Προς το περιεχόμενο

H OnePlus συγκεντρώνει αθόρυβα αρκετά δεδομένα χρήσης από τις συσκευές της


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδέλφια, μη φοβάστε. Δεν είστε αρκετά σημαντικοί ώστε να ενδιαφέρεται κανείς για το τι νούμερο παπούτσι φοράτε.

Ούτε καν τους ενδιαφέρει ποιος είσαι και τι είσαι.

Απλά λεφτά να βγάζουν από σένα και όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι αγοράζουν ένα κινητό και νομίζουν ότι είναι δικό τους, κανουν λάθος. Ουσιαστικά το νοικιάζουν γιατί οι εταιρίες βγάζουν λεφτά από αυτό καθολη την διάρκεια ζωής του προϊόντος. Και ο νοων νοειτο. Όποιου δεν του αρέσει, αλλάζει το Firmware και το φέρνει στα μέτρα του, αλλά εκεί πλέον υπάρχει το τυράκι της εγγύησης που αυτόματα ακυρώνεται στις περισσότερες εταιρίες. Είναι σαν αυτό που λέμε, άμα δεν σου αρέσει η σύγχρονη κοινωνία τραβά ζήσε σε σπηλιά στο βουνό, η κάθε επιλογή έχει το τίμημα της.

Επίσης, όσοι λέτε ότι δεν σας νοιάζει αν συλλέγονται τα προσωπικά δεδομένα το λέτε ακριβώς επειδή ζείτε στον "ευνομούμενο δυτικό πολιτισμο".

Για ρωτήστε αυτούς που είναι σε κάτι "μέσες ανατολες" και μια ανώνυμη ανάρτηση τους ή ένα σχόλιο τους σε ένα site αν μπορεί να τους αλλάξει την ζωή.. Είστε σίγουροι ότι αύριο μεθαύριο αυτά τα απολυταρχικα καθεστώτα δεν θα έρθουν και προς τα εδώ? Είστε σίγουροι ότι αύριο μεθαύριο ποθ θα κυβερνήσει το αντίθετο πολιτικό άκρο από αυτό που υποστηρίζεται δεν θα στοχοποιησει εσάς η την οικογένεια σας. Τροφή για σκέψη, απλοϊκά..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Taste your words before you spit them out" λένε στο χωριό μου οποτε θα συνηστουσα ηρεμια παιδες.

 

Δε χρειαζεται καποιος να μιλησει αν δεν εχει κατι να "πει" 

 

ΕΓΩ μπορει να γνωριζω οτι δεν ζω σε ενα αθωο κοσμο και παρακολουθουμαι καθημερινα αλλα εγω ειμαι ΕΓΩ και δεν ειναι ολοι ΕΓΩ, καποιος αλλος πιθανως να μην το γνωριζει.

 

ΕΓΩ μπορω να θεωρω τον εαυτο μ ασημαντο οποτε πιθανως να μην με ενδιαφερει οτι παρακολουθουμαι αλλα εγω ειμαι ΕΓΩ και δεν ειναι ολοι ΕΓΩ, καποιος πιθανως να θεωρει οτι ειναι πολυ σημαντικος και δεν το θελει. 

 

Δεν χρειαζεται να απανταμε ο σαν σωτηρες η ο σαν προσβαλλομενοι γιατι προφανως δεν γυρναει ο κοσμος (μονο) γυρω απο εμας, οποτε think before you talk ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο μ@λακίες είστε εδώ στο insomnia..
Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει λένε.. έτσι και εδώ αυτό  απενεργοποιείται κανονικότατα τώρα τι σκ@τά γράφετε εσείς ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης της συγκέντρωσης και αποστολής των σχετικών δεδομένων δε καταλαβαίνω..
 
Enable USB debugging
Connect your phone to computer
Use Android Debug Bridge (adb) to run the following commands:
$ adb start-server
$ adb shell
> pm uninstall -k –user 0 net.oneplus.odm

 

Πρέπει να είσαι πολύ ανήσυχο πνεύμα ρε παιδάκι μου. Από δοκιμές σε άλλες ROMs πως πάμε; Έχεις να προτείνεις καμία που κατά τα δικά σου μέτρα και σταθμά να είναι καλύτερη. Και έχω "φάει τον τόπο" ψάχνοντας εφαρμογή αντίστοιχη της MultiROM manager για πειραματισμούς. Την είχα στο Nexus 5 και με είχε βολέψει αφάνταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε μαγκα ειναι ειδηση γιατι εσυ μεσα στην αποχαυνωση μπορει να δεχεσαι οτιδηποτε ,δεν θα κανουμε κ οι υπολοιποι το ιδιο

 

τα ιδια κανει κ η xiaomi κ οχι αθορυβα οποτε uninstall ολα τα service της ετσι απλα

Πάρε κινητο με πλήκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είσαι πολύ ανήσυχο πνεύμα ρε παιδάκι μου. Από δοκιμές σε άλλες ROMs πως πάμε; Έχεις να προτείνεις καμία που κατά τα δικά σου μέτρα και σταθμά να είναι καλύτερη. Και έχω "φάει τον τόπο" ψάχνοντας εφαρμογή αντίστοιχη της MultiROM manager για πειραματισμούς. Την είχα στο Nexus 5 και με είχε βολέψει αφάνταστα.

 

ressurection remix. Εχω σε 1+1. Το κινητο βοηθαει, απο τα πιο εθκολα για αθυτην την διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όλο μ@λακίες είστε εδώ στο insomnia..
Ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει λένε.. έτσι και εδώ αυτό  απενεργοποιείται κανονικότατα τώρα τι σκ@τά γράφετε εσείς ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης της συγκέντρωσης και αποστολής των σχετικών δεδομένων δε καταλαβαίνω..
 
Enable USB debugging
Connect your phone to computer
Use Android Debug Bridge (adb) to run the following commands:
$ adb start-server
$ adb shell
> pm uninstall -k –user 0 net.oneplus.odm

 

Η φραστική επίθεση προς τους  insomniacs πρόκειται να λύσει ο πρόβλημα που εντόπισες; Να ξέρεις ότι εκτός από την κακία υπάρχει και η εκτίμηση και ο σεβασμός ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικά μια από τα ίδια. Το θέμα είναι ότι έχει ξεφύγει η κατάσταση, μέχρι πρόσφατα μάζευε δεδομένα από τις συσκευές Android η Google κάτι που το ξέρουμε εδώ και αιώνες αλλά εντάξει είναι για διαφημιστικούς λόγους κυρίως. Έχουμε περάσει πλέον σε άλλο επίπεδο, όπου οι κατασκευαστές των συσκευών μαζεύουν δεδομένα από κάθε χρήστη και τα φορτώνουν σε Server στην κίνα και δεν ξέρουμε τι τα κάνουν. Άλλο να μου ζητήσουν άδεια για Diagnostics όπως κάνει πχ Samsung, Apple, Google και άλλο να στέλνει πληροφορίες δίχως να το ξέρω. Γιαυτό πολύ απλά ποτέ Κινέζο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν τρία βασικά ζητήματα με τις τηλεμετρίες:

 

1. Παρακολουθούν τη συσκευή και κάποιος (αν, όποτε κλπ), αν ασχοληθεί στοιχειωδώς μπορεί να έχει πλήρη γνώση για τον χρήστη.

 

2. Κάποιοι βγάζουν πάρα πολλά λεφτά από αυτά τα δεδομένα.

 

3. Κανείς δεν ενημερώνει κανέναν για όλα αυτά.

 

Αν κανείς δει και τα τρία ζητήματα ΜΑΖΙ, τότε καταλαβαίνεις ότι ΚΑΝΕΝΑ επιχείρημα δεν μπορεί να σταθεί σοβαρά. Γιατί ακόμα και αν δεν έχεις πρόβλημα να σε παρακολουθούν (γιατί μπορεί να φτιάχνεσαι με τη δημοσιότητα...) πρέπει να είσαι χαζός ώστε να μην σε ενδιαφέρει ότι αφενός πληρώνεις ένα σκασμό φράγκα για μία συσκευή που συνεχίζει να αποδίδει στον κατασκευαστή της χωρίς να σε λογαριάζει... για αυτό και δεν θα σε ενημερώσει ποτέ κανείς... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν τρία βασικά ζητήματα με τις τηλεμετρίες:

 

1. Παρακολουθούν τη συσκευή και κάποιος (αν, όποτε κλπ), αν ασχοληθεί στοιχειωδώς μπορεί να έχει πλήρη γνώση για τον χρήστη.

 

2. Κάποιοι βγάζουν πάρα πολλά λεφτά από αυτά τα δεδομένα.

 

3. Κανείς δεν ενημερώνει κανέναν για όλα αυτά.

 

Αν κανείς δει και τα τρία ζητήματα ΜΑΖΙ, τότε καταλαβαίνεις ότι ΚΑΝΕΝΑ επιχείρημα δεν μπορεί να σταθεί σοβαρά. Γιατί ακόμα και αν δεν έχεις πρόβλημα να σε παρακολουθούν (γιατί μπορεί να φτιάχνεσαι με τη δημοσιότητα...) πρέπει να είσαι χαζός ώστε να μην σε ενδιαφέρει ότι αφενός πληρώνεις ένα σκασμό φράγκα για μία συσκευή που συνεχίζει να αποδίδει στον κατασκευαστή της χωρίς να σε λογαριάζει... για αυτό και δεν θα σε ενημερώσει ποτέ κανείς... 

Είναι πραγματικά θράσος να πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά και σαν να μην φτάνει αυτό, να έχεις την ΧΨ εταιρία να συλλέγει πληροφορίες από εσένα και να τις εκμεταλλεύεται οικονομικά. Το θέμα είναι ότι πολλοί κατασκευαστές το γράφουν στο κείμενο περί ιδιωτικότητας που λίγοι διαβάζουν και πατάνε αποδέχομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις δεν σκεφτεται οτι αυτα τα δεδομενα πωλουνται κ με βαση αυτα φτιαχνονται προφιλ κοινωνικων ομαδων κ μαζων γενικοτερα τα οποια χρησιμοποιουν πολιτικοι, εταιρειες ,μαρκετιστες ,ασφαλιστικες κλπ

 

ολοι αυτοι λοιπον τα χρησιμοποιουν για να πωλησουν αποτελεσματικοτερα τα προιοντα τους με ψυχολογικες τεχνικες επιθετικης διαφημισης ειτε για να χειραγωγησουν τους πληθυσμους προς οφελος τους με χ ψυχολογικους τροπους κλπ κλπ

 

ολοι λοιπον που δεν εχουν προβλημα με τα προσωπικα τους δεδομενα ειναι ειτε αφελεις ειτε ζαμαν φου ειτε δεν ξερουν

 

συνεχιστε την ωραια κουβεντα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει να σε βρει ο Αμερικάνος, θα σε βρει. Εδώ βρήκε τον μπιν λάντεν που δεν κυκλοφορούσε με κινητό. Δεν θα βρει εσένα τον καραγκιόζη που πας να κρύψεις καμιά τσόντα που βλέπεις;

κατά τα άλλα, δεν πα να παρακολουθούν, στα @@ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...