Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ενα μεγαλο πρόβλημα είναι τα εισιτήρια στα λεωφορεία... δεν γίνεται να μην μπορεί να εχει ο οδηγός εισιτήρια για κάποιον που δεν βρίσκει... αναγκαστικά να περπατήσω σαν Μ@λ@κ@ς απο την Συγγρού Media Markt να παω στο τραμ να μπορώ να ειμαι νόμιμος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α) Γιατι μπορεις να ξαναβγαλεις την καρτα απεριοριστων αν την χασεις και δεν θα χαθει το υπολοιπο της, μιας και θα κανουν ταυτοποιηση μεσω ΑΜΚΑ. Μεσω του ΑΜΚΑ θα κανουν ταυτοποιηση και για τους ανεργους κλπ για να τους δωσουν δωρεαν καρτα.

β) Γιατι το AMKA ειναι αριθμος που δεν αλλαζει σε αντιθεση με την αστυνομικη ταυτοτητα που αλλαζει.

γ) Γιατι ενα δεκαχρονο δεν εχει αστυνομικη ταυτοτητα, αλλα εχει ΑΜΚΑ.

 

Αν και δεν εχω ανησηχίες περι ανωνυμότητας γενικότερα, αναρωτιέμαι...

 

Τωρα που εχω καρτα απεριορίστων που εχει φωτό και γράφει απλά με στυλό τον αριθμό ταυτότητας τι θα γινόταν αν την εχανα; Θα μου την αλλαζαν; Προφανως όχι. Δεν λεω, ωραίο feature να κανεις "ανακτηση" με το ΑΜΚΑ σου αλλα δεν μπορω να καταλάβω πως μπορεί να γίνει ταυτόποιηση. Θεωρητικά, αν δεν μοιαζεις με την φωτό της καρτας (στην τωρινή της μορφή) μπορούν καλλιστα να συγκρίνουν τον αριθμό ταυτότητας που (θεωρητικά επίσης) εχει παντα μαζί σου. Δεν νομίζω να γίνειται αλλα δεν μπορώ να σκεφτώ αλλο λόγο για την ύπραξη και του ΑΤ. Το ΑΚΜΑ γιατί; Αν πχ χάσεις την ταυτότητα γιατί να μην βγάλεις νεα κάρτα με την νέα ταυτότητα όπως θα εκανες και με την τωρινή;

 

Απλά αναρωτιεμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν εχω ανησηχίες περι ανωνυμότητας γενικότερα, αναρωτιέμαι...

 

Τωρα που εχω καρτα απεριορίστων που εχει φωτό και γράφει απλά με στυλό τον αριθμό ταυτότητας τι θα γινόταν αν την εχανα; Θα μου την αλλαζαν; Προφανως όχι. Δεν λεω, ωραίο feature να κανεις "ανακτηση" με το ΑΜΚΑ σου αλλα δεν μπορω να καταλάβω πως μπορεί να γίνει ταυτόποιηση. Θεωρητικά, αν δεν μοιαζεις με την φωτό της καρτας (στην τωρινή της μορφή) μπορούν καλλιστα να συγκρίνουν τον αριθμό ταυτότητας που (θεωρητικά επίσης) εχει παντα μαζί σου. Δεν νομίζω να γίνειται αλλα δεν μπορώ να σκεφτώ αλλο λόγο για την ύπραξη και του ΑΤ. Το ΑΚΜΑ γιατί; Αν πχ χάσεις την ταυτότητα γιατί να μην βγάλεις νεα κάρτα με την νέα ταυτότητα όπως θα εκανες και με την τωρινή;

 

Απλά αναρωτιεμαι.

 

Νομιζω οτι οι 3 λογοι που εγραψα απαντανε ουσιαστικα σε αυτο που ρωτας.

 

Ο ΟΑΣΑ ηθελε να χρησιμοποιησει εναν αριθμο στοιχειο ωστε να μπορει να γινει ταυτοποιηση. Η ταυτοτητα δεν κανει γιατι:

α) ενα 5χρονο δεν εχει ταυτοτητα, αλλα εχει ΑΜΚΑ. Οταν το παιδακι χασει την καρτα, πως θα βγαλει καινουρια χωρις να πληρωσει απο την στιγμη που δεν ειχε ταυτοτητα; Αρα εξ ορισμου ο αριθμος ταυτοτητας δεν κανει για ταυτοποιηση για ολους, το ΑΜΚΑ κανει.

β) ο αριθμος ταυτοτητας αλλαζει. Αν εσυ εβγαλες ετησια καρτα και χασεις το πορτοφολι σου που εχει την καρτα και την ταυτοτητα, η διαδικασια ταυτοποιησης για να σου εκδωσουν δωρεαν ξανα την ετησια καρτα των 300+€ θα ηταν δυσκολη τωρα που θα ειχες διαφορετικη ταυτοτητα. Ο ΑΜΚΑ σου ειναι ο ιδιος, οποτε ειναι προτιμοτερο στοιχειο ταυτοποιησης.

γ) φανταζομαι οτι με τον ΑΜΚΑ αντι για αριθμο ταυτοτητας θα ειναι πιο ευκολη η διαδικασια για παροχη δωρεαν καρτων σε ανεργους κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ολα αυτα γινονται για την λαθρεπιβιβαση δηλαδη για να μπιρεσουν να παρουν λεωφορεια και συρμους κατα τον αλλο, ρε μας δουλευουν σα μοσχαρια 30 μυρια που δωσαμε για αυτα θα αλλαζαν τον μισο στόλο σε 2 χρόνια το πολυ παλι τα ιδια θα συζηταμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, μπορεις να παρεις και μια 5δα, μένουν μεσα στην καρτα οσα δε χρησιμοποιήσεις, για την επόμενη φορα.

 

7ευρω δηλαδη. Αρα για εμας τους μη συχνους χρηστες, περιμενουμε να βγει των 1,4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7ευρω δηλαδη. Αρα για εμας τους μη συχνους χρηστες, περιμενουμε να βγει των 1,4;

Και εγω μια στο τοσο το χρησιμοποιω, θα βαλω μια 5δα ή 10δα να υπάρχει. Σκετο 1,4 δεν υπαρχει πλέον. Απλα το κοστος ανα διαδρομή παραμένει στο 1,4, προς το παρον. Στο μελλον ελπιζω να δουμε χρέωση αναλόγος με τη απόσταση και μίωση στη μηνιαία.

 

Btw εαν εχει και μια 5δα κανονικα, μπορεις να παρεις ενα ημερήσιο? Και αν ναι, πως χρησιμοποιεις το ημερήσιο και οχι το κανονικο κατα το χτύπημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι οι 3 λογοι που εγραψαν απαντανε ουσιαστικα σε αυτο που ρωτας.

 

Ο ΟΑΣΑ ηθελε να χρησιμοποιησει εναν αριθμο στοιχειο ωστε να μπορει να γινει ταυτοποιηση. Η ταυτοτητα δεν κανει γιατι:

α) ενα 5χρονο δεν εχει ταυτοτητα, αλλα εχει ΑΜΚΑ. Οταν το παιδακι χασει την καρτα, πως θα βγαλει καινουρια χωρις να πληρωσει απο την στιγμη που δεν ειχε ταυτοτητα; Αρα εξ ορισμου ο αριθμος ταυτοτητας δεν κανει για ταυτοποιηση για ολους, το ΑΜΚΑ κανει.

β) ο αριθμος ταυτοτητας αλλαζει. Αν εσυ εβγαλες ετησια καρτα και χασεις το πορτοφολι σου που εχει την καρτα και την ταυτοτητα, η διαδικασια ταυτοποιησης για να σου εκδωσουν δωρεαν ξανα την ετησια καρτα των 300+€ θα ηταν δυσκολη τωρα που θα ειχες διαφορετικη ταυτοτητα. Ο ΑΜΚΑ σου ειναι ο ιδιος, οποτε ειναι προτιμοτερο στοιχειο ταυτοποιησης.

γ) φανταζομαι οτι με τον ΑΜΚΑ αντι για αριθμο ταυτοτητας θα ειναι πιο ευκολη η διαδικασια για παροχη δωρεαν καρτων σε ανεργους κλπ.

 

α) το 10χρονο που θελει να βγάλει τωρα καρτα απεριορίστων τι στοιχεία δίνει; την μαθητική;

β) Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί τις ετήσιες. Αν εχανα την δική μου απλά θα πλήρωνα εισητήρια μεχρι τέλος του μήνα ή θα εβγαζα άλλη. Αλήθεια αν τωρα χασεις την ετήσια τι γίνεται; Εχουν κρατημένο τον Αρ ταυτότητας για να σου δώσουν αλλη; Μακαρι αλλα αμφιβάλω.

γ) Αυτό το δέχομαι. Αρκεί να υπαρχει διασύνδεση με τον ΟΑΕΔ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7ευρω δηλαδη. Αρα για εμας τους μη συχνους χρηστες, περιμενουμε να βγει των 1,4;

Επειδή το ζητάνε πολλοί αυτό, δε σε ενοχλεί να πρέπει να στήνεσαι στην ουρά κάθε φορά που παίρνεις ΜΜΜ; 

 

Btw εαν εχει και μια 5δα κανονικα, μπορεις να παρεις ενα ημερήσιο? Και αν ναι, πως χρησιμοποιεις το ημερήσιο και οχι το κανονικο κατα το χτύπημα?

Νομίζω ότι ακριβώς επειδή δεν υπάρχει απλός τρόπος να διαλέξεις ποιό εισητήριο θες να χρησιμοποιήσεις, έχουν βάλει τον περιορισμό να περνάς μόνο ένα ανα κάρτα (+ χρηματα χύμα στο μέλλον).

 

Την καλύτερη λύση σε αυτό την έχει το σύστημα του Λονδίνου: δεν τους βάζεις 5δες και 10δες εισητήρια, αλλά μόνο χρήματα σαν καρτοκινητό. Επιπλέον, αν στις μετακινήσεις της ίδιας μέρας το κόστος πάει να ξεπεράσει το ημερήσιο εισητήριο, σε χρεώνει ως εκεί και σταματά. Οπότε έτσι και "χωράνε" και τα δύο προϊόντα στην ίδια κάρτα, και δε χρειάζεται να μαντέψεις από το πρωί αν θες ημερήσιο ή απλό.

 

Αν και δεν εχω ανησηχίες περι ανωνυμότητας γενικότερα, αναρωτιέμαι...

 

Τωρα που εχω καρτα απεριορίστων που εχει φωτό και γράφει απλά με στυλό τον αριθμό ταυτότητας τι θα γινόταν αν την εχανα; Θα μου την αλλαζαν; Προφανως όχι. Δεν λεω, ωραίο feature να κανεις "ανακτηση" με το ΑΜΚΑ σου αλλα δεν μπορω να καταλάβω πως μπορεί να γίνει ταυτόποιηση. Θεωρητικά, αν δεν μοιαζεις με την φωτό της καρτας (στην τωρινή της μορφή) μπορούν καλλιστα να συγκρίνουν τον αριθμό ταυτότητας που (θεωρητικά επίσης) εχει παντα μαζί σου. Δεν νομίζω να γίνειται αλλα δεν μπορώ να σκεφτώ αλλο λόγο για την ύπραξη και του ΑΤ. Το ΑΚΜΑ γιατί; Αν πχ χάσεις την ταυτότητα γιατί να μην βγάλεις νεα κάρτα με την νέα ταυτότητα όπως θα εκανες και με την τωρινή;

 

Απλά αναρωτιεμαι.

Πέρα από όσα είπαν οι προηγούμενοι, ενας από τους βασικούς λόγους που είχε δώσει ο ΟΑΣΑ στην διαβούλευση με την ΑΠΔΠΧ είναι ότι για τον ΑΜΚΑ υπάρχει API ώστε να μπορούν τη στιγμή του registration να τσεκάρουν από τη βάση της ΗΔΙΚΑ αν το ονοματεπώνυμο είναι σωστό. Πρόθεση του ΟΑΣΑ ήταν ο χρήστης να κάνει το registration στο σπίτι του ώστε στο εκδοτήριο να γίνεται μόνο ένας πρόχειρος έλεγχος (το QR λέει κώστας παπαδόπουλος, ΑΜΚΑ 123, η ΗΔΙΚΑ λέει ότι το 123 το έχει όντως ο κώστας παπαδόπουλος, η ταυτότητα γράφει κώστας παπαδόπουλος), μια φώτο από τη webcam και επόμενος. 

 

Ακούγεται χαζό, αλλά δεδομένου ότι θέλουν σε λίγους μήνες να βγάλουν μερικές εκατοντάδες χιλλιάδες κάρτες (εκτός από όσους εβγαζαν και πριν κάρτα, τώρα θα έχουν απαραίτητα και όλοι οι άνεργοι, οι <18, οι >65, φοιτητές που μπορεί να έβγαζαν μόνο εισητήρια κλπ), η ταχύτητα έκδοσης είναι θέμα.

 

Επίσης χωρίς ΑΜΚΑ η φάση έχει κάτι θεματάκια όπου μπορεί μεν να αλλάξεις ταυτότητα αλλά να θες να μην ακυρώσεις την κάρτα, πχ αν είσαι φοιτητής όταν πας φαντάρος, αφήνεις την φοιτητική athena στους δικούς σου, και βγάζεις 2η με τη φανταροταυτότητα. Οπότε κυκλοφορείς εσύ δωρεάν (όπως δικαιούσαι) και κυκλοφορεί κάποιος άλλος με την έκπτωση. Σε έλεγχο προφανώς τον πιάνουν, αλλά υποτίθεται ότι στο μετρό τουλάχιστον με τις πύλες θα χρειάζεται λίγότερος έλεγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μια στο τοσο το χρησιμοποιω, θα βαλω μια 5δα ή 10δα να υπάρχει. Σκετο 1,4 δεν υπαρχει πλέον. Απλα το κοστος ανα διαδρομή παραμένει στο 1,4, προς το παρον. Στο μελλον ελπιζω να δουμε χρέωση αναλόγος με τη απόσταση και μίωση στη μηνιαία.

 

Btw εαν εχει και μια 5δα κανονικα, μπορεις να παρεις ενα ημερήσιο? Και αν ναι, πως χρησιμοποιεις το ημερήσιο και οχι το κανονικο κατα το χτύπημα?

 

Εγώ πχ το χρησιμοποιώ 1-2 φορές το χρόνο και σε αυτές ίσως δώσω μόνο 1,40 για το πήγαινε-έλα.

Πρέπει να πληρώσω 7€;;

Επίσης ένας άνω των 65 ετών που δικαιούται μειωμένο τι χρήματα πρέπει να δώσει;

Πάντως γενικά το βρίσκω καλό σαν μέτρο το ηλεκτρονικό εισιτήριο αλλά ακόμα έχει αρκετές ελλείψεις για έναν μη συχνό χρήστη των ΜΜΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) το 10χρονο που θελει να βγάλει τωρα καρτα απεριορίστων τι στοιχεία δίνει; την μαθητική;

β) Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί τις ετήσιες. Αν εχανα την δική μου απλά θα πλήρωνα εισητήρια μεχρι τέλος του μήνα ή θα εβγαζα άλλη. Αλήθεια αν τωρα χασεις την ετήσια τι γίνεται; Εχουν κρατημένο τον Αρ ταυτότητας για να σου δώσουν αλλη; Μακαρι αλλα αμφιβάλω.

γ) Αυτό το δέχομαι. Αρκεί να υπαρχει διασύνδεση με τον ΟΑΕΔ.

α) δεν γνωριζω. Μαθητικη ταυτοτητα δεν εχουν ολα τα παιδια, δεν εχουν πχ τα 6-7χρονα. ΑΜΚΑ εχουν πια ολα τα παιδια και το βασικοτερο ειναι οτι σε περιπτωση που  χασουν την καρτα(κατι αρκετα πιθανο στα παιδακια), θα μπορουν να βγαλουν την ιδια δωρεαν λογω ταυτοποιησης. Τωρα δεν μπορουν.

β) Απο οσο ξερω με την τωρινη δεν βγαζεις ξανα καρτα δωρεαν σε περιπτωση που την χασεις. Με την καινουρια θα γινεται και σε αυτο βοηθαει ο ΑΜΚΑ που ειναι αριθμος ταυτοποιησης που δεν αλλαζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ολα αυτα γινονται για την λαθρεπιβιβαση δηλαδη για να μπιρεσουν να παρουν λεωφορεια και συρμους κατα τον αλλο, ρε μας δουλευουν σα μοσχαρια 30 μυρια που δωσαμε για αυτα θα αλλαζαν τον μισο στόλο σε 2 χρόνια το πολυ παλι τα ιδια θα συζηταμε.

 

Αφου δεν ξερεις, γιατι σχολιαζεις;

 

Το ξερεις ποσα λεφτα θα βγαλουν αν κοψουν τη λαθρεπιβιβαση;

Παω στοιχημα οτι τουλαχιστον το 30-40% στο μετρό ειναι χωρις εισιτηριο, λεωφορεια πολλά παραπανω.

 

Μιλαμε για λεφτά, οχι αστεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί τις ετήσιες. Αν εχανα την δική μου απλά θα πλήρωνα εισητήρια μεχρι τέλος του μήνα ή θα εβγαζα άλλη. Αλήθεια αν τωρα χασεις την ετήσια τι γίνεται; Εχουν κρατημένο τον Αρ ταυτότητας για να σου δώσουν αλλη; Μακαρι αλλα αμφιβάλω.

Ένα τερράστιο ΖΟΝΚ σου δίνανε. Όχι απλά έχανες το υπόλοιπο του μήνα, αλλά έπρεπε να τρέχεις στα γραφεία του ΟΑΣΑ (και μόνο) για να αλλάξεις τα υπόλοιπα κουπόνια, επειδή είναι μηχανογραφημένα με τον σειριακό αριθμό της κάρτας (στελέχους) που μόλις έχασες. Με τη μηνιαία τουλάχιστον εβγάζεις νέα κάρτα + κουπόνι από οπουδήποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

30 μυρια που δωσαμε για αυτα θα αλλαζαν τον μισο στόλο σε 2 χρόνια το πολυ παλι τα ιδια θα συζηταμε.

 

Το ποσό που δώσαμε ήταν αποκλειστικά δικό μας ή και με επιχορήγηση από ΕΕ μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...