Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, logo15 είπε

Απλά δεν παραλαμβάνω και ζητάω τα λεφτά μου πίσω;

Το πακέτο που είναι κολλημένο τώρα; Κίνα; Ελλάδα; 

43 λεπτά πριν, logo15 είπε

Από ευρωπαϊκές αποθήκες να φανταστώ δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα έτσι;

Ακριβώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους. Θελω να παραγγείλω από AliExpress έναν ανταπτορα για το αυτοκίνητο με κόστος 28€ περίπου. Ο συγκεκριμένος πωλητής λέει στέλνει από Βέλγιο σε 10 μέρες περίπου παράδοση με 4€ Περίπου έξοδα αποστολής. Υπάρχει περίπτωση να τρέχω με τελωνεία ή αυτά τα τελευταία με δασμούς που γράφετε; 
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Το πακέτο που είναι κολλημένο τώρα; Κίνα; Ελλάδα; 

Ελλάδα είναι τα πακέτα εδώ και έναν μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logo15 είπε

Ελλάδα είναι τα πακέτα εδώ και έναν μήνα...

Αφού γράφει για 52 ημέρες καθυστέρηση στο τελωνείο, θα παραλάβεις μέσα με τέλος Ιουλίου, ίσως και αρχές Αυγούστου.

Λογικά θα έχει λήξει και το Buyer Protection μέχρι τότε.
Οπότε με το που λήξει, κάνεις αμέσως dispute για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

Τώρα για το αντικείμενο σου, όταν μετο καλό έρθει η ώρα να παραλάβεις, ανάλογα με τι και αν έχει χρεώσεις τελωνείου, αποφασίζεις τότε τι θα κάνεις (παραλαμβάνεις, τους αγνοείς και το παρατάς ή αρνείσαι παραλαβή και λες να το επιστρέψουν πίσω στην Κίνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θελω να παραγγείλω από AliExpress έναν ανταπτορα για το αυτοκίνητο με κόστος 28€ περίπου. Ο συγκεκριμένος πωλητής λέει στέλνει από Βέλγιο σε 10 μέρες περίπου παράδοση με 4€ Περίπου έξοδα αποστολής. Υπάρχει περίπτωση να τρέχω με τελωνεία ή αυτά τα τελευταία με δασμούς που γράφετε; 
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Αν το στείλει από Βέλγιο δεν έχει τελωνείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Στο tracking έχει αυτά:

C.jpg.1cd04785e5856df5a7a99713165666f3.jpg

Και από 20/5 έχω mail ότι το αντικείμενο βρίσκεται στην χώρα μου.

Το έστειλαν πίσω ή να περιμένω απλά;

Πριν λίγο είδα κι ένα "Collapse back". Κάτι μου φαίνεται πως δεν πάει/πήγε καλά με το πακέτο.

 

Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2021 στις 10:41 ΜΜ, ppmarkos είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Καλα που μπηκα στον κοπο να στειλω προσωπικο μηνυμα στον πωλητη...Αυτη τη στιγμη λεει δεν ειναι διαθεσιμο για αποστολη απο Βελγιο..Ενω στις μεθοδους αποστολης το βγαζει διαθεσιμο κανονικα...Δηλαδη θα το παραγγελνα και θα το εστελνε απο Κινα ο κυριος κανονικα...

Τελικα επελεξα να το αγορασω απο Bangood με λιγα χρηματα παραπανω και αποστολη απο αποθηκη Ισπανιας με παραδοση 7-9 εργασιμες ημερες ελεγε..Πιθανη ημερομηνια παραλαβης μου λεει την 13/6/2021

Το tracking αυτη τη στιγμη λεει 

2021-06-02
06:01:00
 
The item is on transport to the country of destination,
 
2021-06-02
01:35:00
 
The item is processed at the PostNL sorting center,
 
in_transit.png2021-06-02
01:35:00
 
The item is at the PostNL sorting center,
 
2021-05-31
12:35:00
 
The item is pre-advised to PostNL,
 
2021-05-30
22:50:00
 
The Item is at the shippers warehouse,
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλητής έλεγε 5-10 ημέρες για παραλαβή από Ευρωπαϊκή αποθήκη. Το δέμα ήταν να είναι εδώ τέλος του μήνα. Μίλησα με Αλί και μου είπαν ότι θα ανοίξουν dispute για μένα γιατί δεν το βλέπουν πουθενά όσο και αν ο πωλητής λέει ότι το βλέπει και μου στέλνει ένα screenshot. Ο πωλητής επιμένει να κλείσω το dispute και να το ξαναανοιξω αν χρειαστεί σε 5 μέρες. Αυτό παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, logo15 είπε

Πωλητής έλεγε 5-10 ημέρες για παραλαβή από Ευρωπαϊκή αποθήκη. Το δέμα ήταν να είναι εδώ τέλος του μήνα. Μίλησα με Αλί και μου είπαν ότι θα ανοίξουν dispute για μένα γιατί δεν το βλέπουν πουθενά όσο και αν ο πωλητής λέει ότι το βλέπει και μου στέλνει ένα screenshot. Ο πωλητής επιμένει να κλείσω το dispute και να το ξαναανοιξω αν χρειαστεί σε 5 μέρες. Αυτό παίζει;

Μάλλον όχι.

Αν το κλείσεις το dispute, το πιο πιθανό είναι να μην μπορείς να ξανανοίξεις για αυτή την παραγγελία.

Έχει τελειώσει το Buyer Protection;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Μάλλον όχι.

Αν το κλείσεις το dispute, το πιο πιθανό είναι να μην μπορείς να ξανανοίξεις για αυτή την παραγγελία.

Έχει τελειώσει το Buyer Protection;

Νομίζω πως όχι. Το έκανε ο εκπρόσωπος του Αλί μόνος του γιατί δεν έβλεπε το δέμα και έπρεπε να είναι εδώ τέλος του μήνα. Μου είπε για ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logo15 είπε

Νομίζω πως όχι. Το έκανε ο εκπρόσωπος του Αλί μόνος του γιατί δεν έβλεπε το δέμα και έπρεπε να είναι εδώ τέλος του μήνα. Μου είπε για ασφάλεια.

Τότε κάνε ότι σου πουν από το Aliexpress.

Αν τελικά παραλάβεις, συννενοήσε με τον πωλητή να του γυρίσεις τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aurumnus είπε

Τότε κάνε ότι σου πουν από το Aliexpress.

Αν τελικά παραλάβεις, συννενοήσε με τον πωλητή να του γυρίσεις τα χρήματα.

Αυτό είπα και στο πωλητή. Δεν έχω σκοπό να του φάω χρήματα αν έρθει το αντικείμενο έστω και 10 μέρες καθηστερημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αγορα απο Ali αξια 43€ με τα μεταφορικα και το προιον εννοειται οτι θα εφευγε απο Γαλλια... Στελνει ο κινεζος tracking απο Τσεχικα Ταχυδρομια με αποστολη απο Κινα..... Λετε να γινει Τριγωνικη ...ή θα φαμε τελωνειο και τρωγομαι με τον Κινεζο για το refund??? Του στειλα μνμ αλλα ακομα δεν απαντησε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...