Προς το περιεχόμενο

Σκουληκάκια σε ζυμαρικά


Vassilis_24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην αγοραζεις πολλα ζυμαρικα. κι εμενα μου εχει συμβει με ζυμαρικα και ρυζια. αλλιως βαζε τα σε γυαλινα δοχεια που κλεινουν καλα, δεν προκειται να βγαλεις ακρη απο την εταιρια γτ στην τελικη δεν φταινε κιολας.

 

αν τα ξεπλυνεις απο τα ζουζουνια μπορεις να τα φας, η ιδια η παστα δεν εχει παθει τπτ.

 

Τρώνε τα ζυμαρικά, βγαίνουν και πριονίδια απ'τη συσκευασία.

​Το απλό νερό δεν τους κάνει τίποτα, μένουν κολλημένα αρκετά, μόνο όταν βράσεις νερό βγαίνουν στην επιφάνεια, αλλά προφανώς δεν είναι λύση αυτή.

 

​Από τα λίγα που διάβασα τώρα, λένε ότι οι παγίδες προσελκύουν περισσότερους σκόρους και ίσως αν σκουπιστεί με ηλεκτρική σκούπα, ώστε  να φύγουν και τ'αυγά που μπορούν να υπάρχουν, χλωρίνη και κρεμάσεις φυσική λεβάντα, μπορείς να ελπίζεις ότι θα γλιτώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει και εγώ τέτοια ζωύφια.

 

 

Offtopic :

 

Είναι η ιδέα μου ή τα μακαρόνια τα τελευταία 1-2 χρόνια, ακόμα και αν τα βράσεις αλ ντέντε, είναι σαν λαστιχένια; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς δημιουργούνται όμως αυτά τα σκουληκάκια; Εκτός συσκευασίας ή μες στη συσκευασία;
​Γιατί μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι αν μπουν σε γυάλινες συσκευασίες θα είναι εντάξει.
Πώς εισχώρησαν μες στο σακουλάκι της συσκευασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω έχω τύχει τέτοια μικρά μαύρα ζωύφια όπως στην φωτογραφία με τα μακαρόνια.

Πέρα από τα συσκευασμένα ζυμαρικά μου έτυχαν και σε γυάλινο βάζο με μέλι. Στο στόμιο κολλημένα ανάποδα σε μέλι στο καπάκι, γύρω γύρω από το έξω μέρος από το καπάκι, μέσα πάνω στο μέλι.

 

Το θέμα είναι πως πρόλαβαν να μπουν μέσα στο βάζο του μελιού;

Λύση πέρα από καθάρισμα και πέταμα δεν βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχω βρει και εγώ τέτοια ζωύφια.

 

 

Offtopic :

 

Είναι η ιδέα μου ή τα μακαρόνια τα τελευταία 1-2 χρόνια, ακόμα και αν τα βράσεις αλ ντέντε, είναι σαν λαστιχένια; :D

 

Τα χαμηλής ποιότητας ναι, πάντα είναι χάλια άσχετα με το χρόνο βρασμού...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς δημιουργούνται όμως αυτά τα σκουληκάκια; Εκτός συσκευασίας ή μες στη συσκευασία;

​Γιατί μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι αν μπουν σε γυάλινες συσκευασίες θα είναι εντάξει.

Πώς εισχώρησαν μες στο σακουλάκι της συσκευασίας;

Εκτός συσκευασίας.

Τα σκουλήκια είναι οι νύμφες του εντόμου (βλέπε κύκλο ζωής εντόμου),τα σκουλήκια έχουν στόμα με το οποίο τρυπούν τη συσκευασία και μπαίνουν μέσα.

Σε γυάλινο ή άλλο δοχείο από σκληρό υλικό θα είσαι εντάξει εφ'όσον σφραγίζει καλά και είναι μακριά από υγρασία και ζέστη.

Να καθαρίσεις καλά το ντουλάπι που εμφανίστηκαν,πιθανό να υπάρχουν αυγά του εντόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν ειναι λαθος του σουπερμάρκετ ή της εταιρίας, τα ντουλάπια σου είναι ξύλινα; Μήπως είναι παλιάς κατασκευής; τους καλοκαιρινούς μήνες τα αλεύρια και τα ζυμαρικά τα έχω στο ψυγείο (εκτός από εκείνα που χωράνε σε ειδικά βαζάκια), γιατί κάποιο καλοκαίρι έτυχε να πετάξω όλα τα αλευροειδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθίζω ν'αποθηκεύω αρκετές συσκευασίες ζυμαρικών.

​Κυρίως το έκανα παλαιότερα, που έβγαζε η Barilla που χρησιμοποιούσα κατά κόρον, προσφορές.

​Όμως, τον τελευταίο ενάμισι χρόνο, 2 φορές έχω βρει πολλά σκουληκάκια και πριονίδι σε συσκευασίες τους κι επειδή δεν είναι κι αεροστεγώς κλεισμένα, μεταδίδονταν απ'τη μία συσκευασία στην άλλη.

Σημειοτέον ότι η ημερομηνία λήξης των ζυμαρικών ήταν 2 με 3 χρόνια αργότερα.

 

​Αφού επικοινώνησα με την εταιρία, η οποία δεν το δικαιολόγησε κάπως, απλά ζήτησε τα σούπερ μάρκετ απ'τα οποία έγινε η αγορά και μου έστειλε ένα μικρό κουτί με λίγα προϊόντα, μου επαναλήφθηκε το ίδιο και αφού είχα αλλάξει ντουλάπι στο οποίο έβαζα τα ζυμαρικά. (μόνο ζυμαρικά έχω εκεί).

 

​Από τότε σταμάτησα ν'αγοράζω ζυμαρικά της συγκεκριμένης εταιρίας, χθες όμως διαπίστωσα το ίδιο πράγμα και σε ζυμαρικά της Melissa, τα οποία λήγουν στο τέλος του 2020 και που είναι (θεωρητικά) αεροστεγώς κλεισμένα και σε 4 συσκευασίες, όχι σε μία.

 

​Εσάς σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο;

Μπορεί να οφείλεται στο ξύλο απ'τα ντουλάπια, να μην έχουν αρκετή υγρασία;

​Mπορεί να οφείλεται στον κακό τρόπο συσκευασίας τους;

​Τελικά αποθηκεύονται τα ζυμαρικά ή θα πρέπει και αυτά ν'αγοράζονται μόνο λίγες μέρες πριν να χρησιμοποιηθούν;

 

Ποιά ήταν η πρώτη εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι και τέτοια, όχι αυτό με τα φτερά, το ανοιχτόχρωμο.

​Δεν έχω φωτογραφία δυστυχώς γιατί ξαναμπήκε μέσα και δε θέλω ν'ανοίξω τη συσκευασία.

​Είναι όμως και κάτι άλλα μαύρα.

M6edWdW.jpg

 

Πώς δε φταίνε όταν σου βάζουν ημερομηνία λήξης 2020 και δεν κρατάνε τόσο ή θέλουν ειδική συντήρηση, την οποία δε σου λένε πουθενά;

Μπλιαξ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν ειναι λαθος του σουπερμάρκετ ή της εταιρίας, τα ντουλάπια σου είναι ξύλινα; Μήπως είναι παλιάς κατασκευής; τους καλοκαιρινούς μήνες τα αλεύρια και τα ζυμαρικά τα έχω στο ψυγείο (εκτός από εκείνα που χωράνε σε ειδικά βαζάκια), γιατί κάποιο καλοκαίρι έτυχε να πετάξω όλα τα αλευροειδη

 

Ξύλινα ντουλάπια είναι.

Ποιά ήταν η πρώτη εταιρία;

 

Barilla και Melissa.

Εκτός συσκευασίας.

Τα σκουλήκια είναι οι νύμφες του εντόμου (βλέπε κύκλο ζωής εντόμου),τα σκουλήκια έχουν στόμα με το οποίο τρυπούν τη συσκευασία και μπαίνουν μέσα.

Σε γυάλινο ή άλλο δοχείο από σκληρό υλικό θα είσαι εντάξει εφ'όσον σφραγίζει καλά και είναι μακριά από υγρασία και ζέστη.

Να καθαρίσεις καλά το ντουλάπι που εμφανίστηκαν,πιθανό να υπάρχουν αυγά του εντόμου.

 

Δεν έχει κάποια τρύπα η συσκευασία όμως, αυτό είναι που με παραξενεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...