Προς το περιεχόμενο

Ενοικίαση Σπιτιού Πρώτη Φορά


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.. Λόγω ότι πρέπει να μετακομίσω σε σπίτι το οποίο θα το ενοικιάζω θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες απορίες σαν πρωτάρης που είμαι πάνω σε αυτό το θέμα...

1) Η φορολογική μου δήλωση η περσυνή ήταν κοντά στα 300 ευρώ .. εδώ και 9 μήνες όμως δουλέυω και πέρνω κάποια χρήματα...

 

Εάν πάω να νοικιάσω σπίτι θα υπάρξει θέμα με την εφορία επειδή η περσυνή μου φορολογική δήλωση ήταν χαμηλή ; Μπορώ να πάω το χαρτί μισθοδοσίας μου να αποδείξω ότι τώρα δουλεύω ;

 

2) Τι άλλα έξοδα χρειάζετε όσον αφορά τα διαδικαστικά για να ενοικιάσω ένα σπίτι ;

Ξέρω πχ οτι πληρωνεις σε καποιους 1 ή 2 ενοικία  και φυσικά τα πράγματα που θα αγοράσεις για μέσα στο σπίτι.. Ενοω για το ρευμα για να γινει μεταφορα στο ονομα μου η το τηλεφωνο το νερο εφορια κτλ κτλ πληρωνω κατι ;

 

Παιδια συγνωμη απλος θα ειναι η πρωτη φορα που θα νοικιασω σπιτι ισως σε καποιους να ακουγονται χαζα τα πραγματα αυτα απλος θελω καποιος εαν μπορει και εαν γνωριζει να μου λυσει τις αποριες μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν έχω ιδέα και δεν νομίζω να έχεις θέμα.

2) ΔΕΗ: Η αλλαγή ονόματος έχει εγγύηση ίση με με την αξία του ρεύματος δύο διαδοχικών λογαριασμών.

Νερό: Συνήθως παραμένει στο όνομα του ιδιοκτήτη οπότε δεν χρειάζεται να δώσεις εγγύηση.

Σταθέρο/Ιντερνετ: Κόστος νέας γραμμής 40~50€, μεταφορά γραμμής ~20€ (αν θυμάμαι σωστά)

Ενοίκιο: 1 ή 2 μηνιάτικα η εγγύηση όπως είπες + το κόστος του μεσίτη αν χρειαστεί.

Φυσικό Αέριο: Έχει εγγύηση. (ή 80 ή 180 είχα δώσει, δεν θυμάμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν έχεις θέμα. Κι εγώ πριν βρω δουλειά και πιάσω σπίτι δήλωνα σχεδόν τίποτα.

 

2) Το πόσα ενοίκια θα πληρώσεις πριν μπεις στο σπίτι εξαρτάται από την συζήτηση που έχεις κάνει με τον σπιτονοικοκύρη. Πχ στην δική μου περίπτωση δεν πλήρωσα κανένα ενοίκιο μπροστά. Άρχισα να πληρώνω μόνο απ'τον πρώτο μήνα που έμεινα μέσα.

Το νερό παραμένει στο όνομα του σπιτονοικοκύρη/ιδιοκτήτη οπότε δεν κάνεις κάτι εσύ γι'αυτό.

Τηλέφωνο/internet κάνεις έρευνα αγοράς και διαλέγεις το πακέτο που σε συμφέρει [θα σου πουν ποιά είναι τα δικαιολογητικά, θυμάμαι σίγουρα μου είχαν ζητήσει εκτυπωμένο το συμβόλαιο του σπιτιού από taxis, ΑΦΜ, ταυτότητα] και στην αρχή πληρώνεις και ένα ποσό παραπάνω για την ενεργοποίηση της σύνδεσης.

Εφορία δεν έχεις να κάνεις κάτι εσύ. Ο ιδιοκτήτης καταθέτει το συμβόλαιο εκεί πέρα. Εσύ όταν σου πει απλά θα πατήσεις αποδοχή και θα το εκτυπώσεις στο taxisnet.

[Όσον αφορά τη ΔΕΗ δεν ξέρω να σου πω πώς γίνεται η μεταφορά στο όνομά σου γιατί εγώ δεν χρειάστηκε να το κάνω.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εισοδημα του 2017 θα ληφθει υπ οψιν αν καλυπτεει το ενοικιο μεχρι 31/12/2017

 

Η εγγυηση για ΔΕΗ ειναι περιπου 0,50 ευρω ανα τετραγωνικο

 

Η ΕΥΔΑΠ παραμενει στο ονομα του ιδιοκτητη.

 

Το τηλεφωνο ειναι δικο σου θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H EΥΔΑΠ γιατι δεν αλλάζει γενικότερα?

Υπάρχει κάποιο διαδικαστικο προβλημα?

Αμα πχ θέλω να κοψω το νερο απο σπιτι μετά έχω θέμα για να το επανασυνδέσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H EΥΔΑΠ γιατι δεν αλλάζει γενικότερα?

Υπάρχει κάποιο διαδικαστικο προβλημα?

Η ουσία είναι ότι τα χρέη στην ΕΥΔΑΠ ακολουθούν το ακίνητο(τον εκάστοτε ιδιοκτήτη δλδ), ενώ τα χρέη στη ΔΕΗ πχ ακολουθούν αυτόν που έχει υπογράψει τη σύμβαση προμήθειας ρεύματος(αυτόν που εκδίδεται στο όνομα του ο λογαριασμός). Μέχρι πρόσφατα δεν υπήρχε καν η δυνατότητα να αλλάξει όνομα ο λογαριασμός του νερού, τώρα τελευταία μερικοί δήμοι άρχισαν να ζητάνε να δηλώνεται και το όνομα του ενοικιαστή, δεν αλλάζει όμως το ότι τυχόν χρέη ακολουθούν το ακίνητο.

 

Αμα πχ θέλω να κοψω το νερο απο σπιτι μετά έχω θέμα για να το επανασυνδέσω?

 

Δεν είμαι σίγουρος για το τι ακριβώς εννοείς, αλλά αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να πληρώσεις και τέλη επανασύνδεσης και τυχόν χρέη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H EΥΔΑΠ γιατι δεν αλλάζει γενικότερα?

Υπάρχει κάποιο διαδικαστικο προβλημα?

Αμα πχ θέλω να κοψω το νερο απο σπιτι μετά έχω θέμα για να το επανασυνδέσω?

 

Αν θελεις διακοπη νομιζω γινεται .Αλλαγη ονοματος δεν καει για να εχει δεμενεο τον...γαϊδαρο της με τον ιδιοκτητη ωφειλετη.

H EYΔΑΠ νομίζω ότι μπορεί απλά να προσθέσει το όνομα του ενοικιαστή στον λογαριασμό

Ναι γινεται εντος παρνθεσεως αλλα δεν εχει καμμια ευθυνη για χρεη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης,υπάρχει και η περίπτωση να νοικιασεις χωρίς συμβόλαιο αλλά γενικά δεν στο προτείνω.

 

 

Με τιποτα !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τιποτα !!!!

Και ομως δυστυχως γινεται Γιαννη γιατι  πεφτει ψαλιδι στο ενοικιο εαν του πεις χωρις συμβολαιο.

Και σε πολλες περιπτωσεις σε ενοικια σπιτιου δεν κοβεται ολο το ποσο στην αποδειξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως δυστυχως γινεται Γιαννη γιατι  πεφτει ψαλιδι στο ενοικιο εαν του πεις χωρις συμβολαιο.

Και σε πολλες περιπτωσεις σε ενοικια σπιτιου δεν κοβεται ολο το ποσο στην αποδειξη.

 

 

Δεν διαφωνω φιλε μου αλλα ετσι ο ενοικιαστης ειναι εκτεθιμενονος στις καθε ορεξεις του ιδιοκτητη .Ουτε οτι εχει πληρωσει το ενοικιο δεν μπορει αν χρειαστει .

Φυσικα εχει και ιδιοκτητης ρισκο με λογαριασμο ΔΕΗ που δεν θα εχει παρει ο ενοικαστης στο ονομα του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω φιλε μου αλλα ετσι ο ενοικιαστης ειναι εκτεθιμενονος στις καθε ορεξεις του ιδιοκτητη .Ουτε οτι εχει πληρωσει το ενοικιο δεν μπορει αν χρειαστει .

Φυσικα εχει και ιδιοκτητης ρισκο με λογαριασμο ΔΕΗ που δεν θα εχει παρει ο ενοικαστης στο ονομα του .

Απλά δεν υπάρχει καμία δέσμευση από τις δυο πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν υπάρχει καμία δέσμευση από τις δυο πλευρές.

Ο ιδιοκτητς μπορει να τον πεταξει εξω ανα πασα στιγμη με οτι ρισκο εχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδιοκτητς μπορει να τον πεταξει εξω ανα πασα στιγμη με οτι ρισκο εχει .

Εφοσον εισαι τυπικος στο ενοικιο,δεν νομιζω να γινει αυτο.Μια περιπτωση ειναι να μην πληρωνεις,μια αλλη ισως βρει καποιον αλλο να δινει περισσοτερα απο εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...