Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο Mi Store της Ελλάδας άνοιξε για να κάνει το «Internet of Things» προσιτό σε όλους


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον το αντίθετο, γιατί όταν ξεκινάς με την λογική του "Αγοράζει ο γείτονας κάτι καλύτερο από εμένα για να πουλάει μούρη" η λογική του κλασσικού Ελληνάρα, δεν περιμένω κάτι καλύτερο. Επίσης αν για εσένα ένα Smartphone που για αρκετό κόσμο είναι εργαλείο δουλειάς δεν είναι σοβαρό πράγμα αλλά μονάχα κάτι για να το προβάλεις, για άλλους είναι κάτι χρήσιμο. Όσο για τους υπολογιστές, εγώ προσωπικά κάνω την δουλειά μου με το δικό μου σύστημα, γιατί το Notebook μου εξυπηρετεί όλες τις παραπάνω ανάγκες που ανάφερες, όσο για τον Desktop μου, εξυπηρετεί άλλες ανάγκες κυρίως Gaming. Γιαυτό λοιπόν μάθε ότι ο κόσμος που αγοράζει ένα 400€ iPhone ή Galaxy το αγοράζει γιατί το χρειάζεται και γιατί εξυπηρετεί τις ανάγκες του και δεν σκέφτεται με την τραγική λογική του κλασσικού Ελληνάρα, επίδειξη σε τρίτους. Κρίμα όχι τίποτα άλλο γιατί κάτι τέτοιοι τύποι με τέτοια μυαλά μεγαλώνουν τις επόμενες γενιές. 

 

Αν δεν σου άρεσαν τα iPhone και είναι μόνο για "μόστρα" όπως λες, δεν θα πήγαινες να αγοράσεις τον χειρότερο κλώνο από μια εταιρία που προσπαθεί να γίνει σε όλα Apple. Απλά τα αγοράζεις γιατί δεν θες να παραδεχτείς ότι σου αρέσουν, διαφορετικά δεν θα σε ένοιαζε. 

 

Αυτά τα λίγα, άντε και καλή συνέχεια.

 

Επειδη η δουλεια μου ειναι μεσα στην τεχνολογια θα σου πω το εξης που λογικα αν δεν εχεις Apple παρωπιδες θα το εχεις δει και εσυ.

 

Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που εχουν ανετα την δυνατοτητα να παρουν iphone και ομως δεν παιρνουν.

Υπαρχουν ανθρωποι που η δυνατοτητα τους ειναι μεχρι για κινητο των 100-150 ευρω και ομως αγοραζουν το iphone των 700-800 ευρω.

 

Αγοραζω κατι που με βολευει εμενα με βολευει δικαρτο γιατι υπαρχει λογος που πρεπει να εχω δυο καρτες και αγοραζω κινητο με μεγαλη οθονη πανω απο 6 για καλυτερα 6.5 γιατι αυτο με βολευει.

 

Προχθες πηγα να παραδωσω μια μοναδα που μου εφεραν για επισκευη εκει ειδα οτι ο πελατης εχει ασυρματο στικακι για ιντερνετ για να συνδεει την μοναδα με το ρουτερ κατι που δεν μου το ειχε πει. βαζω πανω το στικακι τα 10αρια δεν βρηκαν drivers βαζω δεδομενα στο κινητο τους κατεβαζω το συνδεω με την μοναδα και κανω εγκατασταση τους drivers

 

Αν ειχα iphone που θελει itunes τι θα εκανα;

 

Δεν υπαρχει Apple Store του φτωχου ουτε iphone του φτωχου ο καθε ενας επιλεγει να παρει αυτο που θελει να παρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μερικοί εκτός από τεχνολογικά ανίδεοι, γκουχ γκουχ apple funboys, είναι και κακομαθημένοι αφού δε θέλουν, ή δεν μπορούν, να καταλάβουν την υπεραξία που πληρώνουν για το κινητό της μόνο και μόνο επειδή έχει ένα μήλο στην πλάτη.

 

Για το θέμα μας, τί να πω εκτός απο XIAOMI RULES!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί εκτός από τεχνολογικά ανίδεοι, γκουχ γκουχ apple funboys, είναι και κακομαθημένοι αφού δε θέλουν, ή δεν μπορούν, να καταλάβουν την υπεραξία που πληρώνουν για το κινητό της μόνο και μόνο επειδή έχει ένα μήλο στην πλάτη.

 

Για το θέμα μας, τί να πω εκτός απο XIAOMI RULES!

Μερικοί εκτός από τεχνολογικά ανίδεοι,​ είναι και αγράμματοι. Fanboy - Fan = Fanatic. Fun = Διασκέδαση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί εκτός από τεχνολογικά ανίδεοι,​ είναι και αγράμματοι. Fanboy - Fan = Fanatic. Fun = Διασκέδαση. 

 

Το μόνο σωστό σου σχόλιο μέσα στην τρικυμία εν κρανίω που σε διακατέχει.

 

Πίστεψέ με το έπαιξα το παιχνίδι, όταν το πρώτο κινητό μου κόστισε 2300 δολάρια (ναι, υπήρξαν και αυτές οι τιμές σε άλλα μέρη της υδρογείου, αρχές των 90s) και πολλές φορές ξανά και ξανά. Κάποια στιγμή το είδα διαφορετικά το θέμα. Η οικονομική μου επιφάνεια τώρα πια μου επιτρέπει να τα παίρνω τα σαπιομηλάκια σου τρία τρία - απλά δεν με συγκινεί η όλη φάση πλέον.

 

Πριν 10 μέρες αγόρασα και το πρώτο μου Xiaomi Mi Max 2. Μια χαρά μου έκατσε και δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το ξανακάνω.

 

Πριν λοιπόν αρχίσουμε εδώ μέσα να τις μετράμε για να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη συμμάζεψε λίγο την αμετροέπειά σου και μην εξευτελίζεις εαυτόν και μην προσβάλλεις συνομιλητές μιλώντας για ''Apple Store  του φτωχού''.

 

ΥΓ - δεν με εκπλήσσει που γνωρίζεις την ετυμολογία της λέξης fanboy, όντας γαρ εις εξ αυτών...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί εκτός από τεχνολογικά ανίδεοι,​ είναι και αγράμματοι. Fanboy - Fan = Fanatic. Fun = Διασκέδαση. 

Τώρα που με είπες αγράμματο θα βάλω την γάτα μου να κλαίει.

 

Υ.Γ. Υπόψιν έχω διδακτορικό, επίσης δεν με διακατέχει κάποια συμπάθεια για κάποια εταιρία ώστε να την υποστηρίζω φανατικά.

Υ.Γ.2. Αν ρωτήσουμε τα μέλη ποιος από τους δύο μας είναι, σε αυτή τη περίπτωση και δε φαίνεται, χαζός, ποιον πιστεύεις ότι θα επιλέξουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα πηρε φωτιά ο Neg.

 

Για να αναγκαστώ εγώ να σχολιάσω... ναι, όντως, η αμετροέπειά του είναι πραγματικά μνημειώδης! 

 

Ενοχλητική περίπτωση fanboy που, στην προσπάθειά του να τεκμηριώσει την άποψη που πρεσβεύει, γίνεται προκλητικά αήθης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys ειρήνη υμίν.

Η διαφορετικότητα κάνει τη ζωή ενδιαφέρουσα. Φανταστείτε έναν κόσμο με χιλιάδες αντίγραφα του εαυτού μας και ίδια κινητά και ίδιες γυναίκες και πάει λέγοντας. Σκέτη τρέλα, να πηδηχτείς απ' το παράθυρο.

Η Apple τώρα μια με τα πονηρά updates που μας ακύρωσε τα τηλέφωνα και τα tablets, μια με τις υπερτιμολογήσεις, έκοψε το κλαδί που καθότανε κι αυτό θα φανεί. Μην αμφιβάλετε ότι αν υπήρχε "κινεζιά" που να τρέχει iOS (ή έστω σαν iOS) θα την αγοράζαμε όλοι αβλεπί. Κι αυτό πουλά η Xiaomi, το look alike συν μερικά πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά (μπαταρία, κάμερα, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω δεδομενα στο κινητο τους κατεβαζω το συνδεω με την μοναδα και κανω εγκατασταση τους drivers

 

Αν ειχα iphone που θελει itunes τι θα εκανα;

 

 

 

Αν είχες iPhone θα συνέδεες το desktop με το iPhone και θα άνοιγες Hotspot. Βρες μου τη διαφορά σε αυτό που έκανες, πέραν του καλωδίου... Καμία.... :) 

 

Οκ δεν είναι αυτός ο λόγος που σε βολεύει ένα android, η ουσία είναι ότι ο κάθε άνθρωπος προτιμάει ένα διαφορετικό interface, απο κει και πέραν αν κάνεις τη δουλειά σου τελειώσε.. Δεν καταλαβαινω γιατί πρεπει να υπαρχει αντιπαράθεση, λες και είναι γκόμενα μας το κάθε λειτουργικό. Τα ίδια γίνονται και μεταξύ windows & OSX. Ευτυχώς οι linuxάδες πλέον δεν ενοχλούν... πέρασε η μπογιά τους!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες iPhone θα συνέδεες το desktop με το iPhone και θα άνοιγες Hotspot. Βρες μου τη διαφορά σε αυτό που έκανες, πέραν του καλωδίου... Καμία.... :)

 

Οκ δεν είναι αυτός ο λόγος που σε βολεύει ένα android, η ουσία είναι ότι ο κάθε άνθρωπος προτιμάει ένα διαφορετικό interface, απο κει και πέραν αν κάνεις τη δουλειά σου τελειώσε.. Δεν καταλαβαινω γιατί πρεπει να υπαρχει αντιπαράθεση, λες και είναι γκόμενα μας το κάθε λειτουργικό. Τα ίδια γίνονται και μεταξύ windows & OSX. Ευτυχώς οι linuxάδες πλέον δεν ενοχλούν... πέρασε η μπογιά τους!!!!

Μα εγώ δεν έχω θέμα με το Android, χρησιμοποιώ και Android. Εγώ σχολίασα για κάτι θρασύτατες κινέζικες εταιρίες όπως η Xiaomi που δεν φτάνει που βγάζει κόπιες Apple και Samsung τις συγκρίνει Live με τις Original συσκευές και το παίζει Innovation, ειδικά στις κάμερες που κατά καιρούς χρησιμοποιούσε Stock φωτογραφίες και τις πλάσαρε ως φωτογραφίες τραβηγμένες με την συσκευή. Η τον CEO τους που ένα διάστημα το έπαιζε Jobs, φορούσε το ίδιο ντύσιμο και στις παρουσιάσεις πετούσε το εικονικό "One more thing" για να παρουσιάσει την κόπια του iPhone 5 που έτρεχε σκιναρισμένο Android που ήταν καρμπόν του iOS 7. Στην συνέχεια το γύρισε και άρχισε να πλασάρει και κόπιες με ονομασία "Note" και μετά έφτασε και στις Edge συσκευές με κόστος περισσότερο από τις Original και πολλά άτομα χειροκροτούν ακόμα αυτήν την κινέζικη ξεφτίλα που θέλει να ονομάζεται και εταιρία. Αν είχε την αυθεντικότητα που υποστηρίζουν εδώ ότι έχει θα έκανε επέκταση σε δυτικές χώρες δίχως να φοβηθεί τις καμπάνες από Samsung και Apple, αλλά το κάνει δεν το κάνει. Άνοιξε ένα ψευτοstore μέσω της Infoquest στο Ελλαδιστάν και χαίρονται που επιτέλους μερικοί θα εκπληρώσουν τον πόθο τους να κυκλοφορούν με Counterfeit Galaxy και iPhone. Η ξεφτίλα της τεχνολογίας, όσα χρόνια και να περάσουν ο Κινέζος τα χάλια του δεν πρόκειται να τα αλλάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ δεν έχω θέμα με το Android, χρησιμοποιώ και Android. Εγώ σχολίασα για κάτι θρασύτατες κινέζικες εταιρίες όπως η Xiaomi που δεν φτάνει που βγάζει κόπιες Apple και Samsung τις συγκρίνει Live με τις Original συσκευές και το παίζει Innovation, ειδικά στις κάμερες που κατά καιρούς χρησιμοποιούσε Stock φωτογραφίες και τις πλάσαρε ως φωτογραφίες τραβηγμένες με την συσκευή. Η τον CEO τους που ένα διάστημα το έπαιζε Jobs, φορούσε το ίδιο ντύσιμο και στις παρουσιάσεις πετούσε το εικονικό "One more thing" για να παρουσιάσει την κόπια του iPhone 5 που έτρεχε σκιναρισμένο Android που ήταν καρμπόν του iOS 7. Στην συνέχεια το γύρισε και άρχισε να πλασάρει και κόπιες με ονομασία "Note" και μετά έφτασε και στις Edge συσκευές με κόστος περισσότερο από τις Original και πολλά άτομα χειροκροτούν ακόμα αυτήν την κινέζικη ξεφτίλα που θέλει να ονομάζεται και εταιρία. Αν είχε την αυθεντικότητα που υποστηρίζουν εδώ ότι έχει θα έκανε επέκταση σε δυτικές χώρες δίχως να φοβηθεί τις καμπάνες από Samsung και Apple, αλλά το κάνει δεν το κάνει. Άνοιξε ένα ψευτοstore μέσω της Infoquest στο Ελλαδιστάν και χαίρονται που επιτέλους μερικοί θα εκπληρώσουν τον πόθο τους να κυκλοφορούν με Counterfeit Galaxy και iPhone. Η ξεφτίλα της τεχνολογίας, όσα χρόνια και να περάσουν ο Κινέζος τα χάλια του δεν πρόκειται να τα αλλάξει.

 

Να σου πω τι καταλαβαίνω εγώ... Στην αρχή κοροϊδεύατε με την Κινεζιά που προσπαθούσε να μιμηθεί το αντίγραφο της Apple. Μετά περάσατε στη φάση "Έλα μωρέ τώρα, η Apple στην κορυφή του κόσμου, κανείς δεν μπορεί να τη φτάσει...  Σήμερα που βρέθηκε κατασκευαστής που με 2 κατοσταρικάκια δίνει την πιό VfM συσκευή της αγοράς, που δεν μοιάζει με αντίγραφο από την Ομόνοια, που έχει αξιοπρεπέστατη ισχύ, σούπερ ντούπερ μπαταρία και σταθερότατο OS, βγάζετε καπνούς από τα αυτιά... όχι γιατί το Xiaomi είναι καλύτερο -πώς θα μπορούσε άλλωστε-, αλλά γιατί κάνει το 1/4 της τιμής και αποδίδει στο 90%. Για αυτό τσίμπησε ο Φέσσας και μαζί με το "premium" βάζει και την πλέμπα (από την οποία βγάζει 2 φορές περισσότερα).

 

Ξυδάκι και πάμε παρακάτω... Δώσε δύο μέσα μηνιάτικα για ένα τηλέφωνο και άσε μας εμάς που "δεν έχουμε", να κάνουμε τη δουλίτσα μας όπως της πρέπει... (για το πουλ μουρ, προτιμώ νυχάκι στο μκρό δαχτυλάκι και χρυσό δόντι τραπεζίτη...)

 

ΥΓ: Επίσης για ποιές καμπάνες μιλάς? Σου διαφεύγει ότι η Ελλάδα είναι μέλος της ΕΕ άρα είτε στην Ελλάδα, είτε στο Λουξεμβούργο είναι το ίδιο ακριβώς...

 

Όβερ εντ άουτ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τις απαντησεις εδω μέσα πραγματικα νομιζα αρχικα οτι κανανε πλακα ο ενας στον αλλο και πειραζοντουσαν. Τελικα στην πορεια καταλαβα οτι δεν κανανε πλακα και οντως σαν σχολιαροπαιδα τσακωνοντουσαν για το ποιος εχει τα περισσοτερα και ακριβοτερα αγαθα βαζοντας και λιγες σαλτσες για να μη φανει είτε τοσο ματαιοδοξο είτε τοσο παιδιακιστικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την υπογραφη μου την βλεπεις; Αλλα εγω προτιμησα να φτιαξω ενα καλο υπολογιστη που να κανω και την δουλεια μου επεξεργασια photo & video παρα να παρω δυο τρια αϊφονια να πουλαω μουρη στο Καβουρι. Φυσικα στην υπογραφη δεν υπαρχουν και αλλα οπως η φωτογραφικη μου που τωρα εχει σχεδον ενα χιλιαρικο τηλεορασεις προβολεας και πολλα αλλα.

 

Οποτε ασε εμας τους χαζους να αγοραζουμε Xiaomi και τα υπολοιπα λεφτα να τα δινουμε σε ποιο σοβαρα πραγματα απο ενα κινητο.

 

Αυτα γιατι εγραψες αυτο

 

Το Apple Store του φτωχού :P

 

Μηπως ειναι το Apple Store του εξυπνου τελικα και οχι του φτωχου;

 

Εχεις κανει δικαστης? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Neg - senior member (το μόνο senior που διακρίνω εδώ...)

 

 

''... και χαίρονται που επιτέλους μερικοί θα εκπληρώσουν τον πόθο τους να κυκλοφορούν με Counterfeit Galaxy και iPhone.''

 

 

Μα πόσο ελλιποβαρής μπορεί να είναι κάποιος όσον αφορά τους νευρώνες του....

Δεν καταλαβαίνεις παλικαράκι μου ότι κάποιους από εμάς δεν μας ενδιαφέρει το look alike ή η παρωδία prestige στην οποία ανεγκέφαλοι σαν και του λόγου σου  εστιάζουν???

Δεν μας αφορά η οπτική σου γωνία - είναι απλά τραγικό προϊόν της αντίστοιχης υποκουλτούρας σου.

Κάποιοι απλά ενδιαφέρονται για value for money.

 

 

''...Η ξεφτίλα της τεχνολογίας, όσα χρόνια και να περάσουν ο Κινέζος τα χάλια του δεν πρόκειται να τα αλλάξει...''

 

Εδώ κι αν είσαι λάθος!

Θυμάμαι τη δεκαετία του 60 (ναι, είμαι τόσο παλιός) όταν θέλαμε να μιλήσουμε για τραγική ποιότητα κατασκευής αναφερόμασταν στα ''γιαπωνέζικα''.

Η ίδια ιστορία επαναλήφθηκε και με τα ''κορεάτικα''.

Μην κάνεις το ίδιο σφάλμα...

 

Εν κατακλείδι

Αν είσαι κάτω των 17 τότε ΟΚ - συγχωρείσαι

Αν πάλι είσαι ενήλικας τότε, απλά tragic!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...