Προς το περιεχόμενο

Δακτυλιος στην Αθηνα


Racerr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 433
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Nέος δακτύλιος: Ποια ΙΧ θα μπαίνουν κάθε μέρα

https://www.news247.gr/koinonia/kleidose-o-neos-daktylios-poia-ich-tha-mpainoyn-kathe-mera-drastiki-meiosi-adeion.9389863.html

Τα μονά-ζυγά επιστρέφουν στις 25 Οκτωβρίου και οι άδειες δακτυλίου θα μειωθούν δραστικά. Καθημερινά θα επιτρέπεται να εισέρχονται στη ζώνη του δακτυλίου τα ΙΧ που κινουνται με φυσικό αέριο, τα ηλεκτρικά, τα υβριδικά και τα οχήματα κατηγορίας Euro 6 που εκπέμπουν κάτω από 120 gr CO2.

 

 

Δηλαδη το aygo του 2014, με euro 6 και λιγοτερο απο 120gr CO2, μπορει να μπαινει καθημερινα στο κεντρο της Αθηνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δηλαδη το aygo του 2014, με euro 6 και λιγοτερο απο 120gr CO2, μπορει να μπαινει καθημερινα στο κεντρο της Αθηνας;

Yes. Εφόσον είναι Euro 6 και <120 gr CO2 / χλμ, ναι, μπαίνει ελεύθερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντομεταξύ αν το πήρες το 2014 και βγάζει <120gr CO2/χλμ είναι Euro 5 και δεν είναι πράσινο.

Αν το πήρες το 2015 και βγάζει <120gr CO2/χλμ είναι Euro 6 και είναι πράσινο.

Μπορεί μοτέρ και περιφερειακά να είναι τα ίδια αλλά στον «καθαρό δακτύλιο» κοιτάμε και το ποιάς χρονιάς μοντέλο είναι και όχι τους ρύπους!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Αν μένεις κέντρο μέσα στον δακτύλιο τι ισχύει;

Παλιότερα υπήρχε εξαίρεση για τα αυτοκίνητα που ανήκουν σε μόνιμους κατοίκους του Δήμου Αθηνών, τώρα όμως ο Καραμανλής δήλωσε ότι οι εξαιρέσεις τέλος.

"Οι πρόσφατες ανακοινώσεις για έναρξη ισχύος του δακτυλίου από τις 25 Οκτωβρίου, με διαφορετική από την υφιστάμενη μορφή, έχει ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων. Και αυτό γιατί ο υπουργός Υποδομών – Μεταφορών Κ. Καραμανλής, αναφερόμενος στην επανενεργοποίηση του μέτρου, τόνισε ότι θα καταργηθούν όλες οι εξαιρέσεις και θα επιτρέπεται μόνο η είσοδος των ηλεκτρικών οχημάτων εντός των ορίων του δακτυλίου."

https://www.kathimerini.gr/society/561538078/dieyrynsi-exaireseon-ston-neo-daktylio/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Joshua21 said:

Παλιότερα υπήρχε εξαίρεση για τα αυτοκίνητα που ανήκουν σε μόνιμους κατοίκους του Δήμου Αθηνών, τώρα όμως ο Καραμανλής δήλωσε ότι οι εξαιρέσεις τέλος.

Και παμε καλα δηλ? Εμεις που μένουμε κεντρο δεν μπορουμε να παμε στις δουλείες μας? Και ενα καινούριο αμαξι ευρο 6 να παρεις στο μελον που τους ερθει να βγαλους αλλες προδιαγραφες παλι τα ιδια δηλ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp44christos είπε

Και παμε καλα δηλ? Εμεις που μένουμε κεντρο δεν μπορουμε να παμε στις δουλείες μας? Και ενα καινούριο αμαξι ευρο 6 να παρεις στο μελον που τους ερθει να βγαλους αλλες προδιαγραφες παλι τα ιδια δηλ??

Μια χαρά το βρίσκω, όπως εσείς που μένετε κέντρο δεν μπορείτε να πάτε στις δουλειές σας με το ρυπογόνο αυτοκίνητο σας, έτσι ακριβώς και όσοι μένουμε αλλού δεν μπορούμε να πάμε στις δουλειές μας στο κέντρο με το ρυπογόνο αυτοκίνητο μας. Ανάποδο έβρισκα αυτό που ίσχυε μέχρι πρόσφατα, δλδ ελευθέρας σε όσους έχουν δηλωμένη διεύθυνση μέσα στο δακτύλιο.

Επίσης ναι, και καινούργιο να πάρεις τώρα το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να σταματήσει να κυκλοφορεί ελεύθερα άσχετα που μένεις, λογικό το βρίσκω και αυτό.

Με τόσες εξαιρέσεις που υπήρχαν μέχρι τώρα το απαρχαιωμένο μέτρο μονά/ζυγά δεν έλυνε το κυκλοφοριακό, καλά έκαναν και τις έκοψαν.

Όχι πως έχει κάποια βαρύτητα η γνώμη μου, δεν παίρνω εγώ τις αποφάσεις, αλλά την είπα μια και τη ζήτησες.

  • Thanks 4
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Joshua21 said:

Μια χαρά το βρίσκω, όπως εσείς που μένετε κέντρο δεν μπορείτε να πάτε στις δουλειές σας με το ρυπογόνο αυτοκίνητο σας, έτσι ακριβώς και όσοι μένουμε αλλού δεν μπορούμε να πάμε στις δουλειές μας στο κέντρο με το ρυπογόνο αυτοκίνητο μας. Ανάποδο έβρισκα αυτό που ίσχυε μέχρι πρόσφατα, δλδ ελευθέρας σε όσους έχουν δηλωμένη διεύθυνση μέσα στο δακτύλιο.

Επίσης ναι, και καινούργιο να πάρεις τώρα το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να σταματήσει να κυκλοφορεί ελεύθερα άσχετα που μένεις, λογικό το βρίσκω και αυτό.

Με τόσες εξαιρέσεις που υπήρχαν μέχρι τώρα το απαρχαιωμένο μέτρο μονά/ζυγά δεν έλυνε το κυκλοφοριακό, καλά έκαναν και τις έκοψαν.

Όχι πως έχει κάποια βαρύτητα η γνώμη μου, δεν παίρνω εγώ τις αποφάσεις, αλλά την είπα μια και τη ζήτησες.

Λαθος κανεις. Εμεις που μενουμε κεντρο δεν μπορούμε καν να παρουμε αμαξι καν. Εσεις μπορείτε να αποφύγετέ τον δακτύλιο. Και στο κατω κατω εσεις που μενετε εκτος δακτυλίου ειστε που με τις κομπινες σας δεν ειναι λειτουργικο το μετρο. Δε βλεπω καν πως μας επιρεαζει το ιδιο. Εμείς τρώμε το παλούκι.

Δηλ αφου ειναι μπουρδέλο το σύστημά του αντί να το βελτιώσουν μας τιμωρούν εμας;

Περι ριπών γελάω. Γυρο γυρο κυκλοφορεί η καθε 50χρονη σακαράκα αλλα μεσα στον δακτύλιο θα καθαρίσει με αυτο το μετρο ως δια μαγείας. Πλας δε μετρανε οι ρίποι αλλα το στάνταρ. Οπότε κουραφέξαλα καθε 5 χρονια καινούριο αυτοκίνητο.

 

Επεξ/σία από mp44christos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν euro 6 πρέπει να βγάλουν κάποια άδεια; Ή σε περίπτωση ελέγχου ο μπατσουλίνης θα είναι σαίνης να ξέρει euro και ρύπους για κάθε αυτοκίνητο; 

 

Θεωρητικά ρωτάω καθότι έλεγχος δεν υφίσταται ποτέ των ποτών. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Λαθος κανεις. Εμεις που μενουμε κεντρο δεν μπορουμε καν να παρουμε αμαξι καν. Εσεις μπορειτε να αποφυγετε τον δακτυλιο.

Δηλ αφου ειναι μπουρδελο το συστημα του αντι να το βελτιώσουν μας γαμανε?

Περι ριπων γελαω. Γυρο γυρο κυκλοφορεί η καθε 50χρονη σακαράκα αλλα μεσα στον δακτύλιο θα καθαρισει με αυτο το μετρο ως δια μαγείας.

Ίσως να κάνω και λάθος :)

 

3 λεπτά πριν, chill είπε

Όσοι έχουν euro 6 πρέπει να βγάλουν κάποια άδεια; Ή σε περίπτωση ελέγχου ο μπατσουλίνης θα είναι σαίνης να ξέρει euro και ρύπους για κάθε αυτοκίνητο; 

 

Θεωρητικά ρωτάω καθότι έλεγχος δεν υφίσταται ποτέ των ποτών. 

Αν το όχημα σου έχει τις προϋποθέσεις, τότε εκτυπώνεις άμεσα το ειδικό σήμα από εδώ:

http://daktylios.ypeka.gr/

Capturesfsddcx.JPG.8b9371e223d82acb6d674e71e5ebb77c.JPG

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ίσως να κάνω και λάθος :)

 

Αν το όχημα σου έχει τις προϋποθέσεις, τότε εκτυπώνεις άμεσα το ειδικό σήμα από εδώ:

http://daktylios.ypeka.gr/

Capturesfsddcx.JPG.8b9371e223d82acb6d674e71e5ebb77c.JPG

Το site δεν έχει ενημερωθεί με τα νέες αλλαγές που ανακοίνωσαν, μου έβγαλε σήμα για euro 5 αν και έχει κάτω από 120gr.

Αυτό που δεν λένε είναι αν τα 120gr θα είναι κατα nedc ή wltp. Υποθέτω θα το προσθέσουν σαν διαφοροποίηση γιατί δεν μπορεί να είναι κοινό το όριο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, chill είπε

Όσοι έχουν euro 6 πρέπει να βγάλουν κάποια άδεια; Ή σε περίπτωση ελέγχου ο μπατσουλίνης θα είναι σαίνης να ξέρει euro και ρύπους για κάθε αυτοκίνητο; 

 

Θεωρητικά ρωτάω καθότι έλεγχος δεν υφίσταται ποτέ των ποτών. 

 

 

 

Euro 6 +<120 gr

μπαίνεις κ τυπώνεις βεβαίωση 

 

νομιζω είσαι πάνω από 120 😞

 

εγώ είμαι 131 στο ένα - ευτυχώς έχει ελευθερας το άλλο (cng)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Euro 6 +<120 gr

μπαίνεις κ τυπώνεις βεβαίωση 

 

νομιζω είσαι πάνω από 120 😞

 

εγώ είμαι 131 στο ένα - ευτυχώς έχει ελευθερας το άλλο (cng)

116 gr είμαι. 

 

Το εκτύπωσα.

 

Όχι ότι μου χρειάζεται αλλά για να υπάρχει. Αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι το κέντρο αλλά μια φορά που θα τύχει να το χρειαστώ ας υπάρχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...