Προς το περιεχόμενο

Επαναπατρισμός


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου πω τι σκέφτομαι προσωπικά σαν 32χρονος άνεργος TEI dropout που το ψάχνω για έξω. Το αντίθετο από εσένα δηλαδή που θέλεις να γυρίσεις.

Αυτό που πρότεινε ποιο πίσω κάποιος, δλδ να μιλήσεις με σοβαρό λογιστή να δεις πόσα θα σου κοστίζει η ζωή εδώ vs πόσο σου κοστίζει εκεί, ισχύει και να το κάνεις οπωσδήποτε!

Άσε τι σου λένε οι φίλοι σου. Και μένα οι φίλοι μου λένε η ζωή έξω γ@$#ει αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι τόσο άσπρο/μαύρο, είναι πιο πολύ γκρι η κατάσταση.

Περιληπτικά σου λέω πως εδώ θα έχεις ΕΝΦΙΑ(αν έχεις δικό σου σπίτι), φουσκωμένη ΔΕΗ(κυρίως λόγω έξτρα χρεώσεων), ηλίθιους φόρους στα πάντα(τέλη κυκλοφορίας ας πούμε), διαπλοκή, διαφθορά, ανεργία(πραγματική, δες μικρές αγγελίες και κλάψε ελεύθερα μόνο ντελίβερι και σερβιτόρες ζητάνε), καθεστώς δουλοκρατείας στις σχέσεις εργοδότη-υπαλλήλου(δεν σ'αρέσει? έφυγες! περιμένουν 10000 στην γωνία να σε αντικαταστήσουν) και πολλά άλλα.

Τα βασικότερα όμως (για εμένα) είναι η ανισότητα στην ποιότητα ζωής και η μιζέρια που εκπέμπουν οι Έλληνες σήμερα.

Ίσως εσύ που έχεις πτυχίο να βρείς κάτι αξιόλογο και να έχεις τη δυνατότητα να ανταπεξέλθεις. Δεν το ξέρω, ούτε μπορώ να σου πω τι να κάνεις.

Αυτό που μπορώ να σου πώ είναι σκέψου το καλά γιατί πολλοί θα σκότωναν για να είναι στη θέση σου. Δηλαδή μακριά από αυτήν την τοξική κοινωνία της Ελλάδας του 2017.

Είμαστε μια κοινωνία εφήβων. Δεν ξεφύγαμε ποτέ από το λύκειο, τον φραπέ πρωί-μεσημέρι-βράδυ, την καγκουριά με το glx και το saxo  και την σπατάλη.

Θέλεις αλήθεια να γυρίσεις εδώ? Έλα διακοπές 15 μέρες να δεις τι παίζει και θα καταλάβεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Totem_lost Bratislava είμαι , το σπίτι μου είναι σε λόφο ( έχω θες Αυστρία ) ο οποίος είναι αποκομμένος από την υπόλοιπη πόλη ( ιδιωτικός δρόμος) , αραιοκατοικημένος με μονοκατοικίες μόνο , και το δάσος αρχίζει 20 μετρα από το σπίτι μου. Γενικά όντως το να μην έχεις νοίκι δεν συγκρίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Totem_lost Bratislava είμαι , το σπίτι μου είναι σε λόφο ( έχω θες Αυστρία ) ο οποίος είναι αποκομμένος από την υπόλοιπη πόλη ( ιδιωτικός δρόμος) , αραιοκατοικημένος με μονοκατοικίες μόνο , και το δάσος αρχίζει 20 μετρα από το σπίτι μου. Γενικά όντως το να μην έχεις νοίκι δεν συγκρίνετε.

Το σπίτι το είχες πριν πας εκεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα 34 πια , είχα φύγει το 2012 Αγγλία και γυρισα το τέλη 2014 (αφού βρήκα αντίστοιχη δουλειά εδώ). Προς το παρόν όλα καλά , στην αρχή δεν πίστευα ότι θα έχει κάποιο μέλλον απλά δεν άντεξα το έξω εκείνο το διάστημα ενώ είχα δουλειά. Τώρα δεν έχω παράπονο είμαι σε δουλειά που αναγνωρίζεται αυτό που κάνω. Αν κρίνω από φίλους και παιδιά που έχω γνωριστεί στον νέο αυτό τόπο (Πάτρα) ίσως είμαι τυχερός σε συνθήκες. Αν με ρώταγες το 2015 αν θα έφευγα η απάντηση είναι ναι. Τώρα δεν νομίζω , εκτός και αν υπάρχει σούπερ ευκαιρία που προϋποθέτει κ ψάξιμο καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο και χρήσιμο. Δεν κατάλαβα ακριβώς το λόγο που πήρες την απόφαση να γυρίσεις όμως.

Προσωπικοί λόγοι λέει, προφανώς κάτι που δεν θέλει να αναφέρει.

Αυτό που μπορώ να σου πω όμως είναι τι βοήθησε την απόφαση μου, συνθήκες που αν δεν υπήρχαν, ίσως και να μην επέστρεφα ούτε στη δεκαετία:

 

1) Είμαι αρκετά νέος + δεν έχω παιδιά ακόμα. Που σημαίνει δεν εξαρτώνται στόματα / άτομα από μένα. Που σημαίνει, στα @@ μου όλα. Μπορώ θεωρητικά να αλλάζω σπίτι, χώρα ή δουλειά κάθε μήνα, χωρίς να επηρεάζω, να ενοχλώ ή να δυσαρεστώ κανένα.

 

Οπότε, αν εξαιρέσεις τις συνέπειες του Brexit, επειδή κρατάω επαφές και μένω updated μπορώ να γυρίσω αύριο Αγγλία και θα είναι σαν να μην έφυγα ποτέ.

 

2) Υποστήριξη από οικογένεια. Πάρα πολύ βασικό που συχνά αγνοείται. Μπορεί οι γονείς να έχουν σταματήσει να με συντηρούν πολλά χρόνια, να μην έχουν να μου αφήσουν έτοιμο γραφείο/εργοστάσιο/πολυκατοικίες  ή να μην έχουν κολλητό το Σάλλα, πράγματα που θα με βοηθούσαν αφάνταστα, αλλά το να ξέρεις ότι και όλα να γαμηθούν ανάποδα, έχεις ένα πατρικό να γυρίσεις, χωρίς να σου αρχίσουν τα σπασ@ρχιδικα "στα λεγα εγώ", "αφού είχες σίγουρη δουλειά, τι ξύνεσαι", "καλά να πάθεις" κτλ κτλ ή ακόμα χειρότερα να μου χρεώνουν ....ενοίκιο(!!) είναι πάρα πολύ μεγάλο θέμα.

 

3) Γουστάρω πάρα πολύ το αντικείμενο μου και μπορώ να το χτίζω και να το αναπτύσσω ακόμα και στην Ελλάδα. Οπότε το if you don't use it, you lose it που αναφέρθηκε από άλλο μέλος για το γιατρό που ήρθε στην Ελλάδα και βλέπει ελάχιστα πλέον περιστατικά, με αποτέλεσμα να "μένει πίσω" δεν ισχύει. Επιπλέον με αυτά που έχω δει και με την (όποια) εμπειρία έχω χτίσει, νομίζω ότι λίγο δύσκολο να μείνω πλέον άνεργος.

 

Φυσικά πάντα μπορεί να γαμηθεί ο Δίας, αφάνταστα πολύ, αλλά τότε ισχύει το (2). Αν όμως τα πράγματα μείνουν όπως είναι, νιώθω "safe" (σε πολλά, πάρα πολλά εισαγωγικά).

 

Αποτέλεσμα του (1), (2) και (3) είναι να βλέπω την επιστροφή περισσότερο όπως το έθεσε έντεχνα ο Ψιτ, και λιγότερο ως κρίσιμη απόφαση ζωής. Αν κάποιοι από τα 3 δεν ίσχυε, οι πιθανότητες να γύριζα θα έπεφταν κατακόρυφα.

 

 

Praetorianos θενκς ίδια φάση και εγώ. Εκεί που λες ᾽σπίτι, υποχρεώσεις, Netflix και κανα ταξίδι᾽ δάκρυσα. Σε τι κλάδο δουλέυεις;

Καλή ερώτηση. Έχω κάνει ένα πάντρεμα Finance και Operational Research και τα αναμιγνύω με όποια αναλογία με βολεύει κάθε φορά.

 

Ως αποτέλεσμα έχω αλλάξει 4 τελείως διαφορετικούς μεταξύ τους κλάδους/industries, χωρίς, παραδόξως, να φαίνονται παλαβές οι επιλογές στο βιογραφικό μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα βασικότερα όμως (για εμένα) είναι η ανισότητα στην ποιότητα ζωής και η μιζέρια που εκπέμπουν οι Έλληνες σήμερα.

 

Ίσως εσύ που έχεις πτυχίο να βρείς κάτι αξιόλογο και να έχεις τη δυνατότητα να ανταπεξέλθεις. Δεν το ξέρω, ούτε μπορώ να σου πω τι να κάνεις.

 

Αυτό που μπορώ να σου πώ είναι σκέψου το καλά γιατί πολλοί θα σκότωναν για να είναι στη θέση σου. Δηλαδή μακριά από αυτήν την τοξική κοινωνία της Ελλάδας του 2017.

 

Είμαστε μια κοινωνία εφήβων. Δεν ξεφύγαμε ποτέ από το λύκειο, τον φραπέ πρωί-μεσημέρι-βράδυ, την καγκουριά με το glx και το saxo  και την σπατάλη.

 

Θέλεις αλήθεια να γυρίσεις εδώ? Έλα διακοπές 15 μέρες να δεις τι παίζει και θα καταλάβεις.

Πολυ butthurt αποψη ,πιο πιθανο να βγαζεις απλα ξινιλα επειδη τα εχεις βαλει με το δημοσιο και την μαυρη σου την μοιρα.Η ποιοτητα ζωης μου ειναι παρα πολυ καλη πλεον και εγινε ετσι μετα απο αλλαγες που εκανα στην προσωπικη μου ζωη μηπως πρεπει να κανεις και εσυ καποιες αλλαγες?Η μιζερια δεν εκφραζει ουτε εμενα ουτε τον κοινωνικο μου κυκλο ,ειχα αρκετους μιζερους που μας πριζαν τα κακαλα γιατι αλλοι βγαζουν πολλα και αυτοι οχι ή εγω εχω σπουδασει και ο αλλος βγαζει περισσοτερα απο εμενα γιατι εγω να μην μπορω να παρω καινουργιο αμαξι και το καινουργιο iphone κατευθειαν ε μια πεντε δεκα τους ξεκοβεις και τελειωνει η μιζερια.

Ηταν καθαρα μιζεροι απο επιλογη τους και θεωρουσαν οτι μονο τα υλικα ειναι αυτα που θα σε κανουν ευτυχισμενο (Ανθρωπος που βαζει το χρημα και τα υλικα σαν νο1 για την ευτυχια του ειναι ξεκαθαρα ανωριμος για εμενα).

Οπως και για το εξωτερικο δεν ειναι ασπρο μαυρο και για εδω ισχυει το ιδιο παντου υπαρχουν τα υπερ και τα κατα και εδω ισχυει το ιδιο ακριβως.

Στις 15 μερες διακοπες τι θα καταλαβει ακριβως εξηγησε μου και εγω πηγα εξω διακοπες αρκετες μερες και τα μονα που ειδα ειναι πως ειναι η πολη και μπορεσα να βγαλω συμπερασματα για την διασκεδαση τους και για την καθημερινοτητα δεν μπορω να τους αξιολογησω σαν λαο περα απο καποια βιαστικα ισως συμπερασματα.

Δηλαδη αν πας αγγλια 15 μερες και βγεις δυο Σαββατα τι συμπερασμα θα εβγαζες για αυτους σαν λαο οτι ειναι βλακομπεκριδες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι οτι ήρθα για 15 μέρες διακοπές... και δεν ήθελα να φύγω! :)

λογικο μου ακουγεται το καλοκαιρι στην ελλαδα ειναι εξαιρετικο αλλα ηρθες να φας χρημα και να περασεις καλα.Το περιεργο θα ηταν να μην σου αρεσε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα που επισημαίνετε αρκετοί και αφορά την "μιζέρια" του εκάστοτε λαού, πως ακριβως το προσδιορίζετε?

Με απλά λόγια, τι ακριβως σημαίνει "μιζέρια" για εσάς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ τι κατάλαβα ότι θέτουν ως "μιζέρια" ,το γεγονός ότι κάποιοι από τους γνωστούς -φίλους παραπονούνται για τα οικονομικά τους (είτε γιατί έχουν πρόβλημα είτε γιατί δεν αμείβονται καλά) και τους χαλάνε την διάθεση.

Αυτό βέβαια που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνεται να έχεις ποιότητα ζωής χωρίς να έχεις μια σχετική άνεση στο οικονομικό (δεν μιλάμε για τρελά λεφτά αλλά τουλάχιστον για άνω των 1000€ καθαρά).

Τα λεφτά από μόνα τους δεν σε κάνουν ευτυχισμένο αλλά μπορούν να σου προσφέρουν αρκετές προϋποθέσεις για να γίνεις, χωρίς αυτά στην Ελλάδα του 2017 δεν....

Επίσης σύνηθως αυτό το λένε συχνά όσοι έχουν οικονομική άνεση........και αν ήταν στην αντίπερα όχθη θα γκρίνιαζαν όπως οι "μίζεροι"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ακομη ενας γνωστος μου που ηταν Αμερικη την τελευταια 5ετια,
ετοιμαζεται να επιστρεψει, μαλλον μεχρι τελος του χρονου.
Ειναι φιλος του αδερφου μου και δεν μιλαμε εμεις αμεσα, αλλα με ενημερωσε ο αδερφος μου οτι ο καλος του φιλος επιστρεφει...
Δεν ξερω τι θα κανει με το θεμα δουλεια, ελπιζω κατι να εχει στο μυαλο του.
Το γεγονος ομως ειναι οτι κλειδωσε κι η δικη του επιστροφη, που την σκεφτονταν τα τελευταια χρονια ειναι αληθεια, παροτι στην Αμερικη ειχε σχετικα καλο εισοδημα, δουλευοντας σε εστιατορια Ελληνων συγγενων.
Επιστρεφει κι αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να δουλευεις σε εστιατορια δεν ειναι ακριβως dream job (εκτος κι αν ειναι manager σε 4-5 ξερω γω που τελωσπαντων και παλι απαιτει πολλη δουλεια αλλα ειναι λιγο καλυτερα). δεν αμφισβητω οτι θα ειχε καλο εισοδημα, απλα υπο αλλες εργασιακες συνθηκες ισως το ξανασκεφτοταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...