Προς το περιεχόμενο

Τεχνίτες Αθήνα


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πώς φτασαμε στον πανακριβο εξοπλισμο του γιατρου απο τον τυπο που τσεπωσε 25 ευρω ΜΑΥΡΑ για να ανοιξει δυο τρυπες, μονο ενας θεός ξέρει

 

(το ξαναγραφω, οχι γιατι ζηλεψα τον αριστο, αλλα μπας και το απαντησεις)

 

 

αριστο, σε μια φαση νομιζα οτι πηρα λαθος τα χαπια μου το πρωι και εχω ζαλαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς φτασαμε στον πανακριβο εξοπλισμο του γιατρου απο τον τυπο που τσεπωσε 25 ευρω ΜΑΥΡΑ για να ανοιξει δυο τρυπες, μονο ενας θεός ξέρει

 

(το ξαναγραφω, οχι γιατι ζηλεψα τον αριστο, αλλα μπας και το απαντησεις

Το post μου ήταν ένα γενικό σχόλιο (το γράφω). Είχε να κάνει γενικά με το ελεύθερο επάγγελμα, με όλους τους επαγγελματίες γενικός και με κανέναν ειδικά. Η μονή ειδική αναφορά ήταν στον φίλο πιο πάνω που του ζήτησα και συγνώμη για την ανάκριση. Δεν μίλησα ούτε για τον μάστορα που πήρε 25€, ούτε για γιατρό, ούτε για δικηγόρο, ούτε για υδραυλικό, ούτε για κανέναν άλλο ειδικά.

Συνειδητά από την αρχή το topic δεν μπήκα στον εύκολο πειρασμό να σχολιάσω τις χρεώσεις για τους δύο μάστορες. Όταν με ρώτησε η κοπέλα να σχολιάσω τα 75€ για το πλυντήριο το έκανα. Και το σχολίασα και το τεκμηρίωσα. Ανατρέξε σε προηγούμενο post μου αν σε ενδιαφέρει η άποψη μου.

Αν θέλεις να σχολιάσω και το μάστορα με τα 25€ μπορώ να το κάνω και αυτό. Λίγο υπερβολικός ήταν στη χρέωση για αυτή τη δουλειά. Δεδομένου ότι η δουλειά δεν ήθελε καμία εξειδίκευση, ούτε ειδικά εργαλεία (ένα τρυπάνι), τα υλικά ήταν λίγα (6 ούπες, 6 βίδες) και ο χρόνος όχι πάνω από μισή - μια ώρα μια χρέωση γύρω στα 15€ θα μου φαινόταν πολύ πιο λογική.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ότι άνοιξε δύο τρύπες ρε παιδιά, είναι σηκώθηκε και πήγε σπίτι της και της έκανε την (όποια) δουλειά. Οι περισσότεροι έχουν μια ελάχιστη χρέωση, αν δεν ήταν 25€ θα ήταν το λιγότερο 15 που λέει ο vasilk και οι περισσότεροι θα παίρνανε 20€. Μπορεί να έβρισκε και κάποιον να το κάνει με 5 ή με 3, αλλά θα ήταν ένας στους είκοσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά διάβασα πως συγκρίνουμε παραπάνω τον ελεοχρωματιστη με τον υδραυλικο/επιπλοποιο/ηλεκτρολογο; για τους δεύτερους απαιτείται πολύ μεγαλύτερη γνώση για το τι κάνουν (Χωρίς να Θέλω να θίξω κανέναν-Όλα δουλειές είναι) Αλλιώς θα έχεις μπλέξιμο μεγαλύτερο. Τώρα πια πολλοί ξένοι αλλοδαποί αναλαμβάνουν να βλάψουν σπίτια κλπ οπότε εκεί ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος , αλλά την δουλειά των δεύτερων δεν μπορούν να την κάνουν Χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις . Ναι και το βάψιμο γνώση απαιτεί και αυτό αλλά όχι το ίδιο μην γελιόμαστε.

 

Η τιμή που σ είπε για το κουρτινοξυλο τσ ήταν όντως ακριβή. Αλλά?!?!? Ο συγκεκριμένος μάστορας έχει μαγαζί ; ήταν της περιοχής σ;

Εμένα αν μ πει κάποιος να του τοποθετήσω το κουρτίνοξυλο πχ και μένει στο δίπλα μου στενό θα του πάρω το πολύ 10€. Αν όμως με καλέσει να πάω από το περιστέρι στην Γλυφάδα πχ εκει δεν θα του πάρω 10€ , αλλά 50€. Μεταφορικά, χρόνος να πάω - έρθω που έχω αφήσει αλλες ισως σημαντικότερες εργασίες και πολλά άλλα παίζουν ρόλο.

 

Τέλος Θέλω να τονίσω κάτι βασικό που απαιτούνται σε αυτές τις δύσκολες δουλειές. Μπορεί κάποιος να σ ζητήσει δέκα και κάποιος πενήντα για την ίδια δουλειά . Αν ο πρώτος στα κάνει μπάχαλο , στα αφήσει στην μέση , στα κάνει λάθος - στραβά - δεν ξέρω και εγώ τι ... Μετά εσύ το θα κάνεις; θα απευθυνθείς εννοείται σε κάποιον άλλο .

Ξέρω πολλούς που έχουν δώσει προκαταβολές σε διάφορους τεχνίτες και αυτοί μετά ή τα παράτησαν στην μέση ή απλά έκαναν τέτοια προχειροδουλεια που τα βλέπεις και τραβάς τα μαλλιά σου. Δεν μιλάω βέβαια για κουρτινοξυλο αλλά για πιο σύνθετα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς φτασαμε στον πανακριβο εξοπλισμο του γιατρου απο τον τυπο που τσεπωσε 25 ευρω ΜΑΥΡΑ για να ανοιξει δυο τρυπες, μονο ενας θεός ξέρει

 

(το ξαναγραφω, οχι γιατι ζηλεψα τον αριστο, αλλα μπας και το απαντησεις)

 

 

αριστο, σε μια φαση νομιζα οτι πηρα λαθος τα χαπια μου το πρωι και εχω ζαλαδες

αυριο νά πάς σέ αλλον γιατρό νά σού γράψει πιό ενισχυμένη δόση ...

καί νά τά παίρνεις 8 φορές την ημέρα (κάθε 3 ωρες δηλ.)

η κοπελιά μίλησε γιά γιατρό καί εγώ της απάντησα ...(αν δέν βλέπεις καλά η δέν ξέρεις νά διαβάζεις ασχολήσου μέ τό ...πλέξιμο)

πρώτο σου σχόλιο εδώ καί πέταξες τήν ....χαζοεξυπνάδα σου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυριο νά πάς σέ αλλον γιατρό νά σού γράψει πιό ενισχυμένη δόση ...

καί νά τά παίρνεις 8 φορές την ημέρα (κάθε 3 ωρες δηλ.)

η κοπελιά μίλησε γιά γιατρό καί εγώ της απάντησα ...(αν δέν βλέπεις καλά η δέν ξέρεις νά διαβάζεις ασχολήσου μέ τό ...πλέξιμο)

πρώτο σου σχόλιο εδώ καί πέταξες τήν ....χαζοεξυπνάδα σου ...

Νομίζω τζάμπα αρπάζεσε αριστο. Έχω την εντύπωση πως απευθυνόταν σε εμένα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυριο νά πάς σέ αλλον γιατρό νά σού γράψει πιό ενισχυμένη δόση ...

καί νά τά παίρνεις 8 φορές την ημέρα (κάθε 3 ωρες δηλ.)

η κοπελιά μίλησε γιά γιατρό καί εγώ της απάντησα ...(αν δέν βλέπεις καλά η δέν ξέρεις νά διαβάζεις ασχολήσου μέ τό ...πλέξιμο)

πρώτο σου σχόλιο εδώ καί πέταξες τήν ....χαζοεξυπνάδα σου ...

 

 

Νομίζω τζάμπα αρπάζεσε αριστο. Έχω την εντύπωση πως απευθυνόταν σε εμένα.

 

 

Εγώ νομίζω ότι έγραψε το αστείο με τα χάπια και το γιατρό επειδή ο aristos έγραψε κατά λάθος το ίδιο μήνυμα 4 φορές, οπότε σου λέει ζαλισμένος θα είμαι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά διάβασα πως συγκρίνουμε παραπάνω τον ελεοχρωματιστη με τον υδραυλικο/επιπλοποιο/ηλεκτρολογο; για τους δεύτερους απαιτείται πολύ μεγαλύτερη γνώση για το τι κάνουν (Χωρίς να Θέλω να θίξω κανέναν-Όλα δουλειές είναι) Αλλιώς θα έχεις μπλέξιμο μεγαλύτερο. Τώρα πια πολλοί ξένοι αλλοδαποί αναλαμβάνουν να βλάψουν σπίτια κλπ οπότε εκεί ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος , αλλά την δουλειά των δεύτερων δεν μπορούν να την κάνουν Χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις . Ναι και το βάψιμο γνώση απαιτεί και αυτό αλλά όχι το ίδιο μην γελιόμαστε.

 

Η τιμή που σ είπε για το κουρτινοξυλο τσ ήταν όντως ακριβή. Αλλά?!?!? Ο συγκεκριμένος μάστορας έχει μαγαζί ; ήταν της περιοχής σ;

Εμένα αν μ πει κάποιος να του τοποθετήσω το κουρτίνοξυλο πχ και μένει στο δίπλα μου στενό θα του πάρω το πολύ 10€. Αν όμως με καλέσει να πάω από το περιστέρι στην Γλυφάδα πχ εκει δεν θα του πάρω 10€ , αλλά 50€. Μεταφορικά, χρόνος να πάω - έρθω που έχω αφήσει αλλες ισως σημαντικότερες εργασίες και πολλά άλλα παίζουν ρόλο.

 

Τέλος Θέλω να τονίσω κάτι βασικό που απαιτούνται σε αυτές τις δύσκολες δουλειές. Μπορεί κάποιος να σ ζητήσει δέκα και κάποιος πενήντα για την ίδια δουλειά . Αν ο πρώτος στα κάνει μπάχαλο , στα αφήσει στην μέση , στα κάνει λάθος - στραβά - δεν ξέρω και εγώ τι ... Μετά εσύ το θα κάνεις; θα απευθυνθείς εννοείται σε κάποιον άλλο .

Ξέρω πολλούς που έχουν δώσει προκαταβολές σε διάφορους τεχνίτες και αυτοί μετά ή τα παράτησαν στην μέση ή απλά έκαναν τέτοια προχειροδουλεια που τα βλέπεις και τραβάς τα μαλλιά σου. Δεν μιλάω βέβαια για κουρτινοξυλο αλλά για πιο σύνθετα πράγματα.

Συμφωνώ με την πρώτη παράγραφο, μα δεν μιλάω για το πόσο αξίζει να χρεωθεί ενα μερεμέτι αλλά πως η χρέωση θα είναι δίκαιη και για τα δυο μέρη. Να μην είναι κάτω και να μην είναι πάνω απο την συλλογική σύμβαση δηλαδή. Οι καθαρές χρεώσεις στην οικοδομή για τεχνική δουλειά είναι 7€/ώρα.

 

Λες οτι χρεώνεται περίεργα το μερεμέτι γιατί ενδεχομένως ν' αφεθεί μια άλλη, σημαντικότερη δουλειά στη μέση προκειμένου να γίνει.

Αυτό ρε φιλαράκι, ισχύει για περιστατικά έκτακτα, επείγοντα όπως για έναν υδραυλικό είναι να 'χει σπάσει μια σωλήνα και να πλημμυρίζει το σπίτι ας πούμε, οχι το να αντικατασταθεί μια παλιά μπαταρία επειδή ο πελάτης αγόρασε νεα... ή στο θέμα μας, ν' τοποθετήσει ενα κουρτινόξυλο ο επιπλοποιός.

 

Γενικά, αυτό που λεω μέσω των μηνυμάτων μου, είναι οτι τα πάντα είναι θέμα οργάνωσης. Μαζεύεις δηλαδή τα μερεμέτια και τους αφιερώνεις μια μέρα για να τα κάνεις που στο σύνολό της θα συγκεντρώσεις ενα ολόκληρο μεροκάματο. Δεν αφήνεις στη μέση κάτι γιατί κυρίως δεν είναι δίκαιο για τον πελάτη που περιμένει αυτό το κάτι. Ξαναλέω, δεν μιλάω για επείγοντα περιστατικά όπως το παραπάνω :-)

 

Έτσι που τα περιγράφετε, μου 'ρχεται να δημιουργήσω νεο επάγγελμα, αυτό του εγκαταστάτη λεπτομερειών! Να τοποθετώ δηλαδή ενα κουρτινόξυλο ή να κάνω ενα σιλικόνιασμα γύρω απο την μπανιέρα και να χρεώνω, δεν λεω 25, 20€ το κάθε ένα "μερεμέτι". Σε 7 ώρες δεν θα προλάβω 4 επισκέψεις; Ε θα βγάζω 80€ μεροκάματο! Κομπλέ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά διάβασα πως συγκρίνουμε παραπάνω τον ελεοχρωματιστη με τον υδραυλικο/επιπλοποιο/ηλεκτρολογο; για τους δεύτερους απαιτείται πολύ μεγαλύτερη γνώση για το τι κάνουν (Χωρίς να Θέλω να θίξω κανέναν-Όλα δουλειές είναι) Αλλιώς θα έχεις μπλέξιμο μεγαλύτερο. Τώρα πια πολλοί ξένοι αλλοδαποί αναλαμβάνουν να βλάψουν σπίτια κλπ οπότε εκεί ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος , αλλά την δουλειά των δεύτερων δεν μπορούν να την κάνουν Χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις . Ναι και το βάψιμο γνώση απαιτεί και αυτό αλλά όχι το ίδιο μην γελιόμαστε.

 

Η τιμή που σ είπε για το κουρτινοξυλο τσ ήταν όντως ακριβή. Αλλά?!?!? Ο συγκεκριμένος μάστορας έχει μαγαζί ; ήταν της περιοχής σ;

Εμένα αν μ πει κάποιος να του τοποθετήσω το κουρτίνοξυλο πχ και μένει στο δίπλα μου στενό θα του πάρω το πολύ 10€. Αν όμως με καλέσει να πάω από το περιστέρι στην Γλυφάδα πχ εκει δεν θα του πάρω 10€ , αλλά 50€. Μεταφορικά, χρόνος να πάω - έρθω που έχω αφήσει αλλες ισως σημαντικότερες εργασίες και πολλά άλλα παίζουν ρόλο.

 

Τέλος Θέλω να τονίσω κάτι βασικό που απαιτούνται σε αυτές τις δύσκολες δουλειές. Μπορεί κάποιος να σ ζητήσει δέκα και κάποιος πενήντα για την ίδια δουλειά . Αν ο πρώτος στα κάνει μπάχαλο , στα αφήσει στην μέση , στα κάνει λάθος - στραβά - δεν ξέρω και εγώ τι ... Μετά εσύ το θα κάνεις; θα απευθυνθείς εννοείται σε κάποιον άλλο .

Ξέρω πολλούς που έχουν δώσει προκαταβολές σε διάφορους τεχνίτες και αυτοί μετά ή τα παράτησαν στην μέση ή απλά έκαναν τέτοια προχειροδουλεια που τα βλέπεις και τραβάς τα μαλλιά σου. Δεν μιλάω βέβαια για κουρτινοξυλο αλλά για πιο σύνθετα πράγματα.

Νομίζεις ότι όλοι είναι εξειδικευμένοι και ξέρουν τι κάνουν; Ξέρεις πόσοι ξέρουν λίγο απ'όλα και κάνουν όλες τις δουλειές (έστω και λίγο άρπα κόλλα) ; Πάρα πολλοί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι της δουλειάς ξέρω και έχω άπειρα παραδείγματα και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου . Δυστυχώς όμως όταν ο πελάτης πάει σε κάποιον που δεν ξέρει , Ίσως την πατήσει. Γενικά οποιος λέει πως ξέρει λίγο απ'όλα σε τεχνικά θέματα δε τα κάνει Όπως πρέπει σύμφωνα με το όσα έχουν δει τα μάτια μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμότατο σάιτ ο δουλευταράς. θα το ξαναπροτιμήσω!

Και ο ιμάντας μου είπε ότι κάνει 25 ευρώ. Κι αυτό παίζει να ήταν μούφα.

Χωρίς να ξέρω τιμές θα πόνταρα ότι έβγαλε και 10-15€ από εκεί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας μας χρεώνει ότι θέλει, αν μας επιλέξουν οι πελάτες απλά πρέπει να μας πληρώσουν ότι ζητάμε.

 

Προσωπικά, έχω ελάχιστη χρέωση μία ώρα και δε χρεώνω μόνο το χρόνο των αρχικών διαπραγματεύσεων.

 

Από εκεί και πέρα, ούτε εργαλεία χρειάζομαι ούτε εξοπλισμό, απλά προτείνω και υλοποιώ λύσεις. Δεν αναγκάζω κανέναν να με πληρώσει, αλλά δεν κάνω καν εκπτώσεις, αν ο πελάτης με θέλει πρέπει να με πληρώσει κι όσα θέλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...