Προς το περιεχόμενο

Θέμα : άγχος και λύσεις για αυτό


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε τα προβλήματα τα δημιουργεί η δουλειά, όταν το 1960 δούλευαν 8 ώρες και έβγαζαν σε σημερινά λεφτά 2000 ευρώ ένας υπάλληλος και με τα 2000 αγόραζε σπίτι και μπορούσε να ταΐζει ολόκληρη οικογένεια γιατί να πάθαινε κατάθλιψη; τώρα εγώ και η γυναίκα βγάζουμε 1500 και δεν μπορούμε να βγάλουμε μισό μήνα, οπότε κάτι γίνεται...

Έχουν γίνει γενικώς τα πράγματα χειρότερα.

 

Μάλλον αστειεύεσαι ή πολύ απλά δεν έχεις ιδέα. Το 1960 δούλευες 12 ώρες και έβγαζες τόσα που δεν σου έφταναν να ζεις αν είχες και ενοίκιο. Όχι να αγοράσεις σπίτι…

Αν ήταν έτσι αγαπητέ δεν θα είχε φύγει η μίση χώρα μετανάστες στο εξωτερικό…

Ρώτησε κανέναν μεγαλύτερο να σου πει πως ζούσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον αστειεύεσαι ή πολύ απλά δεν έχεις ιδέα. Το 1960 δούλευες 12 ώρες και έβγαζες τόσα που δεν σου έφταναν να ζεις αν είχες και ενοίκιο. Όχι να αγοράσεις σπίτι…

Αν ήταν έτσι αγαπητέ δεν θα είχε φύγει η μίση χώρα μετανάστες στο εξωτερικό…

Ρώτησε κανέναν μεγαλύτερο να σου πει πως ζούσαν

Μετά το 1960 δεν δόθηκαν δάνεια; 1970-1980 έγινε Χαμος, ο προ παππούς μου πήρε δάνειο και έχτισε πολυκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η επιστήμη εξελίχθηκε και μπόρεσε να φωτίσει και την ψυχολογική-νευρολογική πλευρά των ανθρώπων, δεν ειναι αντικείμενο χλευασμού.

Σίγουρα κάποιες έννοιες τείνουν να ξεχειλώνονται, σίγουρα κάποιοι μπορεί να μιλάνε για κατάθλιψη ή στρες με υπερβολή, αλλα αυτο δε σημαίνει πως ειναι στοιχεία τα οποία πρέπει να μένουν στο σκοτάδι.

 

Μακάρι πολλοί άνθρωποι να ηταν ικανοί να συνειδητοποιήσουν τα θέματα που έχουν και να προσπαθήσουν να τα αλλάξουν. Δυστυχώς ομως οι περισσότεροι εθελοτυφλούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι ψυχομετρικά τεστ. το δεύτερο είναι παλιο και αρκετά δημοφιλές. το πρώτο απο μια Ελληνική κλινική. Ολα αυτα τα τεστ βασίζονται στην ειλικρίνεια, να ξέρετε.

 

http://www.klinikilyrakou.gr/psychometric-tests-gr.html

 

https://openpsychometrics.org/tests/HEMCR/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κάτι ψυχομετρικά τεστ. το δεύτερο είναι παλιο και αρκετά δημοφιλές. το πρώτο απο μια Ελληνική κλινική. Ολα αυτα τα τεστ βασίζονται στην ειλικρίνεια, να ξέρετε.

 

http://www.klinikilyrakou.gr/psychometric-tests-gr.html

 

https://openpsychometrics.org/tests/HEMCR/

Το έκανα

 

 

Το τέστ σας έβγαλε τα παρακάτω συμπεράσματα:

Μέτρια Αγχωτικά Συμπτώματα

 

Όποιος θέλει ας το κάνει και ας κάνει αντιγραφή :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηπια εβγαλε εμενα. Στην καταθλιψη τι πηρες; Στο δευτερο με τις εικονες; Αυτο ανιχνευει αν εισαι διαταραγμενος.

 

Και αυτο με την συναισθηματικη νοημοσυνη καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαρμακο παντως το πετυχατε. Xanax γραφατε, xanax εδωσε :)

Προσεξε με το abuse μονο, απο 0.5mg τη μερα εχω παει στα 2mg και καμια φορα και 3-4, περισσότερο επειδη μου αρεσει η αίσθηση βέβαια και αρχισε να μη με πιάνει η μικρη δοση,ακολούθησε τη δοσολογία του γιατρού και ρωτα τον ποτε και πως να το κοψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεξε με το abuse μονο, απο 0.5mg τη μερα εχω παει στα 2mg και καμια φορα και 3-4, περισσότερο επειδη μου αρεσει η αίσθηση βέβαια και αρχισε να μη με πιάνει η μικρη δοση,ακολούθησε τη δοσολογία του γιατρού και ρωτα τον ποτε και πως να το κοψεις.

Αν λες για εμένα μου είπε ΜΟΝΟ οταν το πάθω να το πάρω οπότε δεν πήρα κάτι ακόμα :)

Ηπια εβγαλε εμενα. Στην καταθλιψη τι πηρες; Στο δευτερο με τις εικονες; Αυτο ανιχνευει αν εισαι διαταραγμενος.

 

Και αυτο με την συναισθηματικη νοημοσυνη καλο.

Δνε πήρα τίποτα ακόμα..

Τα έχω μαζί μου όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηπια εβγαλε εμενα. Στην καταθλιψη τι πηρες; Στο δευτερο με τις εικονες; Αυτο ανιχνευει αν εισαι διαταραγμενος.

 

Και αυτο με την συναισθηματικη νοημοσυνη καλο.

 

εμενα μου εβγαλε ηπια καταθλιψη στο ενα και στο αλλο μου εβγαλε 0 αλλα ελεγε και κατι αλλο για καποια κρητηρια οτι επρεπε να εχω περιπου 4 συμφωνα με μια αλλη κλιμακα που δεν το καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου εβγαλε ηπια καταθλιψη στο ενα και στο αλλο μου εβγαλε 0 αλλα ελεγε και κατι αλλο για καποια κρητηρια οτι επρεπε να εχω περιπου 4 συμφωνα με μια αλλη κλιμακα που δεν το καταλαβα

Δεν πετυχες καμια ερωτηση στο δευτερο, σε θεωρει διαταραγμενο - εξω απο τις φυσιολογικες απαντησεις. Απο 4 λαθος και πανω σε θεωρει υποπτο, εσυ εκανες 10λαθος αυτο λεει.Υποτιθεται σε παραπεμπει σε παραιτερω εξετασεις, γιαυτο φτιαχτηκε αυτο το τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχετε σκεφτεί κάποιο άλλο μέσον να ξεδίνετε; σήμερα έχουμε τόσα εργαλεία στη διάθεσή μας ώστε να εξισορροπούμε το τρελό άγχος της εποχής! Δεν μιλάω για σοβαρές περιπτώσεις διαταραχών σε καμία περίπτωση, αλλά τα Μέτρια Αγχωτικά Συμπτώματα λογικά τα έχουμε όλοι, και ειλικρινά πιστεύω πως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι από ζαναξ, κάποιος πηγαίνει γυμναστήριο, κάποιος άλλος κάνει bungee jumping, παίζουν βιντεοπαιχνίδια, άλλοι χτυπιούνται στα κλαμπς. Αθλήματα, χόμπι, απλά ενδιαφέροντα, όλα αυτά έχουμε την τάση να τα ξεχνάμε όσο μεγαλώνουμε. Να ναι καλά τα παιδιά που μας θυμίζουν πως είμαστε κι εμείς παιδιά  B)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...