Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο Mi Store της Ελλάδας άνοιξε για να κάνει το «Internet of Things» προσιτό σε όλους


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Neg πραγματικά πρέπει να έχεις μεγάλο θέμα. Ο άνθρωπος σου μιλάει πολιτισμένα και ήρεμα και με επιχειρήματα σε αντίθεση με 'σένα και εσύ τον χαβά σου. Αν όντως δεν είσαι παιδάκι τότε με τα όσα γράφεις δεν τιμάς σίγουρα την ηλικία σου. Επίσης γιατί έχεις τόσο μίσος για την Κίνα γενικά; Την έχεις επισκεφθεί τη χώρα; Ξέρεις τι πολιτισμό έχει; Επίσης στις μονάδες παραγωγής της Foxconn τις χρησιμοποιούσε και η εταιρεία στην οποία μάλλον είσαι μέτοχος και θίγεσαι τόσο. Χαλάρωσε λοιπόν λίγο γιατί πραγματικά χαλάς όλα τα θέματα που έχουν να κάνουν με android. 

 

Στο κόστος των κινητών γενικά, ξέρουμε όλοι πως παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. R&D, υλικά, μαρκετινγκ, μισθοί, εγγυήσεις κλπ. Παρότι τα υλικά ενός iphone μπορεί να κοστίζουν πχ 200 δολάρια, αντιλαμβάνομαι γιατί ανεβαίνει η τιμή. Επίσης όμως πρέπει να παραδεχτούμε όλοι ότι αρκετοί χρήστες ναυαρχίδων samsung και κινητών Apple στην Ελλάδα, τ' αγοράζουν πραγματικά για μόστρα, και το ξέρω πολύ καλά αυτό. Τυγχάνει να έχω δουλέψει σε επισκευές κινητών και το 90% των ανθρώπων με τέτοια κινητά μας γκρίνιαζε γιατί ήταν πολλά τα 70 ευρώ για αλλαγή οθόνης. Για αρκετούς είναι εργαλείο αλλά για άλλους μάλλον όχι.

Αναφορικά με τα xiaomi οι τιμές στην Ελλάδα είναι αρκετά καλές αν υπολογίσεις τους παράγοντες, ΦΠΑ, εγγύηση, κέρδος. Εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί η εγγυήση αλλά δε νομίζω να είναι τόσο τραβηγμένες οι τιμές. Η κοινότητα της Xiaomi στην Ελλάδα είναι μεγάλη διότι προσφέρουν κινητά τα οποία κάνουν αξιοπρεπώς τη δουλειά του μέσου χρήστη, σε ελκυστική τιμή. Δεν τα παίρνει ο κόσμος επειδή είναι Xiaomi και τα μυαλά στα κάγκελα. Και αν μιλάμε για αντιγραφή της αντιγραφής, μην ξεχνάμε και μεγάλες εταιρείες πόσες φορές έχουν πάει στα δικαστήρια για κλοπή πατεντών, οπότε όταν επικρατεί ο κλέψας του κλέψαντος μην δείχνουμε με το δάχτυλο μόνο τον έναν.

 

Στο θέμα μας τώρα, πολύ καλή κίνηση να ανοίγουν τέτοια καταστήματα στην Ελλάδα. Καλό άνοιγμα της infoquest στους καιρούς που ζούμε και η επιχειρηματικότητα είναι πονεμένη ιστορία. Εύχομαι να το δούμε και σε άλλες χώρες τις Ευρώπης και όχι μόνο από τη Xiaomi αλλά και από άλλες καλές εταιρείες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

LOL ??????

 

Δεν πέρασε η μπογιά των όσων ασχολούνται με Linux (και BSD κατ'επέκταση).

Πέρασε η διάθεση των fanboys να ξεστραβωθούν και να μάθουν 2-3 ουσιώδη πράγματα αφού η Apple τους έχει αποχαυνώσει με την πολιτική "shut up and take my money". Και όχι μόνο η Apple φυσικά.

 

Αλήθεια ο XNU kernel του MAC OS σε ποιό λειτουργικό βασίζεται γνωρίζεις? Αν όχι google it και ξαναέλα :)

 

 

Πέρασε η μπογιά των λινουξάδων και δεν ενοχλούν, εννοώ ότι πλέον δεν κάθονται να ασχολούνται με το αν το linux σε οποιαδήποτε distro του είναι καλύτερο ή όχι των Windows και του Macos. Αυτό γουστάρουν, αυτό χρησιμοποιούν, τώρα έχουμε τους MACOS να το παίζουν υπεράνω (άλλο αν μέχρι πριν 10 χρόνια λέγανε ότι τα mac είναι μόνο για γραφίστες και gay, μη νομίζετε δεν τα θυμόμαστε εμείς οι παλιότεροι). 

 

 

Επίσης δεν με ενδιαφέρει ρε μάγκες που βασίζεται ο kernel του Macos, αυτό δεν κατάλαβε ο μέσος Λινουξάς ποτέ του. Με ενδιαφέρει να κάνει τη δουλειά που θέλω ΕΓΩ, με τον πιο εύκολο δυνατό τρόπο. Όπως επίσης ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρέπει σιγά σιγά να σταματήσουμε να ενδιαφερόμαστε αν έχουμε 4 ή 1024 πυρήνες ειδικά στο κινητό μας. Κάνουν τη δουλειά τους όπως θέλουμε στην ταχύτητα που θέλουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ? 

 

Αυτό το κόλλημα με τα specs τα οποία ΑΠΟΔΕΔΗΓΜΕΝΑ σε πολλές περιπτώσεις λένε τη μισή αλήθεια, πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Ενδιαφέρεται κανείς για το πόσα Watt είναι ο φούρνος του??? ΟΧΙ! Μαγειρεύει το κοτόπουλο σε 1 ώρα, ναι ή οχι? ΤΕΛΟΣ. 

 

 

Όταν όλα αυτά επίσης πλαισιόνονται και απο ολική ασχετοσύνη, πραγματικά κουράζει. Σαν κάτι laptop που έχουν i5 και έχουν μέσα δίσκο του ελέους και ο άλλος κάθεται και χαίρεται ότι πήρε i5 με 100 ευρώ. Τί με νοιάζει εμένα αν είναι i5 ή και i7, όταν μου έχεις μέσα sata δίσκο με 2GB ram??

 

Το macbook pro του 2009 με Core2Duo είναι πολύ πιο γρήγορο ΣΥΣΤΗΜΑ στο ΣΥΝΟΛΟ του επειδή του έβγαλα την αρχαιολογία δίσκο και του έχω βάλει SSD.  

 

 

 

Αυτά πρέπει να μας νοιάζουν, να καλύπτει η τεχνολογία της ανάγκες μας και όχι το κάθε μαρκετινίστικο τρικ της κάθε εταιρίας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διάβαζες τουλάχιστον σωστά τα σχόλια θα είχες αντιληφθεί ότι δεν αναφέρομαι μονάχα στα προϊόντα της Apple αλλά και άλλων γνωστών εταιριών που είναι χρόνια στην αγορά και η Xiaomi πουλάει φύκια απλά ανοίγοντας τα φωτοτυπικά τους. Όσο για το κόστος των γνωστών συσκευών σε σύγκριση με το VFM που συνεχώς έχετε ως καραμέλα, ενδεικτικά μόνο το Note 2 που είναι σαν λάθος πρωτότυπο της Samsung κοστίζει 700€, περισσότερο από ένα Samsung Smartphone, οπότε τι να λέμε τώρα. Αν εσείς εύχεστε την αγορά να την ελέγχει η κίνα με το παραμύθι του vfm τότε είστε σε καλό δρόμο, πληροφοριακά μόνο. Στην δύση δεν πρόκειται να ανοιχτεί ποτέ η Xiaomi, μόνο στην Ασία και κυρίως σε τριτοκοσμικές χώρες πουλάει και συγχαρητήρια η Ελλάδα είναι επίσημα σε αυτές. Αν τολμούσε να επεκταθεί δυτικότερα θα είχαν πέσει καμπάνες από όλα τα μέτωπα. Τώρα σας ζητάει 700€ για ένα κινητό σε λίγο θα φτάσει τις αισχρές τιμές της Apple που είδαμε πρόσφατα και πάλι θα λέτε ευχαριστώ, από εκεί και μόνο μπορεί να δει κάποιος ότι η πλύση εγκεφάλου αποδίδει. Τέλος κόψε το υφάκι του "Πατέρα" "Ώριμου" γιατί δεν γνωρίζεις την ηλικία μου και μάλλον θα έπρεπε να σκεφτείς λιγάκι για τον ίδιο σου τον εαυτό, για τον οποίο προφανώς έχεις μεγάλη ιδέα. Τέλος τα δικά μου τα παιδιά κινέζικα δεν θα χρειαστεί να μάθουν, γιατί ευτυχώς δεν ζούνε στην Ελλάδα που από ότι φαίνεται θα γίνει αποικία της Κίνας με τα μυαλά που κουβαλάτε. Με το καλό να τα μάθετε τα κινέζικα που τόσο αγαπάτε και με το καλό να χτίσουν για εσάς κινέζικα εργοστάσια παραγωγής, μιας και στοχεύουν χώρες όπως την δικιά μας. Με το καλό να φτιάξουν και μονάδες παραγωγής της Foxconn στην χώρα μας να ζήσετε την κινέζικη εργασία από κοντά. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο μαζί σου, γιατί από ότι φαίνεται έχεις σοβαρά προβλήματα με το εγώ σου. Στείλε λοιπόν τα δικά σου παιδιά να μάθουν κινέζικα θα έχουν λαμπρό μέλλον.

Καλα σε λεω εγω αινσταιν.η xiaomi δεν εχει κινητα πανω απο τα 600€.τωρα αν καθεσαι και ψαχνεις κατι μαγαζια που τα πουλανε ολα με καπελο 50-70% σε σχεση με τους υπολοιπους εισαι...

επισης τα περισσοτερα κινητα της xiaomi βρισκοντα κατω απο τα 250€,και ολα ειναι αρκετα καλυτερα απο τα αντιστοιχα samsung.τωρα οι ανοησιες ή αλλιως ευκολα επιχειρηματα οπως ειχα πει παλαιοτερα,ειναι απλα η δικια σου λανθασμενη γνωμη.το αν θα γινει η ελλαδα αποικια μιας αλλης χωρας λογω μεγαλων εισαγωγων ειναι μια χαζομαρα.με αυτη τη λογικη η ελλαδα ειναι αποικια της nestle,mondelez,volkswagen,apple,samsung και αλλων πολυεθνικων.

πραγματικα λες τοσες ανοησιες που ή 10χρονο εισαι ή δεν τα 'χεις 400..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διάβαζες τουλάχιστον σωστά τα σχόλια θα είχες αντιληφθεί ότι δεν αναφέρομαι μονάχα στα προϊόντα της Apple αλλά και άλλων γνωστών εταιριών που είναι χρόνια στην αγορά και η Xiaomi πουλάει φύκια απλά ανοίγοντας τα φωτοτυπικά τους. Όσο για το κόστος των γνωστών συσκευών σε σύγκριση με το VFM που συνεχώς έχετε ως καραμέλα, ενδεικτικά μόνο το Note 2 που είναι σαν λάθος πρωτότυπο της Samsung κοστίζει 700€, περισσότερο από ένα Samsung Smartphone, οπότε τι να λέμε τώρα. Αν εσείς εύχεστε την αγορά να την ελέγχει η κίνα με το παραμύθι του vfm τότε είστε σε καλό δρόμο, πληροφοριακά μόνο. Στην δύση δεν πρόκειται να ανοιχτεί ποτέ η Xiaomi, μόνο στην Ασία και κυρίως σε τριτοκοσμικές χώρες πουλάει και συγχαρητήρια η Ελλάδα είναι επίσημα σε αυτές. Αν τολμούσε να επεκταθεί δυτικότερα θα είχαν πέσει καμπάνες από όλα τα μέτωπα. Τώρα σας ζητάει 700€ για ένα κινητό σε λίγο θα φτάσει τις αισχρές τιμές της Apple που είδαμε πρόσφατα και πάλι θα λέτε ευχαριστώ, από εκεί και μόνο μπορεί να δει κάποιος ότι η πλύση εγκεφάλου αποδίδει. Τέλος κόψε το υφάκι του "Πατέρα" "Ώριμου" γιατί δεν γνωρίζεις την ηλικία μου και μάλλον θα έπρεπε να σκεφτείς λιγάκι για τον  ίδιο σου τον εαυτό, για τον οποίο προφανώς έχεις μεγάλη ιδέα. Τέλος τα δικά μου τα παιδιά κινέζικα δεν θα χρειαστεί να μάθουν, γιατί ευτυχώς δεν ζούνε στην Ελλάδα που από ότι φαίνεται θα γίνει αποικία της Κίνας με τα μυαλά που κουβαλάτε. Με το καλό να τα μάθετε τα κινέζικα που τόσο αγαπάτε και με το καλό να χτίσουν για εσάς κινέζικα εργοστάσια παραγωγής, μιας και στοχεύουν χώρες όπως την δικιά μας. Με το καλό να φτιάξουν και μονάδες παραγωγής της Foxconn στην χώρα μας να ζήσετε την κινέζικη εργασία από κοντά. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο μαζί σου, γιατί από ότι φαίνεται έχεις σοβαρά προβλήματα με το εγώ σου. Στείλε λοιπόν τα δικά σου παιδιά να μάθουν κινέζικα θα έχουν λαμπρό μέλλον.

 

 

1. Νομίζω ότι ο dkmaster σού εξήγησε πολύ ήρεμα και όμορφα την αλφαβήτα της ανταλλαγής επιχειρημάτων και τον ευχαριστώ - δεν θα υπεισέλθω περισσότερο σε αυτό.

 

2. Απολογούμαι εάν το ''ύφος'' μου προσιδιάζει αυτό του πατρικού - μάλλον φυσιολογική αντίδραση στους ''παιδιαρισμούς'' σου.

 

3. Έχω ζήσει μικρό μόνο μέρος της ζωής μου στην Ελλάδα - διαβιώ σε χώρα του εξωτερικού, άρα μάλλον άκυρο το σχόλιό σου

 

4. Σε 3 διαφορετικές χώρες του ''αναπτυγμένου'' δυτικού κόσμου που έζησα και ζω η κινεζική γλώσσα έχει πλέον εισβάλλει, είτε συμφωνείς εσύ είτε όχι, και προωθείται πολύ ενεργά για προφανείς λόγους. Τα παιδιά μου θα ήθελα να την μάθουν - και πάλι για προφανείς λόγους.

 

5. Σου έχω νέα - η Ελλάδα είναι (δυστυχώς) εδώ και χρόνια αποικία, ίσως κάποια στιγμή να γίνει και των Κινέζων

 

6. Τέλος, αδυνατώ πραγματικά να κατανοήσω την αδυναμία σου να δεχθείς τον εξής πολύ απλό κανόνα: δικαίωμα επιλογής. Δεν σου το στέρησε (ελπίζω) κανείς, γιατί το αμφισβητείς στους άλλους?

 

7. Όσον δε αφορά την απόπειρά σου να εκδράμεις στη σφαίρα της ψυχολογίας, μάλλον απέτυχες. Σε όλη τη διάρκεια της εκπαίδευσής μου το πλέον σημαντικό μειονέκτημά μου που αναδείχθηκε ήταν ακριβώς η αποτυχία να επιβάλλω το ''εγώ'' μου

 

Ηρέμησε λοιπόν, ή επιτέλους ενηλικιώσου αν ανήκεις χρονολογικά σε αυτή την κατηγορία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό έχω όμως ακριβότερο Notebook από το κινητό μου. Επίσης το κινητό μου κόστισε 450€ την ίδια στιγμή που κάποιες άλλες εταιρίες σας πουλάνε φύκια μην χέσω στα 500-700€ κινεζιά μέχρι το κόκαλο που μοιάζουν με το παραπληγικό παιδί της Samsung με την Apple και λέτε και ευχαριστώ για την Mediocre κάμερα σας. Α και κάτι ακόμη ξέχασες να γράψεις για την 400€ οθόνη του υπολογιστή μου, που εντελώς τυχαία χρησιμεύει και για το 1400€ Notebook μου, όταν δεν χρησιμοποιώ το Apple TV μου των 200€.

 

Που μου θες να μου το πας και οικονομικά επειδή σου έθιξαν την κινεζιά σου.

 

Καλά κατούρα και λίγο. Ας μην ήταν εταιρίες όπως η Samsung και η Apple και αν έβλεπες εσύ Xiaomi δίχως αυτές εγώ θα ήμουν αστροναύτης.

 

Πως δικαιολογεί ο άνθρωπος την κινεζιά του.

 

 

Οπότε για όλους εσάς που σας έθιξα την υπερήφανη κινεζιά σας, χαρείτε τα, μην σας χαλάσουμε την πρωτοτυπία. Αν δεν γουστάρατε τόσο πολύ όσο λέτε τα προϊόντα της Apple η ακόμα και της Samsung δεν θα αγοράζατε τρίτης κατηγορίας κόπιες. Που μέχρι και Apple Store από τα Lidl σας πλασάρανε και χειροκροτάτε. Ενημερωτικά πάντα, πέρα από την Ανατολική Ασία, η Xiaomi πουλάει τα σκουπίδια που ονομάζει κινητά κυρίως σε τριτοκοσμικές χώρες. Κοίτα να δεις που πλέον είναι Official και η Ελλάδα μέσα σε αυτές.

 

3 κινητά παράγγειλα σε γνωστούς μου που θέλανε "φτηνό iPhone lookalike" χειρότερη ποιότητα δεν έχω αντιμετωπίσει στην αγορά, ούτε μισό χρόνο δεν έβγαλαν και τα αλλάξανε να πάρουν κάτι αξιόλογο.

 

 

Κλασικός «Ελληναράς» κλαρινογαμπρός που βγάζει χολή, γιατί τόλμησαν να του θίξουν το iphone!

Δεν υπάρχει λέμε καμία σωτηρία για την Ελλάδα…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας πληροφορηθεί μέσω pm από διαχειριστή ότι κάποια σχόλιά μου έχουν διαγραφεί (χωρίς αιτιολόγηση) θα ήθελα να:

 

1. απολογηθώ εάν, εν αγνοία μου, έχω παραβεί κάποιον κανόνα

 

2. σημειώσω ότι θεωρώ τα σχόλιά μου κόσμια και καλοπροαίρετα

 

3. αποδεχθώ ότι δεν θα έπρεπε να συνεχίσω περαιτέρω μια - ούτως ή άλλως ανούσια - αντιπαράθεση που δεν οδηγεί πουθενά (boys will be boys)

 

Καλή συνέχεια σε όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε η μπογιά των λινουξάδων και δεν ενοχλούν, εννοώ ότι πλέον δεν κάθονται να ασχολούνται με το αν το linux σε οποιαδήποτε distro του είναι καλύτερο ή όχι των Windows και του Macos. Αυτό γουστάρουν, αυτό χρησιμοποιούν, τώρα έχουμε τους MACOS να το παίζουν υπεράνω (άλλο αν μέχρι πριν 10 χρόνια λέγανε ότι τα mac είναι μόνο για γραφίστες και gay, μη νομίζετε δεν τα θυμόμαστε εμείς οι παλιότεροι). 

 

Κάθε λειτουργικό έχει τα καλά του και τα κακά του, όπως και το συγκεκριμένο επίπεδο ευκολίας και φιλικότητας ως προς τον καθένα.

Το ατού για το linux είναι ότι είναι δωρεάν και συμβατό με όλα και ο μόνος περιορισμός είναι η θέληση, διάθεση και ο χρόνος που διαθέτει κάποιος για να μάθει ή να συνηθίσει κάτι.

Δε θα κάτσω να το αναλύσω, ούτε και να το εξηγήσω παραπάνω και ούτε θα επιβάλω την άποψή μου στον οποιονδήποτε.

 

 

Επίσης δεν με ενδιαφέρει ρε μάγκες που βασίζεται ο kernel του Macos, αυτό δεν κατάλαβε ο μέσος Λινουξάς ποτέ του. Με ενδιαφέρει να κάνει τη δουλειά που θέλω ΕΓΩ, με τον πιο εύκολο δυνατό τρόπο. Όπως επίσης ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρέπει σιγά σιγά να σταματήσουμε να ενδιαφερόμαστε αν έχουμε 4 ή 1024 πυρήνες ειδικά στο κινητό μας. Κάνουν τη δουλειά τους όπως θέλουμε στην ταχύτητα που θέλουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ? 

 

ΟΚ τις δικες σου ανάγκες δε μπορείς να τις επιβάλλεις και στους υπόλοιπους όμως.

Ξεκινάς με το "Eγώ" και καταλήγεις στο "θέλουμε". Δε χρειάζονται ούτε γενικεύσεις, ούτε πρόωρες συμπερασματολογίες.

 

 

 

Αυτό το κόλλημα με τα specs τα οποία ΑΠΟΔΕΔΗΓΜΕΝΑ σε πολλές περιπτώσεις λένε τη μισή αλήθεια, πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Ενδιαφέρεται κανείς για το πόσα Watt είναι ο φούρνος του??? ΟΧΙ! Μαγειρεύει το κοτόπουλο σε 1 ώρα, ναι ή οχι? ΤΕΛΟΣ. 

 

Αυτό που δε σου λένε για το φούρνο που μαγειρεύει το κοτόπουλο σε 1 ώρα, ή που δε θες ίσως να δείς καθαρά, ή στην τελική δε ρώτησες, είναι η κατανάλωσή του (γίνομαι αντιληπτός στο τί εννοώ φαντάζομαι).

(Εν ολίγοις, ατυχές το παράδειγμά σου, κάτι ποιό εύστοχο ίσως να γίνόταν πιο κατανοητό ως επιχείρημα.)

 

 

 

 

Όταν όλα αυτά επίσης πλαισιόνονται και απο ολική ασχετοσύνη, πραγματικά κουράζει. Σαν κάτι laptop που έχουν i5 και έχουν μέσα δίσκο του ελέους και ο άλλος κάθεται και χαίρεται ότι πήρε i5 με 100 ευρώ. Τί με νοιάζει εμένα αν είναι i5 ή και i7, όταν μου έχεις μέσα sata δίσκο με 2GB ram??

 

Ασχετοσύνη τίνος? Και ποιός σου λέει εσένα ότι όποιος παίρνει i5 και i7 με 100 ευρώ και χαίρεται, σκοπεύει να το αφήσει έτσι και όχι να το αναβαθμίσει κι άλλο κι απλά να έκανε οικονομία για να μή πληρώσει το premium των εταιριών για να το πάρει maxed out spec εργοστασιακό και να το κάνει ο ίδιος είτε σταδιακά ανάλογα με την τσέπη του, είτε άμεσα και κατά πολύ πιο οικονομικά?

(Καταρρίπτεται και το δεύτερο παράδειγμά σου.)

 

PS: Και ο δίσκος και ο SSD σε ένα παλαιότερης τεχνολογίας ή εντελώς budget λάπτοπ είναι SATA (Σε ποιό high end laptops υπάρχει και M.2 PCIe NVMe slot αλλά προφανώς δε κάνεις λόγω γι αυτό, όσο για το HDD vs SSD. Η ουσιαστική διαφορά επομένως είναι ότι ο δίσκος είναι μηχανικός, όχι ότι είναι SATA...

 

 

 

Το macbook pro του 2009 με Core2Duo είναι πολύ πιο γρήγορο ΣΥΣΤΗΜΑ στο ΣΥΝΟΛΟ του επειδή του έβγαλα την αρχαιολογία δίσκο και του έχω βάλει SSD.  

 

SATΑ είπαμε και ο SSD έτσι?

Στο σύνολό του το αρχαιολογία MAC που έχεις (δε βάζω μόνο το δίσκο μέσα), θα είναι πιο γρήγορο σημαντικά μεν, όσο όμως τρέχει με παλαιότερης έκδοσης MAC OSX δε.

 

Γενικά είναι εύστοχο σαν παράδειγμα ως προς την αντικατάσταση HDD με SSD. Ειδικά, θα το δείς να καταρρίπτεται κι αυτό σιγά σιγά όσο κάθονται παραπάνω αναβαθμίσεις στο λειτουργικό σου. Δεν έκανες κάτι λάθος, απλά η τεχνολογία προχωρά.

Αν φυσικά πήρες MAC για να κάνεις browsing μόνο, σαφώς και θα φαίνεται υπερσύστημα τώρα, όπως και σχεδόν για όσο καιρό συνεχίσει να ζει.

Αλλά θα μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου και με ένα netbook των 100 ευρώ (βλέπε παράδειγμα φούρνος με κοτόπουλο).

 

 

 

Αυτά πρέπει να μας νοιάζουν, να καλύπτει η τεχνολογία της ανάγκες μας και όχι το κάθε μαρκετινίστικο τρικ της κάθε εταιρίας. 

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Δε χρειάζεται καν επιχειρηματολογία ή παράδειγμα για να στηρίξει κανείς αυτόν τον ορθό ισχυρισμό.

Οπότε οι προηγούμενες γενικεύσεις με όλο το σεβασμό, είμαι της γνώμης ότι είναι λίγο-πολύ περιττές.

 

 

 

 

Εν ολίγοις ούτε πολλοί πυρήνες χρειάζονται σε ένα κινητό (βλέπε most Android devices), ούτε χρειάζεται να είσαι και δέσμιος και φακελωμένος μιας εταιρίας (βλέπε Apple). Όλοι οι κατασκευαστές κοιτάνε την τσέπη τους, δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Το ίδιο και ο αγοραστής, δε θα πρέπει να κάνει φιλανθρωπίες και fanboyσμούς, αλλά να αγοράζει συνετά.

 

Επομένως μεταξύ των δυο, θα πας στο πιο οικονομικό και το πιο αποδοτικό ως λύση ταυτόχρονα (a.k.a. VFM). Επομένως στα κινητά, όποιο λειτουργικό σύστημα και αν σε βολεύει για να κάνεις τη δουλειά σου, σίγουρα τα 100 - 300 ευρώ ακούγεται πολύ πιο ελκυστικό ποσό από τα 600-900 ευρώ που ζητά η κάθε εταιρία για της ναυαρχίδες της. Τουλάχιστον το δικό μου φτωχό μυαλό έτσι το αντιλαμβάνεται.

 

 

Οι απαντήσεις μου, είναι με μπλέ μια μια κάτω από τις δικές σου.

Θα στεκόμουν μόνο στην τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

hoax και μάλιστα φτηνιάρικο.

 

Επίσης για τον αστοιχείωτο που έγραψε το άρθρο το οποίο πόσταρες: H Αγγλία εδώ και χρόνια έχει τη λίρα για νόμισμα, όχι το ευρώ.

 

Επομένως άτοπο το "αγόρασαν iphone με 1 ευρώ στην Αγγλία".

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...