Προς το περιεχόμενο

μη έγκαιρη ανανέωση ΟΑΕΔ & ΙΚΑ


big moln

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεδομένα

-δεν ανανέωσα την κάρτα οαεδ και εληξε προχτες

-ειμαι ασφαλισμενος στο ικα ως ανεργος

 

ζητουμενα

1.απαιτειται ολο το πακο δικαιολογητικων για επανεκδοση καρτας οαεδ ή μόνο εκαθ εφοριας;

2.η ασφαλεια στο ικα παυεται αυτοματα ή αν ανανεωσω αμεσα την καρτα, ουτε γατα ουτε ζημια;

3.αν παυεται αμεσα, εχεις κανεις αναλογη εμπειρια, αν θα ξαναπερασω ενα διμηνο ανασφαλιστος καθοτι η καινουργια ασφαλιση ειθισται να ξεκιναει 2 μηνες μετα;

 

παραδοχές

ευχαριστω τους γνωριζοντες, ελπιζω στην παραπλευρη ενημερωση των μη γνωριζοντων, οικτιρω τα τρολ και ενημερωνω εκ των προτερων τους γιατιδενπαςναρωτησεις οτι σε φιλοσοφικο επιπεδο τους εντασσω μη ελαφρα τη καρδία επίσης στα τρολ

 

χρονος εξετασης

3 τέρμινα

 

καλη επιτυχια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*παύει

Η λύση είναι πολύ απλή, πας στον ΟΑΕΔ και το παίζεις κακομοίρης, ότι δήθεν αρρώστησες και δεν μπόρεσες να πας, δεν είχες ιντερνετ να ανανεωσεις ηλεκτρονικά, κλαψ, σνιφ και θα σε λυπηθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προϊστάμενος του ΟΑΕΔ σου έχει περιθώριο κάποιες μέρες να σου εγκρίνει ανανέωση κι ας έχει περασει η ημερομηνία σου.

Πήγαινε και κάνε ότι γράφτηκε από πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*παύει

Η λύση είναι πολύ απλή, πας στον ΟΑΕΔ και το παίζεις κακομοίρης, ότι δήθεν αρρώστησες και δεν μπόρεσες να πας, δεν είχες ιντερνετ να ανανεωσεις ηλεκτρονικά, κλαψ, σνιφ και θα σε λυπηθούν.

το έπαθε κοντινό μου πρόσωπο που είχε θάνατο κοντινού προσώπου και μέσα στην κατάσταση δεν είχε μυαλό να θυμηθεί την κάρτα και έχασε την ημερομηνία για 4? μέρες

ε εξήγησε τι έγινε και η κ@ριόλα η διευθύντρια της είπε πως "ακόμα κ στο νοσοκομείο να είσαι (μίλαγε και στον ενικό και με υφάκι) την δίνεις στο γιατρό και στην ανανεώνει αυτός! "είστε αδικαιολόγητη" 

τελικά έβγαλε άλλη κάρτα γιατι άκρη δεν έβγαζε. Βέβαια χαρά στην υπομονή της κ στην ηρεμία της , αν μου μίλαγε εμένα με τέτοιο υφάκι θα της έχωνα το κεφάλι στα σκουπίδια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προϊστάμενος του ΟΑΕΔ σου έχει περιθώριο κάποιες μέρες να σου εγκρίνει ανανέωση κι ας έχει περασει η ημερομηνία σου.

Πήγαινε και κάνε ότι γράφτηκε από πάνω.

 

 

ψηλέ αυτό γίνεται και τώρα που τα πράματα γινήκανε ηλεκτρονικά και φαίνεται λήξη της κάρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά άνεργος είσαι, πως μπορεί να ξέχασες να την ανανεώσεις; Τόσες πολλές δουλείες είχες;

Απαράδεκτος! Ίσως τελικά αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχεις εργασία....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε τριμηνο ειναι η ανανεωση, δεν θελει και πολυ να το ξεχασεις ή να μπερδεψεις τις ημερομηνίες, μην πυροβολουμαι τον αλλο ετσι ευκολα. Επισης βραδυπους μην εισαι τοσο πικροχολος σε ολους μπορει να συμβει. Εχεις αναρωτηθει ποτέ και πως ποσοι αλλοι εχουν εργασια ειτε στο δημοσιο ειτε στο ιδιωτικο τομεα???

ts στο αυτο που εισαι πολυ φαουλ ειναι οτι εχουμε τοση τεχνολογια στα χερια μας και εσυ δεν την κανεις χρηση.

Εχω σε μια τετοια περιπτωση ρυθμισα το κινητο να μου υπενθυμιζει το γεγονος καθε τριμηνο και σε καποια ωρα που θα ειμαι σπιτι ωστε να κανω ταυτοχρονα και την ανανεωση. Ετσι δεν χανεται η ημερομηνια, δεν ταλαιπωρουμαι, ουτε σπαω το κεφαλι να θυμαμαι τις υποχρεωσεις που εχω. Επισης ετσι δεν χανεις αδικα και τα μορια που ειχες συγκεντρωσει και το "οφελος" αν τυχον λαμβανεις μερος στους διαγωνισμους του οαεδ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά άνεργος είσαι, πως μπορεί να ξέχασες να την ανανεώσεις; Τόσες πολλές δουλείες είχες;

Απαράδεκτος! Ίσως τελικά αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχεις εργασία....

Εισαι καποιου ειδους κριτης εδω μεσα?

Πως μιλας ετσι στο συνανθρωπο?

Πλυθηκες η ακομη?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με την αδικαιολόγητη απαίτηση να ανανεώνει καποιος την κάρτα ανα κάποιο χρονικό διαστημα το σκέφτηκε κανείς πριν ανοίξει το ιντερνετικό του στόμα;

Μνημόνια μέχρι να κρυώσει η κόλαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με την αδικαιολόγητη απαίτηση να ανανεώνει καποιος την κάρτα ανα κάποιο χρονικό διαστημα το σκέφτηκε κανείς πριν ανοίξει το ιντερνετικό του στόμα;

Μνημόνια μέχρι να κρυώσει η κόλαση.

 

Ε ναι, λες και δεν βλέπουν αν παίρνεις ένσημα ή όχι - γιατί πρέπει να μπαίνεις σε ένα σάιτ και να πατάς ένα κουμπί κάθε 3 μήνες και αν ξεχνάς να το πατήσεις να παύει να ισχύει η κάρτα ανεργίας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ηλεκτρονικό σύστημα, υπάρχει κάποια επιπλέον διορία ορισμένων ημερών από την ημερομηνία που εκδόθηκε η κάρτα. Σε μένα παραλίγο να το ξεχάσω πέρσι γιατί είχα κάτι ιστορίες με θέματα υγείας και τρέξιμο στους γιατρούς, μπήκα καταγχωμένος στην ιστοσελίδα να δω αν πέρασε η προθεσμία, πρόλαβα στο παρατσάκ να κάνω ανανέωση 1-2 ημέρες πριν λήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσαν καλλιστα να σου στελνουν μια ειδοποιηση μεσω e-mail να την ανανεωνεις .. Εκτος και αν δεν γινεται τεχνικα αυτο ? Παντως το email το χει ο οαεδ !(εννοω με αυτοματοποιημενο τροπο αν γινεται , οχι να στελνει ο υπαλληλος μαιλς :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσαν καλλιστα να σου στελνουν μια ειδοποιηση μεσω e-mail να την ανανεωνεις

Σιγα μην σου χαρίζουν και ενα τεράστιο κτήμα με έτοιμες πασοκοεπιδοτησεις για να γίνεις τσιφλικάς και να μην ξεπεσεις ποτε ξανά στα βάσανα της μισθωτής σκλαβιας

 

Προς ενδιαφερομενους, ο ικας δεν επηρεάζεται, την κάρτα στην ανανεωνουν χωρίς παρακάλια τουλάχιστον για αριθμό ημερων αφηρημαδας που μετριέται στα (υψωμενα) δάχτυλα του ιδομενεα7 όταν του στέλνω πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Για να γνωριζεις ακριβως τι παιζει επειδη το περασα. Ξεχασα να την ανανεωσω. Πολλες μερες. Πηγα στον διευθυντη και μου εκανε την εξυπηρετηση. ΑΛΛΑ! Δεν εχει δευτερη φορα μου ειπε. Βαση νομου. Με λιγα λογια θα στο φτιαξουν, και προσεχε μη το ξανακανεις δευτερη φορα. Την εβαψες

 

Και δε λεω αρλουμπες. Ισχυει οτι σου ειπα. Οποτε πηγαιβε οαεδ οπως εισαι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...