Προς το περιεχόμενο

μη έγκαιρη ανανέωση ΟΑΕΔ & ΙΚΑ


big moln

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Δεκέμβρης του 2018 και ακόμα ισχύει.

Τους λες ότι θες να ανανεώσεις κάρτα ανεργίας που έχει λήξει (εκπρόθεσμη) και απλώς σου λένε ότι ο προϊστάμενος μπορεί να παρέμβει στο σύστημα μόνο μια φορά. Είχα προετοιμάσει ολόκληρη ιστορία για γαστρεντερίτιδα που με θέρισε και δεν μπορούσα να σηκωθώ ούτε μέχρι τον υπολογιστή να ανανεώσω την κάρτα μου... ούτε καν. Μόλις είπα στην προϊστάμενη "έληξε η προθεσμία της κάρτας μου..." απλώς μου την ζήτησε και μου λέει "θα στην φτιάξω..."

Ήταν όντως η πρώτη μου φορά που το αμέλησα ενώ εδώ και 4 χρόνια την ανανεώνω ευλαβικά (μιλάμε στρατιώτης!) και η λήξη της προθεσμίας ήταν πριν 2 μέρες. Οπότε μου είπε και η κυρία στην υποδοχή "4 χρόνια, είστε συνεπής, φαίνεται. Λογικά θα σας το φτιάξει η προϊστάμενη, αλλά γίνεται μόνο μία φορά να το ξέρετε, γιατί κάποιοι θεωρούν ότι αφού γίνεται, ξαναγίνεται...". Και εντάξει έχουν και δίκιο οι άνθρωποι, άμα είσαι κοσμάρα δε σου χρωστάνε και τίποτα να σε ξελασπώνουν κάθε φορά. Θεωρώ άμα σε δούνε ειλικρινή και δεν πουλάς μούρη στο φτιάχνουν πάντα την πρώτη φορά. Τώρα, δεν νομίζω ότι υπάρχει τεχνικός περιορισμός του λογισμικού και δεν μπορεί να παρέμβει δεύτερη φορά ο προϊστάμενος, άμα πέσεις και σε κώμα και τους φέρεις χαρτί γιατρού θα σου το ξαναφτιάξουν αλλά όχι και για τον παραμικρό βαβά φαντάζομαι, αυτό είναι το νόημα του "μόνο μια φορά".

(Έχω κάνει αίτηση στο νέο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ και μόλις κατάλαβα ότι έχει λήξει η προθεσμία ανανέωσης της κάρτας και παίζει να το χάσω με πήγε τρεις και μία! Ευτυχώς που υπήρχε και αυτό το ποστ και πήρα μια ιδέα τι να περιμένω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ το παιδί που έκανε το θέμα και βγαίνει στα πρώτα αποτελέσματα του google αυτό το θρεντ, όπως και τα παιδιά που απάντησαν επί του θέματος.

Χθες το βράδυ ψάχνοντας τα δικαιολογητικά για κάτι άλλο, συνειδητοποίησα πως το Δεκέμβρη ξέχασα να ανανεώσω την κάρτα μου και μου κόπηκαν τα πόδια (ήταν μέχρι 16/12, +5 μέρες). 

Ψάχνοντας τι πρέπει να κάνω όταν περάσει η προθεσμία ανανέωσης, έπεσα σ' αυτό το θέμα, οπότε πήγα σήμερα το πρωί στον οαεδ αισιόδοξη.

Πράγματι μου ανανέωσε την κάρτα ένας κύριος, ο οποίος μου έγραψε με κόκκινο στυλό την ημερομηνία λήξης στην κάρτα (16/3/19) και με αυστηρό ύφος (δίκαια) μου είπε πως αυτό δεν πρέπει να ξαναγίνει γιατί θα έχει διαγραφεί οριστικά.

🙌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 8/10/2017 στις 12:25 ΜΜ, Alxnks είπε

Εγω που έχω αργισεις ενα μηνα? 

 

2 λεπτά πριν, Dimitra koutsiouki είπε
Στις 8/10/2017 στις 12:25 ΜΜ, Alxnks είπε

Εγω που έχω αργισεις ενα μηνα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...