Προς το περιεχόμενο

Για ποιό λόγο να αγοράσω MacBook Pro? (Έχω windows laptop).


tsourlouboum123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλοι,

 

σκέφτομαι να μεταβώ από windows pc σε Macbook pro για να μπορώ να συγχρονίζω όλες τις apple συσκευές μου και να εργάζομαι γρηγορότερα.

Ειδικότερα ενδιαφέρομαι να πάρω ένα MacBook Pro 15.6'', απ' ότι το έχω δει στο skroutz κοστίζει υπάρχουν δύο εκδόσεις σε μέγεθος οθόνης 15.6''.

1. https://goo.gl/rvPVmH από 2.974€ και

2. https://goo.gl/gEBTss από 3.199€.

 

Είναι αρκετά ελαφρύ και κομψό και δεν καταλαμβάνει πολύ χώρο αλλά και αρκετά γρήγορο και ασφαλές από πλευράς λογισμικού.

 

Έχω ένα φίλο που είναι αυτές τις ημέρες Αμερική για διακοπές. Όπου τα παραπάνω MacBook Pro κοστίζουν περίπου 600€ φθηνότερα.

 

1. Τι λέτε αξίζει να το πάρω;

2. Αν το αγοράσει ο φίλος από Αμερική και το φέρει Ευρώπη υπάρχει περίπτωση να προκύψει κάποιο πρόβλημα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγγυηση δεν θα εχεις γιατι ειναι προιον εκτος ευρωπης.

με τοσα λεφτα περνεις ενα πολυ καλο παλη λαπτοπ με γουιντοους alienware πχ και θα κανεις την δουλεια σου γρηγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από Ασία σχεδόν 40%φθηνότερα!!!

Είχε Ελλάδα μαζί με το magic mouse 3100 σχεδόν και μου βγήκε από Ταϊλάνδη 1900 Ευρώ. Πηρα βέβαια πίσω και από το VAT Refund σχεδόν 7%, αλλά και πάλι η διαφορά ήταν τεραστια με Ελλάδα.

 

Εγγύηση θα έχεις International σίγουρα για ένα χρόνο, όπως είχε και το δικό μου.

 

Το είχα αγοράσει από επίσημο κατάστημα Apple.

 

Ο φίλος σου πρέπει να το φέρει χωρίς κουτί, σαν να είναι το δικό του, γιατί αλλιώς ετοιμάσου για φόρο συν ποινή αν το βρουν.

 

Και τα υπολογίζουν στο τελωνείο με βάση την Ελληνική τιμή του προϊόντος, οπότε μετά θα σου βγει παραπάνω από όσο κοστίζει εδώ.

 

Αν το έχει χωρίς κουτί στην τσάντα του σαν δικό του, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν κατάλαβα καλά εσύ το πήρες από Ταυλάνδη με 1900€?
 

Και από Ασία σχεδόν 40%φθηνότερα!!!

Είχε Ελλάδα μαζί με το magic mouse 3100 σχεδόν και μου βγήκε από Ταϊλάνδη 1900 Ευρώ. Πηρα βέβαια πίσω και από το VAT Refund σχεδόν 7%, αλλά και πάλι η διαφορά ήταν τεραστια με Ελλάδα.

 

Εγγύηση θα έχεις International σίγουρα για ένα χρόνο, όπως είχε και το δικό μου.

 

Το είχα αγοράσει από επίσημο κατάστημα Apple.

 

Ο φίλος σου πρέπει να το φέρει χωρίς κουτί, σαν να είναι το δικό του, γιατί αλλιώς ετοιμάσου για φόρο συν ποινή αν το βρουν.

 

Και τα υπολογίζουν στο τελωνείο με βάση την Ελληνική τιμή του προϊόντος, οπότε μετά θα σου βγει παραπάνω από όσο κοστίζει εδώ.

 

Αν το έχει χωρίς κουτί στην τσάντα του σαν δικό του, δεν υπάρχει πρόβλημα.


Τι ακριβώς είναι αυτό το windows allinware;

 

Πρώτη φορά το ακούω

εγγυηση δεν θα εχεις γιατι ειναι προιον εκτος ευρωπης.

με τοσα λεφτα περνεις ενα πολυ καλο παλη λαπτοπ με γουιντοους alienware πχ και θα κανεις την δουλεια σου γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν κατάλαβα καλά εσύ το πήρες από Ταυλάνδη με 1900€?

 

 

Τι ακριβώς είναι αυτό το windows allinware;

 

Πρώτη φορά το ακούω

Gaming oriented laptops της Dell. Τσιμπημένα κάπως από άποψη τιμών, αλλά τρομερά μηχανήματα με κορυφαία χαρακτηριστικά, υψηλή ποιότητα κατασκευής, άριστο setvice κτλ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλειά κάνεις; Το χρειάζεσαι ως εργαλείο δουλειάς; Αν είσαι γραφίστας, προγραμματιστής, ασχολείσαι με video editing κτλ τότε αξίζει να το πάρεις. 

 

Αν απλά το θέλεις για να έχεις ένα μουράτο laptop που θα συγχρονίζεται ευκολότερο με το κομψό smartphone σου τότε συγγνώμη αλλά κάπου υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλειά κάνεις; Το χρειάζεσαι ως εργαλείο δουλειάς; Αν είσαι γραφίστας, προγραμματιστής, ασχολείσαι με video editing κτλ τότε αξίζει να το πάρεις. 

 

Αν απλά το θέλεις για να έχεις ένα μουράτο laptop που θα συγχρονίζεται ευκολότερο με το κομψό smartphone σου τότε συγγνώμη αλλά κάπου υπάρχει πρόβλημα.

 

δεν υπάρχει απαραίτητα πρόβλημα για τη 2η περίπτωση, απλά μια οικονομική άνεση που ο φίλος μας μπορεί να τη ξοδέψει όπου θέλει!

 

κατά τα άλλα συμφωνώ με όσα είπες σχετικά με το πως θα μπορεί να εκμεταλλευτεί στο έπακρο το macbook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλειά κάνεις; Το χρειάζεσαι ως εργαλείο δουλειάς; Αν είσαι γραφίστας, προγραμματιστής, ασχολείσαι με video editing κτλ τότε αξίζει να το πάρεις. 

 

Αν απλά το θέλεις για να έχεις ένα μουράτο laptop που θα συγχρονίζεται ευκολότερο με το κομψό smartphone σου τότε συγγνώμη αλλά κάπου υπάρχει πρόβλημα.

 

Μου αρέσει γενικότερα η όλη προσέγγιση της Apple στα προιόντα της. Από την άλλη δεν μου είναι εύκολο να αποχωρηστώ το windows laptop μου.

 

Το να μπορείς να έχεις synchronized όλες τις συσκευές θεωρώ ότι σου λύνει τα χέρια ανεξάρτητα από τι δουλειά μπορεί να κάνει ο καθένας.

Κατσε να την φωναξω

"Κυρια Μερκεεεεελ!"

Ρε φίλε άμα δουλεύεις για μήνες σαν το σκύλο, αξίζει να κάνεις ένα δώρο στον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gaming oriented laptops της Dell. Τσιμπημένα κάπως από άποψη τιμών, αλλά τρομερά μηχανήματα με κορυφαία χαρακτηριστικά, υψηλή ποιότητα κατασκευής, άριστο setvice κτλ.

 Άρα καταλαβαίνω ότι για κάποιον που δεν παίζει παιχνίδια δεν του προσδίδει και κάποια τεράστια οφέλεια, κατάλαβα σωστά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Άρα καταλαβαίνω ότι για κάποιον που δεν παίζει παιχνίδια δεν του προσδίδει και κάποια τεράστια οφέλεια, κατάλαβα σωστά;

Δεν είναι μόνο για παιχνίδια το Alienware. Είπα ότι είναι gaming oriented λόγω του πληκτρολογίου του, της κάρτας γραφικών του και γενικότερα του όλου στησίματος.

 

Αν εσύ το θες και για heavy video editing και γενικά δουλειές που θέλουν πολύ δυνατά υποσυστήματα, τότε θα σε καλύψει και με το παραπάνω.

 

Βέβαια, είναι Windows και εσύ απ'ότι κατάλαβα θες Mac OS, ώστε να ολοκληρώσεις το Apple οικοσύστημα σου, οπότε δε ξέρω κατά πόσο θα σου είναι χρήσιμο το Alienware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικα με το πόσο ευκόλη είναι η ματάβαση από windows σε Mac θα σου πω οτο το 2007 έπιασα δουλεια και πρώτη μέτα στο γραφείο βλέπω iMac, πανικο έπαθα, σε μία εβδομάδα το δουλευα λες και ήμουν χρόνια χρήστης.

 

Από το 2007 δεν ξανάεπιασα windows στα χέρια μου.

 

Σκέψου τα δύο εξής θετικά:

 

1. Μέχρι και πριν δύο μήνες δουλευα στο γραφείο με ένα macmini του 2008 οπου δούλευα και parallels αναγκαστικα.

 

2. Πολύ καλή μεταπώληση σε όλα τα mac προιόντα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει γενικότερα η όλη προσέγγιση της Apple στα προιόντα της. Από την άλλη δεν μου είναι εύκολο να αποχωρηστώ το windows laptop μου.

 

Το να μπορείς να έχεις synchronized όλες τις συσκευές θεωρώ ότι σου λύνει τα χέρια ανεξάρτητα από τι δουλειά μπορεί να κάνει ο καθένας.

Αυτο μπορεις ουσιαστικα να το κανεις σχεδον με οποιαδηποτε συσκευη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...