Προς το περιεχόμενο

Ξηροδερμία χεριών


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αδερφε πηγαινε σε ενα φαρμακειο της γειτονιας που ψιλοξερεις γενικα και ζητα να σου φτιαξουνε μια κρεμα

δεν το κανουνε ολα

αλλα απο 2-3 που εχω παρει, ειναι παντα καλυτερα απο τις ετοιμες

 

μπορεις να πας και σε δερματολογο να σου γραψει μια ειδικη αντιβιωτικη κρεμα που ειναι για την θεραπεια του προβληματος οχι για ανακουφιση, αλλα δεν πιανει παντα πχ μπορει να εχεις ευαισθησια στο κρυο νερο τωρα που χειμωνιαζει

 

πιο αμεσα απο τα δυο, ικανοποιητικη ειναι μια που πουλανε σουπερ μαρκετ με κοκκινο χρωμα που εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε γλυκερινη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει εδω και χρονια η neutrogena την εβαζε ενα ξαδερφακι π ειχε προβλημα και ηταν και σε πλοιο με κρυα νερα υγρασιες και ειχε βρει την υγεια του μαυτην.Επισης παιζει πολη η cera di cupra που ειναι και αυτη καλη.Γενικως υπαρχουν πολλες καλες επιλογες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το φαινόμενο ξεκινάει όταν πέσει η θερμοκρασία του περιβάλλοντος κάτω από κάποιους βαθμούς.

Δηλαδή το καλοκαίρι δεν υπάρχει.

Γενικά από τις έτοιμες κρέμες 2-3 που έχω δοκιμάσει δεν είδα αποτέλεσμα.

Αυτό που λέει το παλικάρι από πάνω για συνταγή από δερματολόγο που την εκτελεί ο φαρμακοποιός συνδυάζοντας υλικά μάλλον είναι η καλύτερη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ακριβεια δεν ειπα αυτο, ξεχωρισα δυο εναλλακτικες

η μια να σε δει δερματολογος και θα σου γραψει κρεμα-αντιβιωση που θεωρητικα λυνει το προβλημα

η δευτερη, καποια φαρμακεια φτιαχνουν "σπιτικη" κρεμα που σε εμενα προσωπικα ειχε πολυ καλυτερη ενυδατωση απο τις ετοιμες και απο οτι θυμαμαι σε αμελητεα διαφορα κοστους, αλλα ειναι ενυδατικη οχι θεραπεια

 

τωρα αμα παιζει συνδυασμος των 2 λυσεων, αυτο δεν το γνωριζω :-)

 

μια και λες για κρυο:

προσπάθησε να πλένεις μονο οταν ειναι πολυ απαραιτητο τα χερια (απο την αλλη καραδοκουν και ιωσεις, οποτε γαμησε τα), σε φασεις που δεν ειναι τοσο απαραιτητο, να τα καθαριζεις με αντισηπτικα μαντηλάκια, σπιτι να αναβεις απο το πρωι λιγο θερμοσιφωνα να σπαει το πολυ κρυο νερο, παρε καλα δερματινα γαντια με επενδυση απο μεσα και οσο περπατας εξω μην τα ξεχνας ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν πρώτο μέτρο θα πρότεινα την αλλαγή σαπουνιού που πλένεις τα χέρια σου και αν είναι δυνατόν και σαμπουάν 

γιατί αυτά τα δύο  επιβαρύνονται πολλές φορές για την ξηροδερμία.

 

Τα σημερινά φτηνά σαπούνια έχουν επεξεργαστεί έχει αφαιρεθεί η γλυκερίνη για άλλους σκοπούς και δεν είναι 

φιλικά πρός το δέρμα,γιατί η γλυκερίνη στο σαπούνι είναι το Νο 1 μαλακτικό για τα χέρια.

Εκτός των άλλων οι εταιρείες χρησιμοποιούν διάφορα αφριστικά για περισσότερο εφέ τα οποία είναι

ότι χειρότερο για την ξηροδερμία 

Πήγαινε σε ένα απλό σαπούνι Μασσαλίας περισσότερο λευκό με το οποίο να πλένεις τα χέρια σου.

Πάρε και μία αλοιφούλα από αυτές που είπαν παραπάνω.

 

Προσωπικά είχα αρκετά μεγάλο πρόβλημα με την ξηροδερμία χεριών.Ύστερα από προτροπή φίλου και επειδή 

έχω και παλαιά λάδια δικά μου άρχισα να φτιάχνω δικό μου σαπούνι προσθέτοντας και μικρές ποσότητες άλλων

ελαίων φιλικών στο δέρμα και έφτασα στο σημείο να σου φέρω ένα παράδειγμα να ξεκολάω με τα δάχτυλα τις

σακούλες των s/m χωρίς φτύσιμο. :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απαντάω σε όλους.

Χρησιμοποιώ dove κρεμοσάπουνο.

Επίσης για να μην πλένω τα χέρια συχνά χρησιμοποιώ wet hankies antibacterial.

Επίσης το νερό ζεσταίνεται από λέβητα φυσικού αερίου οπότε δεν τίθεται θέμα παγωμένου νερού.

Τώρα χρησιμοποιώ την κρέμα χεριών pharmasept που είναι πιο δυνατή από τη neutrogena.

 

papoys1: Αυτό το σαπούνι Μασσαλίας κυκλοφορεί σε κρεμοσάπουνο;

Είναι καλύτερο από το dove;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κρεμοσάπουνα ξηραίνουν περισσότερο το δέρμα από κλασσικά σαπούνια (όπως και τα wet hankies επίσης), προσωπικά χρησιμοποιώ ελληνικά, με ελιά ή λεβάντα. Τώρα για την κρέμα χεριών της νιουτροτζένα έχει κερί μέσα και μου έσπαγε τα νεύρα στην αίσθηση. Της ντάβ πάλι είναι πολύ νερουλή. Έχω δοκιμάσει κι άλλες από φαρμακείο, όμως κατέληξα (επέστρεψα) στη νιβέα, την κλασσική, και πάλι όμως θέλει αρκετές εφαρμογές μέσα στην ημέρα. Της απιβίτα που ανέφερε ο Pro θα συμφωνήσω, είναι αρκετά καλές και έχουν ποικιλία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση το τσιγάρο, το πιο πιθανό είναι μανιακό πλύσιμο χεριών αν κρίνω δηλαδή από την αδερφή μου

 

Επίσης τα συγκεκριμένα μαντηλάκια μάλλον κάνουν το πρόβλημα χειρότερο, τα hankies έχουν πολύ αλκοόλ, μια φορά είχα πάρει ασυναίσθητα ένα τέτοιο αντι μωρομάντηλου για τουαλέτα και ακόμα θυμάμαι τη φρίκη :lol:

 

Επίσης προβλήμα μπορεί να δημιουργούν και διάφορα αντισηπτικά υγρά, εγώ που κανονικά δεν έχω θέμα είχα αποκτήσει ένα φεγγάρι που ήμουν στην αποστείρωση νοσοκομείου (στρατός, με βάφτισαν νοσοκόμα για κάποιο λόγο.. και εκεί τα υγρά ήταν πανισχυρα σχέση με του εμπορίου) και έβαζα υποχρεωτικά διαρκώς στα χέρια μου και έφτασα να ανοίγουν πληγές στο χειρότερο δυνατό σημείο μέσα σε μόλις ένα μήνα

 

Γενικά ήρεμα με την καθαριότητα των χεριών και τη μικροβιοφοβια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει εδω και χρονια η neutrogena την εβαζε ενα ξαδερφακι π ειχε προβλημα και ηταν και σε πλοιο με κρυα νερα υγρασιες και ειχε βρει την υγεια του μαυτην.

To αυτο.

Εχοντας μια σχετικη ευαισθησια των χεριων στο κρυο και το οτι πλενω πολλες φορες τα χερια μεσα στην ημερα, η κλασσικη μπλε neutrogena ποτε δεν με απογοητευσε, ακομα και σε πολυ σκασμενα χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια καλή κρέμα χεριών είναι η dermophilia.Από hankies, οινοπνεύματα, αντισηπτικά μακριά αφού έχεις θέμα με ξηροδερμία. Και περιόρισε τα κρεμοσάπουνα.

Σαπούνι Μασσαλίας πλάκα και είσαι οκ.

Α,και αν τυχόν πλένεις πιάτα να έχεις γάντια. Αυτό ισχύει για όλους βέβαια γιατί τα σαπούνια για τα πιάτα δημιουργούν τεράστια προβλήματα στο δέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απαντάω σε όλους.

Χρησιμοποιώ dove κρεμοσάπουνο.

Επίσης για να μην πλένω τα χέρια συχνά χρησιμοποιώ wet hankies antibacterial.

Επίσης το νερό ζεσταίνεται από λέβητα φυσικού αερίου οπότε δεν τίθεται θέμα παγωμένου νερού.

Τώρα χρησιμοποιώ την κρέμα χεριών pharmasept που είναι πιο δυνατή από τη neutrogena.

 

papoys1: Αυτό το σαπούνι Μασσαλίας κυκλοφορεί σε κρεμοσάπουνο;

Είναι καλύτερο από το dove;

Καλίτερα σε πλάκα.Στα υγρά δεν ξέρω τι ακριβώς βάζουν για να μην πήζουν και να συντηρούνται σε υγρή μορφή.

Αν μένεις Αθήνα κάνε βόλτα από Ευριπίδου θα βρεις πολλά  Ελληνικά σαπούνια,όπως είπε και η Υπατία.

 

Και μία ερώτηση.Αθήνα μένεις ή κάπου επαρχία;;; Το ρωτάω γιατί υπάρχουν περιοχές με παράξενο νερό.Μπορεί

να σας φανεί χαζό αλλά στο εξοχικό όταν μείνω παραπάνω από 2-3 μέρες παρατηρώ στα χέρια μου να εμφανίζετε

αρκετές φορές μία ελαφρά ξηροδερμία,αν και χρησιμοποιώ ίδια σαπούνια, και το έχω αποδώσει στο νερό το οποίο

δεν είναι καλό για πόσιμο επειδή έχει πάρα πολλά άλατα.

Όταν έρθω Αθήνα εξαφανίζεται και πάλι.

Οπότε εάν είναι από το νερό δεν γίνεται τίποτε.Μόνο διάφορες κρέμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...