδιες συνθηκες.

 

Εμενα πχ κατω απο 4000k το φως μου φαινεται ελεινο, το ιδιο και πανω απο 4500k, αλλοι θελουν 2700k.

 

Το ιδιο ισχυει και με τις οθονες μας, αλλοι εχουν τον φωτισμο στο ψυχρο, αλλοι στο ουδετερο και αλλοι στο ζεστο.

 

Relax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαμε για το τι μας "αρεσει" ομως.

 

Δεν νομιζω οτι θα βρεις ερευνα που να λεει πχ οτι το 4000k προκαλει βλαβη στα ματια που δεν προκαλει το 2700k οποτε και παλι χωρις λογο τσακωνεστε (να λεγαμε για 5-6000k και εγω μαζι σας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι προκαλεί βλάβη το 4000Κ, αλλά το μήκος κύματος εκπομπής αυτού του χρώματος (μπλε) κρατάει τον εγκέφαλο σε μία κατάσταση ετοιμότητας και εγρήγορσης και δεν τον αφήνει να χαλαρώσει. Γι' αυτό πάντα οι χώροι εργασίας είχαν ψυχρό φωτισμό, όπως και τα πορτατίφ διαβάσματος σε γραφεία, βιβλιοθήκες κλπ. Αντίθετα πιο θερμές αποχρώσεις βοηθούν τον εγκέφαλο να χαλαρώνει και σιγά σιγά να μπαίνει σε κατάσταση ύπνου. Γι' αυτό προτείνεται για υπνοδωμάτια και γενικώς χώρους που χαλαρώνουν οι άνθρωποι. Δεν είναι τυχαίο που πλέον τα windows, τα mac και πολλά κινητά ενσωματώνουν πλέον προγραμματισμό για να μειώνεται το μπλε φως της συσκευής το βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι προκαλεί βλάβη το 4000Κ, αλλά το μήκος κύματος εκπομπής αυτού του χρώματος (μπλε) κρατάει τον εγκέφαλο σε μία κατάσταση ετοιμότητας και εγρήγορσης και δεν τον αφήνει να χαλαρώσει. Γι' αυτό πάντα οι χώροι εργασίας είχαν ψυχρό φωτισμό, όπως και τα πορτατίφ διαβάσματος σε γραφεία, βιβλιοθήκες κλπ. Αντίθετα πιο θερμές αποχρώσεις βοηθούν τον εγκέφαλο να χαλαρώνει και σιγά σιγά να μπαίνει σε κατάσταση ύπνου. Γι' αυτό προτείνεται για υπνοδωμάτια και γενικώς χώρους που χαλαρώνουν οι άνθρωποι. Δεν είναι τυχαίο που πλέον τα windows, τα mac και πολλά κινητά ενσωματώνουν πλέον προγραμματισμό για να μειώνεται το μπλε φως της συσκευής το βράδυ.

 

Δεν ξερω τι εννοεις με μπλε αλλα το 4000k δεν ειναι μπλε. Αυτη την στιγμη εχω 2700k - 4000k και 4500k και μονο οι τελευταιες μπλεδιζουν. Οι 4000k ειναι κυριολεκτικα ασπρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...