Προς το περιεχόμενο

Επαναπατρισμός


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποια υγεια ειναι δωρεαν? ολοι πληρωνουμε εισφορες καθε μηνα, ακομα και για οσους δεν εχουν να πληρωσουν. και τι εισπραττουμε?φακελακια, ραντεβου μετα απο μηνες, ελλειψεις βασικων υλικων, ραντζα και λοιμωξεις.

 

αμα ειναι να πληρωνω, προτιμω χιλιες φορες ιδιωτικα και να εχω σωστες υπηρεσιες.

 

Καλα πανε σε κάτι Ολλανδίες κτλ αν δεν έχεις ασφάλεια και χρειάζεσαι επειγώντος εγχειρηση ή τέλος πάντων νοσοκομειακη φροντίδα θα σε αφήσουν να πεθάνεις κάτι που δεν γίνεται στην Ελλάδα, αλλά δεν γινόταν ούτε και σε χώρες της δυτικής Ευρώπης πριν κάποιες δεκαετίες.

 

Επισης καλο θα ήταν εδώ που φθάσαμε όποιος Ελληνας μενει Ελλάδα (γιατι Ελλάς χωρίς Έλληνες δεν υφίσταται) να παίρνει κάποιο είδος επαίνου.

 

 

Σωστος. Πολλοι απαντατε παρορμητικα με την σκεψη ενος 25αρη που δεν εχει καμια υποχρεωση στη ζωη του, που και να φυγει δεν τον νοιαζει και τιποτα και παει να ζησει μια πολυ καλυτερη εργατικη περιοδο στην πολιτισμενη ευρωπη. 

 

Οταν υπάρχει χαμηλή ανεργία και υπάρχουν λεφτά ολοι πολιτισμένοι είναι, αν οι πάνω περνούσαν ότι περνάει η Ελλάδα θα σας/μας διώχναν ολους κλωτσηδών και ισως βγάζαν κανα νέο Χιτλερ. Κανείς δεν μας αγαπάει. Ηδη οι Βρετανοί θέλουν να θεσουν αυστηρούς περιορισμούς στη μετανάστευση, οι Γερμανοι βάλαν ακροδεξιούς στη βουλή.

 

Δειτε απο την άλλη και τι γίνεται στην Ισπανία, πως αντιμετώπισε η κυβέρνηση τους το δημοψήφισμα, με τα πράματα να ωθούνται ακόμη και σε αιματοχυσία. 

 

Ως Ελληνες με αυτά που παιρνάμε νομιζω φανήκαμε αρκετά πολιτισμένοι και ενωμένοι, αλλες χώρες θα ειχαν διασπαστεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίρνει έπαινο, μαζί με το εκκαθαριστικο. Μια χαρά έχουμε διασπαστεί, απλά δεν το καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω σε ποιες χώρες αναφέρεσαι όταν λες ότι έχουν βαθιά κοινωνικά προβλήματα ή θέματα κοινωνικών αξιών αλλά αυτά είναι ευρύτερα ζητήματα 

 

Μα ειναι απλουστατο με αλλες αξιες μεγαλώνουν οι Βορειο Ευρωπαίοι και με αλλες οι Νοτιο Ευρωπαιοι (μεταξύ τους και οι Έλληνες).

 

Οι Βορειοι ειναι πολυ πιο σκληροκαρδοι ως χαρακτήρες (ως πλειοψηφεία εννοώ), σκληροι με ολους, ακόμη και με τα ιδια τους τα παιδια, και ως εκ τουτου υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το παιδι δεν επικοινωνεί καν με τους γονεις του για χρόνια. Επικρατεί πανυγηρικά η ατομικότητα και όχι η συλλογικότητα, η κοινότητα και ζεστασιά που επικρατεί στους Νοτίους, οπου οι γνωστοί σου δεν θα σε αφήσουν, οι γονεις θα στηριξουν το παιδι και αυτο θα βοηθήσει αργότερα τους γονεις. Οι Νοτιοι δείχνουν αυτή τη συμπόνια προς τον συνάνθρωπο διοτι διακατέχονται ακομη απο κάποιες αξίες που δεν υπάρχουν πλέον στις βορειες χώρες, πολλοί πιστεύουν στον Θεό, στην οικογένεια, την φαμίλια που την θεωρούν ιερή. Και τέλος εννοειται πως και το κλιμα επιρρεάζει κατα πολύ την ιδιοσυγκρασία ενος ατομου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φτωχός Νότος παραδίδει μαθήματα στον πλούσιο Βορά. Την αλλη εβδομάδα αφιέρωμα στον κυβισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι απλουστατο με αλλες αξιες μεγαλώνουν οι Βορειο Ευρωπαίοι και με αλλες οι Νοτιο Ευρωπαιοι (μεταξύ τους και οι Έλληνες).

 

Οι Βορειοι ειναι πολυ πιο σκληροκαρδοι ως χαρακτήρες (ως πλειοψηφεία εννοώ), σκληροι με ολους, ακόμη και με τα ιδια τους τα παιδια, και ως εκ τουτου υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το παιδι δεν επικοινωνεί καν με τους γονεις του για χρόνια. Επικρατεί πανυγηρικά η ατομικότητα και όχι η συλλογικότητα, η κοινότητα και ζεστασιά που επικρατεί στους Νοτίους, οπου οι γνωστοί σου δεν θα σε αφήσουν, οι γονεις θα στηριξουν το παιδι και αυτο θα βοηθήσει αργότερα τους γονεις. Οι Νοτιοι δείχνουν αυτή τη συμπόνια προς τον συνάνθρωπο διοτι διακατέχονται ακομη απο κάποιες αξίες που δεν υπάρχουν πλέον στις βορειες χώρες, πολλοί πιστεύουν στον Θεό, στην οικογένεια, την φαμίλια που την θεωρούν ιερή. Και τέλος εννοειται πως και το κλιμα επιρρεάζει κατα πολύ την ιδιοσυγκρασία ενος ατομου.

οι Σκωτσέζοι ειναι ακριβώς το αντίθετο απο τι περιγράφεις. Επισης μιας κ αναφέρεις την θρησκεία. Μια χαρά θρήσκοι είναι. Απλα δεν είναι γιαλατζι θρήσκοι, σέβονται το διαφορετικό κ προ πάντων κατανοούν οτι η θρησκεία είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

Το αντίθετο με τους περισσότερους Έλληνες χριστιανούς που πανε κάθε Πάσχα κ Χριστούγεννα εκκλησία, βρίζουν τα θεία συνεχώς κ γενικότερα πιστεύουν ειτε απο συνήθεια ειτε απο συμφέρον αλλά αν τους πεις κουβέντα για την θρησκεία που πιστεύουν γίνονται Ταλιμπάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reverse cultural shock μεταξυ ε.ε. χωρων?χαλαρωστε..μαλλον χανετε την αντικειμενικοτητα σας

Οι γονείς μου που μένουν εδώ και δεκαετίες στο εξωτερικό και Ελλάδα πηγαίνουν που και που μόνο στα χωριά τους ήρθαν να με δούνε στην Κρήτη (το ηράκλειο την μεγάλη πόλη δηλαδή της Κρήτης)

 

δεν σταματούσαν λεπτό να μιλάνε γκρινιάζουν για την βρωμιά στους δρόμους... σαν γκέτο βλέπανε το κέντρο :P

 

που ναι ότι λέγανε υπήρχε απλά εγώ για κάποιο λόγο δεν το παρατηρούσα (το είχα σαν δεδομένο επειδή είναι ... δρόμος... και ναι "καθαρίζονται" οι κεντρικοί δρόμοι και οι πλατιές απο υπαλλήλους του δήμου.. αλλά πάντα υπάρχει η μπίχλα η τσίχλα των 1000 ετών τα σπασμένα κράσπεδα με τα σκουπιδάκια στις γωνίες.. σκατούλες απο ζωάκια κτλ )

 

και γενικά την τεμπελιά κτλ

 

Εγώ το μόνο σοκ που ειχα (όταν μετά απο λίγα χρόνια εξωτερικό γύρισα πίσω) είναι οι τουαλέτες... που πέραν των αδύναμων καζανακίων δεν μπορούν να πάρουν χαρτί και πρέπει να βάζεις τα χαρτιά σου σε ένα σκουπιδοτενεκεδάκι δίπλα...  και κακή ηχομόνωση ακόμη και σε καλές πολυκατοικίες καλών σχετικά περιοχών

 

και το internet (αυτά Αθήνα)

 

Στην Κρήτη επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ανύπαρκτη πίεση του νερού ακόμη και σε πολυκατοικίες που έχουν μηχανάκι ακριβώς για αυτό τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι απλουστατο με αλλες αξιες μεγαλώνουν οι Βορειο Ευρωπαίοι και με αλλες οι Νοτιο Ευρωπαιοι (μεταξύ τους και οι Έλληνες).

 

Οι Βορειοι ειναι πολυ πιο σκληροκαρδοι ως χαρακτήρες (ως πλειοψηφεία εννοώ), σκληροι με ολους, ακόμη και με τα ιδια τους τα παιδια, και ως εκ τουτου υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το παιδι δεν επικοινωνεί καν με τους γονεις του για χρόνια. Επικρατεί πανυγηρικά η ατομικότητα και όχι η συλλογικότητα, η κοινότητα και ζεστασιά που επικρατεί στους Νοτίους, οπου οι γνωστοί σου δεν θα σε αφήσουν, οι γονεις θα στηριξουν το παιδι και αυτο θα βοηθήσει αργότερα τους γονεις. Οι Νοτιοι δείχνουν αυτή τη συμπόνια προς τον συνάνθρωπο διοτι διακατέχονται ακομη απο κάποιες αξίες που δεν υπάρχουν πλέον στις βορειες χώρες, πολλοί πιστεύουν στον Θεό, στην οικογένεια, την φαμίλια που την θεωρούν ιερή. Και τέλος εννοειται πως και το κλιμα επιρρεάζει κατα πολύ την ιδιοσυγκρασία ενος ατομου.

 

Δεν νομίζω να ισχύουν αυτά που γράφεις, και στους Έλληνες υπάρχουν πολλά παραδείγματα ακραίας ατομικότητας, στο μόνο που συμφωνώ είναι οτι υπάρχει περισσότερο έντονος ο θεσμός της οικογένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manjaro κλαίνε όλοι κλαίνε και αυτοί που μένουν στην Κρήτη. Που οι μισοί συνταξιούχοι Ολλανδίας - Αγγλίας έχουν πάει εκεί μόνιμες διακοπές. Γιατί λες; Για να δουν τα σκουπίδια και τις τσίχλες στους δρόμους; Εάν η Ελλάδα είχε την ίδια οικονομία με την υπόλοιπη eu θα ήταν the place to be στην Ευρώπη. Δυστυχώς..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι απλουστατο με αλλες αξιες μεγαλώνουν οι Βορειο Ευρωπαίοι και με αλλες οι Νοτιο Ευρωπαιοι (μεταξύ τους και οι Έλληνες).

 

Οι Βορειοι ειναι πολυ πιο σκληροκαρδοι ως χαρακτήρες (ως πλειοψηφεία εννοώ), σκληροι με ολους, ακόμη και με τα ιδια τους τα παιδια, και ως εκ τουτου υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το παιδι δεν επικοινωνεί καν με τους γονεις του για χρόνια. Επικρατεί πανυγηρικά η ατομικότητα και όχι η συλλογικότητα, η κοινότητα και ζεστασιά που επικρατεί στους Νοτίους, οπου οι γνωστοί σου δεν θα σε αφήσουν, οι γονεις θα στηριξουν το παιδι και αυτο θα βοηθήσει αργότερα τους γονεις. Οι Νοτιοι δείχνουν αυτή τη συμπόνια προς τον συνάνθρωπο διοτι διακατέχονται ακομη απο κάποιες αξίες που δεν υπάρχουν πλέον στις βορειες χώρες, πολλοί πιστεύουν στον Θεό, στην οικογένεια, την φαμίλια που την θεωρούν ιερή. Και τέλος εννοειται πως και το κλιμα επιρρεάζει κατα πολύ την ιδιοσυγκρασία ενος ατομου.

 

Πως φαίνεται ο άνθρωπος που δεν έχει προσπαθήσει ποτέ του να αναπτύξει σχέσεις με βορειο-ευρωπαίους και τους χαρακτηρίζει με βάση το τι βλέπει στο rush hour του κεντρικού Λονδίνου, στις ταινίες του hollywood, στα γερμανικά στερεότυπα και προπάντων στο τι του λένε οι φίλοι και γνωστοί του (με τους ίδιους να βασίζονται στα ίδια προαναφερόμενα).

 

Είναι τόσο αναίσθητοι, σκληροί, άσπλαχνοι και ατομικιστές που είχαν το θράσος να με κεράσουν καφέ (Άγγλος), να με συγχαρούν οικειοθελώς και πραγματικά όταν έκανα μια άψογη δουλειά (άλλος Άγγλος), να με καλέσουν για ταινίες για κανένα δίωρο (τρίτος Άγγλος, φοιτητικά χρόνια - συγκατοίκηση), να πηγαίνουν τακτικά στην εκκλησία (άλλο άτομο πάλι), να έχουν παντρευτεί (ορισμένοι) από τα 24 τους και άλλα τέτοια πρωτάκουστα για λαούς που ... είναι πιο κάτω από τους νοτιο-ευρωπαίους όπως και να το κάνουμε...

 

Το ξέρω ότι με κάποιον ξένο που γνωρίζω πρώτη φορά δεν θα κάνω εύκολα 3ωρη συζήτηση όπως με έναν Έλληνα ή έναν Ιταλό. Το ξέρω επίσης ότι χρειάζονται περισσότερο χρόνο και περισσότερη προσπάθεια για να αναπτύξω φιλίες μαζί τους. Το ξέρω επίσης ότι υπάρχουν ΚΑΙ αυτά τα άτομα που περιγράφεις.

 

Αλλά το δημοφιλές παραλήρημα "εμείς οι νότιοι, οι ζεστοί, οι καλόκαρδοι και οι φιλεύσπλαχνοι είμαστε υπεράνω" είναι υποκριτικό και μεγάλη υπερβολή.

 

 

ΥΓ. Τώρα είδα ότι έχεις γράψει και άλλα μαργαριτάρια πανάθεμα σε. Αυτά που γράφεις να τα λες σε τίποτα οπαδούς του Σώρρα για να σε πιστέψουν. Γιατί αλλιώς δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι απλουστατο με αλλες αξιες μεγαλώνουν οι Βορειο Ευρωπαίοι και με αλλες οι Νοτιο Ευρωπαιοι (μεταξύ τους και οι Έλληνες).

 

Οι Βορειοι ειναι πολυ πιο σκληροκαρδοι ως χαρακτήρες (ως πλειοψηφεία εννοώ), σκληροι με ολους, ακόμη και με τα ιδια τους τα παιδια, και ως εκ τουτου υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που το παιδι δεν επικοινωνεί καν με τους γονεις του για χρόνια. Επικρατεί πανυγηρικά η ατομικότητα και όχι η συλλογικότητα, η κοινότητα και ζεστασιά που επικρατεί στους Νοτίους, οπου οι γνωστοί σου δεν θα σε αφήσουν, οι γονεις θα στηριξουν το παιδι και αυτο θα βοηθήσει αργότερα τους γονεις. Οι Νοτιοι δείχνουν αυτή τη συμπόνια προς τον συνάνθρωπο διοτι διακατέχονται ακομη απο κάποιες αξίες που δεν υπάρχουν πλέον στις βορειες χώρες, πολλοί πιστεύουν στον Θεό, στην οικογένεια, την φαμίλια που την θεωρούν ιερή. Και τέλος εννοειται πως και το κλιμα επιρρεάζει κατα πολύ την ιδιοσυγκρασία ενος ατομου.

όλοι οι άνθρωποι κατά βάθος ίδιοι είμαστε...

 

Αγαπάμε πονάμε φοβόμαστε με τον ίδιο τρόπο.

 

Απλά οι περιστάσεις και οι συγκυρίες/ιστορία είναι που εμφανίζουν "διαφορές φάσης" μεταξύ πληθυσμών...

 

 

Πχ αν έχεις κάποιον γνωστό που γνωρίζεστε απο παιδιά και του συνέβησαν μεγάλες αλλαγές (θάνατος κοντινού προσώπου, παρολίγον θανατηφόρο ατύχημα, διαζύγιο πολυετούς γάμου κτλ) θα δεις πως φαινομενικά ίσως να έχει αλλάξει αλλά στην πραγματικότητα ο ίδιος άνθρωπος είναι που όταν ήσασταν μικροί το σκάγατε απο το σχολείο για να πάτε στα φλιπεράκια :P

 

Έτσι υπάρχουν και φαινομενικές διαφορές μεταξύ πληθυσμών που έχουν να κάνουν με την ιστορία τους κυρίως και με τις συγκυρίες αλλά όλοι ίδιοι είμαστε κατα βάθος.. με άλλα λόγια αν οι Έλληνες είχαμε την ιστορία πχ των Άγγλων και μέναμε σε εκείνον τον τόπο τα ίδια θα κάναμε.. και τούμπαλιν.

 

Τέλος ακόμη και με την όποια διαφορά φάσης μεταξύ των όποιων πληθυσμών παλι καταβάση αν κάτσεις και ζήσεις τους άλλους θα δεις ότι ακόμη και έτσι οι διαφορές ειναι ελάχιστες και σε επίπεδο λεπτομερειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Θα σου πω μια πολύ απλή περίπτωση. Ειχα προβλημα με τα μάτια. Πήγα σε 2 γιατρούς για να καταλήξουν να μου πουν ότι για αυτό που έχω δεν προβλέπεται να μου δοθεί κάποιο φάρμακο. Πήρα τλφ Ελλάδα, ειπα στον Οφθαλμίατρο τι έχω,έγραψε τις σταγόνες, μου τις έστειλαν οι δικοί μου, ημουν καλά σε 2 μέρες. Στο Δουβλίνο θα έπρεπε να περιμένω να κάνει το μικρόβιο τον κύκλο του, δηλαδή 2 μηνες. Τόσο απλά! Δεν είναι οι γιατροι το προβλημα. Το συστημα υγείας τους είναι τέτοιο.

 

Η υπερσυνταγογράφηση είναι γνωστό πρόβλημα στην Ελλάδα (και οικονομικό και ιατρικό) όπως επίσης και να γράφουν οι γιατροί ΠΑΡΑΟΝΟΜΑ φάρμακα εξ' αποστάσεως.

 

 

ΥΓ: Τι εννοείς "έγραψε" ... ξεπερνώ ότι ο γιατρός αυτός ήταν κάκιστος επαγγελματίας αφού στα έγραψε χωρις να σε εξετάσει ... σε ποιόν τα χρέωσε ? ήσουν ασφαλισμένος εδώ ή στο εξωτερικό ?

Κανείς δεν μας αγαπάει.

♩ ♪ ♫ ♬ Εκτός από τη μάνα σου [/size]♩ ♪ ♫ ♬ [/size]

 

Ηδη οι Βρετανοί θέλουν να θεσουν αυστηρούς περιορισμούς στη μετανάστευση, οι Γερμανοι βάλαν ακροδεξιούς στη βουλή.

Ενώ στην Ελλάδα ας πούμε τους "αγαπάμε" όλους, και δε βάλαμε στη βουλή ναζιστικά κόμματα, δε κάναμε κυβέρνηση κόμματα που καλλιεργούσαν μίσος για άλλους λαούς (μέχρι να τους φυλίσουν τα πόδια μέχρι να στάξουν κανα ψιλό)

 

Ως Ελληνες με αυτά που παιρνάμε νομιζω φανήκαμε αρκετά πολιτισμένοι

 

χα, χα, χα

Manjaro κλαίνε όλοι κλαίνε και αυτοί που μένουν στην Κρήτη. Που οι μισοί συνταξιούχοι Ολλανδίας - Αγγλίας έχουν πάει εκεί μόνιμες διακοπές. Γιατί λες; Για να δουν τα σκουπίδια και τις τσίχλες στους δρόμους; Εάν η Ελλάδα είχε την ίδια οικονομία με την υπόλοιπη eu θα ήταν the place to be στην Ευρώπη. Δυστυχώς..

 

Καλά και στην Ισπανία, πορτογαλία, Μάλτα υπάρχουν πολλαπλάσιοι συνταξιούχοι βορειοευρωπάιοι.

 

Η Νότια Ευρώπη σε αυτό είναι απλά η Frolida της Ευρώπης.

 

Για τα σκουπίδια κατλαβαινω απόλυτα τι λέει ο Manjaro. Μετά από κάποια χρόνια εξωτερικό (Γαλλία/ΗΠΑ, Τουρκία, Μάλτα) τη βρώμα της Αθήνας δε μπορώ να τη χονέψω. Δε ξέρω αν χειροτέρεψε τελευταία ή πάντα ήταν έτσι απλά δε το καταλάβαινα εγώ.

Δεν νομίζω να ισχύουν αυτά που γράφεις, και στους Έλληνες υπάρχουν πολλά παραδείγματα ακραίας ατομικότητας, στο μόνο που συμφωνώ είναι οτι υπάρχει περισσότερο έντονος ο θεσμός της οικογένειας.

 

Αυτό έχει και θετικά και αρνητικά.

 

πχ "έντονος θεσμός της οικογένειας" είναι, ακόμα και πριν την κρίση, να μη φεύγει ένας νέος από το σπίτι του πριν παντρευτεί, να περιμένει τη μάνα του 25 χρονών να του στίψει πορτοκαλάδα και ακόμα και αν φύγει, να πηγαινει τα ρούχα του για πλύσιμο στη μάνα του, να χαρτζιλικώνεται από γερόντια κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18 Νοεμβρίου 2014 πέρασα από τις πόρτες του Ελ.Βενιζελος με έναν μικρό κόμπο στον λαιμό και κάποιες αμφιβολίες για το τι θα ακολουθήσει. Σήμερα, 5 Οκτωβρίου 2017 ξέρω ότι ήταν η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να είχα κάνει. Τον πρώτο καιρό είχα πέσει σε μια κατάθλιψη, κλασσικά μου λείπουν οι "φίλοι", η ελλαδιτσα και οι κλασικές μαλακιες που περάσαμε λίγο πολύ όλοι μας που φύγαμε έξω. Μπορώ να πως στην πραγματικότητα τελικά, δεν είχα ποτέ φίλους. Πολύ λένε ότι δεν θέλουν να φύγουν έξω γιατί δεν θέλουν να αφήσουν τους φίλους τους. Εγω ένα πράγμα έχω να πω. Οι "φίλοι" θα φύγουν, εσείς θα μείνετε μόνοι σας. Αν είναι να μείνετε, που θα μείνετε, τουλάχιστον να μείνετε με έναν καλό τραπεζικό λογαριασμό :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λόγοι να γυρίσει κανείς δεν είναι σχεδόν ποτέ οικονομικοί/επαγγελματικοί. Εγώ ξέρω μερικά ζευγάρια που γύρισαν στην Ελλάδα και το βασικό κίνητρο σε όλες τις περιπτώσεις ήταν τα παιδιά και η οικογένεια.

 

Ζώντας στο Λονδίνο με παιδί προβληματίζομαι συχνά για το πώς θα είναι η ζωή αν κάνουμε και δεύτερο. Τα ωράρια είναι δύσκολα με μηδενική υποστήριξη από το οικογενειακό περιβάλλον και τα κόστη τεράστια. Ενδεικτικά να πω ότι αν έχεις 2 παιδιά, πες το ένα 7 χρονών και το άλλο 3, τα πάγια μηνιαία έξοδα που έχεις είναι τα εξής:

Παιδικός σταθμός για το τρίχρονο: £1000-1500

Ιδιωτικό σχολείο για το 7χρονο: £1200-2000

Λύση για τις πρώτες απογευματινές ώρες, από όταν σχολάει το σχολείο μέχρι να γυρίσεις από τη δουλειά: £500-1000

 

Θα μου πεις, είναι αναγκαίο το ιδιωτικό σχολείο; Αναλόγως το πού ζεις, είναι. Καλά δημόσια υπάρχουν, αλλά τα σπίτια κοντά σε αυτά είναι πανάκριβα ακριβώς λόγω των σχολείων, οπότε το αντίστοιχο κόστος θα το πληρώσεις είτε σε αυξημένο ενοίκιο είτε σε "αέρα" όταν αγοράσεις σπίτι.

 

Πρόσθεσε κανένα 2χίλιαρο για ενοίκιο ή στεγαστικό δάνειο και είσαι ήδη >£5000 τον μήνα χωρίς καν να έχεις πληρώσει τα πάγια του σπιτιού, αυτοκινήτου κτλ. Αν δεν είστε δυο άτομα με πολύ καλές δουλειές, δεν τα βγάζεις εύκολα πέρα.

 

Για να βγάζεις το πολύ χρήμα που χρειάζεται, πρέπει να δουλεύεις σκληρά.

 

Έχεις κατανοήσει ότι ΗΒ δεν είναι μόνο Λονδίνο; Έχουν κλείσει 10,000,000 σκλάβους εκεί μέσα, και τα υπόλοιπα 54,000,000 στο νησί απολαμβάνουμε μία καλύτερη ποιοτικά, και χαμηλότερη κόστους ζωή μακρυά από αυτό......

Βγες έξω, μακρυά από μεγάλες πόλεις, και θα δεις ότι μπορεί να παίρνεις λίγο λιγότερα χρήματα, αλλά τα έξοδά σου θα πέσουν κατακόρυφα και αναλογικά θα είσαι καλύτερα γενικώς.

Το Λονδίνο (και Εδιμβούργο) χρειάζεται 4πλάσιο μισθό για να ζήσεις αξιοπρεπώς απ' ό,τι η υπόλοιπη χώρα.

 

Λοιπόν πάνω σε αυτό που έγραψε ο Snoob.
 
Όταν έμενα Δουβλίνο γνωρισα άνθρωπο που ηθελε να γυρίσει διοτι ειχε προβληματα υγείας και αδυνατουσε να τα λύσει με τη γραφειοκρατία υγείας του Η.Β. (το έχω γράψει και αλλού). Ο άνθρωπος ειχε ρευματοειδή αρθρίτιδα, πονούσε παντού, αλλά στο συστημα υγείας του Η/Β για να σου δωσουν τα φάρμακα που οι γιατροί γράφουν εδώ πέρα πολύ εύκολα σε ένα δημοσιο ή ιδιωτικο νοσοκομείο, πρέπει να έχεις φτάσει να έχεις παράλυση. Οποιος είναι γιατρός ξέρει.
 
Καταλήγω στο ότι είναι διάφοροι οι λόγοι που ωθούν κάποιοιν να επιστρέψει και πως το εξωτερικο δεν είναι αυτό που φαντάζεται κανείς ως κάτι απλο. Θέλει πολύ ψαξιμο, σχεδιασμό όπως σωστά επισημάνθηκε και δεν είναι καθόλου κακό αν κάποιος αποφασισει να επιστρέψει επειδη δεν μπορει. Δεν μπορουν ολοι.

 

 

Τί σχέση έχει το Δουβλίνο (Ιρλανδία) με το σύστημα υγείας του Ηνωμένου Βασιλείου; Είναι δύο διαφορετικές χώρες. (οπότε δεν σχολιάζω για την εγκυρότητα της δημοσίευσής σου).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Σκωτσέζοι ειναι ακριβώς το αντίθετο απο τι περιγράφεις. Επισης μιας κ αναφέρεις την θρησκεία. Μια χαρά θρήσκοι είναι. Απλα δεν είναι γιαλατζι θρήσκοι, σέβονται το διαφορετικό κ προ πάντων κατανοούν οτι η θρησκεία είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

Το αντίθετο με τους περισσότερους Έλληνες χριστιανούς που πανε κάθε Πάσχα κ Χριστούγεννα εκκλησία, βρίζουν τα θεία συνεχώς κ γενικότερα πιστεύουν ειτε απο συνήθεια ειτε απο συμφέρον αλλά αν τους πεις κουβέντα για την θρησκεία που πιστεύουν γίνονται Ταλιμπάν.

 

Τραβάς κανένα ζόρι επειδή πηγαίνει ο άλλος εκκλησία ή μήπως λογαριασμό θα σου δώσει κιόλας? Κλασσική κριτική από δήθεν προοδευτικό ελληνάρα του εξωτερικού που κάθεται και σχολιάζει την χώρα του και τους κατοίκους από τον καναπέ του. Και ναι κριτική και υποδείξεις για τα πιστεύον μου δεν δέχομαι από κανέναν, ακριβώς γιατί είναι προσωπικό μου θέμα γιατί δεν θα ενοχλήσω τον διπλανό μου και γιατί δεν επηρεάζεται ο οποιοσδήποτε άλλος από το τι θα πιστέψω εγώ, αν δεν γουστάρεις εσύ να πιστεύεις τότε μην πιστεύεις, δεν θα περιμένουμε την άδειά σου για το τι θα κάνουμε και σε τι θα πιστέψουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπερσυνταγογράφηση είναι γνωστό πρόβλημα στην Ελλάδα (και οικονομικό και ιατρικό) όπως επίσης και να γράφουν οι γιατροί ΠΑΡΑΟΝΟΜΑ φάρμακα εξ' αποστάσεως.

 

 

ΥΓ: Τι εννοείς "έγραψε" ... ξεπερνώ ότι ο γιατρός αυτός ήταν κάκιστος επαγγελματίας αφού στα έγραψε χωρις να σε εξετάσει ... σε ποιόν τα χρέωσε ? ήσουν ασφαλισμένος εδώ ή στο εξωτερικό ?

 

Άλλο η υπερσυνταγογράφηση που πλέον ακριβως επειδη τα πράγματα έχουν αγριέψει ελέγχεται σε μεγάλο βαθμό και άλλο το "δεν προβλέπετε να πάρεις τιποτε για τη πάθησή σου, θα κάνει τον κύκλο της". 

Ειναι 2 εντελως διαφορετικά πράγματα. 

Εκει ημουν ασφαλισμένος.

Ναι μίλησα με τον γιατρό, του ειπα συμπτώματα, του έστειλα φωτο (άλλωστε ήξερα κι εγω τι ειχα δεν ηταν πυρηνικη φυσική), έγραψε σε ένα χαρτί τις σταγόνες που έπρεπε να πάρω, μου τις έστειλαν από Ελλάδα. Τόσο απλό.

Ε αυτό το πολύ απλό πράγμα, ΔΕΝ προβλέπεται στο ΗΒ για το συγκεκριμένο μικρόβιο.

Παραπάνω έγραψα και τι τραβάνε όσοι έχουν χρόνιες παθήσεις και πότε επιτέλους τους δινουν τα φάρμακα. 

Η Ελλάδα ΉΤΑΝ σε ένα άκρο, πλέον έχει βελτιωθει. ΤΟ ΗΒ ειναι στο άλλο.

 

Να μην πιάσουμε και τη κουβέντα, του λόγου που έχουν προχωρήσει σε τοσο υψηλό επίπεδο την ειδική αγωγή, το θέμα πρόληψης κτλ κτλ

 

 

Τί σχέση έχει το Δουβλίνο (Ιρλανδία) με το σύστημα υγείας του Ηνωμένου Βασιλείου; Είναι δύο διαφορετικές χώρες. (οπότε δεν σχολιάζω για την εγκυρότητα της δημοσίευσής σου).

Που έχουν την ιδια νοοτροπία στην αντιμετώπιση μακροχρόνιων παθήσεων και στην "συνταγογράφιση" φαρμάκων.

(δε τα λέω χωρις να έχω ζησει εκει. Εμπειρικά τα γράφω και έχω την χειρότερη εμπειρία σε θέματα υγείας. Όταν φθάνεις στο σημείο να βρισκεις λυση στην Ελλάδα σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις, αντιλαμβάνεσαι το προβλημα) 

 

Υ.Γ- Ασχετα αν αντιπαθω γενικά τους Ιρλανδους αν και αυτο ειναι καθαρά προσωπικη εμπειρία πάλι :P

 

Eν πάση περιπτώση ειμαι εντελως off topic, σορρυ από τον ts που ξέφυγα και το πηγα στην υγεία. Ισως απλά έτυχε σε εμένα (και σε διάφορους που γνωρίζω :P). Μπορει άλλοι να λένε ποσο γαμάτο ειναι το σύστημα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...