Προς το περιεχόμενο

Επαναπατρισμός


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ως εργαζόμενος πληρώνεις ιδιωτικά ταμεία μαζί με τον εργοδότη σου. Όμως υπάρχει και μια βασική κρατική σύνταξη που παίρνουν οι 65+ ακόμα και αν δεν εργάστηκαν ουτε μια ώρα στη ζωή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mια πολυ σοφη κουβεντα που εχω ακουσει ειναι

"Οποιος παει στο εξωτερικο με βλεψεις καθαρα για την καριερα του και με πολλα προσοντα, ή εχοντας την δυνατοτητα να αποκτησει πολλα, πραγματικα θα ειναι πολυ καλυτερα.

Επισης οποιος ειναι εδω στην ελλαδα φτωχος με την εννοια της φτωχης οικογενειας που τα βγαζει περα δυσκολα και ζει στο νοικι, ναι θα ειναι πολυ καλυτερα στο εξωτερικο.

Οι υπολοιποι πανω κατω στα ιδια θα ειναι"

Ολα αυτα ισχυουν μετα τα 30

 

Αν εισαι 21-22 χρονων και τελειωνεις την σχολη σου αυτη τη στιγμη, δεν υπαρχει αλλη επιλογη απο το εξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τα λεφτά και η οργάνωση ήταν το μόνο πράγμα που χρειαζόμασταν για να είμασταν ευτυχισμένοι δεν θα είχαμε στην Ολλανδία αυτοκτονίες, ούτε κουβάδες από ψυχοφάρμακα.

 

Συγγνώμη αλλά διαφωνώ αρκετά σε αυτό. Έχοντας λεφτά και οργάνωση, τι σε εμποδίζει να παίρνεις το αεροπλάνο κάθε (δεύτερο) ΣΚ για να βλέπεις τους γονείς σου; Σε χώρες επιπέδου ΑΑ όπως είναι και η Ολλανδία, το ΣΚ μπορεί να γίνει ΠΣΚ (το έχω δει να γίνεται σε άλλη ΑΑ χώρα) δουλεύοντας φυσικά περισσότερες ώρες τις προηγούμενες μέρες. Εναλλακτικά, ανεβαίνουν οι δικοί σου (κάτι το οποίο, πάλι λεφτά χρειάζεται επί της ουσίας).

 

Δεν ξέρω αν δεν είχες τις σκεφτεί ή δεν σε καλύπτουν σαν επιλογές. Το τι θα κάνεις είναι καθαρά δική σου απόφαση. Αλλά πιστεύω το καλύτερο (και ασφαλέστερο) που μπορείς να κάνεις για σένα τώρα είναι το παρακάτω

Έλα στην Ελλάδα και μείνε 2-3 βδομάδες με άδεια (όχι καλοκαίρι στα νησιά) για να δεις πώς σου φαίνεται. Πάρε μέσα μεταφοράς, μίλα με φίλους και γνωστούς, πήγαινε στην εφορία, δοκίμασε να κάνεις καμιά δουλειά με το δημόσιο κτλ. Αν φρικάρεις, κάτσε έξω. Αν σου φανεί ΟΚ, ξανασκέψου το.

Δεν ξέρω σε ποιες χώρες αναφέρεσαι όταν λες ότι έχουν βαθιά κοινωνικά προβλήματα ή θέματα κοινωνικών αξιών αλλά αυτά είναι ευρύτερα ζητήματα και κάπως άσχετα με την προσωπική σου ζωή. Θέλω να πω ότι ο τρόπος που θα διαχειριστεί η Ολλανδία το προσφυγικό (ένα τυχαίο παράδειγμα κοινωνικού προβλήματος) είναι ανεξάρτητο ζήτημα από το τι αποφάσεις παίρνεις εσύ για σένα.

 

Από την άλλη, πως είσαι τόσο βέβαιη ότι η Ελλάδα δεν έχει τα προβλήματα στα οποία αναφέρεσαι; Όταν ο άλλος γράφει επί λέξη "(διαφθορά, μη σεβασμός του δημόσιου χώρου, ατιμωρησία, αναξιοκρατία, θρησκοληψία, ανορθολογισμός κ.ά.)", εσύ τι καταλαβαίνεις ότι θα αντικρύσεις ως πιθανά (κοινωνικά) προβλήματα; Απλά χειρότερο μισθό, παραπάνω ώρες εργασίας και λίγο χειρότερες συνθήκες από τη ζωή που κάνεις τώρα;

 

Προσωπικά είμαι της άποψης ότι μια κατάσταση μπορεί να γίνει σημαντικά χειρότερη και να φαίνεται στο μυαλό "όχι και τόσο άσχημα". Αλλά όλες αυτές οι διευκολύνσεις της καθημερινότητας στο βάθος χρόνου μαζεύονται. Φαντάσου αυτές οι λεπτομέρειες να ήταν αρνητικές, τι επιπτώσεις θα είχε πραγματικά το βιοτικό σου επίπεδο. Για αυτό πιστεύω ότι αν για τον α ή β λόγο δεν σε καλύπτουν τα αεροπλάνα, τότε καλό θα ήταν να δοκιμάσεις μια ήπια μετάβαση μερικών εβδομάδων ή 2-3 μηνών. Στο ξεκάρφωτο να πας Ελλάδα θα ήταν τρέλα και επιπολαιότητα.

 

Πάντως για την ερώτηση που έκανες αρχικά, παρότι δεν επαναπατρίστηκα, ένα reverse culture shock το είχα πάθει σε διακοπές. Σκουπίδια/τσιγάρα κάτω, προσβλητικές συμπεριφορές, προβληματικά πρότυπα, μηδενικός σεβασμός αν δεν είσαι εμφανισιακά αντάξιος των προσδοκιών και μια διαρκής νοοτροπία "φταίνε οι άλλοι/ο δήμος/το κράτος".

 

Υπήρχαν και θετικά εννοείται πέραν της βαθιάς ριζωμένης μιζέριας. Αλλά ένιωθα ότι αν έμενα κανονικά θα αισθανόμουν μέσα μου άδειος και αίσχος. Για διακοπές καλά ήταν, γούσταρα. Την επόμενη φορά πάλι.

 

 

Καλή τύχη σε ότι κι αν αποφασίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι έφυγα το 2008, προ κρίσης δηλαδή, όχι επειδή δεν έβρισκα δουλειά ή επειδή δεν μου άρεσε η Ελλάδα, αλλά επειδή ήθελά να βγω έξω από το καβούκι μου, να ταξιδέψω λίγο παραπάνω. Δεν έχω δουλέψει ποτέ στην Ελλάδα, αλλά για πολλούς λόγους η Ολλανδία δεν είναι η χώρα που θα ήθελα να περάσω την υπόλοιπη ζωή μου. Μπορεί να τη βλέπω κάπως ρομαντικά την πατρίδα (lel) αλλά επειδή δουλεύω σε ΙΤ μάλλον βλέπω και τον τομέα εργασία στην Ελλάδα κάπως πιο αισιόδοξα από τους περισσότερους. Είμαι 29 για όποιον ρώτησε πριν.

 

Αν έφυγες το 2008 δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι συμβαίνει με την αγορά εργασίας. Δεν συζητώ για την γενικότερη εικόνα την γκρίνια και την κατήφεια που θα επηρεάσουν και εσένα κάποια στιγμή ασχέτως αν είσαι άνεργη ή οχι. Το καλύτερο βέβαια στο θέμα σου το ανέφεραν ήδη, έλα και κάνε μια γύρα από εταιρείες να ρωτήσεις μισθούς και συνθήκες εργασίας, πήγαινε για καμιά δουλειά σε δημόσια υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ως εργαζόμενος πληρώνεις ιδιωτικά ταμεία μαζί με τον εργοδότη σου. Όμως υπάρχει και μια βασική κρατική σύνταξη που παίρνουν οι 65+ ακόμα και αν δεν εργάστηκαν ουτε μια ώρα στη ζωή τους.

αν σε καλύπτει η βασική της ολλανδίας οκ τότε , απλά θα πρέπει να το ψάξεις αν το δικαιούσαι μένοντας για πολλά χρόνια στην Ελλάδα.

Επίσης το να παίρνεις 2 συντάξεις (ολλανδία & Ελλάδα) δεν νομίζω ότι γίνεται και θα πρέπει να επιλέξεις.

Πάντα κάνε τους υπολογισμούς σου με το χειρότερο σενάριο.

Υ.Γ

Οσο για την ποιόητα ζωής και το πόσοι αυτοκτονούν (δεν γίνονται αναφορές στα ΜΜΕ ποια ,αλλά σχεδόν δεν υπάρχει μέρα χωρίς αυτοκτονία) ή πέρνουν ψυχοφάρμακα άστο καλύτερα είναι χειρότερα τα πράγματα εδώ από ότι νομίζεις .

Η κρίση , η ανεργία και οι φόροι έχουν αλλάξει και τις συμπεριφορές των ανθρώπων (το διαπιστώνεις και στην οδήγηση).

Αν θυμάσαι την Ελλάδα του 2008 ξέχασε την δεν υπάρχει

Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι ο καλός καιρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επαναπατριστεί 2 φορές η πρώτη ήταν μετά από 2 χρόνια Σιγκαπούρη που περισσότερο ήταν ένα project που πήγε παραπίσω παρά απόφαση ξενιτιας και η δεύτερη μετά από 6 χρόνια Λονδίνο και δεν το μετανοιωσα καθόλου. Από εργασιακές συνθήκες είμαι τυχερός που δουλεύω στην ίδια εταιρεία όποτε οι εργασιακές συνθήκες είναι σχεδόν ίδιες.

 

Έχασα ενα μισθό περίπου 3 χιλιάρικα παραπάνω, ένα ήσυχο περιβάλλον να ζεις με ένα πάρκο δίπλα στο σπίτι, λιγότερη γραφειοκρατία σε καθημερινά θέματα (όχι ότι όλα είναι ρόδινα όπως τα φαντάζονται αρκετοί). Έχασα ευγενικους ανθρωπους να σου λένε καλημέρα.

Το σοκαριστικό γεγονός που με έκανε να φυγω ήταν ότι δεν πρόλαβα τον πατέρα μου ζωντανό τις τελευταίες του ώρες.

 

Τα αρνητικά είναι ότι για τα δεδομένα του Λονδίνου τα επιπλέον χρήματα απλά μου εξασφάλιζαν ένα αξιοπρεπές σπίτι να μένω με τη γυναίκα μου στο Richmond hill ενώ τα γραφεία ήταν στο city και πρέπει να κάνω 1 ώρα να πάω και 1 να έρθω για μια απόσταση 22χλμ με τεράστιο κόστος ή να αλλάζω 3 γραμμές. Η κοινωνική ζωή δεν είναι εύκολη με τις μεγάλες αποστάσεις. Έβλεπα την ανήψια μου να μεγαλώνει από το Skype, είχαμε θέρμανση μέχρι το καλοκαίρι και με πείραζαν αφάνταστα μικρά απλά πράγματα να μην μπορώ να πάω ένα θερινό σινεμά ή να μην μπορώ να πάω μια βόλτα με τη γυναίκα μου το βράδυ και να καταλήξουμε σε μια παραλία να φάμε ένα σουβλάκι και να πιεις μια μπυρα :P

 

Πλέον στην Ελλάδα θέλω 5 λεπτά να πάω στο γραφείο, το σπίτι που νοικιάζω δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να το έχω Λονδίνο, σε 25 λεπτά τις καθημερινές το καλοκαίρι είμαι παραλία και σε 2 ώρες στο εξοχικό μου. Είμαι κοντά σε ανθρώπους που γουστάρω και γενικά ζω ομορφότερα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mansora σε ευχαριστώ για το μήνυμά σου, και εμένα τέτοια μικροπράγματα με πειράζουν. Πόσο καιρό μένεις πλέον στην Ελλάδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mansora σε ευχαριστώ για το μήνυμά σου, και εμένα τέτοια μικροπράγματα με πειράζουν. Πόσο καιρό μένεις πλέον στην Ελλάδα;

Είμαι πίσω 3 χρόνια και όπως είπα σε μένα ηταν ευκολότερη η αποφαση γιατί μετακινήθηκα απ τα γραφεία του Λονδίνου σε αυτά της Αθήνας και δεν βίωσα κάτι διαφορετικό στις συνθηκες εργασιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πίσω 3 χρόνια και όπως είπα σε μένα ηταν ευκολότερη η αποφαση γιατί μετακινήθηκα απ τα γραφεία του Λονδίνου σε αυτά της Αθήνας και δεν βίωσα κάτι διαφορετικό στις συνθηκες εργασιας.

Αυτή είναι εξαίρεση γιατί απλά μετακινήθηκες εντός εταιρείας .

όσο για το:

"Πλέον στην Ελλάδα θέλω 5 λεπτά να πάω στο γραφείο, το σπίτι που νοικιάζω δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να το έχω Λονδίνο, σε 25 λεπτά τις καθημερινές το καλοκαίρι είμαι παραλία και σε 2 ώρες στο εξοχικό μου. Είμαι κοντά σε ανθρώπους που γουστάρω και γενικά ζω ομορφότερα."

 

Δεν είναι για όλους έτσι , οι περισσότεροι μετακινούνται για την δουλειά τους και θέλουν τουλάχιστον 30-45 λεπτά .

Για τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα μισθού, υποχρεώσεων και οικονομικής άνεσης

Αυτό ισχύει και εδώ:

"τα λίγα χρήματα απλά μου εξασφάλιζαν ένα αξιοπρεπές σπίτι να μένω με τη γυναίκα μου στο  ....ενώ τα γραφεία ήταν στο ... και πρέπει να κάνω 1 ώρα να πάω και 1 να έρθω για μια απόσταση 22χλμ με τεράστιο κόστος ή να αλλάζω 3 γραμμές. Η κοινωνική ζωή δεν είναι εύκολη με τις μεγάλες αποστάσεις. με πείραζαν αφάνταστα μικρά απλά πράγματα να μην μπορώ λόγω οικονομικής δυνατότητας να πάω ένα θερινό σινεμά ή να μην μπορώ να πάω μια βόλτα με τη γυναίκα μου το βράδυ και να καταλήξουμε σε μια παραλία να φάμε ένα σουβλάκι και να πιεις μια μπυρα "(ή να πάμε διακοπές )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι εξαίρεση γιατί απλά μετακινήθηκες εντός εταιρείας .

όσο για το:

"Πλέον στην Ελλάδα θέλω 5 λεπτά να πάω στο γραφείο, το σπίτι που νοικιάζω δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να το έχω Λονδίνο, σε 25 λεπτά τις καθημερινές το καλοκαίρι είμαι παραλία και σε 2 ώρες στο εξοχικό μου. Είμαι κοντά σε ανθρώπους που γουστάρω και γενικά ζω ομορφότερα."

 

Δεν είναι για όλους έτσι , οι περισσότεροι μετακινούνται για την δουλειά τους και θέλουν τουλάχιστον 30-45 λεπτά .

Για τα υπόλοιπα είναι καθαρά θέμα μισθού, υποχρεώσεων και οικονομικής άνεσης

Αυτό ισχύει και εδώ:

"τα λίγα χρήματα απλά μου εξασφάλιζαν ένα αξιοπρεπές σπίτι να μένω με τη γυναίκα μου στο  ....ενώ τα γραφεία ήταν στο ... και πρέπει να κάνω 1 ώρα να πάω και 1 να έρθω για μια απόσταση 22χλμ με τεράστιο κόστος ή να αλλάζω 3 γραμμές. Η κοινωνική ζωή δεν είναι εύκολη με τις μεγάλες αποστάσεις. με πείραζαν αφάνταστα μικρά απλά πράγματα να μην μπορώ λόγω οικονομικής δυνατότητας να πάω ένα θερινό σινεμά ή να μην μπορώ να πάω μια βόλτα με τη γυναίκα μου το βράδυ και να καταλήξουμε σε μια παραλία να φάμε ένα σουβλάκι και να πιεις μια μπυρα "(ή να πάμε διακοπές )

Δεν είπα ποτέ το αντίθετο μίλησα για την περίπτωση μου και τα βιώματα μου και όχι με ότι εικάζω και σαφώς όχι με την εικόνα που έχει κάποιος που πήγε 5 μέρες, έκανε βόλτες Westminster, Soho, Camden τουρίστας χωρις έννοια και νομίζουν ότι έτσι είναι και το greater London με βικτωριανά κτήρια μουσεία κτλ Τα προάστια με αυτό που έχουμε στο νου μας σαν κέντρο δεν είναι 15 λεπτά και ειδικα αν μένεις σε καμία σκατόπολη τύπου Bradford εκεί να δεις πως σε πιάνει κατάθλιψη.

 

Και να επέστρεφα σε άλλη ναυτιλιακή κατά 99% ίδιες συνθήκες θα αντιμετώπιζα εντός και εκτός.

 

Το σπίτι που μένω πλέον Αθήνα εγώ το επέλεξα να είναι τόσο κοντά στο γραφείο, στο Λονδίνο για να είχα παρόμοια δυνατότητα θα έπρεπε να είμαι το αφεντικό μου και όχι εγώ.

 

Δεν είναι τα πάντα θέμα μισθού και δέκα παραπάνω να έπαιρνα το ίδιο θα φρικαρα για τα πράγματα που έχασα, επίσης απευθύνομαι στον TS που προφανώς έχει ένα εναλλακτικό σχέδιο και δεν έρχεται στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα. Άποψη μου το εξωτερικό αξίζει μόνο αν πας για δουλειά σε κάτι που δεν μπορείς να το ακολουθήσεις με τίποτα Ελλάδα ή να πας για χοντρό χρήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το θέμα έχει λίγο πολύ μετατραπεί σε Λονδίνο vs Ελλάδα: Το Λονδίνο είναι ειδική περίπτωση, πχ με δυσκολίες που δε συναντάς σε τέτοιο βαθμό στην υπόλοιπη Ευρώπη, όπως πανάκριβα ενοίκια και μεγάλες αποστάσεις. Μη τρομάζουμε και επίδοξους μετανάστες... :Ρ

Σχετικά με το σύστημα υγείας δε γνωρίζω, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο ασφαλισμένος στη Βρετανία είναι σε χειρότερη μοίρα από τον ασφαλισμένο στην Ελλάδα, όπως αναφέρθηκε κάπου εμμέσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι μιλάς για αυτά που βίωσες και τις εμπειρίες σου που όμως δεν αντιστοιχούν στον μέσο όρο της Ελλάδας.

 

 

Προσωπικά είναι και θέμα μισθού γιατί είσαι στην Ελλάδα με έναν καλό μισθό από ότι αντιλαμβάνομαι , αν ήσουν με σαφώς μικρότερο και δεν είχες την ίδια ποιότητα ζωής θα ήταν το ίδιο;

 

Το εξωτερικό προσωπικά θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή για όσους θέλουν να αμοίβονται με ικανοποιητικές αποδοχές και ειδικά αν βγαίνουν τώρα στην αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το Λονδίνο ειδική περίπτωση, κάθε ευρωπαϊκή μητρόπολη είναι πάνω κάτω τα ίδια σε σχέση με το που ζει ο περισσότερος κόσμος και πόσοι μπορούν να ζουν και να εργάζονται στο κέντρο.

 

Δεν είναι κάτι να τρομάζουν οι μεταναστεσ αλλά είναι η πραγματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το Λονδίνο ειδική περίπτωση, κάθε ευρωπαϊκή μητρόπολη είναι πάνω κάτω τα ίδια σε σχέση με το που ζει ο περισσότερος κόσμος και πόσοι μπορούν να ζουν και να εργάζονται στο κέντρο.

 

Δεν είναι κάτι να τρομάζουν οι μεταναστεσ αλλά είναι η πραγματικότητα.

 

Το κατα πόσο εύκολο/δύσκολο είναι να ζεις στο κέντρο της κάθε ευρωπαϊκής πόλης δε το ξέρω... ή το κατά πόσο αυτό αποτελεί πρόβλημα. Μίλησα για ενοίκιο και για αποστάσεις, όπου πανευρωπαϊκώς άντε κανα Παρίσι να είναι συγκρίσιμη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι μιλάς για αυτά που βίωσες και τις εμπειρίες σου που όμως δεν αντιστοιχούν στον μέσο όρο της Ελλάδας.

 

 

Προσωπικά είναι και θέμα μισθού γιατί είσαι στην Ελλάδα με έναν καλό μισθό από ότι αντιλαμβάνομαι , αν ήσουν με σαφώς μικρότερο και δεν είχες την ίδια ποιότητα ζωής θα ήταν το ίδιο;

 

Το εξωτερικό προσωπικά θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή για όσους θέλουν να αμοίβονται με ικανοποιητικές αποδοχές και ειδικά αν βγαίνουν τώρα στην αγορά εργασίας.

Τα πράγματα που μου έλειπαν και φτιάχνουν τη ζωή μου δεν ήταν οικονομικά και μπορεί να τα ζει κάποιος με έναν απλό μισθό, Το να παίζω μπιρίμπα με τους φιλους στο μπαλκόνι πίνοντας ποτό, να περπατάω στη γειτονιά και να μυρίζω νυχτολούλουδα ή να πας σε ένα ταβερνάκι να πιεις ένα ούζο, να κοψεις ένα λεμόνι από το δέντρο στην αυλή σου δεν χρειάζεται να είσαι μεγιστάνας

 

Μπορεί για τα ελληνικά δεδομένα ο μιαθος μου είναι ικανοποιητικός έχω δυνατότητα να κάνω και μερικά γούστα όπως έκανα και έξω αλλά και στο εξωτερικό δεν περνάνε ζάχαρη γιατί η ζωή είναι πιο ακριβή.

 

Το εξωτερικό είναι η καλύτερη επιλογή αν μπορεί ο μισθος σου να την υποστηρίζει, το να ξενιτευτείς για να μένεις σε ένα μπουντρούμι και να τρως McDonald's για να λες ότι βγάζεις 5 κατοστάρικα παραπάνω δεν το λες και ζωή

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...